Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Shkodra
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Sa kohe kemi te varfer ne mo cedrus? Te dime metrin historik te maskarallekut.

Pyetje per ju qe dini historine kjo. Mund te pergjigjeni dhe thjesht per Shkodren.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2010 14:09
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Sa kohe kemi te varfer ne mo cedrus? Te dime metrin historik te maskarallekut.

Pyetje per ju qe dini historine kjo. Mund te pergjigjeni dhe thjesht per Shkodren.


Mos me ngaterro me keto mua, oj.
E thashe per qinezet une ate. Ne jemi bujare: buk-e-kryp e zemer t'bardhe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2010 14:12
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Malsia e Shkodres, vertet nuk ka asgje te perbashket me qytetin.
Per mire a per keq, kjo eshte nje ceshtje tjeter, por ndryshimet jane shume te medha. mendoj qe kjo ka ardhur si rezultat i traditave te ndryshme kulturore.
Shkodra ka qene per nje kohe shume te gjate nen ndikimin latin dhe per me pak kohe nen ndikimin e Malit te Zi. keshtu qe ka adaptuar te tjera menyra jetese. A quhet kjo kulture? ne nje fare menyre po.

Malsia pergjithesish nuk ka qene e ndikuar nga pushtuesit. Keshtu qe ka ruajtur tradita te tjera. sa per fjale librash, si "besa" e nderi e patriotizmi, une nuk para besoj shume nga keto. Realiteti me ka treguar qe te gjithe popujt, jane " te beses", patriote, trima, genjeshtare, hajdute, fisnike.

Ka nje vecori: Fukarallek-maskarallek, thote nje fjale e urte.

shko ne bajze e pij nje kafe nojhere kur te dali rasti o cedrus, dhe mos ja fut kot si kau peles per malsort
gjergj fishta krenohet me malsoret, por ai nuk eshte ne nivlein tend te "civilizimt" prandaj
ti dhe shume "clever" internet blogers mundoheni ne nje menyre indirekte apo direkte te hidhni poshte shume vlera qe i japin indentitet te gjithe shqipersie si komb.

je shume i thjeshte per t'u kuptuar o cedrus, ke shume komplekse tipike ballkanse, kjo dallohet ne cdo postim tendin serioz kur mundohesh te germosh historine e cdo populli krahine feje shqiptare, dhe ben shume percarje, subconsciesly shtrullesh te na tregosh qe gjoja ti vjen nga ndonje supreme rrace superiore shqiptare, dhe ne te tjeret kemi ngelur ne mjegullen e paditurise injorances dhe duhet te vrasim veten me mire se jeta nuk ja vlen te jetohet nese do dinim kaq shume per veten sa ti din per ne
its pathetic

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 04 Qershor 2010 21:50
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
shko ne bajze e pij nje kafe nojhere kur te dali rasti o cedrus, dhe mos ja fut kot si kau peles per malsort
gjergj fishta krenohet me malsoret, por ai nuk eshte ne nivlein tend te "civilizimt" prandaj
ti dhe shume "clever" internet blogers mundoheni ne nje menyre indirekte apo direkte te hidhni poshte shume vlera qe i japin indentitet te gjithe shqipersie si komb.

je shume i thjeshte per t'u kuptuar o cedrus, ke shume komplekse tipike ballkanse, kjo dallohet ne cdo postim tendin serioz kur mundohesh te germosh historine e cdo populli krahine feje shqiptare, dhe ben shume percarje, subconsciesly shtrullesh te na tregosh qe gjoja ti vjen nga ndonje supreme rrace superiore shqiptare, dhe ne te tjeret kemi ngelur ne mjegullen e paditurise injorances dhe duhet te vrasim veten me mire se jeta nuk ja vlen te jetohet nese do dinim kaq shume per veten sa ti din per ne
its pathetic



Kurt meqe e ktheve bsede personale, po te them qe nuk ke konceptet baze te debatit. Ketu flitet ne menyre te pergjithshme dhe une nuk te sulmoj ty personalisht.
Une kam te drejte te them mendimet e mia dhe nese ti ke argument kundershtome. Une e mirepres, por ti nuk di dhe une nuk kam se si te te ndihmoj. Jo per gje por ti do shume.
Kur i thone fjales, ti nuk do nje metro, do rrotken te tere, po une rrotken e kam per vete dhe s'ta jap dot.

Sa per kanunin e Dukagjinit, edhe per ate une kam nje mendim personal.
Ku krimi eshte me i larte, ka edhe me shume police, ose ligje shternguese.
Ne malsi ka pasur vrasje, prandaj edhe Dukagjini i madh vuri kanunin:po u gjend i vrare dikush brenda teritorit te shtepise sate, je ti fajtor dhe ndeshkohesh.

Kapishi Kurti?

Knej na fshati jem nuk kemi vrasje, nuk kemi edhe kanun kunder vrasjeve.

Sa per bese? Une them qe te gjithe kombet kane bese dhe pabesi, edhe ti edhe une edhe amori.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 02:39
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus


Kurt meqe e ktheve bsede personale, po te them qe nuk ke konceptet baze te debatit. Ketu flitet ne menyre te pergjithshme dhe une nuk te sulmoj ty personalisht.
Une kam te drejte te them mendimet e mia dhe nese ti ke argument kundershtome. Une e mirepres, por ti nuk di dhe une nuk kam se si te te ndihmoj. Jo per gje por ti do shume.
Kur i thone fjales, ti nuk do nje metro, do rrotken te tere, po une rrotken e kam per vete dhe s'ta jap dot.

Sa per kanunin e Dukagjinit, edhe per ate une kam nje mendim personal.
Ku krimi eshte me i larte, ka edhe me shume police, ose ligje shternguese.
Ne malsi ka pasur vrasje, prandaj edhe Dukagjini i madh vuri kanunin:po u gjend i vrare dikush brenda teritorit te shtepise sate, je ti fajtor dhe ndeshkohesh.

Kapishi Kurti?

Knej na fshati jem nuk kemi vrasje, nuk kemi edhe kanun kunder vrasjeve.

Sa per bese? Une them qe te gjithe kombet kane bese dhe pabesi, edhe ti edhe une edhe amori.

neper debate (dhe jo vetem me mua)ti cedrus me kujton ate baracleten kur cuni krenohet tek babai qe e rrahi benin
cuni, babait: o baba, e rraha, ja futa grushta. une bum, ai buum buum buum! une bap, ai baap baap baap.
kshtu i ben qejfin vetes dhe ti qe skam konceptet baze per debate.

nese je sadopak cun inteligjent! ne postimin tim te mesiperm kam vene bodh ne dukje rreth mentalitetit tend tipik te mykur ballkanas. (pak rendesi ka sa arsenal te forte ke ne history apo sa libra ke lexuar)
ti vazhdo e krenohu me veten, por ama me duket interresant fakti qe asnjehere nuk kam sulmuar ken nga krahina.
kurse ti kthehesh nga temat shoqerore ne origjinen time, gjithmone, sa here te djeg dikund nga komentet e mija ne temat shoqerore qe i bej pa te keq.
kte e marr si kompliment se ske ku kapesh tjeter po me kanunin e lek dukagjinit apo me prejardhjen time malsore, dhe e perdor kte like a desparate last resort on every topic like it will give you an instant victory dhe i ven kapak muhabetit gjoja!!.
perdor shume cheap shots, gjithashtu some cheap cheap cheap lame cockblocking shots, sikur me ka plsur ndonjehere tja lypi ndonje shoqes tende ktu
degjo mua! i'm very well-rounded guy, im not school smart or a scholar but i'm a good judge of character.
loja jote personale ka vlere vetem ne nje komunitet te vogel dhe te izoluar tipik ballkanas
but in a universal sense, its sad, at best.
ti vazhdo o scholar, se pak me plas mua se cfar ka bere leka apo ali pasha ne lidhje se si e shoh une boten.

Modifikuar nga kurt datė 05/06/2010 ora 07:07

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 06:50
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Malsia e Shkodres, vertet nuk ka asgje te perbashket me qytetin.
Per mire a per keq, kjo eshte nje ceshtje tjeter, por ndryshimet jane shume te medha. mendoj qe kjo ka ardhur si rezultat i traditave te ndryshme kulturore.
Shkodra ka qene per nje kohe shume te gjate nen ndikimin latin dhe per me pak kohe nen ndikimin e Malit te Zi. keshtu qe ka adaptuar te tjera menyra jetese. A quhet kjo kulture? ne nje fare menyre po.

Malsia pergjithesish nuk ka qene e ndikuar nga pushtuesit. Keshtu qe ka ruajtur tradita te tjera. sa per fjale librash, si "besa" e nderi e patriotizmi, une nuk para besoj shume nga keto. Realiteti me ka treguar qe te gjithe popujt, jane " te beses", patriote, trima, genjeshtare, hajdute, fisnike.

Ka nje vecori: Fukarallek-maskarallek, thote nje fjale e urte.

Sa per dijeni i nderuari Cedrus, malsia i ka dhen gjithmone qytetit te Shkodres, ashtu sikurse ka ndodhur historikisht per te gjitha qytetet e botes. Fshatare te bere qytetare, katundare te bere kryeqytetas ja kshu ca ne vlore ca ne tirane. Tani qe mesuam origjinen e qytetit, kushdo qofte ai, qyteti krijon dhe ben histori te veten dhe fshati per nga vete forma dhe vendi ngelet fshat, nuk ka vend per paralelizma i nderuar, njelloj sikurse te paralelizosh nje katundar sauku apo yzberishti me nje qytetar por eshe keta dy katundare kane ndikime te ndryshme, latine otomane apo autostrade.
Je lodhur kot plaku.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 16:24
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Sa per dijeni i nderuari Cedrus, malsia i ka dhen gjithmone qytetit te Shkodres, ashtu sikurse ka ndodhur historikisht per te gjitha qytetet e botes. Fshatare te bere qytetare, katundare te bere kryeqytetas ja kshu ca ne vlore ca ne tirane. Tani qe mesuam origjinen e qytetit, kushdo qofte ai, qyteti krijon dhe ben histori te veten dhe fshati per nga vete forma dhe vendi ngelet fshat, nuk ka vend per paralelizma i nderuar, njelloj sikurse te paralelizosh nje katundar sauku apo yzberishti me nje qytetar por eshe keta dy katundare kane ndikime te ndryshme, latine otomane apo autostrade.
Je lodhur kot plaku.


Kurt, nje fjale e urte thote: rron zogu ne maje te malit, rron dhe miza ne bythe te kalit.
Te dy jane te kenaqur. Pra dale te ta perkthej kete, nuk mund te me mbyrresh mua qe nuk ke shkolle, aq me teper qe paske mend shume.
Une gezohem qe te jesh edhe i mencur edhe i shkolluar. Kurre nuk eshte vone per te permiresuar CV-ne tende.

Piktor, ku e shikon ti qe une po shaj malsine dhe po mburr Shkodren?

Une madje thashe qe malsia duke qene se ka qene shume pak nen ndikimin e pushtuesve eshte me autoktone.
Por, njekohesisht dihet mire qe nje qender e madhe si Shkodra, ose "qyteti" ne pergjithesi te jep me shume mundesi per akumulim. Kjo nuk do shume mend i nderuar.

Marubi mund te jete edhe nga Bajza, por ne Bajze nuk do te kishte mundesi qe te zhvillonte aftesite e tij.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 17:13
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus

Kurt, nje fjale e urte thote: rron zogu ne maje te malit, rron dhe miza ne bythe te kalit.
Te dy jane te kenaqur. Pra dale te ta perkthej kete, nuk mund te me mbyrresh mua qe nuk ke shkolle, aq me teper qe paske mend shume.
Une gezohem qe te jesh edhe i mencur edhe i shkolluar. Kurre nuk eshte vone per te permiresuar CV-ne tende.

Piktor, ku e shikon ti qe une po shaj malsine dhe po mburr Shkodren?

Une madje thashe qe malsia duke qene se ka qene shume pak nen ndikimin e pushtuesve eshte me autoktone.
Por, njekohesisht dihet mire qe nje qender e madhe si Shkodra, ose "qyteti" ne pergjithesi te jep me shume mundesi per akumulim. Kjo nuk do shume mend i nderuar.

Marubi mund te jete edhe nga Bajza, por ne Bajze nuk do te kishte mundesi qe te zhvillonte aftesite e tij.

cedrus, asnjehere ne asnje debat nuk te kam lexuar ty t'i pergjigjesh direkt debatit dhe fjaleve te kundershtarit
je si ata kulimat qe bejn sikur degjojn por mezi presin te pjerdhin nga goja ato gjera qe skane lidhje me debatin ne fjale.
une nuk kerkova debat per malsine dhe e kam theksuar qe smeplas per kto gjera.
t'u drejtova ty poersonalisht qe je tip anoying ballkani duke na car trapin ne ndo teme qe ti vjen nga nje vend ku eshte marre PHD-ja e pare ne bote, dhe me siguri dikuish nga rraca jote eshte diplomuar i pari.

une nuk e bera gabimin fatal te mburrem se jam i mencur se jam aq i mencur te dij qe askush ne ket bote nuk eshte me i mencur si ti
e theksova qe jam good judge of character, and that you fucking know i'm.
sic e din vet qe qellimi jot ktu nuk ishte per debat ne pergjithesi, por ishte direkt dhe personale, kur ne nje teme me titull "shkodra" fjalen e pare ne postimin tend eshte permenduar malsia, duke ditur qe kemi patur disa te shara ktu me disa low lifes qe edhe ti po bie ne kategorin e tyre. te jam drejtuar personalisht dhe kam vure ne dukje pse-te mesiper, por i ke evituar jo se je i zgjuar, por qe ske burrni as zgjuarsi
je dinak, je passive agressive, and fucking anoying. me ka humb komplet rrespekti per ty.

Modifikuar nga Piktor datė 05/06/2010 ora 21:05

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 19:48
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Cedrus nuk po bejme lojra fjalesh ketu, por ose ti nuk e kupton ate qe ke shkruar ose kerkon qe te gerricesh me te tjeret.
Per te paren kam durim te te shpjegoj se je komplet gabim per ate qe ke shkruar dhe nuk ke tager me i dhene apo vlersuar ti as kulturen disi te Shkodres apo malsise e keshtu me rradhe, jo per gje por te garantoj 100 % se nuk je ne gjendje te mbrosh origjinen tende as ti, lere qe ti ske origjine por je nje hiç qe fshihesh pas nje ekrani e zgerdhihesh me budalleqet e tua te mençura.
Per te dyten bej kujdes qe te mos marresh pushimet e veres.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 21:14
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14611

Se kuptoj pse gjithmone kur diskutohet te kjo teme disa e marrin personale ... Piktoro clidhje kishin pushimet e veres me Cedrus e me ket teme se nuk e kuptova

Realiteti eshte i hidhur asnje nuk e pranon ... nejse sja vlen te diskutohet te kjo teme.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Qershor 2010 21:40
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:48 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 3 4 [5] 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Shkodra

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.