Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Kush ma shan kurtin mer?

Ma leni kurtin rehat, oj

Pra kafja nen gjy jepej per te denuar, ndeshkuar? OK bukur.

Sipas Kanunit, femra nuk bente pjese ne zinxhirin e gjak marrjes. Eshte kjo fisnikeri, apo perbuzje e femres?

Me sa di une femrat tona te marrin gjak ne vetull

Pse te perjashtohej femra nga gjaku?

 

Sepse ne ate kohe sado te paemancipuar, gjakmarrja nuk kishte te bente me shfarosjen e familjes pasi perqendrohej vetem ne marrjen e gjakut dhe kaq dhe ajo percaktonte femijet e rritur dhe burrat e shtepise, flasim per ata qe e rrespektonin kanunin sepse edhe ne ate kohe ndodhte qe nuk e zbatonin dhe i digjnin te gjalle me rob, gje te gjalle e plaçke. Shume shtepia ishin te detyruara te iknin ne disa raste.
Faktore te tjere ne zgjidhjen e shume problemeve te gjakut ishte edhe blerja e gjakut apo edhe falja e ndonje femije ne djep dhe nderhyrja e pleqve por siç ndodh rendom gjithmone do dilte dikush qe do hidhte ne ere gjithshka.
Tregojne pastaj edhe disa histori te izoluara kur e kane falur gjakun per hir te luftes kundra ndonje pushtuesi deri edhe Skenderbeu e ka bere diçka te tille me dy shpia jo dosido.
Biles thone se ne kohe te Skenderbeut u shua thuajse fare gjakmarrja.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 15:23
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Kush ma shan kurtin mer?

Ma leni kurtin rehat, oj

Pra kafja nen gjy jepej per te denuar, ndeshkuar? OK bukur.

Sipas Kanunit, femra nuk bente pjese ne zinxhirin e gjak marrjes. Eshte kjo fisnikeri, apo perbuzje e femres?

Me sa di une femrat tona te marrin gjak ne vetull

Pse te perjashtohej femra nga gjaku?

 


Femra duhej ruajtur per te siguruar vazhdimesine e jetes e mundesine e marrjes se gjakut.
Nje ide e imja kjo, por jam e sigurt qe me shume ka te beje me konsiderimin e femres si qenie e dobet , delikate , e nenshtruar. Duhet te quhet turp te vrasesh dike me te dobet dhe me poshte se veten, d.m.th femren.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 18:29
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Ana1
une nuk do hakmerresha, pse budallaqe jam une te ndyej jeten time dhe veten time si kriminele ( pa qene!)
Le te veje ne djall kanun i Lekes dhe Maries, kanuni im eshte jeta qe une zgjedh te jetoj ( dhe e jetoj pa frike!)

ja si mbyllet ky argument eloquently
merr vesh ti shelgo me shoke e shoqe?!

jemi te vetdijshem qe po flasim si spektator, dhe kemi shprehur qe kjo fatkeqesi mos i ndodht askujt
por tani qe jam gjalle nese do lexoja vellain apo motren time te shprehej ne ket menyre si eshte shprehur Ana1 per vdekjen time padrejtesisht nga duart e nje krimineli. do me bente qaja

mbasi te vdes pak rendesi ka cfar behet se nuk do ndjej gje, por sa te jem i gjalle eshte mire te degjojm fjale te ngrohta nga njerzit me te afert.
te na genjejn nese eshte nevoja, por jo ket lloj gjakftohtesie per egzistencen tone.

prandaj une dhe biondia edhe te tjeret qe mbeshtesin mendimet tona, kemi demostruar moral shume me te shendoshe ne ket teme, ne krahasim me juve "rational" cold blooded creatures

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 19:47
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Andej nga fshati im kesaj qe thua ti kurt i thone:

Levdome moj goje se te cava.

Puna eshte se si i thone shoshari shoshen e tij do lavderoje( kjo fjale e urte eshte nga arigjijt)

Nejse, Ky Leka mendoj une ka qen burr i menqur. Ajo qe me ka ngelur ne mendje nga Kanuni eshte pak a shume kshu:

O njeri, po vrave dike ne trojet e tua, e hengre.

Nese sheh nje te huaj ne trojet e tua, me mire merre shoqnoje deri ne kufi dhe lere te ike. Se ku i dihet e vret Sala dhe ja ngjit Sules.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 19:54
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Andej nga fshati im kesaj qe thua ti kurt i thone:

Levdome moj goje se te cava.

qenkan njerz clever andej

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 20:01
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurti
qenkan njerz clever andej


U? PO kam fshat te zhvilluar une mo?

E thame ate: levdome moj goje....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 20:05
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

oh boy desha te lexoj po sinqerisht shkruni shume me nje llimbje kryti qe kam ne keto momente sjam ne gjendje tja filloj hahahah

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Gusht 2011 20:56
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha dylan
oh boy desha te lexoj po sinqerisht shkruni shume me nje llimbje kryti qe kam ne keto momente sjam ne gjendje tja filloj hahahah


Po te kam than o dylan me te bo masaxh. Ti nuk do.

Si te duash. Une ekam doren ilaq farmaciet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 00:14
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Po te kam than o dylan me te bo masaxh. Ti nuk do.

Si te duash. Une ekam doren ilaq farmaciet



rri shelgu krejt diten kam qen keq sot me la biseda me nje shok gjysem njeri se di hyra ne gjynaf apo si ma coi zoti llimbjen ashtu
marrje mendesh qe sdija ku jam llimbje kryti me sillej krejt vendi per ca or ashtu
dhe mendimi qe me ikte ne ato minuta ishte ku bera gabim eshte qesharake po e vertet se isha si kokrra e molles dalengadale me filloi llimbje kryti dalengadal pas llimbjes se krytin marrje mendesh me vinte per te vjelle
per nje moment me ngriu gjaku thashe mos kam mbetur shtatzen ma kapi paniku hahahah kur mu kujtua qe isha acoma me flamur te pakten ktu u qetsova po enigmen me gjate sarrita ta kuptoj
kshu qe nje mesazh tani do e pranoj me dehsir u pa puna dek dor nga mospranimet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 00:21
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha dylan


rri shelgu krejt diten kam qen keq sot me la biseda me nje shok gjysem njeri se di hyra ne gjynaf apo si ma coi zoti llimbjen ashtu
marrje mendesh qe sdija ku jam llimbje kryti me sillej krejt vendi per ca or ashtu
dhe mendimi qe me ikte ne ato minuta ishte ku bera gabim eshte qesharake po e vertet se isha si kokrra e molles dalengadale me filloi llimbje kryti dalengadal pas llimbjes se krytin marrje mendesh me vinte per te vjelle
per nje moment me ngriu gjaku thashe mos kam mbetur shtatzen ma kapi paniku hahahah kur mu kujtua qe isha acoma me flamur te pakten ktu u qetsova po enigmen me gjate sarrita ta kuptoj
kshu qe nje mesazh tani do e pranoj me dehsir u pa puna dek dor nga mospranimet



Ajo puna e flamurit nnuk eshte gje. Ben vaki edhe ashtu.

Psh ke filluar te ndjesh aromat pak si shume hahaha

A te ka shku mendja per kastravec (turshi) pikells demek>?



Nje me nje eshte me barre duhet t ejesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Gusht 2011 01:36
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Gjakmarrja:Kanuni i Leke Dukagjinit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.