Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian
Gjithsej 13 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


No way. C'eshte kjo Greqi o kurt?


Nuk ma merrte mendja per ty. Po shkoj ta bej edhe une njehere se kushedi c'me del ne gjak.

llogjikisht kjo eshte normale per nje shqitpar te ket DNA te njejt apote peputhme me shume grek meqe kto dy popuj Jane me homogjen ne balkan. Plus qe te dy palet rrjedhin nga pelazget. Dmth nga te gjithe shqiptaret e testuar dy vended e para u dalin greqia apo shqiperia.
Kjo hedh poshte edhe tezen qe gjoja ne myslimanet jemi turq, sepse une shenoj perqindje te larte shqiptare edhe ne krahasim te disa kristian/katolilve te testuar.

Por edhe dicka tjeter, personat qe Jane testuar ne greqi mundet te jene edhe me origjinalisht shqiptare, arvanitas ose thjesht kane rregjistuar vendllimdjen si shtetas grek.
Kjo ndodh shume edhe me shqiptar qe jane te rregjistuar si shtetas meqedons por qe etnikisht shqiptar. Edhe nga Mali I zi, vetem dy tre gjenarata me tutje ata jane shqiptar por meqe babai u ka lindur atje ata regjistrohen si malazez.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Korrik 2013 04:56
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
llogjikisht kjo eshte normale per nje shqitpar te ket DNA te njejt apote peputhme me shume grek meqe kto dy popuj Jane me homogjen ne balkan. Plus qe te dy palet rrjedhin nga pelazget. Dmth nga te gjithe shqiptaret e testuar dy vended e para u dalin greqia apo shqiperia.
Kjo hedh poshte edhe tezen qe gjoja ne myslimanet jemi turq, sepse une shenoj perqindje te larte shqiptare edhe ne krahasim te disa kristian/katolilve te testuar.

Por edhe dicka tjeter, personat qe Jane testuar ne greqi mundet te jene edhe me origjinalisht shqiptare, arvanitas ose thjesht kane rregjistuar vendllimdjen si shtetas grek.
Kjo ndodh shume edhe me shqiptar qe jane te rregjistuar si shtetas meqedons por qe etnikisht shqiptar. Edhe nga Mali I zi, vetem dy tre gjenarata me tutje ata jane shqiptar por meqe babai u ka lindur atje ata regjistrohen si malazez.


Pse ore e bejne shqiptaret kete gje?
Medemek te jene shqiptare dhe te regjistrohen greke,? Pa le makedonas apo malezes.


A ka turq ne trojet shqiptare? Une them qe ka kurt. Pse te mos kete?

Une po te isha turk, psh do e kisha lene Anadollin per te jetuar diku ne nje vend te bukur te Rumelise (lexo Ballkanit). Si thua ti? Klima eshte me e mire, resurset me te shumta.

Keshtu qe turqit edhe mund te kene levizur me qejf dhe kane ardhur ne Shqiperi. Vete Ali -vete kadi kane qene. Kush do t'i ndalonte?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Korrik 2013 17:11
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Shelg, po te vjen rradha te kalosh tek tema e tradhetareve me duket :p

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Korrik 2013 17:40
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Dakord shelg. Ka turq por jo ne mase qe ne kemi menduar apo akuzuar veten.
Pastaj, anadollaket Jane rrace superiore, Kane pushtuar boten kshtuqe asgje e keqe nuk ka ktu.

Por fakti eshte se DNA-ja jone nuk eshte e njejte me turqit ne turqi, por me greket malazezet dhe romunet dhe italianet, por me vecanatisht shqiptare vendase e lashte. Edhe me evropianet e tere.

Bukuria e ksaj eshte se sa me shume Balkanas te testohen aq me mire dhe aq me paqesor do behet ai rajon.
P'sh mua me doli nje goce e bukur serbe kushe e larget, pavarsisht qe ajo rrjedh nga Mali I zi dhe padyshim shqiptare nga nje ane, I ben njerzit te mendojn ndryshe.. Qe dmth te gjithe pak a shume jemi te perzier me njeri-tjetrin ne balkan.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Gusht 2013 02:13
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Dicka interesante. (Per mua kuptohet)
Shume kohe para se te bej kte DNA test kam search te gjej shkrime mbi kte bajrakun e malsise ku te dyja palet e mija si fis gjinden.
Bajraku I rriollit eshte shume interesant/intrigues. Sepse Coon as Durham nuk flasin shume mbi kte, por ky bajrak faktikisht ka patur qytete ilire nga me te famshmet. Ku edhe sot gjinden rrenojat e mureve te kalave ilire qe permenden ne shkrime rromake nji mij vjet mepare. Si p,sh qytetet ilire Domni dhe drishti.

Nga ky bajrak Kane emigruar ne Italy shqiptar me shume se asnje vend tjeter i veriut, meqe eshte ne periferi te qytetit te shkodres.

Para se turku te pushtonte shkodren dhe kte bajrak, thuhet se ktu ka patur shume kisha dhe prifta. Edhe ne fenotip kto ngjajn me shume toskeve se gegve.

Pra kur shkodra eshte marre nga turku, populsia eshte ndare, disa u shpernglulen ne itali menjeher dhe disa moren malet deri ne rrioll.
Dhe me pas shume kane emigruar ne itali ku kane mbajtur si mbiemer emrin e bajrakut rriolli, ne italisht riolo. Ose canga, ngaqe rriolli kishte shume kisha me canga qe gjemonin shume, nje fshat atje e ka emrin canga, kshtuqe eshte emigrantet arbereshe ne itali perdorin edhe sot kto dy mbiemra, canga/riolo.

Tani pikerisht nga kjo me del mua nje grua arbereshe/amerikne qe dalim kusherinj ne baze te DNA-se.

Ajo cfar nuk dihet qarte nga ne shqiptaret edhe nga arbershet sot, qe nje popullsi jo e vogel arbereshe jane nga veriu i shqiperise dhe pikerisht nga kjo zone, meqe ne gjitmone kemi supozuar qe arbereshet jane te gjithe tosk. Kjo nuk eshte korrekt.
Sepse edhe une nga pamja fizike i ngjaj me shume toskeve se gegve.

Une flas me kte gruan americane/arbereshe dhe si duket deri tani me aq sa kuptoj une ajo origjinon me shume nga veriu i shqiperise se jugu

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2013 06:40
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

sa shkrojta dicka te gjate dhe me erdhi inat qe mu fshi padashje bfff

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2013 16:06
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

Nejse, qe mos zgjatem shume:

Ky testimi qe po ben eshte interesant dhe tregon se prej shume kombesh ka gjera te perbashketa.

Une kam shume fare pak njohuri mbi DNA por jo shume kohe me pare lexova nje liber nga Francis Collins, nje shkencetar dhe drejtues i Human Genome Project ,qe fitoi cmimin Nobel Prize gjate periudhes se Presidentit Clinton.

Ai shpjegon gjere e gjate leximin e DNA-se dhe punimet e tij dhe permend faktin qe popullsia e sotme ka ardhur prej 10 mije banoresh te lashte rreth Middle East apo afer saj.

Libri eshte shkruar si nje ndermjetesim midis shkences dhe besimit me titull The Language of God ( duke u nisur prej DNA-se) E rekomandoj te lexohet se shpjegimet shkencore qe ka permendur ai nuk jane shume te komplikuara per tu kuptuar dhe lidhjet qe ben jane shume interesante.

Dica shume te rendesishme qe permend per shendetin njerezor eshte fakti qe duke ditur DNA-ne tende mund te zbulosh me qarte 'glitches' qe mund te kesh dhe predispozimet e ndryshme semundjesh qe mund te kesh ne te ardhmen ( llojet e kancerave, etj) qe te mund te marresh mjekime parakohore perara se keto te japin simpomat e tyre.


Nqs do kisha mundesine, une do e beja per kete te fundit just to be on the safe side.

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Gusht 2013 16:29
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Nje pjese e evropes vjen nga Middle East lorie, jugu pak a shume, ndersa verilindja e evropes kane perqindje te vogel ose hic fare middle Eastern sepse kane hyre ne evrope nga veri-perendimi i azise.

Pra kjo perqindje e jona ME eshte Neolithic, eshte vendase mija mija vjecare present ktu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Gusht 2013 02:59
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Une duhet ta kem prejardhjen nga keta te veriut aty afer Teutes. E kam merak kete mbretereshe. Ka qene trime dhe thone edhe shume e bukur.
Kurt, si do beje po te kishe mundesine te shkoje nja 2000 vjet mbrapa, ku do vendoseshe me banim?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Gusht 2013 23:15
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu
Une duhet ta kem prejardhjen nga keta te veriut aty afer Teutes. E kam merak kete mbretereshe. Ka qene trime dhe thone edhe shume e bukur.
Kurt, si do beje po te kishe mundesine te shkoje nja 2000 vjet mbrapa, ku do vendoseshe me banim?



Te isha i dashuri i vetem i teutes dhe keshilltari i saj meqe paska qene e bukur!
Gjate dites ajo do ishte mbretersha ime, gjate nates skllavja ime.

2000 vjet me pare kjo zone do kete qene edhe vendi me i bukur i qete ne periferi te qendres te civilizimit boteror, Rome/athine.

Per ty shelg do kisha fut nje fjale te mire tek mbreteresha si pune keshilltari me mua por se kisha lene te vije vetem te pij kafe me ty

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Gusht 2013 06:07
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 04:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.