Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha robert
Cfare Shelgo? Nuse?.. Eh, ti ben shaka!..

Jo-jo, se ma gjeti njeri para disa vjetesh. Megjithse nje e dyte s'do ishte keq, po ti kisha kushtet.


Jo dy nuse se jemi ne kohe moderne tani.


Me qe ra llafi, cfare eshte ky gjaku arian i mire apo i keq?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Mars 2013 23:40
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Teknikisht neve nuk jemi gjak "arian".
Sepse te paret tane nuk kane migrate nga irani apo india neper rusi ne very te evropes dhe pastaj ulur poshte ne jug/lindje ku jemi.

Ne kemi ardhur direkt nga asia perendimore dhe ku nga aty kane ikur nga lindja dhe veriu i afrikes. Flasim 20.000-30.000 vite me pare.

Kshtuqe as italianet austiraket apo francezt dhe nje pjese e gjermanise nuk quhen gjak arian nese nisemi nga kjo pikpamje, meqe kane ardhur nga ky dtejtim.
I bie qe serbt sllavet jane arian meqe kane ardhur nga kto gryka, india mongolia irani.
Por ne asnje menyre nuk do thote ata jane gjak me i mire se ne.
Kshtu si e kuptoj une te pakten.
Pra arian ka ngelur si term "rrace superiore" qe perfshin neve dhe kto vende qe permenda.
Rraca nordid vijn direkt nga i njejti drejtim sic vijn ruset dhe gjithe sllavet por a mbajn veten me puro.
Faktikisht edhe pse slavet jane teknikisht arian nese nisemi nga kjo, ata quheshin untermensch=inferiora me pak njeri nga hitleri dhe anthropologet gjerman te asaj kohe, kurse neve quheshim ubermensch=superior.
Prandaj edhe hitleri dha urdherin qe me slavet nuk duhen zbatohen rregullat e gjeneves convention dhe duhen eliminuar ne menyre te pa diskriminuar ne mase, meqe i
konsideronte gjak i perzier me mongol dhe semit.
Kte dushim hitleri kishte edhe per nje pjese te mire te grekve dhe spanjollve dhe italise jugore qe sipas teorise tij ata kishin gjak te perzier me afrikan dhe arabet pushtues.
Edhe pse kroacia ishre alete e forte e gjermanise hitleri akoma nuk i konsoderont rrace puro meqe kishin shume gjak slav ne mesin e tyre.

Pra i bie sipas kture fashistave te asja kohe qe ne tere kte terren balkanas vetem nje xhep i vogel kishte ngelur i paster dhe rrace origjinale, shqiperia

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2013 06:40
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
Teknikisht neve nuk jemi gjak "arian".
Sepse te paret tane nuk kane migrate nga irani apo india neper rusi ne very te evropes dhe pastaj ulur poshte ne jug/lindje ku jemi.

Ne kemi ardhur direkt nga asia perendimore dhe ku nga aty kane ikur nga lindja dhe veriu i afrikes. Flasim 20.000-30.000 vite me pare.

Kshtuqe as italianet austiraket apo francezt dhe nje pjese e gjermanise nuk quhen gjak arian nese nisemi nga kjo pikpamje, meqe kane ardhur nga ky dtejtim.
I bie qe serbt sllavet jane arian meqe kane ardhur nga kto gryka, india mongolia irani.
Por ne asnje menyre nuk do thote ata jane gjak me i mire se ne.
Kshtu si e kuptoj une te pakten.
Pra arian ka ngelur si term "rrace superiore" qe perfshin neve dhe kto vende qe permenda.
Rraca nordid vijn direkt nga i njejti drejtim sic vijn ruset dhe gjithe sllavet por a mbajn veten me puro.
Faktikisht edhe pse slavet jane teknikisht arian nese nisemi nga kjo, ata quheshin untermensch=inferiora me pak njeri nga hitleri dhe anthropologet gjerman te asaj kohe, kurse neve quheshim ubermensch=superior.
Prandaj edhe hitleri dha urdherin qe me slavet nuk duhen zbatohen rregullat e gjeneves convention dhe duhen eliminuar ne menyre te pa diskriminuar ne mase, meqe i
konsideronte gjak i perzier me mongol dhe semit.
Kte dushim hitleri kishte edhe per nje pjese te mire te grekve dhe spanjollve dhe italise jugore qe sipas teorise tij ata kishin gjak te perzier me afrikan dhe arabet pushtues.
Edhe pse kroacia ishre alete e forte e gjermanise hitleri akoma nuk i konsoderont rrace puro meqe kishin shume gjak slav ne mesin e tyre.

Pra i bie sipas kture fashistave te asja kohe qe ne tere kte terren balkanas vetem nje xhep i vogel kishte ngelur i paster dhe rrace origjinale, shqiperia



Na ngaterrove kurt.
une me sa me ka msu nona di qe te gjith kemi ardhun nga Ademi dhe Havaja ( zoti i bekofte) ja kshu.
C'ka po na duhen keto Hitlerrat amon ne ti.

Pa dale se akoma me ngaterrove tija.
Ore po dalkemi vellazen me ruset e me iranianet e me afrikanet?
Jo vallahi se nuk i kemi lesht kaqurrela hiq dhe as jena t'zinj ne lekure.

Grekt po jane te zinj.

Per serbt nuk po di qfar te them.
Mbase Piktori na e shpjegon kete teori.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Mars 2013 17:57
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Jo mor shelg jo, asnjr ngaterrese ska ktu. Ne me sllvt vijm nga ane te ndryshme.
Pra termi aryan nuk eshte a bazuar nga anthropolgjija.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2013 03:39
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
Jo mor shelg jo, asnjr ngaterrese ska ktu. Ne me sllvt vijm nga ane te ndryshme.
Pra termi aryan nuk eshte a bazuar nga anthropolgjija.


E po mire de, ta flej mendjen atehere.


PO Ademi me Havane?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2013 15:34
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Citim:
Po citoj ato që tha shelgu


Na ngaterrove kurt.
une me sa me ka msu nona di qe te gjith kemi ardhun nga Ademi dhe Havaja ( zoti i bekofte) ja kshu.
C'ka po na duhen keto Hitlerrat amon ne ti.

Pa dale se akoma me ngaterrove tija.
Ore po dalkemi vellazen me ruset e me iranianet e me afrikanet?
Jo vallahi se nuk i kemi lesht kaqurrela hiq dhe as jena t'zinj ne lekure.

Grekt po jane te zinj.

Per serbt nuk po di qfar te them.
Mbase Piktori na e shpjegon kete teori.

Jo gjithmone, ajo qe duam apo deshirojme ne, eshte ashtu apo duhet te jete ashtu. Edhe pse na duket e tille.
Teorite mund ti shpjegojme si te duam perderisa ngelin ne nivelin teorik.
Une mund te shpjegoj shume gjera teorikisht dhe nuk mbaj pergjegjesi nese ju hidheroheni apo gezoheni.
Teorikisht historia e popujve,te botes daton me Noe.n dhe femijet e tij. Ne baze te kesaj teorie ne jemi pasardhes te Jafetit sipas Bibles.
Sipas mitologjise greke jemi pasardhes te deukalione qe shqip do te thote ai qe ka lene atdheun, dheu.ka.lone.
Tani sidoqe te behen llogarite shqiptaret dalin vellezer me grekerit dhe kushurinj te pare me trojanet pra romaket. Pirro i Epirit kur u nis te pushtonte Romen nder te tjera u kujtonte origjinen atyre, ne te njejten kohe edhe te veten. Rrini urte u thote se jeni pasardhes te trojaneve qe ua kemi thyer njehere brinjet. Fjalet nuk jane pikerisht keto por kuptimi i tille eshte. Skenderbeu kur shkoi te ndihmonte mbretin e Napolit u thote tarantineve se jam pasardhes i Pirros qe ua ka thy brinjet mire nje here e nje kohe.
Tani trojanet ishin kusherinj me Lidia.n keta me Fenikasit keta me Perset. Poshte ishin arabet, hebrejte, egjiptianet dhe me poshte afrika e zeze.
Siper ishin tribalet, shitet dhe tartaret.
Pertej tyre pra ne lindje ishin kinezet dhe indianet.
Ne perendim ishin keltet dhe pertej tyre iberet.
Ne lashtesi terma si, albani, iberi dhe galli ishin toponime edhe pertej detit te zi por kjo nuk do te thote se shqiptaret, spanjollet dhe francezet vijne nga kjo pjese e botes ashtu sikurse edhe greket e Batriane qe i bie te ishte fundi i botes se njohur asokohe.
Teorikisht cdo popull i sotem ka nje fillim te historise se tij pra ne baze te saj ai krijon identitetin e vet. Varet nga koha dhe rrethanat. Identitet si popull ne e kemi relativisht te mesem dhe sot per sot nuk shkohet pertej shek te IX.te me qarte eshte i XI.ti shekull per te arritur kulmin ne shekullin e XV me Skenderbeun. Fale tij u njohem nga mbare bota.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Mars 2013 23:05
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

Te pakten e larguam njw "nacionalist" nga teza e gjakut arian te shqiptarve, -Kurtin, i cili pohon (qofte dhe metafizikisht) qe ne nuk rrjedhim nga aret (arianet), por i cili akoma qendron ne teori alla nacionaliste (boshe ne fakt) te popujve prej 20-30 mije vjeteve te mocem. Kjo me kujton edhe nje autor tjeter, Haxhi Sauku, i cili flet per kete popull te para-lashte "are", si parakalues i shqiptarve. Ne me lejohet te sjell nje pasazh te nga punimi im "Komplekset shqiptare te inferioritetit", mbi kete autor. Po e jap vecan, qe kush nuk ka qejf te lexoj artikuj te gjate, e le pa lexuar; shkronjat kursive te ketij autori, fatkeqesisht dalin te drejta, po ashtu dhe ato te trasha dalin si te gjithe te tjerat.

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2013 18:53
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
robert
Veteran ne forum

Regjistruar: 08/05/2010
Vendbanimi: Gjermani
Mesazhe: 871

(f.8-11) ... autori Sauku vazhdon, (po e japim të gjithë pasazhin që të kuptojmë se si i zgjidh problemet gjuhësore, -lindjen dhe zhvillimin e tyre-, ky autor që kemi në dorë):
"Nuk dua të them me këtë se ai (studjuesi arberesh Cherstich Marcuzzi) ka dhënë zgjidhjen e vërtetë, por sidoqoftë ai ka thyer një kornizë, që deri më tani ka penguar vështrimet më të thella, tej grupimit indoevropian. Ai praktikisht zbulon kujtesën „ure“ të fjalëve që përfshihen në rezervat trunore të popullit tonë. Nga ana ime kam depërtuar ca më tej, d.m.th. në kujtesën „are“ paraprirëse për afro dy mijë vjet përpara, sepse fjala „ur“ ka një burim më të ri, kur pjesë të fiseve „are“, u vendosën pranë rrjedhave të poshtëm të lumenjve apo të degëve të tyre dhe banorët në ato raste u quajtën „u-ir=u(i)r=ur, për dallim nga ata të rrjedhave të sipërme deri të mesme të kalueshme të lumenjve në va të cekët (ā-ir=ar). Shkurt, duke i lidhur të dhënat në kompleks, del se kujtesa e gjuhës shqipe nuk është thjesht indoevropiane, por shumë më e lashtë duke nisur nga zhvillimet parahistorike në matriarkat e vazhduar më tej në kohën e fillimeve në patriarkat (kjo kohë e urëve) me të cilat nisin edhe kohët historike të zhvillimeve njerëzore. Ndoshta mund të kuptohemi më mirë kur mund të themi se gjuha shqipe ka marrë pas rrezatimit „ar“ të kohëve tepër të lashta, në vazhdim, rrezatimin e ndryshimeve „ure“ në sheshtinën e Ndërlumasit të Babilonisë në zhvillimin, për të kaluar më tej edhe në familjen e popujve të „cilësuar“ indoevropianë."
Më prefshin mua në qafë, në ka kuptuar njeri nga gjithë këto fjali të autorit Sauku! (Pa u marrë me mungesën e presjeve dhe teprinë e tyre në ndonjë rast), lexuesit qysh në fillim i del e panjohura „ure“. ǒështë kjo? Mirë se paskemi një përcaktim të një gjuhe tepër të lashtë, (përqafuar kjo nga V. Brandeshtajni dhe Sauku); „ar-e“ quhet kjo gjuhë tepër e lashtë, por kjo „ure“ ç’do të thotë!? Mirë se po pranojmë apriori që banorët arë paskan banuar në rrjedhat e sipërme të ujit dhe një pjesë e tyre zbritën më vonë në rrjedhat e poshtëme të ujit! Por si dhe përse u quajtën këta të poshtëmit në këtë kohë u-ir=u(i)r=ur? Dhe cilat na qenkan këto të dhënat në kompleks? Dhe cilat prova na sjell ky autor që gjuha shqipe paska kujtesa, (me këtë ai kupton duket rrënjët e lashta të shumë fjalëve), qysh nga kjo kohë matriarkati?
Sepse sintezat pa prova nuk i merr njeri seriozisht! Dhe mirë që ne e kuptojmë sintezën tjetër që na jep autori mbi kuptimin më të mirë të kësaj sinteze, pasi të pranojmë kalimin e kësaj shqipe në sheshtinën e ndërlumasit të Babilonisë (Tigrit dhe Eufratit?), por cilat prova sjellin këtë veçori dhe veçanti të shqipes në këtë kalim ar-ur-IE!? Dhe, përderisa autori foli më parë që ngjashmëri me këtë gjuhë are kanë edhe gjuhë të tjera europiane dhe aziatike, ç’kuptim ka të ngelemi tek nocioni „shqip“ i gjuhës dhe të mos themi që kjo gjuhë are është nënë e shumë gjuhëve, mes të cilave edhe shqipja e sotme?! Sepse duket që autori nis një punim për të vënë në vendin e nderit gjuhën e tij, dhe nga ana tjetër e kapërcen këtë kufi, duke pretenduar që kjo gjuhë e tij paska qenë shkëlqimi i vetëm i dikurshëm, atyre kohrave të pazhvilluara akoma! Sepse të flasësh për një gjuhë të caktuar, në këtë rast shqipen, e cila paska ekzistuar në lashtësi të hershme, (panvarsisht se në një formë më të thjeshtë nga sot), dhe ka marrë më vonë në ultësira, (sheshtina, -sipas autorit), ndryshime të mëtejshme, (këto ky i zbukuron me termin „rrezatim“), dhe deri më sot dallohet qartë nga ky autor, (pa asnjë provë deri më tani) kjo vazhdimësi dhe vijushmëri, kjo është jo vetëm injorim i gjuhëve të tjera, jo vetëm harresë e atyre që u thanë më lart për gjuhët e tjera, por është edhe jashtë çdo llogjike, për faktin më të thjeshtë, sepse po të rrinte ky popull ar më vete, do të shkatërrohej brënda pak shekujsh nga fakti i martesave brënda fisit. Përveç kësaj, ky largim i një pjese të popullsisë, na jep pas disa shekujve një popull tjetër nga ai prej nga është shkëputur; kjo vjen nga shumë e shumë shkaqe dhe e shohim tek popujt europianë, apo popujt romanë, (siç quhen italianët, spanjollët, francezët etj.). Në këtë rast ndarje e formimi të popujve të ndryshëm, ku e sheh autori vazhdimësinë e shqipes dhe shqiptarëve? Tek këta arë-t e lartësive apo tek këta urë-t e ultësirave (sheshtinave)? Dhe po të kalojmë pak në histori, demografi, etnografi, kulturë, blegtori, bujqësi, arte të ndryshme shtëpiake, sociologji, në aspekte nga më të ndryshme të jetës, do të pyesnim: përse ky njeri i matriarkatit paska vendosur fillimisht të banojë në lartësitë e lumenjve e pastaj ka nisur të popullojë zonat e poshtëme të lumenjve? Apo ka ndjekur troftën (lachs, -gjerm.)? A nuk duket qesharake, do ta pyeste cilido lexues këtë autor, që të flasësh për njeriun e lashtë (para 30.000 vjetësh), e ta lidhësh atë medeomos me një nga popujt e sotëm, në rastin e këtij autori, shqiptarët?!?
Popujt (kombet), po si dhe gjuhët dhe kulturat e ndryshme, „lindin“, ndryshojnë pareshtmërisht dhe „vdesin“. Këtë e di çdo nxënës shkolle, ashtu siç duhet ta dij edhe autori. Vërtet ne trashëgojmë edhe nga majmuni dhe bota e kafshëve shumë veçori, por megjithatë ne jemi tjetër. Kështu dhe popujt janë të tjerë në kohë të tjera.
E së fundi, mirë që ky autor gjen një vijushmëri të shqipes dhe shqiptarëve tek këta të zbritur në sheshtina, (për ironi të fatit këtë fjalë e përdorin malësorët e maleve në Shqipëri), po me ata që mbetën maleve ç’u bë? Në ç’drejtim vazhdoi gjuhë e tyre? Ata arë-t që nuk u bënë urë, si ecën më tej? U shuan? U zhvilluan? U asimiluan? Në këtë rastin e fundit i bie që të tjerë njerëz të jenë ngjitur tek troftat e tyre!..
Jemi vetëm në fillim, dhe entuziazmit bosh të këtij autori do ti bien pendët shpejt. ...

__________________
Kush i ben qejfin vetes, eshte
budall!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2013 19:07
robert nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė robert Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me robert (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: robert Shto robert nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto robert nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Etimologjia nuk eshte me percaktuese se adn per origjinen e nje populli. Etimologjia eshte nje dege e gramatikes se nje gjuhe tani perse ne nje fjale ta zeme gjejne te njejten germe ne shqip dhe serbisht kjo nuk do te thote se jane e njejta familje. Tani te gjithe jemi bijte e nje toke por jo te gjithe flasim te njejten gjuhe. Gjuha si pasoje e levizjeve dhe kontakteve te popujve plus zhvillimin kulturor peson ndryshime. Tani te kerkosh ngjashmeri prej etimologjise per emertimin e nje objekti apo dukurie te vecante, qe quhet ndrysh ne shqip e ndrysh ne italisht eshte sikurse te gjesh rrenjen e perbashket mes dy dialekteve te shqipes eshte njelloj sikurse te kerkosh qiqrra ne hell, ndryshe nuk quhen dialekte.
Prandaj them se Adn eshte me percaktuese ne rastin tone perputhja me Adn e banuesve prehistorike ne keto troje. Kaq mjafton per te mos diskutuar me mbi keto. Megjthese nuk mjafton per komshijte tane qe hedhin teori sipas mendjes se tyre dhe jo sipas asaj qe flasin faktet historike dhe gjaku natyrisht qe nuk behet kurre uje sic thote i vjetri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 30 Mars 2013 22:08
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Medemek kete kojshijen e paskam kushnije.




Ne jemi per te qare hallin, na duhet gjaku arian apo pellazg.

Kur tere Ballkani arriti te formonte shtet e te shkeputej nga pushtimi otoman, bota na shihte e s'dinte si te na ndihmote, aq "bizarre" ju dukeshim.

Modifikuar nga shelgu datė 31/03/2013 ora 01:43

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2013 01:31
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: « 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Analizat qė provojnė se shqiptarėt janė me gjak arian

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.