Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…
Gjithsej 24 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Duhet menduar seriozisht per turizmin

Per rreth 25 vjet disa qytete kryesore te vendit tone u ndoten nga industria kimike e nje teknologjie primitive ne menyre kriminale.Kush ka banuar ne Vlore,Fier.Lac,Porto Romano ne mos gaboj vendin e di mire ,por kete e kane provuar ata qe kane punuar nen efektin e gazeve helmuese dhe te avujve te zhives.Shume nga keta kane vdekur ose vuajne pasojat e asaj politike driteshkurter ekonomike.Qe nga Vlora e deri ne Lezhe ne shume segmente te tij deti eshte teper i ndotur nga industrite e dikureshme,plus te gjitha ujrat e zeza te qyteteve shqiptare derdhen ne det.
Edhe sot e kesaj dite bota kerkon te beje investime te tilla ne Shqiperi;si per shembull te ndertoje Depozita nafte qindramijratoneshe ne gjirin e Vlores,te ndertoje TEC-e qe punojne me nafte etj.Shteti duhet te kete strategji dhe vizion te qarte per zhvillimin ekonomik te vendit.Nqse turizmi do te shihet si prioritar per ekonomine shteti duhet te marre kredi dhe te investoje edhe vete ne infrastrukturen e vendit.Pa rruge ,H2O,drita,pa det te paster nuk ka turizem.Megjithate kur isha ne Vlore ne gusht pashe edhe shume turist te huaj qe kishin ardhur t'i kalonin pushimet ne Vlore.Me nje cift te ri italian takoheshim cdo dite ne nje nga plazhet e Radhimes,por kish edhe te tjere.
Pra nuk do te thote se ne Shqiperi nuk ka turizem,por shteti duhet te ndihmoje ne kete drejtim inisiativat private dhe te rregulloj infrastrukturen,per ta bere turizmin shqipetar terheqes per te huajt.
Miku im Amoxil sa te kete intelektual mendje thartuar qe u pelqen vetja,te cilet nate e dite mendojne per interesat e veta shume ngadale do te ecin punet ne Shqiperi. Ne nje debat tek Shqip i R.Xhunges nje ish zv/minister nga Lofkendi ose nga Qenasi i Fierit iu kundervu popullit ne studion e improvizuar ne qytetin e Vlores duke treguar perralla me mbret se TEC-i gjoja nuk e ndot qytetin.Nqse vendi nuk ndotet me smog dhe me nafte,perspektivat per turizmin jane te mira.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Nëntor 2005 12:22
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil



andej nga fshati "qimarios" që rri ti domosdo që ska drita se i keni pre shtyllat për drru zjarri.
aty dhe helikopteri svje dot se ka frikë se thy qafën.....
pastej pse ankohesh ti deri sa shkoke te mama eladhaqis, çdo më tepër???

ik o njeri i zotit ik që ke qejf të shpërndash vetëm rreze negative.




Tek mama eladhaqis nuk shkojne vetem vorioepirotet e tu per turizem por gjithe bota. Po keshtu edhe ne Itali, jo vetem italianet por gjithe bota.
Ne qofte se ke inat ka uthull sa te duash dhe mund te pish pa kufi.

Dhe sa per dijeni vetem vorioepirote nuk jam, as shkodrane gjithashtu qe vete ne Greqi dhe Itali dhe bej qejf kudo qe shkoj jo vetem ne ate "resortet " e rekomandura nga juve z. Amoxil

Une me ty nuk kam asnje inat personal, shpreh mendimin tim dhe e mbroj sa kohe qe besoj se eshte i vertete. Nuk mund ta mbush barkun dhe syrin me genjeshtra, se nje jete kemi dhe ate dua ta jetoj kur kam mundesi, mbasi Hoxhen e hoqem qafe qe na thoshte "se edhe bar do te hame" dhe te huajit nuk do ti perulemi por do te rrime ketu ne Shqiperine e lulezuar.

Ai shok i dashur nuk hante bar, kur ne te gjithe hanim bar per hater te Shqiperise se dashur. Ka ikur koha ime qe te rroj me pallavra. Ti mund te vazhdosh te hash bar sa te duash.

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 13:41
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Citim:
Po citoj ato që tha eXplore
Po pse mor lale te jemi ne si Kuba , Mexico apo dhe Jamaika qe je krejt i pasigurt po dole jasht kampeve te pushimit !
Pastaj turizmin ti nuk e lidh me ekonomin dhe mireqenien , mendo vendet e punes !
Kemi bukurira te panumerta dhe nuk po i shfrytzojme ne dobi te vendit , vertet jane hedhur disa hapa , por me shume ne vend numero jemi , por kur ske qeveri dhe pushtet ne vend keto do presesh

Jo jo Fierak jam lali , dhe ne do hapim turizmin ne Seman do ta bejme fshatin qytet
Apo thua te jem ''vorio epiriot'' edhe une



xplore, më vjen keq po ishe ti ai i cili theksove pasigurin e daljes jashtë nga kampi apo jo???
a ske thën nja dy a tre mesazhe më lart:

Tani ke quan turizem ti Amoxil , vajtjen tende ose times ne nje hotel e zeme brenda nje mrekudhi e vertet por e rethuar me tela me gjemba dhe po dole jashte perplasesh me realitetin e frikshem , kete quan turizem ti ?


apo jo? Të kuptohemi të paktën.....tema quhet turizmi është e ardhmja Shqipëris dhe të paktën un mendon se po........
jam dakort me ty plotësisht që kemi vënde të bukura......
prshndtjet e mija!

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 23:01
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Citim:
Po citoj ato që tha football



Tek mama eladhaqis nuk shkojne vetem vorioepirotet e tu per turizem por gjithe bota. Po keshtu edhe ne Itali, jo vetem italianet por gjithe bota.
Ne qofte se ke inat ka uthull sa te duash dhe mund te pish pa kufi.

Dhe sa per dijeni vetem vorioepirote nuk jam, as shkodrane gjithashtu qe vete ne Greqi dhe Itali dhe bej qejf kudo qe shkoj jo vetem ne ate "resortet " e rekomandura nga juve z. Amoxil

Une me ty nuk kam asnje inat personal, shpreh mendimin tim dhe e mbroj sa kohe qe besoj se eshte i vertete. Nuk mund ta mbush barkun dhe syrin me genjeshtra, se nje jete kemi dhe ate dua ta jetoj kur kam mundesi, mbasi Hoxhen e hoqem qafe qe na thoshte "se edhe bar do te hame" dhe te huajit nuk do ti perulemi por do te rrime ketu ne Shqiperine e lulezuar.

Ai shok i dashur nuk hante bar, kur ne te gjithe hanim bar per hater te Shqiperise se dashur. Ka ikur koha ime qe te rroj me pallavra. Ti mund te vazhdosh te hash bar sa te duash.



tani le ti kthehemi një debati akoma më konstruktiv.........
tek mama eladhaqis që thua ti moj zonjë, po vuajn për vete për turizëm ktu e tre vjet......sepse i kan çmimet me të ik tepeleku i kokës...kshuqë ato prralla shitja na nji që se ka iden se ku i bie greqia, jo ndonji turisti që ka vajt se e di si është realiteti dhe jo më mua që kam jetu atje.......
vorjopirjatët i ke ti nën kontrroll ok.........mbaji dhe gzoji magazinat që keni hap ktu nëpër forum.......
nuk të rekomandova as nji resort sepse nuk e përdor ktë fjalë në rradh të parë, po ju andej nga greqia e përdorni shumë.
Sa për atë nuk mund ta mbush barkun dhe syrin me ëndrra dhe gënjeshtra, pa më thuaj një vend të vetëm ku do shkosh me pare për pushime dhe sdo bësh qejf????
pse në greqi i boke pushimet badiava ti kshu????
pra me pare kudo je mbret...........

sa për ato pallavrat dhe ngrëniet e barit që ke përmendur, një këshillë.....
mbasi të mbaroj jonxhja e freskët andej nga greqia kalo i her ktej nga unë pasi kam pak kashtë për ty si dhurat

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 23:07
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Beta_tester
Krenar qe jam

Regjistruar: 30/10/2005
Vendbanimi: Nė Xhunglėn qė quajmė Qytetėrim
Mesazhe: 86

i modh amoxil...

__________________
Te tjere Duam, Te tjere na Duan, Te tjere Dashurojme, Te tjere Martojme

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Nëntor 2005 23:19
Beta_tester nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Beta_tester Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Beta_tester (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Beta_tester Shto Beta_tester nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Beta_tester nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
myzeqari
daddy

Regjistruar: 13/10/2004
Vendbanimi: England
Mesazhe: 2498

Po pse Amoxil e kundershton ti nje fakt te tille , pastaj te kuptohemi , per turizmin nuk flasim ketu , ku e pe ti qe kam dal une nga tema !!
Asgjekundi sjemi me turizmin , doni apo sdoni ju !

__________________
Ja fute kot

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 01:08
myzeqari nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė myzeqari Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me myzeqari (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė myzeqari't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: myzeqari Shto myzeqari nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto myzeqari nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Citim:
Po citoj ato që tha eXplore
Po pse Amoxil e kundershton ti nje fakt te tille , pastaj te kuptohemi , per turizmin nuk flasim ketu , ku e pe ti qe kam dal une nga tema !!
Asgjekundi sjemi me turizmin , doni apo sdoni ju !



explore, nuk është puna se po kundërshtojmë ne mër lale.......
mgjth vetëm dy fjalë, bëj një search anej nga google për foto të vëndeve turistike në Shqipëri dhe pastaj themi nëse është apo nuk është turizmi e ardhmja e Shqipërisë.
Në çdo ven të botës luftohet për pak turizëm lale, ktë ta kesh të qart.
dhe në amerikë akoma duan turista, sepse me ktë biznes ngrihet ekonomia e çdo veni.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 01:18
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kela
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 10/08/2005
Vendbanimi: Ne Realitetin e botes njerezore
Mesazhe: 427

Po te kishim nje qeveri te hajrit dhe qytetare qe jane pak me te llogjikshem dhe te arsyetueshem atehere Shqip do te kishte ecur me perpara nga ana e turizmit dhe e gjitha degeve te tjera!!!

Me ben shume cudi qe ne asnje agjensi udhetimesh ne Londer nuk gjen asnje reklame per turizmin Shqiptar dhe aq me keq kur behen panaire turizmi Shqiperia perfaqesohet vetem nga nje ose dy firma me e shumta.

__________________
My words fly up, my thoughts remain below.
Words without thoughts never to heaven go.(William Shakespear)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 13:29
Kela nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kela Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kela (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kela Shto Kela nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kela nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Citim:
Po citoj ato që tha amoxil


tani le ti kthehemi një debati akoma më konstruktiv.........
tek mama eladhaqis që thua ti moj zonjë, po vuajn për vete për turizëm ktu e tre vjet......sepse i kan çmimet me të ik tepeleku i kokës...kshuqë ato prralla shitja na nji që se ka iden se ku i bie greqia, jo ndonji turisti që ka vajt se e di si është realiteti dhe jo më mua që kam jetu atje.......
vorjopirjatët i ke ti nën kontrroll ok.........mbaji dhe gzoji magazinat që keni hap ktu nëpër forum.......
nuk të rekomandova as nji resort sepse nuk e përdor ktë fjalë në rradh të parë, po ju andej nga greqia e përdorni shumë.
Sa për atë nuk mund ta mbush barkun dhe syrin me ëndrra dhe gënjeshtra, pa më thuaj një vend të vetëm ku do shkosh me pare për pushime dhe sdo bësh qejf????
pse në greqi i boke pushimet badiava ti kshu????
pra me pare kudo je mbret...........

sa për ato pallavrat dhe ngrëniet e barit që ke përmendur, një këshillë.....
mbasi të mbaroj jonxhja e freskët andej nga greqia kalo i her ktej nga unë pasi kam pak kashtë për ty si dhurat



Po une ika se nuk desha me henger te njomin ti po me fton per kashte te thate. Per ke me merr mo lal. Te pergezoj per bujarine dhe mikepritjen.[/B][/QUOTE]

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 16:03
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Cindi
larguar

Regjistruar: 01/09/2005
Vendbanimi: arratisur
Mesazhe: 2664

Re: Re: Le te themi qe turizmi mund te kontribuje ne mireqenien e Shqiperise!

Citim:
Po citoj ato që tha Kela


Per mendimin tim te huajt e cilesojne Shqiperine si nje vend shume shume te shtrenjet dhe me mungesa shume me te medha sesa gjithe shtetet fqinje.Po flas c'kam degjuar nga shoqeria ime angleze qe kane vizituar Shqiperine ne tre vitet e fundin. Me ka habitur fakti qe per nje nate ne plazhet e Durresit ose te Sarandes te duhet te paguash rreth €30-€120 kur per €120 mund te shkosh ne Greqi per 3nete dhe ke te perfshire udhetimin,hotelin dhe ushqimin. E mos te permendim ketu qe ne ate vend ke edhe uje,drita e pasterti!!!



Te njejtat gjera kam degjuar edhe une Kela ne lidhje me shtrenjtesine ne Shqiperi. Nje pjate me shrim e marrim me lire ketu ne restorantet e Americes se sa ne Shqiperi??? Po keshtu edhe per hotelet???

Megjithate une do te mireprisja cdo propozim te ndonje anetari qe ka qene vitet e fundit me pushime ne Shqiperi, ne lidhje me hotelet dhe restorantet, kuptohet edhe per cmimet se edhe ketu ne Americe deri me sot nje dollar nuk e gjeta ne rruge!!!!!!!!Perjashtohen ata qe rrijne tek te afermit e tyre.

p.sh. Ne Aruba ose meksike ose Domenika Republika mund te shkosh me $1,000 per nje jave te perfshira ketu, fluturimi,hoteli, transportimi nga aeroporti ne hotel, ushqimi, aktivitetet, pishinat, plazhet (sherbimet, perfshire ketu edhe te gjitha pijet ne cdo ore dhe ne cdo vend)

__________________
arratisur syrgjynosur...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Nëntor 2005 16:49
Cindi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Cindi Kėrko mesazhe tė tjera nga: Cindi Shto Cindi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Cindi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:27 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 24 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Turizmi eshte e ardhmja e Shqiperise…

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.