Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 23 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

Citim:
Po citoj ato që tha dylan
sa her flitet per gjuhen kshu me kujtohet nje djal axhit i imi jeton ne gjermani
po fmive te tij sjua meson gjuhen ai vet qellimishte sepse sdon qe ti flasin shqip me at pershtypjen qe marrin theks tjeter e ka dehsir te duken gjermane

aq me teper cfar me bente te qesh em vete gjithmone ishte menyra si u kenaqte kur thoshte qe kam komshij gjermane dhe merrem me ta
thosha me vete shif shqipatri i lollur sa pak i punon mendja do medoemos te duket dicka tjeter nga cesht po shqip vlal gjuha jote vendi jot pse e mohon per ti pelqy dikujt
thejsht sme pelqejn kto tipa dhe pse djal axhe po gjithe kunder i isha



dylan une shqip flas ne shpi edhe mundohem tu shpjegoj ndonje gje po gjuha shqipe eshte aq e veshtire sa mua me duket humbje kohe qe femite e mi ti hyjne me themel .
ja ta shtroj nje pyetje qe mund edhe Dulcis ti pergjigjet neser me nge:

ti do ta kuptoje nje dialekt te folur ngushte nga nje filan zone e Shqiperise? ja e zeme qe une komunikoj ne dialektin tim me femine dhe ai do e mesoje . a eshte te mesuari gjuhe shqipe kjo?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Prill 2012 23:52
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

jo une po thoja ai tipi sdonte tu mesonte shqip sepse thoshte si femijet te mesojne shqip e te flasin gjithe kohes shqip ne shpi sdo jen ne gjendje te flasin gjuhen gjermane si gjermanet kjo
po duke folur gjermanisht si shpi si jashte do kishte me shuem shance te duket si gjerman
kjo arsyeja

ndersa une thoja vetem tu flasesh femijeve pa patur nevoj te hysh tu mesosh aq shume jan ne gejndje te kuptojn e te flasin

se gjuhet tjera skan nga shkojn ne bot pa i mesu ata kur kan ne shkolle e krjet po gjuhen shqipe kur e flet shpi dhe femijet e mesojne ndoshta se din 100 % po nje 10 % a ben s ate komunikojne e te kuptojne e te flasin e

e po per me shuem sbesoj qe u duhet ta din perfekt perderisa ehste nej gjuhe qe shyn ne asnje vend te botes pervec se ne shqiperi se shof ndonje interes
po prape se prap gjuha jon si flet e shkruan kshu ska ndonje shkence te malle per tu elxu dhe shkru pse jo
ateher shqipaRET jemi te shkathet ca nuk kapim ne 10 her me shpejt se kta lol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 00:02
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha Dulcis in Fundo
Te jetosh ne nje vend te huaj nuk do te thote detyrimisht te shkepusesh lidhjet me origjinen tende vetem sepse nuk jemi mesues te kualifikuar gramatike (po dhe po te ishim do ishim egoiste), apo sepse sistemi social vendas eshte cope-cope, apo sepse duhet te respektojme gustot e femijes, etj etj. Ndoshta nuk do e shkruajne shqipen me gramatike, por shqipen e folur do e mesojne ashtu si e degjojne ne shtepi, po e degjuan ndonjehere. Femija e merr si loje, nuk e shqeteson komunikimi dy-gjuhesor sepse do i duket, te pakten ne vitet e para te jetes nje gjuhe e vetme. Dallimet me pas vijne gradualisht, e do jene pikerisht ata qe do i bejne. Mbase nuk do jene llafolloge te mbaruar, nuk do kene elokuencen e nje shqiptari te rritur ne Shqiperi, ama kenaqesine e te berit batuta me gjysherit apo me te afermit moshatare s'do ua mohoje askush. Nese eshte egoizem t'u mesosh pak shqipe, eshte po aq egoizem te mos ua mesosh e t'i destinosh drejt nje shkeputjeje totale kundrejt origjines. Preferoj shume me teper qe femija im ne nje te ardhme te vendose te distancohet vete nga origjina qe i kam "imponuar", se sa te vije te me pyese pse dreqin nuk ia kam "imponuar" deri ne ate kohe, e do jete kohe e humbur qe nuk do rekuperohet me.



Dulcis, kalamajte mesojne gjuhen automatikisht kur prindet flasin shqip. Ketu pyetja doli pse prindet nuk i mesojne shqip ne menyre aktive. Ose maks pse nuk pretendojne nga femijet te flasin shqip. Une spjegova se qe te mesosh shqipen nuk mjafton te flasesh, por duhet te lexosh dhe te mesosh gramatiken. Keto behen vetem me mesim aktiv. Pra do kohe, energji dhe leke te imponohet deshira e prindit per te ndenjur lidhur me kulturen e vendit qe ka braktisur. Prandaj ne kete pike lind pyetja "A mund te pretendosh nga femija te harxhoje kohen me kulturen e nje vendi kur ti vete nuk ke perspektive te kthehesh". Flasim per shqipe tamam, jo per shqipen e shakave te gjyshit.

Ti leme nacionalizmat qe do dalin ketu, fakti eshte i pamohueshem se gjuha nuk mund te rezistoje gjate ne vend te huaj. Perjashtim bejne ca zona arbereshe ne Itali qe kane ruajtur gjuhen ne izolim nga bota. Por sot izolimi s'mund te rezistoje dhe ato fshatra kane mbetur me 4 fryme.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 05:17
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Se kam ngelur dhe pa gjume nga ky debat

Fajtor femijet nuk e mesojne automatikisht shqipen duke degjuar prinderit, nuk eshte kaq e thjeshte. Nje lloj pune duhet ta beje dhe prindi qe t'i bashkangjise cdo fjale te re qe meson ne gjuhen e huaj edhe kuptimin ne shqip. Shqipen po e degjoi do e degjoje vetem nga prinderit, e nese keta te fundit nuk kane nerva atehere dihet qe femija do ambientohet duke e degjuar si gjuhe, ndoshta do e kuptoje, por nuk do sforcohet kurre ta flase.
Nuk diskutoj rendesine e gjuhes vendase si gjuhe primare, ne studimin gramatikor e ne pervetesimin sa me te plote te saj. Por femija ne kete pike eshte me i privilegjuar, se midis shkolles dhe shoqerise do e mesoje s'ka rruge tjeter. Une nuk konceptoj dot idene qe pse shqipja eshte tashme nje gjuhe demodč dhe nuk te con askund pervec se ne Shqiperi atehere duhet lene ne hije, se tashme nuk i sherben askujt.. c'gje e tmerrshme! As qe ma ndjen per nacionalizma sinqerisht, ma ndjen qe te flas shqip ne familjen time sot e deri sa te plakem. Mund te jetohet fare mire edhe me dy gjuhe, jam e bindur per kete.. ne nje te ardhme le te vendosin vete femijet nese jane te interesuar te studiojne kohen e kryer te thjeshte.
E sa per punen e prespektives, ndoshta ate mendje kishin dhe ata shqiptaret qe kane marre plackat e jane kthyer pergjithmone ne Shqiperi. Kthehu nga te kthehesh, gjithmone aty perplaset koka, sa cudi e..

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 08:01
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha al74


dylan une shqip flas ne shpi edhe mundohem tu shpjegoj ndonje gje po gjuha shqipe eshte aq e veshtire sa mua me duket humbje kohe qe femite e mi ti hyjne me themel .
ja ta shtroj nje pyetje qe mund edhe Dulcis ti pergjigjet neser me nge:

ti do ta kuptoje nje dialekt te folur ngushte nga nje filan zone e Shqiperise? ja e zeme qe une komunikoj ne dialektin tim me femine dhe ai do e mesoje . a eshte te mesuari gjuhe shqipe kjo?


Dulcis nuk te pergjigjet dot ketu se nuk ka jetuar me idene e nje dialekti ne familje. Te mite me kane lene pa dialekt
Nuk di sa do e kuptoja, me siguri do kisha veshtiresi.. Me vjen nder mend nje shembull.. ne kohet e mia te lumtura tutorja qe me ndiqte kur beja tirocinion/praktiken (atehere ishte 52 vjec) me rrefente qe prinderit i kishte pasur mesues dhe e kishin pasur si rregull qe dialektin ta linin te pragu i deres para se te hynin ne shtepi. Ne familjen e tyre nuk flitej kurre dialekt, e kishin si parim.. flitej vetem italisht. Te njejten gje kam degjuar nga dy shoqe te miat.. Eshte nje zgjedhje qe mund te behet ne baze te parimeve qe ke ti si person, ju si cift.. eshte subjektive..

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 08:13
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Mendime, gjykime interesante ketu.

...Mbesa ime, vajza e motres, para tre ditesh mbushi dy vjec dhe dje e festuam, kupton dhe "flet" te dy gjuhet (shqip+gjermanisht).
Motra ime qysh ne ditet e para i ka folur vetem shqip. Kete gje ajo ka kerkuar e insiston (m.q.se une jam i vetmi ketu me kete gjuhe-shqipen me te cilin mbesa ka kontakt me shume), qe femijes ti flas vetem shqip.
I jati i femijes eshte gjerman dhe, si rrjedhoje ai i ka folur gjermanisht.
Po kete gje kerkon dhe i jati qe me shume ti flitet shqip femijes, te marre sa me shume nga gjuha shqipe tani, tani qe eshte e vogel.

Tani, cudia, edhe pse femija eshte vetem dy vjec, dallon qe mua duhet t'me flasi shqip (ajo se di qe eshte shqip, por di qe eshte nje gjuhe tjeter perkundrejte gjuhes qe perdor i jati) dhe, kur i flas une gjermanisht me shikon me habi sepse e di qe eshte gjuha qe perdor i jati, gjyshja gjermane e Halla e saje. E sigurisht thote me veten "C'ne daja qe me flet si babi !?", e me pergjigjet ne shqip!!!

Pra, sipas mendimit tim, ajo e ben dallimin e gjuhes sipas njerzeve tani per tani. Me motren=te emen, me mua, me gjyshen=mamin tim flet ne shqip.

Une nuk shoh-kuptoj asnje sforcim tek ajo qe ta ktheje te folurin-pergjigjen ne moment sipas gjuhes me te cilen i drejtohesh.

Gjermanishten detyrimisht e llogjikisht ajo do ta kete gjuhe primare por, akumulimi i fjaleve qe merr tani ne shqip, rrahja e veshit me kete gjuhe qysh ne kete moshe (motra i ka fol qysh diten e pare qe doli ne jete ne shqip), jane hapa te rendesishem per me teje, persa i perket gjuhes.

Perse ajo dhe cdo femije duhet ta dije shqipen, te pakten per te folur-komunikuar?

1-Cdo femije Shqiptar, me prejardhje shqiptare, eshte pashmangerisht i lidhur me Shqiperine. I lidhur nepermjet njerzve te gjakut qe jetojne atje si; Gjysherit, Hallat apo Tezet si dhe femijet e tyre me te cilet ky femije edhe pse jeton diku ne Bote, do te kete kontakt gjithe jeten, dhe gjuha eshte ajo qe forcon apo dhe dobeson nje lidhje shpirterore, sic eshte rasti i mbeses time me femijet e motres qe jetojne ne Shqiperi.
Pa gjuhen e perbashket, ato nuk do te munden te komunikojne dhe si rrjedhoje do te dobesohet lidhja.

2-Cdo gjuhe plus e ditur, eshte nje celes per njohje dimensionesh te tjera ne jete (kultura te shteteve, komunikim lirshem mes njerzve etj, etj.).

3-Nje gjuhe plus e ditur, eshte dhe nje fare sigurie per te ardhmen, pershembull punesim.
Jetojme ne Globalizem dhe ngjarjet ne Bote rrokullisen aq shpejt sa ne tani edhe smund ti mendojme.
Edhe Shqipja mbase dikur, do te kete vendin e vet ne Europe dhe me gjere.
Rasti i Italise qe, gjuhen shqipe e futi me Ligj neper shkolla (me sa kam lexuar), eshte hapi i pare qe dhe kjo gjuhe=shqipja, ne nje kohe te afert do te jete e nevojshme ne fusha te ndryshme te jetes EDHE JASHTE Shqiperise.


p.s. Nuk jam fare dakort me Fajtorin qe shprehet ose mendon se ajo te te vdese.
Gjuha vdes kur nje popull shuhet. Shqiptaret nuk po shuhen, perkundrazi po shumohen qofshin ato neper Bote por edhe ne Shqiperi ku, nuk duhet harruar qe mosha mesatare ne shqiperi anon nga te rinjte.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 10:11
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
cecilia
Adoleshente

Regjistruar: 14/04/2006
Vendbanimi: Nė bankat e shkollės.
Mesazhe: 8180

O dulcis, e di si flet ti si ato familjet aristokrate qe s'dine ku te cojne leket dhe kane tre dado ne shtepi, ku njera merret me gatimin, tjetra me eduakten e pergjithshme dhe e fundit me gjuhet e huaja, fut brenda edhe traditat e familjes se saj.

Po jo o goce se s'eshte kaq e lehte sic e thua, se te ishte, te gjitha nenat shqipetare do vepronin.

Ne shqip po flasim e s'po merremi vesh. Une dua te di nga ty nje gje teper te thjeshte, a e kuptove te pakten fajtorin sec cfare tha?

I ka spjeguar tamam me pika e me presje, jo per gje.

__________________
Sto lavorando duro per preparare il mio prossimo errore.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 12:04
cecilia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė cecilia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me cecilia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: cecilia Shto cecilia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto cecilia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Hahah Cec.. Po ti mua a me kuptove se cfare thashe? E pastaj jam une ajo qe s'jam dakort me ty

Une nuk jetoj ne planetin e aristokrateve, jam e ndergjegjshme per lodhjet mendore dhe fizike te cdo prindi ne emigrim (me shume nga c'mund ta imagjinosh). Thjesht ketu kemi mendime/kendveshtrime te ndryshme per te njejten ceshtje. Une nisem nga realiteti im, nga parimet e mia, nga ajo cfare shoh e cfare ndjej.. Ti bazohesh ne realitetin e ndjenjat e tua. Une them qe behet e duhet te behet (per arsye qe s'po t'i rreshtoj nga fillimi), ti thua qe s'behet.
Dakort. Cdokush jeton si i duket me e drejte.. c'duhet te me shpjegohet mua ketu nuk e kuptova.

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 12:56
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

si moj nuk mesojne fmijet tu nigju
po kmija 2 vjec dhe fillon flet tre gjuhe nejheresh
te thot hanger
thot encore
e te thote stop
e ca don ti tre gjuhe
sa ka nis me fol imagjino me vone
mundesisht ket fjalen stop
ta thot dhe shqip
boll
lol po noshta smesojne te gjithe mire e kshu po komunikim po
e tani mir do ishte dhe me shume po mjafton noshta em kalimin e kohes do vije do e humbasin krjet po cti besh kshu e kemi zgjellur jeten femijet qe jane jashte sdo munden kurre te ket gjithmone traditen shqiptare e veshtire ta ruash brez pas brezi se femijes qe rritet jahste mondohu sa te duash ti tja fusesh ne tru esht e veshtire jeton me nje shoqeri tjeter ku ska te bej me shqiptar
flAS ne kushte ku jetoj un per vete

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 13:28
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

gjuha shqipe shkon shume me tej parimeve te tua Dulcis .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 14:44
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « E parė ... « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.