Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip? Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 4.50.
Gjithsej 23 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Dulcis in Fundo
.. alola?

Regjistruar: 15/03/2010
Vendbanimi:
Mesazhe: 4846

Citim:
Po citoj ato që tha al74
gjuha shqipe shkon shume me tej parimeve te tua Dulcis .

Nuk e kuptova kete..

__________________
Ka dy rregulla per te arritur suksesin:
1- Te mos rrefesh kurre gjithcka di.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 15:01
Dulcis in Fundo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Dulcis in Fundo Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Dulcis in Fundo (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Dulcis in Fundo Shto Dulcis in Fundo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Dulcis in Fundo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Prape evitohet thelbi. Nuk behet fjale ti flasesh shqip ose jo kalamajve, por ti fusesh ne mesim aktiv te shqipes. Kjo eshte e vetmja gje qe une mesim i gjuhes. Kusuri eshte gjuhe e dobet pa baze te shkruar.

Personalisht nuk jam kunder mesimit aktiv, femijen do e fusja ne klase shqipe. Por shikoj si kane perfunduar popujt e tjere ne emigracion dhe eshte evidente qe gjuha ime nuk ka te ardhme nese e ardhmja eshte ne perendim.

Vizioneri e ka shume gabim qe thote shqiptaret po prosperojne. Shqiptaret po dalin me miliona ne emigracion. Shqiperia mbetet gjithmone 3-4 milione banore. Te gjithe ata qe kane ikur do harrojne gjuhen ose, me e keqja, do e flasin si italianet e amerikes flasin italishten, si marokin te dentisti. Pra, mos fantazoni per te ardhmen sepse dihet si do shkoje ajo pune. Brenda 50 vjetesh ju do jeni gjysher dhe kalamajte do ju thone "how are you today gjyshi".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 17:41
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Vizioner
...ne Timon

Regjistruar: 23/11/2007
Vendbanimi: Frankfurt
Mesazhe: 6857

Mbase Fajtor por, une e shoh ngryshe ose, dua ta shoh ndryshe.

Nje shembull i mire jane Turqit. Jane mbi 8 Mio ne Gjermani dhe cdo femije e flet Turqishten. Turqit dhe shume emigrante te shteteve te tjera, jane me te "thjeshte" se sa shumica e prinderve Fodulle shqiptare.

Shqiptaret ne moshe te rritur qe jetojne diku jashte Shqiperise, kur i has ne Avjon apo dhe neper Shqiperi ne kohen e pushimeve, komunikojne ndermjet njeri-tjetrit (cifti) ne gjuhen e vendit ku jetojne!!!
Injorance! Fodulluk!

Atehere, cfare do te presesh nga femijet e ketyre prinderve!?

Pra, une mendoj se, nuk eshte mungesa e deshires apo papundesia por, Fodulluku i Injorances qe kane shume bashkekombes.

__________________
I am the author of my life;
unfortunalty, I'm writing in pen & can't erase my mistakes.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 18:07
Vizioner nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Vizioner Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Vizioner (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Vizioner't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Vizioner Shto Vizioner nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Vizioner nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
raid
Veteran ne forum

Regjistruar: 01/02/2012
Vendbanimi:
Mesazhe: 1139

Qellon ndonjehere te degjoj rrugeve ndonje dialog midis atyre me surreter qe me delikatese quhen "tipik shqiptar".

- Brahim ku eshte cuni?
- Ja mi ku e ke nuk e shef?
- Dhe ajo therret: "Kledio, vieni qua tesoro"...

Hic kot, nje episod komik alla-shqiptar, pa ndonje konkluzion.

__________________
mir..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 18:45
raid nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė raid Kėrko mesazhe tė tjera nga: raid Shto raid nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto raid nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

sa adlletare te cmendur jeni moj zot i malli po te ishte aq i mir vendi jone pse iket te gjithe

po qehs
po vertet mendoj qe e shte e veshtire te ruhet nje tradite kur njerzit jetojne jashte

per faktin qe ja mir ky brez i joni e ruajme mundohemi tjua ruajme dhe femijeve po me pas mendon se dhe ata do bejne te nejjten perpjekje joooooooooooo
sepse per ata shqiperia ehste nje vend i huaj mundohu ti sa te duash ai ka lind ktu as sdo te nigjoje me teper si intereson se njef se din e sesht asgje [per te


kjo ehste e verteta e vertetes tjeter cfare flasim ne

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 18:53
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
al74
hamall

Regjistruar: 29/04/2009
Vendbanimi: meran- It
Mesazhe: 6675

Citim:
Po citoj ato që tha Dulcis in Fundo

Nuk e kuptova kete..



po ja , ti kije parim sa te duash te flasesh shqip apo edhe te shpjegosh ndonje fjale te re por mesimi i nje gjuhe e aq me teper i shqipes kerkon uhhh sa kohe. besoj di me mire se mua se si funksionon sistemi i arsimimit , sa ore mesim te perditshem , sa verifikime etj.etj.
ti po na thua qe jane te mjaftueshme ato pak fjale qe degjon femija neper shtepi . me duket shume ngushte per tu cilesuar qe po ju mesoj gjuhen shqipe.
pastaj ajo puna e dialektit me ben te qesh sepse imagjinoj nje cift shkodran qe do flasin ne gjuhe letrare ne shpi .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 21:26
al74 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė al74 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me al74 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: al74 Shto al74 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto al74 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
bruni22
W la mussa

Regjistruar: 30/04/2008
Vendbanimi: mu ke guri, qe bon xixa
Mesazhe: 1800

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Brenda 50 vjetesh ju do jeni gjysher dhe kalamajte do ju thone "how are you today gjyshi".

__________________
"tie ciu' in pe de mussa che in carru de bo"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 21:27
bruni22 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė bruni22 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me bruni22 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: bruni22 Shto bruni22 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto bruni22 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Eshte e veshtire te ruash Shqipen ( qofte edhe me dialekt ) e jo me te paster ne kushtet qe jetojm , un kam vet probleme qekur kam ardhur ne kte qytet ku jam tani se pak kontakte kam me shqiptar , per mos me then hiç, e jo me fmit e lindur ktu .

Jo me larg se mbrem po qeshja me lot me nipin tim , eshte rrit goxha e po shihja pantallonat qe i bleva s'ka shum e i kisha then motres te ja kthente palen qe ti vinin fix .
E pyes nipin , i ka kthyer mami? fr dmth .... ai ja kputi gjys shqip gjysh frengjisht , non si ka kthy mami il sont cool se jam rrit un lol

apo mbesa qe kam ne amerike , i thashe nje dit kur po flisnim ne tel , ma kno çik kengen ? Shqiperi o nena ime ......
ajo Shqiperi oj nona ime ..dashnin qe kam ne zemer , kurr skam me e harrue , me nje dialekt sikur me qen prej kosove ndersa e madhja i merr radhe kenget e parashqevi simakut se rri e ema duke i knu neper shpi ....me pak fjale fmia per aq sa kohe e ka kontakt me ne , mson ça ngjon , per nje shqipe te paster sbesoj se kemi mundesi me shum aktualisht..

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 21:39
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

po ti mir ne dhe per zotin a te ndoll 100 her me nejt mbi 5 min noshta me mendu nje fjale shqipe se tan boten me ta llan ste vjen ne mend e themi fmija ca me fol ateher
dhe shqipatert qe jan jashte shteti pothuj gjysmen e me shume i nigjon ta flasim shqipen gjysma gjysma po se eshte normale kur sje thuj kurr ne kontakt me shqip te vjen me mbar te vin fjalet vet me nje fjale


mu ska shume ksihim dike na punonte dicka te ne te shpija dhe ai shqiptar un sa her vija nga puna e pershendesja o betohem ne at zot harroja ja baja hi pse pra sdoja po me jepej ashu
e kshu lol

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 23:06
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Dikur isha une ajo qe i gjykoja prinderit, femijet e te cileve nuk flisnin shqip. Tani jam une nje prej tyre. femijet e mi kuptojne por nuk flasin. Kur jane te vegjel coc ua meson shqipen, por sa mesojne fjalen zevendesuese ne Anglisht se perserisin me ne shqip. Lol

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Prill 2012 23:07
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 10:13 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 23 faqe: « E parė ... « 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Shqiperia, traditat kulturore > Pse nje pjese e shqiptareve ne perendim nuk u meson femijeve shqip?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.