Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Si do perfundoje Greqia?
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Edhe ky krimi qe ndodhi ne dukagjin eshte faj i shtetit dhe shoqerise tone, pra nje dore e lozur gabim me korrupsion nga gjykatsi merr ka effekte te medha. Ky psikopati sikur te ishte mbajt nen kontroll psikiratrik nqse jo me burg por eshte lene lire. Humben jeten dy njerz te pafajshem.
P,sh tani edhe rruget jane shume te mira ne shqiperi duhet qe policet rrugor dedektivat e krimit etj te punesohen nga krahina te largeta shqiptare nga jugu dhe nga jugu te merren nga veriu.. Korrupsioni te denohet rende, sot vetem nje ore ben me makine ti biesh shqiperise me makine..kjo zhduk tribaletietin dhe ligji ka shance te zbatohet me mire.
Kshtu edhe krahinat mesojm me shume per njeri-tjetrin, si tani qe eshte ngrit i gjithe jugu duke hedh vrer duke stereotype gjithe masloret pse nje dukagjinas psikopat, apo dhjete..

Atje thelle ne dukagjin Durham e ka eduakuar dhe mahnitur boten per kte vend jo vetem nga qe eshte vendi me i izoluar ne evrope gjeografikihst dicka majestic, por edhe historinat dhe legjendad e mentalitetit te njerzve, qe flet shume mire per karakterin por gjitahshtu pershkruan edhe fshatra qe kane lindur cuba.. Hajdut gjitahshtu qe vetem plumbi i dhimbset por jo demi qe shaktojn. Kte ajo e shpjegon nga gojdhenat e gjithe njerzve dhe fshatarve atje.
Ajo tregon historina te mahnitshme pushke, atje ku ka trima, njerz te ndershem, por edhe cuba.. Kjo ka mahnitur intriguar perendimoret ta vizitojn ate vend me shume.
Ky rasti tregon komplet disa cuba qe jane genetically wired ndryshe, psikologu i shtetit nuk duhet ti kishte lene me jashte qe ne krimin e pare se ky do kishte vrare ndonje femij tjeter nga fshatet aty..
Menyra si e paskan vrare ate femine 13 vejcar me aq gjakftihtesi dhe impuls taman te nje personi qe nuk ka shance te rihebilitohet me.
P.sh nese me very jane vrare mija njerz si askund tjeter me balkan apo evrope, Kjo tregon qe ka me shume njerz te ndershem dhe me karakter te fort qe cubi krimineli ka krijuar rrethana te tilla te detyroje te ndershmin me vra. Ky ka pas hallall plumbin per krimin e pare. Kto gjera nuk do ndryshojn besoj une pa e shqyrtuar thelle nga experta te mire te kultures mentalitetit rajonal kudo ne shqiperi pastaj krijuar denimin ligje qe kane efekt.
Imagjino sa dem te madh kane bere tipa si kta ne veri tek njerzit e ndershem atje kur i huaji humb jeten aty.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2015 10:29
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Nuk vihet polici mbas çdo njeriu kurt. Kriminele dhe krime ka kudo ne bote. Ne mbase nuk jemi mesuar me keto gjera dhe krijojne kete ndjesi qe thua ti me lart. Ketu ne Itali psh kurt mafia vret pothuajse perdite. Ashtu sikurse pothuajse çdo dite ketu arrestohen per korrupsion e mafie te pakten nga 50 persona. Keta te veriut i ofendojne rende ata te jugut. Keshtu ndodh pak a shume kudo mund te thuhet natyrale dhe normale. Perderisa ti dmth ne u japim shkak atyre jugoreve apo moçaloreve siç me bie te lexoj ne disa mesazhe te na japin kusurin ne rastin me te pare. vetem se kjo nuk ben diference per te huajte. Ata ne nje thes na fusin te gjitheve dhe nga nami i mire qe kemi nuk bejne diference, mjafton te dalesh ballehapur e tu thuash jam shqiptar ve re se nuk ndihen rehat dhe te largohen sa me pare. Kur te njohin, pune shpi etj ateher ndryshon puna.

Greqia ti jape nje shqelm bythes BCE bankes qendrore europiane dhe Fmn fondit monetar nderkombetar dhe i zgjidh te gjitha problemet.
vijon...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2015 19:28
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Si shikohen Shqiptaret ne itali tani nga italianet?! Si me pare?!
Une fola me nje cift nga italia me taxi dhe u kenaqem me muhabet. I tregova si kam ardh ne amerike me pasaport italiane dhe kur i lashe te hoteli ai te dy me thane gjoja te presim me itali, me plot dashamirsi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Korrik 2015 22:16
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Citim:
Po citoj ato që tha Piktor
Nuk vihet polici mbas çdo njeriu kurt. Kriminele dhe krime ka kudo ne bote. Ne mbase nuk jemi mesuar me keto gjera dhe krijojne kete ndjesi qe thua ti me lart. Ketu ne Itali psh kurt mafia vret pothuajse perdite. Ashtu sikurse pothuajse çdo dite ketu arrestohen per korrupsion e mafie te pakten nga 50 persona. Keta te veriut i ofendojne rende ata te jugut. Keshtu ndodh pak a shume kudo mund te thuhet natyrale dhe normale. Perderisa ti dmth ne u japim shkak atyre jugoreve apo moçaloreve siç me bie te lexoj ne disa mesazhe te na japin kusurin ne rastin me te pare. vetem se kjo nuk ben diference per te huajte. Ata ne nje thes na fusin te gjitheve dhe nga nami i mire qe kemi nuk bejne diference, mjafton te dalesh ballehapur e tu thuash jam shqiptar ve re se nuk ndihen rehat dhe te largohen sa me pare. Kur te njohin, pune shpi etj ateher ndryshon puna.

Greqia ti jape nje shqelm bythes BCE bankes qendrore europiane dhe Fmn fondit monetar nderkombetar dhe i zgjidh te gjitha problemet.
vijon...

Degjo tani piktoro, pamvarsisht se une jam nga veriu dhe jam munduar te qes ne drite qualitet tona gjithandej mbas ksaj tragjedie, mutit marshallah nuk i behet. Une isha vete ne shqiperi nentorin e kaluar per 21 dite. As nuk kam dale kund shume me pij nji gote perqejf se e njof mire ate vend, ato njerz, ate shoqeri, ate mentalitet.
Vetem ne tirane kam dale lirshem me nje shok qe ka jetuar ktu dhe eshte kthuer, atje neper restaurante dhe klube.
Edhe pse vajta vetem pa i thene askujt se po vij dhe mberrita ne rinas pas 11 te nates dhe mora taxine per ne shkoder me nja sasi te konsiderueshme dollaresh ne xhep dhe asgje nuk me ndodhi, perseri frika eshte rrelitet dhe nuk mund te injorohet kur shetit neper ato zona.
P,sh neper lokalet me te mira luksoze nuk lejonin brenda pa patur nje femer perkrahu..edhe ne razem tek ai restaurant hoteli i zhuzefines nuk me sherbuen se nuk isha duke fjet aty me hotel gjoja..dhe nuk kisha nje dashnore perkrahu. Jam ofenduar thelle jo nga pronaret e resaturantve por nga shoqeria e atij vendi qe i ka krijuar rrethanat e tilla qe mos lejohen meshkuj me pij me nje lokal "luksoz" pa shoqeirne e gruas apo dashnores. Tregon nje shoqeri te eger qe krijojn probleme..
Edhe pse nje burr aty ne shkoder e kuptoj qe nuk jetoj ne shqiperi dhe mu lut pastaj ta vizitoj ate klubin aty siper hotelit "luksoz" une u largova i zhgenjyer.

Mutit marshall nuk i behet.
Kam 20 vjet qe udhtoj vetem kudo, dhe nuk ka lokal qe nuk me eshte bere rresppekti me maksimal dhe buzqeshjet me te sinqerta gjithashtu edhe urimin e rikthimit nga banakjerat dhe kamarjerat, por kthehem ne vendin tim ku kam gjithe gjakun me shekuj dhe aty as nuk me lejojn brenda.
Ne tirane kamarjerja me buqeshje te madhe me sherbente ne vlore gjithashtu dhe instinkti i tyre ishte korrekt se u kam dhene bakshish si anje tjeter, por ne vendin tim si duket ftyra ime prezantonte "rrezik".
Per nje sekond doja tju thoja te verteten ne sy si nje shqiptar qe hapet bythesh dhe tju tregoja 2-3million lek me xhep dhe qe kam ardhur ktu per te shpenzuar dhe per tu knaq pas 20 vitesh, por nuk e kam thene as edhe nje fjale por jam larguar ne nje zhgenjim total, por jo i cuditur.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2015 01:56
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

E kthyem temen per pune tjeter, po puna atij qe vrau ciftin cek eshte kollaj per tu kuptuar. Pse mos vjedhi e vrasi ai kur ligjin aty e ben kanuni, gjakmarrja, dhe arma me shume se shteti? Kane kaluar disa vjet qekur u vrane ceket e tjere ne veri dhe autori nuk u gjet kurre.

Disa (piktori mes tyre) kane qejf te iluzionohen se krimi eshte individual. Ne fakt kjo eshte teori pa vlere ne Shqiperi. Ky krimineli kishte vrare qe 15 vjec per here te pare, tani vrau prape duke qene 20 vjec. Nje njeri i tille nuk bie nga qielli por prodhohet nga familja, nga fisi, dhe nga ambjenti qe e rrethon. Po ta edukosh tjetrin me pushke, me dhune, dhe me gjakmarrje, dihet qe ate gjuhe do perdore.

Nuk jeni bindur akoma? Ju jap rast tjeter. Ata qe vrane policin ne Lazarat mos ishin gje rastesi? Ata kerkoheshin prej vite nga policia, dhe jane nga 18-20 vjec. Nje shoku tyre 17 vjec doli ne televizor dhe rrinte gjithe pordhe, gati krenar qe po ia fusin policise. Ne fund fare edhe Sajmir Tahiri, qe ne fillim thoshte populli i Lazaratit s'ka lidhje me kriminelet, e pranoi se kriminelet e Lazaratit vijne nga nje kulture e pergjithshme kriminale. Ata 18 vjecaret kane prindet qe i kane edukuar me droge, pare, dhe plumba.

Kshu qe nuk ben shume sens te flasim per krime individuale kur perpara kemi krime te organizuara. Une akoma s'e kuptoj si nuk ka ligj antimafia ne shqiperi qe cdo lloj bashkepunimi kriminal me 2+ veta (pra 90% e krimeve) ta denoje shumefish. Dhe akoma nuk kuptoj pse nuk i ngrene ata 2000 plerat e Lazaratit e ti internojne te gjithe ne ndonje mocal, t'ua marrin tokat e te ri-popullojne zonen me njerez te tjere.

Drejtesia nuk behet duke bere nje sy qorr ketej per boshelleqet ligjore, nje sy qorr andej per aplikimet ligjore. Drejtesi behet kur toka ti merret kriminelit dhe ti jepet te ndershmit. Ne SHBA paska nje ligj qe nese mban droge ne shtepi apo makine mund te te sekuestrojne shtepine. Nuk them se ky eshte ligj i mire, madje John Oliver (humorist) tallej rendshem me te. Por ne Shqiperi tjetri mbjell droge ne ate toke, dhe token nuk ia merr njeri, e lene te mbjelle prape, prape, prape, prape, derisa drogaxhiu ben vile dhe rrit kalamajt ne lluks, kurse i ndershmi kontrollon kazanat e plerave per kanoce.

Ahh, dhe dicka per kurtin. Nuk eshte vetem veriu i atille. Cdo shqiptar qe njoh une, nga cdo qytet i Shqiperise, e thote troc se qejfi behet vetem ne Tirane. Te gjitha qytetet e tjera jane si fshatra. Vlora eshte qytet mizerabel, me njerez pordhace e dembele ne cdo cep. Tjetri shkon per turizem, vlonjati ore e minut mundohet te tregoje se eshte zona e tij. Kane 25 vjet qe nuk bejne dot turizem per te qene, duhet te lusesh kamarierin te vije. Hotel Paradise ku isha kohet e fundit mbahej si me i miri, por ishte skandal i vertete. Nga hotelet prane vinin njerez qe tregonin se te tjeret ishin akoma me keq, miza dhe buburreca ne restorant, sherbim fshataresk, carcafe te piset. Klubet e Vlores jane si klube lagjesh, me njerez qe te shikojne sikur po i hyn ne shtepi, me pronare qe nuk duan punen por krenarine e te qenit pronar. Edhe Durresi qe i ka pas gjithe mundesite te beje hajer, prape nuk ka asnje jete, po te duash te dalesh ne darke me mire shko ne Tirane...
Jo se Tirana eshte e mire, por ky dualiteti mes Tiranes dhe qyteteve te tjera ne fakt eshte dualitet kulturor qe mundon Shqiperine. Nga nje ane e kaluara me prinder qe nuk lene femijet te dalin dhe me meshkuj qe dominojne dhe diktojne jeten e femres. Nga ana tjeter deshira per te qene askushi dhe per te njohur njerez e per te njohur jeten ne cdo cep. Ty ne klub nuk te fusin jo thjesht se s'ke femer, por sepse nuk te njohin, dhe probabiliteti qe i panjohuri te jete njeri i keq eshte i larte. Ti e kupton kete prandaj te vjen keq qe vendi yt ka me shume probabilitet te jete mbushur me njerez te panjohur te keqinj, sesa me njerez te panjohur te mire...

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 09/07/2015 ora 06:21

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2015 06:01
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

Brenda ne qytet ne vlore nuk u ndala aspak, por atje ke uji i ftoht.
Dakord faje, isha komplet zhgenjyer me vendin jo me pronaret e resaturantve.

Por kur Vjen tek armet sidomos ne veri kam mendim te kundert. Une them se armen ne veri duhet ta bejne me leje. Sepse vetem kshtu do ulet krimi. Njerzit e ndershem me nje profil te paster duhet patjeter te lejohen te mbajn arme me leje. Kshtu sic eshte sot favorizohet vetem krimineli. Vetem dikatura enverjiane mund ta zbusi uli krimin me ate zone, perndryshe armet duhen lejohen dhe inkurajhen te mbahen nga Njerzit e ndershem verior. Sepse kriminelat nuk Jane trima. Une nuk kam frike te vdes por kam frike te iki si qeni n'rrush ne doren e nje krimineli qe ka arm dhe une jam i zhveshur.
P.sh ke vene re ti qe edhe ky legeni edhe ata legenat ne lazarat mbasi u shpallen ne kerkim kerkuan vetem mos te vrahen apo te rrahen nga policia? Kjo tregon se jane taman plehera, sepse njeriut te ndershem kur i Vjen rreziku ai nuk don te jetoje me.
Prandaj nese me shkoder lejohet arma me leje laperat nuk do gjinden kund me, sepse jane lapera shkerdhata rob brenda ne zemer.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Korrik 2015 06:45
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha kurt
Brenda ne qytet ne vlore nuk u ndala aspak, por atje ke uji i ftoht.
Dakord faje, isha komplet zhgenjyer me vendin jo me pronaret e resaturantve.

Por kur Vjen tek armet sidomos ne veri kam mendim te kundert. Une them se armen ne veri duhet ta bejne me leje. Sepse vetem kshtu do ulet krimi. Njerzit e ndershem me nje profil te paster duhet patjeter te lejohen te mbajn arme me leje. Kshtu sic eshte sot favorizohet vetem krimineli. Vetem dikatura enverjiane mund ta zbusi uli krimin me ate zone, perndryshe armet duhen lejohen dhe inkurajhen te mbahen nga Njerzit e ndershem verior. Sepse kriminelat nuk Jane trima. Une nuk kam frike te vdes por kam frike te iki si qeni n'rrush ne doren e nje krimineli qe ka arm dhe une jam i zhveshur.
P.sh ke vene re ti qe edhe ky legeni edhe ata legenat ne lazarat mbasi u shpallen ne kerkim kerkuan vetem mos te vrahen apo te rrahen nga policia? Kjo tregon se jane taman plehera, sepse njeriut te ndershem kur i Vjen rreziku ai nuk don te jetoje me.
Prandaj nese me shkoder lejohet arma me leje laperat nuk do gjinden kund me, sepse jane lapera shkerdhata rob brenda ne zemer.




Ky eshte mentalitet teper amerikan per shijet e mia Armet nuk duhet te lejohen askund, vetem atje ku shteti pranon qe ka falimentuar. Kush mban arme do e perdore, eshte e kote te flasim me sikur e ndoshta. I vetmi qe duhet te kete arme eshte shteti. Dhe nese shteti kthehet ne shtypes dhe vret njerez (si ne 2011), atehere populli mund te ngrihet (si ne 1997), ose akoma me mire te mohohet dhe te shkrihet fare.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2015 06:28
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kurt
.........

Regjistruar: 29/12/2007
Vendbanimi: ......
Mesazhe: 5021

tema e gabuar..:p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Korrik 2015 10:16
kurt nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kurt Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kurt (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kurt Shto kurt nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kurt nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 19:12 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: « 1 [2]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > Si do perfundoje Greqia?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.