Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > "Kuriozitete nga fleurs de l'orne"
Gjithsej 15 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Sigurisht , nje mundesi e mire , per njerez perverse !

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Gusht 2011 14:12
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Gjumė me kujtime tė kėqija, mė mirė mos fli menjėherė!

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 7001_bnhover.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 21 herė.

SHBA- Gjumi ruan kujtimet e këqija! Gjumi është faza në të cilën kujtimet tona janë të regjistruara nëtrurin tonë, të cilat rizgjohen gjatë fazës së fjetjes.
Në këtë kujtesë mund të përfundojnë dhe traumat. Por, reagimi emotiv ndaj një episodi të pakëndshëm, reduktohet nëse menjëherë më pas, qëndroni zgjuar.
Të qëndrosh zgjuar, në fakt, pasi të kesh përjetuar një traumë, “përshembull një incident të keq”, shkalla e ndjesisë ridemensionohet dhe e largon kujtimin e keq nga truri.
Këtë përfundim ka nxjerrë një studim i fundit i kryer nga kërkuesit e “University of Massachusetts Amherst” (SHBA), i cili sugjeron se gjumi mbron kujtimet e këqija dhe shton emocionet negative.
Studiuesit këshillojnë se nëse gjatë gjumit keni kujtime të këqija, dhe ato janë aq të forta sa t’iu zgjojnë mos flini, por rrini për pak kohë zgjuar, pasi nëse e bëni një gjë të tillë atëherë truri juaj do të fiksojë kujtimin e keq dhe ju do e kini të pamund të flini menjëherë.

www.onealb.com

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Shkurt 2012 11:34
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Nuk e kam lexuar artikullin origjinal me lart por e degjova ne radio para ca ditesh. Gjerat qe thuhen lart nuk u zbuluan sot, ka kohe qe dihen, por nuk e di pse interpretohen keshtu (duhet lexuar artikulli).

Ajo qe dihet eshte se gjumi ka lidhje te forte me memorien. Cdo gje qe mesohet mbahet mend me mire kur fle sesa kur rri zgjuar. Tek minjte ka shkarkime neuronale ne gjume te ngjashme me ato qe ndodhin kur mesohet dicka, qe tregon se behet nje perseritje e atyre qe mesojme kur jemi zgjuar (hippocampus replay). Kjo mund te spjegoje dhe pse ndodhin endrrat, etj.

Ajo qe tregoi lajmi lart eshte se kur kemi nje traume, nje problem, apo nje memorie te keqe, nuk na ze gjumi. Kjo mund te jete nje menyre e organizmit per tu mbrojtur qe memoriet e keqija mos konsolidohen. Por ajo qe nuk degjova ne lajm eshte se vete depresioni mund te kete lidhje me kete skeme. Dihet qe depresioni ka simptoma pagjumesie, e cila mund te vije sepse trupi nuk le veten te flere persa kohe ka episode negative per te konsoliduar.

P.s. Per ata qe s'e dine, gjumi ka lidhje direkt me sistemin imunitar. Sistemi imunitar bie ndjeshem nga pagjumesia. Po te rrini ca nete pa gjume shpejt do shikoni ndonje pucer ne surrat.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 18:54
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AngelDevil
Shejtone

Regjistruar: 02/05/2009
Vendbanimi:
Mesazhe: 14604

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori

P.s. Per ata qe s'e dine, gjumi ka lidhje direkt me sistemin imunitar. Sistemi imunitar bie ndjeshem nga pagjumesia. Po te rrini ca nete pa gjume shpejt do shikoni ndonje pucer ne surrat.Po kur fle shume ca i ndodh sistemit imunitar?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 21:10
AngelDevil  nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AngelDevil Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AngelDevil  (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AngelDevil Shto AngelDevil  nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AngelDevil  nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

comment sava ma fleur prefere ou est elle

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 21:11
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

AD


Citim:
Po citoj ato që tha dylan
comment sava ma fleur prefere ou est elle


ici ma belle , je te manque?

Faje t'gjith e ke artikullin.
Ne fakt kam qen me grip kto dite edhe se kam bo gjumin taman e po shihja ne interrnet demet e shkaktuara.
e gjeta kte mu duk interesante e hodha , me te plote s'kam si e sjell po e ke kollaj boje titullin ne googel e ke ne cdo gazete .

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 22:38
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Citim:
Po citoj ato që tha lule
AD
ici ma belle , je te manque?

Faje t'gjith e ke artikullin.
Ne fakt kam qen me grip kto dite edhe se kam bo gjumin taman e po shihja ne interrnet demet e shkaktuara.
e gjeta kte mu duk interesante e hodha , me te plote s'kam si e sjell po e ke kollaj boje titullin ne googel e ke ne cdo gazete .
beaucoup quand je te vois pas mon ceour arret je peux pas vivre sans toi
ma fleur prefere to vois

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Shkurt 2012 23:16
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10700

Artikulli i plote nuk eshte ai qe publikon gazeta por ai qe publikon grupi i kerkimit ne ndonje reviste shkencore te mirefillte. Mediat thirren sa per propagande dhe shpesh i bien me top konkluzioneve qe te behet lajm.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2012 00:49
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lule
at this moment in time...

Regjistruar: 27/10/2010
Vendbanimi: Dans tes rźves..
Mesazhe: 8269

Ohuuuu e çove ceshtjen te propoganda ti Faje , un ta dhashe dhe arsyen ....
isha ngrit nga gjumi ate dite e bismilah ate lexova ...per veten time e pastaj per ju .
Pastaj ku i ke te vetashtuquajturat *Doktorreshat e Forumit*( si Amour p.sh ) qe t'na japin detaje me t'thella???

p.s dylan je sais que tu m'aime muaaaaaaaaaaaaaah !

__________________
"Tmerrohem kur e mendoj boten pa mua!!"--Jean-Paul Sartre

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2012 09:49
lule nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lule Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lule (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: lule Shto lule nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lule nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dylan
Veteran ne forum

Regjistruar: 17/05/2009
Vendbanimi: vlore
Mesazhe: 5487

Citim:
Po citoj ato që tha lule
Ohuuuu e çove ceshtjen te propoganda ti Faje , un ta dhashe dhe arsyen ....
isha ngrit nga gjumi ate dite e bismilah ate lexova ...per veten time e pastaj per ju .
Pastaj ku i ke te vetashtuquajturat *Doktorreshat e Forumit*( si Amour p.sh ) qe t'na japin detaje me t'thella???

p.s dylan je sais que tu m'aime muaaaaaaaaaaaaaah !ce sur ma belle je taime e je taimerais pour toujour


ajo ishte ne krahet e tij mbreme dhe papritmas ju kujtua ai ,ai qe dikur e donte aq shume .dhe ne mendjen e saj imagjinaten e saj filloi ti fliste ,filloi ti tregonte qe smund te ishin me bashke qe do te lendoheshim acoma me keq qe sdo mund te ishin me si me par ,qe duhej perfunduar cdo gje mes tyre qe deshironte ti thoshte lamtumire .dhe ai sikur asgje nuk ishin kto fjale per te nuk tha asgje tjeter vetem ,ti themi njeri tjetrit lamtumir ateher . Ne at second ajo perfytyron at lamtumiren e fundit ,perfytyron nje jet te ter pa te dhe imagjinata e saj e par ishte te mos jetonte me ,ne at cast ajo filloi te qante me denes shtun me dor at qe e mbante ne krahe lle filloi te qaj .Ai e pyet cpate pse qan ajo per nje cast spergjigjej i dukej sikur fryma po i merrej ,dhe me pas i tha spo merrja dot fryme ,dhe vazhdonte te qante e qante pa pushim .U ngrit iku diku te mbetej e vetm edhe vazhdoi te qante derisa skishte me forca ,me pas fshiu lotet la pas shpines at imagjinaten qe po i merrte frymen e u kthye te fle serish me te mendje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Shkurt 2012 13:08
dylan nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dylan Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dylan (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dylan Shto dylan nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dylan nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 20:41 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 15 faqe: « E parė ... « 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15]   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > "Kuriozitete nga fleurs de l'orne"

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.