Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Endrrat qe bejme ēdo nate
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Endrrat qe bejme ēdo nate

Cdo nate mesatarisht,endrrat jane rreth 4-5 te tilla.Nese nje person qe eshte duke pare enderr,do te ri-zgjohej dhe ti kerkohej te tregonte endrren qe po shikonte ai do te ishte ne gjendje ta tregonte ate sepse ne kondicione normale ri-zgjimi lejon memorizimin.
Jane mbi te gjitha endrrat me nje permbajtje te forte emotive ato qe provokojne tek njeriu ri-zgjimet me te gjata,e keshtu per pasoje edhe nje memorizim te tyre me te gjate.
Tmerret e gjumit(pavor noctornus),mund te mbajne te zgjuar edhe 1-2 minuta.....kohe e gjate kjo nese krahasohet me mikro-ri-zgjimet e mesiperme qe nuk i kalojne 10 sekondat.

Duhet thene ama qe endrrat zakonisht jane ne pjesen derrmuese te tyre jo me karakter te forte emotiv,ndaj edhe per kete nuk kujtohen gjate.Disa studime shkencore kane analizuar natyren e endrrave qe rendom shikohen,ato qe te gjithe shikojme por asnje nuk kujton : duke zgjuar njerezit e marre si kampion ne fazen e elaborimit te gjumit,dolen ne konkluzionin qe ato (endrrat) kishin ne permbajtje gjera qe normalisht behen gjate dites....vizita e nje fqinji,te ngisje makinen,te bisedoje me miqte,familiaret ose koleget e punes.


Insomnia :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 19:10
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sy_jeshilja
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 13/01/2003
Vendbanimi: God is LOVE
Mesazhe: 393

Inso, po te filloj une te tregoj endrrat qe shikoj, di ti te mi thuash syckes cfare kuptimi kane ???

Meqe jemi te kjo teme, prandaj them une

He ???

Ta hap thesin une ?

__________________
Rumor is the only thing that gets thicker as you spread it.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 19:15
Sy_jeshilja nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sy_jeshilja Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Sy_jeshilja (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sy_jeshilja Shto Sy_jeshilja nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sy_jeshilja nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Jo se fillon me ëndrrat ,e mbaron duke parë filxhanët pastaj ...megjithatë meqë jemi të dy ''te prekur'' nga ato,pse jo?!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 19:51
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
unforgiven
*$*$*

Regjistruar: 08/07/2003
Vendbanimi: *$*$*
Mesazhe: 958

A u ka ndodhur ndonjehere te enderroni dicka qe per momentin u duket pa kuptim, por pas disa kohesh ndodh e njejta skene si ne enderr..
Si e shpjegon ti Insomnia.??

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 20:28
unforgiven nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė unforgiven Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me unforgiven (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: unforgiven Shto unforgiven nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto unforgiven nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Citim:
Po citoj ato që tha mona
A u ka ndodhur ndonjehere te enderroni dicka qe per momentin u duket pa kuptim, por pas disa kohesh ndodh e njejta skene si ne enderr..
Si e shpjegon ti Insomnia.??



Mona,nuk eshte gje tjeter veçse déją-vu qe e thene me shqip do te thote fjale per fjale '' e kam pare''.

Per here te pare kete term,e futi F.L.Arnauld ne vitin 1896.Nuk eshte gje tjeter veçse perceptim sikur personi : te kete jetuar me pare nje situate,te kete qene ne nje vend,te kete njohur te person.Kjo lloj eksperience ne ndryshim nga se mund te duket,perjetohet nga nje pjese derrmuese personash.

Ka shume forma te interpretimit te saj,ndoshta nje here tjeter do gjej diçka me te zgjeruar dhe ta hedh ketu.
Pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 06 Prill 2004 20:38
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Uaa, po doren di ta lexosh ti mo?? lol

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2004 19:55
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
déją-vu
Veteran ne forum

Regjistruar: 24/02/2003
Vendbanimi: Tortoreto Lido
Mesazhe: 940

Citim:
Po citoj ato që tha JaM_VlOnJaTe
Uaa, po doren di ta lexosh ti mo?? lol


Jo derman,akoma jo!
Por nese vertet insiston po te them ne konfidence qe kam nje teze qe lexon doren edhe filxhanin bashke.Banon ne ''çole''

Ke akoma interes?

__________________
Voglio, avrņ — se non qui, in altro luogo che ancora non so. Niente ho perduto. Tutto sarņ. (Fernando Pessoa)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2004 19:58
déją-vu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė déją-vu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me déją-vu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: déją-vu Shto déją-vu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto déją-vu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lorie
you fascinate me...

Regjistruar: 23/07/2003
Vendbanimi: in you
Mesazhe: 3137

e une qe thoni ju

njehere e nje kohe iu futa interpretimit te endrrave te mia,interpretimin e simboleve ,fjaleve ngjarjeve e frymezuar nga libri qe po lexoja "Endrra dhe Telepatia- e Freudit.
E te dish te interpretosh disa simbole nuk eshte ndonje gje e madhe.Ajo qe me ngaterron mua eshte se sa me shume perpiqesh te analizosh ,aq me shume e humb fillin ne labirinte.


pyetje(per cdo njerin qe ka nje pergjigje): Si shpjegohet kur endrrat tregojne/ parashikojne nje ngjarje?

__________________
Philippians 4:8-Finally, brothers, whatever is true, whatever is noble, whatever is right, whatever is pure, whatever is lovely, whatever is admirable--if anything is excellent or praiseworthy--think about such things.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2004 21:34
lorie nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lorie Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lorie (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lorie't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lorie Shto lorie nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lorie nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
JaM_VlOnJaTe
kush tha qe kam?

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: ketu, ku tjeter?
Mesazhe: 353

Talking

hahahaha Insomnia, patjeter mo si jo! Ja ne behar meqe do vete ne Vl, do ti bej dhe ndonje vizite dhe tezes tende..lol. Ej dhe sh. 'kabim' ben qe nuk ja merr profesionin eee... j/k

__________________
hey babez

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2004 01:14
JaM_VlOnJaTe nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė JaM_VlOnJaTe Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me JaM_VlOnJaTe (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: JaM_VlOnJaTe Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto JaM_VlOnJaTe nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

ah endrat lere se un o shof endra o nuk shof fare dhe kur i shof me shokojne horror i gjalle po te behen film marrin oskar per friksime...

cfare jane endrat e frikshme? percjellje e shqetesimeve te subkoshiences? se di nuk e marr vesh asnjehere por nuk me pelqejne fare

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Prill 2004 14:42
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:40 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Endrrat qe bejme ēdo nate

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.