Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > a ka fotoni mase
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
rinor
Anetar i ri

Regjistruar: 10/04/2004
Vendbanimi: prishtine
Mesazhe: 7

Unhappy

a ka fotoni mase

a ka fotoni mase

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Prill 2004 19:31
rinor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rinor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rinor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rinor Shto rinor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rinor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
trojani
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/12/2003
Vendbanimi: danimarke
Mesazhe: 900

Pergjigjja eshte po. Ka patur shume diskutime per kete teme, por me sa di une ka qene Ajzenberg qe ka arritur ne kete konkluzion, nepermjet teorise se papercaktueshmerise.

pershendetje trojani

__________________
Dite me te mira pasketaj vine
shkoi erresira

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2004 10:04
trojani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė trojani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me trojani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: trojani Shto trojani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto trojani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rinor
Anetar i ri

Regjistruar: 10/04/2004
Vendbanimi: prishtine
Mesazhe: 7

Une qe e hapa kete,edhe une mendoj qe fotoni ka mase.
Cdo gje ne bote qe eshte e afte te beje shtypje edhe ka mase,
Dikund kam lexuar se masa e fotonin sillet dikund rreth
n*10^(-54)m
n-nuk e di saktesisht .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2004 20:15
rinor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rinor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rinor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rinor Shto rinor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rinor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
udi
Anetar i ri

Regjistruar: 08/05/2004
Vendbanimi: korce
Mesazhe: 9

Gjithcka qe do them lidhet me njevlefshmerine energji-mase (teori qe vertetohet mjaft qarte nga teoria e relativitetit). Pra nje trup qe ka mase zoteron energji te barazvlefshme me: mc², ku m-masa e trupit dhe c shpejtesia e drites.
Me sa di une, fotoni nuk ka mase prehjeje. Masa e fotonit varet plotesisht nga energjia e tij. Mbi bazen e teorise se relativitetit te Ainshtainit fotoni nuk mund te kete mase te prehjes per arsye se ne te kundert kjo mase e tij do te behej “infinit absolut!” gjate levizjes. Energjia e tij pra edhe masa e tij eshte vetem ajo qe ai zoteron gjate levizjes... etj...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Gusht 2004 22:52
udi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė udi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me udi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: udi Shto udi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto udi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dieFaustNeu
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: atje
Mesazhe: 786

gjithnje duke u bazuar mbi teorine e einstein-it .... trupi qe leviz me nje shpejtesi vetem te perafert me ate te drites fiton nje mase qe shkon drejt infinitit , fotoni ben nje levizje konstante me kete shpejtesi prandaj un jam i mendimin qe fotoni nuk zoteron mase

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 20:02
dieFaustNeu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dieFaustNeu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dieFaustNeu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dieFaustNeu Shto dieFaustNeu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dieFaustNeu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
LSD
Anetar i ri

Regjistruar: 07/03/2005
Vendbanimi: turqi
Mesazhe: 29

normalish qe ka mase

mesa di une masa e fotonit eshte 3.19 * 10ne fuqi te minus 54

__________________
RRofte emri shqipetar dhe shqiperia se e meriton dhe per kete duhet te bejme gjitheēka per madje te japim dhe jeten a jeni dakord te gjithe?poshte greqia dhe serbia

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Prill 2005 15:54
LSD nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė LSD Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me LSD (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: LSD Shto LSD nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto LSD nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dieFaustNeu
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: atje
Mesazhe: 786

Re: normalish qe ka mase

Citim:
Po citoj ato që tha LSD
mesa di une masa e fotonit eshte 3.19 * 10ne fuqi te minus 54


me sa di un fotoni nuk ka mase ose e ka aq te vogel se nuk jemi ne gjedje tja masim

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Prill 2005 12:34
dieFaustNeu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dieFaustNeu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dieFaustNeu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dieFaustNeu Shto dieFaustNeu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dieFaustNeu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
LSD
Anetar i ri

Regjistruar: 07/03/2005
Vendbanimi: turqi
Mesazhe: 29

ka dhe te jesh i sigut per kete

diefaustneu ka dhe te jesh i sigur qe ka dhe eshte aq sa thashe une

__________________
RRofte emri shqipetar dhe shqiperia se e meriton dhe per kete duhet te bejme gjitheēka per madje te japim dhe jeten a jeni dakord te gjithe?poshte greqia dhe serbia

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2005 12:09
LSD nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė LSD Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me LSD (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: LSD Shto LSD nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto LSD nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

ore me cudit fakti e kesaj pergjigjeje sepse me sa di une fotoni ecen me shčejtesi te drites...si mund te kete mase?
LSD ku e ke lexuar kete gje?

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2005 18:04
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
dieFaustNeu
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 26/11/2004
Vendbanimi: atje
Mesazhe: 786

Re: ka dhe te jesh i sigut per kete

Citim:
Po citoj ato që tha LSD
diefaustneu ka dhe te jesh i sigur qe ka dhe eshte aq sa thashe une


lal fotoni eshte pjese perberse e drites

fotoni eshte nje njesi qe krijohet nga kalimi i elektroneve nga nje gjendje ne nje tjeter.... nqs ka mase eisteini ja ka fut kot....

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Prill 2005 19:05
dieFaustNeu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė dieFaustNeu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me dieFaustNeu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: dieFaustNeu Shto dieFaustNeu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto dieFaustNeu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 13:54 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > a ka fotoni mase

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] nuk lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.