Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > me ndihmoni, ndjehem e humbur
Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
geranium
ku te gjej pune

Regjistruar: 12/01/2005
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 195

me ndihmoni, ndjehem e humbur

jetoj qysh prej vitit 1991 ne luxembourg.Jam e martuar dhe kam dy djem ,qe per mua jane e vetmja shprese dhe gezim ne jete.Ketu jeta me duket shume e trishtuar dhe kam humbur komplet shijen e jetes .Cdo dite qe kalon , me e rende me duket jeta .Eshte shume eveshtire te kesh miq se edhe ata pak shqitare qe jetojne jane shume te ftohte dhe kur takohemi neper supermarkate, mjaftohen vetem me nje miredita .Aktualisht jam dhe pa pune , keshtu qe nuk di si ta kaloj kohen kur mbetem vetem ne shtepi .E vetmja gje qe me mbetet te bej , kur burri largohet per ne pune dhe djemte per ne shkolle, eshte vetem inteneti.Nuk di a ka te tjere qe gjenden ne situaten tone .E dhe per djemte me vjen shume keq se nuk kane shume aktivitet .me ka mbytur vetmija , me keq akoma se ketu ben kohe shume e keqe per 9 muaj dhe stina e veres zgjat vetem nje muaj. Ne shqiperi kam punuar mesuese dhe ketu as qe ta mer njeri parasysh diplomen.Per te ndihmuar ekonomine e familjes jam deryruar te bej pune te ndryshme dhe te veshtira .megjithese kane kaluar shume vite eshte e pamundur te integrohem me jeten e vendit dhe mendja me rri vetem ne shqiperi tek te gjithe njerezit qe kam lene , motra , vellezer , nenen , kusherinjet .ne shqiperi vemi cdo 2-3 vjet sepse udhetimi na kushton shtrenjte dhe nuk arrijme te mbledhim aq leke.Per tu kthyer as qe behet fjale se ne shqiperi i kemi humbur te gjitha dhe njerezit qe kemi lene na thone se eshte e pamundur te rifillojme nje jete te re ne shqiperi per aresye se atje eshte bere cdo gje e pamundur .Ju lutem shume , kam shume nevoje per keshillat tuaja dhe fjelet tuaja te kurajuese , qe sado pak mund te me ndihmojne ne ngritjen e moralit qe aktualisht e kam zero.ju falenderoj para kohe per mirkuptimin dhe ndihmen tuaj.

__________________
Rira bien qui rira le dernier

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 20 Janar 2005 17:01
geranium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė geranium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me geranium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: geranium Shto geranium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto geranium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Pershendetje geranium.

E kuptoj trishtimin tuaj, pak a shume ne kete gjendje jane shumica e emigranteve . Por me sa shoh, ju nuk keni dhe shume persona te njohur qe t'ju gjenden afer.
T'ju bej "moral" sesi duhet ta kaloni kete moment te veshtire , nuk mundem, por mendoj se duhet te perpiqeni pak me teper per te forcuar lidhjet tuaja me ambientin aty ku ndodheni.
Sa per shqiptaret qe jane te ftohte, besoj qe kjo ka te beje me mentalitetin e krijuar rishtas tek ne " kam hallet e mia, ç'me duhet me te", etj. Natyrisht gjendja ekonomike ndikon gjithashtu shume dhe ne vetmine tuaj, por per kete ju siguroj se nuk jeni e vetme.
Shume nga emigrantet e huaj (perfshire shqiptaret) e kane teper te veshtire te perballojne jetesen, por eshte nje e keqe qe duhet ta heqim.
Do t'ju keshilloja te mos e leshoni veten lehte, veshtiresi kemi qe te gjithe, natyrisht sejcili ka veçorite e veta, por mendoj se me pak shprese me teper dhe me pak vullnet do ta kaloni kete gjendje ku ndodheni tashme.

Ju uroj nje rimekembje te shpejte .

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:20
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
geranium
ku te gjej pune

Regjistruar: 12/01/2005
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 195

shume faleminderit

I pafajshem
te falenderoj shume per letren dhe keshillen.Gjithcka ke shkruar eshte e vertete dhe e menduar mire .por me e keqja per mua eshte se kur degjoj miq apo te aferm te mi qe jetojne ne vende te tjera te botes apo me emisionet , reportazhet qe kam pare ne TVSHper shqiptaret ne kanada qe bashkohen here pas here dhe organizojne darka ;qofte edhe me pak shpenzime , dhe kjo , vetem e vetem per te hequr stresin apo monotonine qe i mbulon ( ky eshte kapitalizmi) atehere them me vehte se ketu ku jam , jane mbledhur vetem shqiptaret me ftohte dhe ndoshta dhe shume xheloze per njeri tjetrin.nuk e di per kam pershtypjen se shume njerez nuk e kuptojne se jeta eshte aq e gjate po sa dhe e shkurter.Ne lagjen ku banoj , pjesa me e madhe jane portugeze dhe habitem me mirkuptimin qe kane dhe qe merren vesh kaq mire , duhen shume , jane shume te lidhur sikur te ishin te nje familje.ndersa ne shqiptaret mundohemi ta mohojme njeri tjetrin.Nejse ky eshte vetem mendimi im , dhe ndoshta gabohem, prandaj dhe shkruajta leter qe forumsit te me japin mendime te ndryshme dhe kritika qe i mirepres me shume kenaqesi dhe ju jam shume mirenjohese.

__________________
Rira bien qui rira le dernier

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:42
geranium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė geranium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me geranium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: geranium Shto geranium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto geranium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Don_Mondi
papuns

Regjistruar: 14/05/2003
Vendbanimi: uk
Mesazhe: 43

kjo qe po thua ti ndodh gjithkun


drejt muhabeti ne shqiptaret vdesim me u bo pak te jashtem

psh ktu ne angli vdesin me u bo pak anglez


edhe ktu ne kolegjin tim kam nja 4 goca shqiptare

u thua mirdita ste ngjo sbohet fjale me ta kthe mrapsht


keshilla sdi ca me te dhene po po i gjete rrugzgjidhje me trego edhe mua plz




ja kalofsh mire


me rrespect mondi

__________________
nkrast

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:51
Don_Mondi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Don_Mondi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Don_Mondi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Don_Mondi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Don_Mondi Shto Don_Mondi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Don_Mondi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

geranium pse merzitesh ti nese te mungojne shqiptaret prandaj eshte dhe ky forumi ku shume prej nesh ne mungese te atyre aktiviteteve qe the ti gjejme humorin shoqerine motivimin qajme hallet kenaqemi qeshim luajme zbavitemi tek ky forumi

eshte si nej familje e madhe ku secili integrohet lehtesisht dhe krijon shoqerine e vet.

vallai me kapitalizmin nuk pershtatemi dot

PS: tani vertet jemi moshe me e vogel por besoj kemi shume jete brenda vetes dhe do e ndanim me shume deshire me ty ...

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:53
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
i_pafajshem
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 15/07/2003
Vendbanimi: Spain
Mesazhe: 383

Komuniste, u fute dhe ketu ti :p ?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:54
i_pafajshem nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė i_pafajshem Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me i_pafajshem (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: i_pafajshem Shto i_pafajshem nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto i_pafajshem nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

Citim:
Po citoj ato që tha i_pafajshem
Komuniste, u fute dhe ketu ti :p ?


pupupupu c'me ndigjojn veshet ene komuniste me bere ..... larg qofte me mire vdes

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:55
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

Geranium!

S'ke perse dhe aq te vrasesh mendjen per kesisoj gjera. Nganjehere njeriut i vijne ca shqetesime ne koke, po per te tejkaluar kete gjendje duhet me teper te merreni me gjera qe ju ka enda... Cfare t'ju flase mendja eshte e ndershme qe t'i ratifikoni ne gjendje reale... Mundohu me teper te qetesosh veten me ndonje lexim te revistave, dalje ne natyre, dhe sa me shume te stabilizohesh nga ajri i emigrimit...

plloshtani

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:59
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Klodel
.

Regjistruar: 10/01/2003
Vendbanimi: .
Mesazhe: 5233

geranium meqe ke qene mesuese ne Shqiperi pse nuk perpiqesh te japesh kurse te gjuhes shqipe? besoj ka shume njerez qe do donin qe femijet e tyre te mesonin shqip.

pergatit ndonje reklame per vete si me thene ne kompjuter dhe shperndaje permes nejrezve qe njeh. dhe permes internetit.

kjo thjesht sa per nje ide

__________________
It takes just as much courage to express your love when it's right, as it does to walk away when it's wrong.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 14:59
Klodel nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Klodel Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Klodel (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Klodel Shto Klodel nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Klodel nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
geranium
ku te gjej pune

Regjistruar: 12/01/2005
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 195

hall i madh

mire te ka shkuar mendje per te dhene gjuhen shqipe por ketu ne nuk kemi asnje patriot , madje shqiptaret edhe kur takohemi ne rruge nuk te pershendesin :Miredita, por Bonjour, ca va toi .Mendoj se keto breza qe po rriten nuk do te dine fare te flasin shqip.Pra kush do te mesoj gjuhen shqipe ?persa u perket kosovareve do te thosha me bindje se jane shume patriote dhe e mbrojne me fanatizem te madh origjinen e tyre dhe kane shume deshire te flasin shqip.Kete e them me bindje se kam degjuar rastesisht ne tren qe flisnin shqip dhe jam afruar , i kam pershendetur dhe kam biseduar me ta me nje kenaqesi te madhe .JU ngre vertete kapelen kosovareve se jane shume me me dinjitet dhe me besnike se ne nga shqiperia

__________________
Rira bien qui rira le dernier

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Janar 2005 15:13
geranium nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė geranium Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me geranium (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: geranium Shto geranium nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto geranium nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 01:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 9 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > me ndihmoni, ndjehem e humbur

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.