Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Njerėzimi > Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
mc-rage
Jashte Limitit!

Regjistruar: 08/09/2005
Vendbanimi: diku ne kete planet!
Mesazhe: 14

Angry

Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!

O njerez,une jam vene ne dijeni qe njeriu ka shume ngjashmeri nga ana gjenetike me derrin!Per me teper kam marre vesh qe Midolin e shtylles kurrizore te Derrit e perdorin edhe ne disa raste Transplantesh Midoli te shtylla kurrizore e njeriut.
Kjo me ben te mendoj qe nga kjo kafshe mund te percaktohet edhe prejadhja jone!
Edhe pse ndihem shume i ofenduar nga kjo hipoteze,mua nuk me bie morali.Te pakten shpresoj qe te kemi evoluar nga Derri i Eger:

Pa shaka;nqs ndonje nga ju eshte vene ne dijeni te po se njejtes gje,le ta vazhdoje kete nen-forum me te rejat e tij!

Me nder dhe respekt per ata qe e lexuan kete mesazh deri ne fund!

__________________
A e di se sa rendesi kam per ty,se sa ma ndjen mungesen,se sa nevoje ke per mua?!Me vjen keq qe te kam lene pergjithmone!
Me dashuri,Truri Yt!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 00:39
mc-rage nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mc-rage Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mc-rage (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė mc-rage't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: mc-rage Shto mc-rage nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mc-rage nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Question

E cuditshme vertet kjo qe keni hipotizuar juve!
Deri neser do dale ndonje person tjeter te thote qe :"Njeriu ka prejardhjen prej domates!:p"

Shkrim te kendeshem dhe shpikje te miratuara ju uroj!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 04:12
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
wydra
y'know

Regjistruar: 10/10/2004
Vendbanimi: From Beyond
Mesazhe: 982

ajo qe di une, eshte qe nqs te japin nje cope mish derri dhe nje cope mish njeriu, nuk e dallon dot diferencen, jane shume te ngjashem... Flas nga paraqitja, pasi nuk kam diskutuar me ata qe e kane shijuar :p

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 09:22
wydra nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė wydra Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me wydra (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: wydra Shto wydra nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto wydra nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jimmy84
Veteran ne forum

Regjistruar: 11/12/2003
Vendbanimi:
Mesazhe: 1021

Tani po t`i futemi ADN-se eshte normale qe do kete ngjashmeri jo me derrin po edhe me cakallin apo me miun. Perderisa kane mish kafshet, dhe ne kemi mish. Gjithashtu derri apo pula kane te njejtat organe si edhe ne (ne pergjithesi), zemra, mushkeria, zorret, etj megjithse kane shume ndryshime por kane edhe shume te perbashketa. Kjo dmth qe ADN-ja jone ka ndryshime por ka edhe ngjashmeri me ADN-ne e derrit apo te miut. Kjo nuk do te thote qe njeriu ka ardhur nga pula, miu apo derri. Njeriu ka ardhur nga majmuni. Shikoni nje gorrille, shikoni edhe ndonje tip nga ata leshatoret dhe duhet ca kohe qe ta dallosh kush eshte gorrilla dhe kush eshte njeriu.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 09:33
jimmy84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jimmy84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jimmy84 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė jimmy84't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: jimmy84 Shto jimmy84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jimmy84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mc-rage
Jashte Limitit!

Regjistruar: 08/09/2005
Vendbanimi: diku ne kete planet!
Mesazhe: 14

Post

Insistoj ne ate qe kam thene me lart!

Citim:
Po citoj ato që tha Sykaltra_Shqiptare
E cuditshme vertet kjo qe keni hipotizuar juve!
Deri neser do dale ndonje person tjeter te thote qe :"Njeriu ka prejardhjen prej domates!:p"

Shkrim te kendeshem dhe shpikje te miratuara ju uroj!



E dashur Sykaltra_Shqiptare;Une shpikjet nuk i bej vete,sepse nuk kam kohe qe te humb me ate pune...por per nje gje jam shume i sigurte:
Derri mund te supozohet si nje nga pareardhesit tane nga ana gjenetike ashtu si majmuni (nga pamja e jashtme),delfini (nga inteligjenca) etj!
Une shpresoj qe te mos jete derri,te pakten per te miren e njerezimit.
Prandaj per kete,kerkoj te di edhe disa nga opinionet tuaja persa i perkasit kesaj hipoteze (jo e shpikur nga une)...nqs ndonje nga anetaret e tjere mund te me perkrahe!
Megjithate shpresoj qe ju ta kuptoni personalisht jo nga une,por nga ndonje person tjeter.

__________________
A e di se sa rendesi kam per ty,se sa ma ndjen mungesen,se sa nevoje ke per mua?!Me vjen keq qe te kam lene pergjithmone!
Me dashuri,Truri Yt!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 13:07
mc-rage nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mc-rage Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mc-rage (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė mc-rage't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: mc-rage Shto mc-rage nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mc-rage nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mc-rage
Jashte Limitit!

Regjistruar: 08/09/2005
Vendbanimi: diku ne kete planet!
Mesazhe: 14

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha wydra
ajo qe di une, eshte qe nqs te japin nje cope mish derri dhe nje cope mish njeriu, nuk e dallon dot diferencen, jane shume te ngjashem... Flas nga paraqitja, pasi nuk kam diskutuar me ata qe e kane shijuar :p

wydra,une me kete idene tende jam 100% dakord;Fakti qe ne njerezit e shijojme shume mishin e derrit mund te jete edhe sepse kemi mish te ngjashem!Pastaj (disa gjera qe nuk i shkruajta ne temen e hapjes);Ne vendet Arabe nuk e hane mishin e derrit per dy motive;Ai qe njohim ne eshte seerri eshte kafshe shume pak higjenike!Tjetra qe kam degjuar une me vone eshte se:E mendojne Derrin si paraardhes te njeriut.
Megjithate kjo ngelet vetem hipoteze!

__________________
A e di se sa rendesi kam per ty,se sa ma ndjen mungesen,se sa nevoje ke per mua?!Me vjen keq qe te kam lene pergjithmone!
Me dashuri,Truri Yt!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 13:15
mc-rage nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mc-rage Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mc-rage (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė mc-rage't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: mc-rage Shto mc-rage nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mc-rage nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

Re: Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!

Citim:
Po citoj ato që tha mc-rage
O njerez,une jam vene ne dijeni qe njeriu ka shume ngjashmeri nga ana gjenetike me derrin!Per me teper kam marre vesh qe Midolin e shtylles kurrizore te Derrit e perdorin edhe ne disa raste Transplantesh Midoli te shtylla kurrizore e njeriut.
Kjo me ben te mendoj qe nga kjo kafshe mund te percaktohet edhe prejadhja jone!
Edhe pse ndihem shume i ofenduar nga kjo hipoteze,mua nuk me bie morali.Te pakten shpresoj qe te kemi evoluar nga Derri i Eger:

Pa shaka;nqs ndonje nga ju eshte vene ne dijeni te po se njejtes gje,le ta vazhdoje kete nen-forum me te rejat e tij!

Me nder dhe respekt per ata qe e lexuan kete mesazh deri ne fund!





loooooooooooooooooooooooool


Na ke futur tani te studiojme pak librin kuriozitete!

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 13:43
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
mc-rage
Jashte Limitit!

Regjistruar: 08/09/2005
Vendbanimi: diku ne kete planet!
Mesazhe: 14

Talking

Citim:
Po citoj ato që tha jimmy84
Tani po t`i futemi ADN-se eshte normale qe do kete ngjashmeri jo me derrin po edhe me cakallin apo me miun. Perderisa kane mish kafshet, dhe ne kemi mish. Gjithashtu derri apo pula kane te njejtat organe si edhe ne (ne pergjithesi), zemra, mushkeria, zorret, etj megjithse kane shume ndryshime por kane edhe shume te perbashketa. Kjo dmth qe ADN-ja jone ka ndryshime por ka edhe ngjashmeri me ADN-ne e derrit apo te miut. Kjo nuk do te thote qe njeriu ka ardhur nga pula, miu apo derri. Njeriu ka ardhur nga majmuni. Shikoni nje gorrille, shikoni edhe ndonje tip nga ata leshatoret dhe duhet ca kohe qe ta dallosh kush eshte gorrilla dhe kush eshte njeriu.

jimmy84:Une me sa po kuptoj,ty te pelqen shkenca!Jam dokord qe njeriu ngjan nga ana gjenetike me shume kafshe te tjera,por sipas meje une te kritkoj ne mendimin tend te verber qe Njeriu e ka prejardhjen nga Majmuni!
Pamja e jashtme per mua nuk ka te beje aspak me percaktimin e prejardhjes tone.Nje rast me i mundshem sipas meje eshte qe:
Njeriu te kete evoluar gjete miliona shekujsh nga nje kafshe qe nuk e njohim me disa fasa te ngjashme...Nga kafshe e panjohur (per shkak te ndryshimeve klimatike etj) ne Derr (mud ta dish qe Derri ekziston si kafshe prej shume kohesh,ndoshta ne trajta te tjera Fizike) Nga "Derri i Meparshem" ne Delfin dhe nga Delfini ne Kafshen e fundit qe njohim ne si paraardhes Majmun!
Megjthate dua te citoj disa nga njohurite qe kam,per te hedhur poshte mendimin tend!
Sipas meje Derri dhe Delfini jane te vetmet mundesi:
DERRI
1- Derri ka nje pjese te Midolit te njejte me Ne,kurse Majmuni JO.
2- Derri ka Kocken e Hundes (Nocken) si Ne,kurse Majmuni nuk ka kocke ne Hunde (ngjan me shume me zezaket,se ata nuk e kane)
DELFINI
1- Delfini eshte vertetuar qe e ka Trurin 99% te ngjashem me Ne,kurse majmuni JO.
2- Delfini eshte Gjitar,ka konstrukt skeletor dhe merr fryme me ane te Mushkrive si Ne,kurse Majmuni i ka,por nuk ngjan aspak me Delfinin!
Shpresoj qe te kem arritur te te bind sadopak
Per mua prejardhja jone ka per te mbetur gjithmone Mister.
Urime te gjitheve per Origjinen

__________________
A e di se sa rendesi kam per ty,se sa ma ndjen mungesen,se sa nevoje ke per mua?!Me vjen keq qe te kam lene pergjithmone!
Me dashuri,Truri Yt!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2005 13:45
mc-rage nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė mc-rage Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me mc-rage (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė mc-rage't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: mc-rage Shto mc-rage nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto mc-rage nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Cfar koicidence , une jam i shenjes se derrit ne horoskop. Cfar do te thote kjo ? Hem...

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Janar 2006 23:47
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Endri
Moderator

Regjistruar: 02/01/2003
Vendbanimi: Today
Mesazhe: 1498

Une kujtova se ADN-eja tregonte se njeriu eshte i ngjanshem gjenetikisht me shume me Chimpazen...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Tetor 2006 23:10
Endri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Endri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Endri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Endri Shto Endri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Endri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 12:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Nen-forumet e lira > Kuriozitete > Njerėzimi > Njeriu ngjan Gjenetikisht me Derrin!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.