Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Si duhet te pershendetemi?
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gazidheti
Anetar i ri

Regjistruar: 06/11/2005
Vendbanimi: londer
Mesazhe: 22

Aq sa kane kuptim fjalet, Tjeta,Naten,Gjes po aq ka kuptim edhe fjala Tung.Ne kosovaret e kemi zgjedhe pershendetjen Tung si nje alternativ te mire per pershendetjet e huaja si çao,hai,hi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2005 17:08
Gazidheti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gazidheti Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gazidheti Shto Gazidheti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gazidheti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ujėdhesa
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/11/2005
Vendbanimi: Ujėdhesa "Monte Kristo"
Mesazhe: 96

Citim:
Po citoj ato që tha Gazidheti
Aq sa kane kuptim fjalet, Tjeta,Naten,Gjes po aq ka kuptim edhe fjala Tung.Ne kosovaret e kemi zgjedhe pershendetjen Tung si nje alternativ te mire per pershendetjet e huaja si çao,hai,hi.


Ne rregull pra atehere vazhdoni me tunge, m.q.s. ju lodhet goja te thoni tungjatjeta, por mos u perpiqni ta sillni si "alternative te mire", sepse tingullon mjaft shemtuar. tingellon me shume si sharje sesa si pershendetje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Nëntor 2005 18:20
Ujėdhesa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ujėdhesa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ujėdhesa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ujėdhesa Shto Ujėdhesa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ujėdhesa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gazidheti
Anetar i ri

Regjistruar: 06/11/2005
Vendbanimi: londer
Mesazhe: 22

Citim:
Po citoj ato që tha Ujëdhesa


Ne rregull pra atehere vazhdoni me tunge, m.q.s. ju lodhet goja te thoni tungjatjeta, por mos u perpiqni ta sillni si "alternative te mire", sepse tingullon mjaft shemtuar. tingellon me shume si sharje sesa si pershendetje.




Ndoshta per ty kjo pershendetje(tung) tingellon si sharje,por per neve kosovareve nuk tingullon aspak si e tille, perkunderazi tingullon per mrekulli.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Nëntor 2005 13:38
Gazidheti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gazidheti Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gazidheti Shto Gazidheti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gazidheti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Edhe per mua "tung" tingellon mjaft mire. Edhe "Tjeta" po kaq mire do tingellonte besoj. Nejse, meqe kosovaret u kujtuan te paret, te bejne nje shkurtim te tille dhe eshte shkurtim i nje fjale shume te bukur shqipe "tungjatjeta", qe ne gjuhet e tjera nuk egziston si fjale, ( te pakten per ato gjuhe mbi te cilat kemi pak njohuri), them se eshte bukur te vazhdojme ta perdorim.

Eshte me mire se ciao apo hi, ose me mire te themi eshte pershendetje shqiptarçe fare.

P.S. Mesuesi im i letersise, kur une isha gjimnaziste, thoshte ne lidhje me perdorimin e fjaleve nga gjuhe te huaja, se: " Mania per te perdorur fjale te huaja vend e pavend eshte shenje inferioriteti karshi gjuhes tende. Si do qe nje shqiptar te dije gjuhen angleze ai nuk eshte ne gjendje te arrije te konkuroje nje anglez, apo anasjelltas, por kjo s'do te thote se ai eshte me i zgjuar apo me i kulturuar se nje shqiptar".
Besoj u kuptuam ku doja te dilja.

pershendetje.

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 11:28
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
volter
shpirt artisti

Regjistruar: 19/11/2003
Vendbanimi: Moscow
Mesazhe: 4646

A ka pershendetje me te bukur se kjo qe kemi ne "Tungjatjeta"... Aq bukur tingellon sa fill te ben per vete.

__________________
Poets were the first teachers of mankind. Horace

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 11:49
volter nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė volter Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me volter (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: volter Shto volter nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto volter nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ujėdhesa
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/11/2005
Vendbanimi: Ujėdhesa "Monte Kristo"
Mesazhe: 96

Edhe une mendoj qe nuk ka gjuhe tjeter qe te kete nje pershendetje kaq te bukur, prandaj ngul kembe ne perdorimin e saj ne formen e plote dhe jo te shkurtuar. Ne nje teme tjeter ketu ne forumin e gjuhes shqipe, thuhet a po deformohet gjuha shqipe apo jo. Me shtremberim te gjuhes shqipe nuk duhet kuptuar vetem perdorimi pa vend i fjaleve te huaja, por edhe shtremberimi i vete fjaleve shqip (kam lene edhe atje nje mesazh dhe kush te doje mund te shkoje dhe ta lexoje). Mendoni pak nese forma e shkurtuar e pershendetjes "Tungjatjeta" fillon te perdoret ne mase dhe forma e plote e saj lihet ne harrese. Le te themi qe pas disa dhjetera vitesh kjo pershendetje kaq kuptimplote do ta humbe kuptimin dhe bukurine e saj, sepse "Tung" nuk ka asnje kuptim. Per mua ky eshte shtremberim i gjuhes shqipe. Eshte e vertete qe kur flasim shume fjale thuhen ndryshe nga ç'shkruhen, por kur shkruajme duhet te jemi shume te kujdesshem me gjuhen, prandaj ngul kembe qe te pakten te shkruhet (per mua edhe te thuhet) "Tungjatjeta". Nuk po krahasojme pershendetjet tona me Ciao apo Hi (qe personalisht nuk i perdor KURRE kur flas shqip), por po themi a eshte mire te fusim forma te tjera te fjaleve shqip apo jo si fjala "Tung" p.sh..

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 13:11
Ujėdhesa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ujėdhesa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ujėdhesa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ujėdhesa Shto Ujėdhesa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ujėdhesa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Ok Ujedhesa.
Mendoj se s'ka nevoje per shume replike, thjesht doja te shtoja dicka. Shprehja tungjatjeta eshte perdorur shume pak ose fare si fjale pershendetese ne Shqiperi, te pakten me sa mbaj mend une per kaq moshe sa kam.
Bile mesa kujtoj une, kete fjale e kam mesuar ne nje poezi per xhaxhi Enverin qe fillonte
" Enver Hoxha heu Tungjatjeta" , .

Nderkohe qe, kur kosovaret filluan te injektonin pak nga pak tek ne perdorimin e fjales tung " kuptuam" qe paska nje fjale te bukur "tungjatjeta" ne gjuhen shqipe, apo nje shkurtim te saj, qe mund te perdoret ne vend te fjaleve, c'kemi?! mire?! si kalove ?! etj.

E nese debatojme mes Tung apo Tungjatjeta eshte shume e thjeshte, secili mund ta perdore sic e ndjen.

tung

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 13:30
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ujėdhesa
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/11/2005
Vendbanimi: Ujėdhesa "Monte Kristo"
Mesazhe: 96

Citim:
Po citoj ato që tha diellza26
Ok Ujedhesa.
Mendoj se s'ka nevoje per shume replike, thjesht doja te shtoja dicka. Shprehja tungjatjeta eshte perdorur shume pak ose fare si fjale pershendetese ne Shqiperi, te pakten me sa mbaj mend une per kaq moshe sa kam.
Bile mesa kujtoj une, kete fjale e kam mesuar ne nje poezi per xhaxhi Enverin qe fillonte
" Enver Hoxha heu Tungjatjeta" , .

Nderkohe qe, kur kosovaret filluan te injektonin pak nga pak tek ne perdorimin e fjales tung " kuptuam" qe paska nje fjale te bukur "tungjatjeta" ne gjuhen shqipe, apo nje shkurtim te saj, qe mund te perdoret ne vend te fjaleve, c'kemi?! mire?! si kalove ?! etj.

E nese debatojme mes Tung apo Tungjatjeta eshte shume e thjeshte, secili mund ta perdore sic e ndjen.

tung





Nuk e di ku e ke mesuar ti, por "tungjatjeta" eshte shprehje mjaft e vjeter dhe e perdorur shume ne Shqiperi, sidomos ne veri. Dhe ne shkollen fillore na kane mesuar se si ka ardhur kjo shprehje ne ditet e sotme nga urimi "T'u zgjatte jeta". Fakti qe ti e ke mesuar nga vjersha e siperpermendur nuk do te thote qe nuk eshte perdorur fare ne Shqiperi. Pervoja jetsore vetjake nuk duhet pergjithesuar, sepse pastaj behen gabime te tilla dhe thuhet qe nuk perdoret ne Shqiperi por vetem ne Kosove.

P.S. pak me siper shkruaje qe eshte me mire se sa te perdorim Hi dhe Ciao, kurse ne fillim te mesazhit tend thua O.K. cfare kuptimi ka ne shqip???? Ne rregull pra, mirupafshim.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 13:51
Ujėdhesa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ujėdhesa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ujėdhesa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ujėdhesa Shto Ujėdhesa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ujėdhesa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diellza26
i am a good person

Regjistruar: 09/07/2004
Vendbanimi: ku te dua
Mesazhe: 359

Citim:
Po citoj ato që tha Ujëdhesa




Nuk e di ku e ke mesuar ti, por "tungjatjeta" eshte shprehje mjaft e vjeter dhe e perdorur shume ne Shqiperi, sidomos ne veri. Dhe ne shkollen fillore na kane mesuar se si ka ardhur kjo shprehje ne ditet e sotme nga urimi "T'u zgjatte jeta". Fakti qe ti e ke mesuar nga vjersha e siperpermendur nuk do te thote qe nuk eshte perdorur fare ne Shqiperi. Pervoja jetsore vetjake nuk duhet pergjithesuar, sepse pastaj behen gabime te tilla dhe thuhet qe nuk perdoret ne Shqiperi por vetem ne Kosove.

P.S. pak me siper shkruaje qe eshte me mire se sa te perdorim Hi dhe Ciao, kurse ne fillim te mesazhit tend thua O.K. cfare kuptimi ka ne shqip???? Ne rregull pra, mirupafshim.




U sterzgjat pak debati mes nesh, por dhe dicka me duhet te shtoj qe te mos me ngelet peng,hahaa.
Une vete jam nga veriu dhe e di mire fare se kjo eshte shprehje e vjeter qe eshte perdorur sidomos ne veri (((dhe ndarja qe i ben ti kesaj fjale, nuk eshte e drejte, e drejte fare eshte "T'u ngjat'te jeta", sepse nga veriu ne te foluren e vjeter nuk thuhej zgjat por ngjat ose mgjat, varet sipas krahinave))). Megjithate mosha qe e perdor sot kete shprehje sic thua ti, eshte mosha 60 e lart, ose per hater po themi 50 e lart, te pakten keshtu kam konstatuar une nga pervoja jetesore.
Sa i takon fjales ok, eshte nje nderhyrje jo shume me vend, sepse fjala "ok", eshte ndoshta e vetmja fjale apo shprehje, quaje si te duash, qe eshte pjese e fjalorit te cdo qytetari te botes, ku normalisht nuk bej perjashtim as une dhe as ti qe jetojme ne zemer te Evropes ( nejse per ty s'jam e sigurte).

mire u takofshim nepermjet shkrimeve te tjera.

__________________
Duajini prinderit nese jane njerez te mire, e nese jo, atehere, durojini.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 14:30
diellza26 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diellza26 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diellza26 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: diellza26 Shto diellza26 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diellza26 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ujėdhesa
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/11/2005
Vendbanimi: Ujėdhesa "Monte Kristo"
Mesazhe: 96

Citim:
Po citoj ato që tha diellza26



U sterzgjat pak debati mes nesh, por dhe dicka me duhet te shtoj qe te mos me ngelet peng,hahaa.
Une vete jam nga veriu dhe e di mire fare se kjo eshte shprehje e vjeter qe eshte perdorur sidomos ne veri (((dhe ndarja qe i ben ti kesaj fjale, nuk eshte e drejte, e drejte fare eshte "T'u ngjat'te jeta", sepse nga veriu ne te foluren e vjeter nuk thuhej zgjat por ngjat ose mgjat, varet sipas krahinave))). Megjithate mosha qe e perdor sot kete shprehje sic thua ti, eshte mosha 60 e lart, ose per hater po themi 50 e lart, te pakten keshtu kam konstatuar une nga pervoja jetesore.
Sa i takon fjales ok, eshte nje nderhyrje jo shume me vend, sepse fjala "ok", eshte ndoshta e vetmja fjale apo shprehje, quaje si te duash, qe eshte pjese e fjalorit te cdo qytetari te botes, ku normalisht nuk bej perjashtim as une dhe as ti qe jetojme ne zemer te Evropes ( nejse per ty s'jam e sigurte).

mire u takofshim nepermjet shkrimeve te tjera.



Qe te mos me mbetet as mua peng, po te kujtoj qe ne shkolle mesohet gjuha letrare dhe prandaj e kam shkruar "T'u zgjatte", sepse pikerisht keshtu na eshte thene. Fjala O.K. eshte pjese e fjalorit te cdo qytetari te botes, por po te hapesh fjalorin e gjuhes shqipe nuk e gjen ne te. N.q.s. pranon qe O.K. eshte e tille duhet te pranosh, pastaj, qe edhe Ciao eshte po ashtu pjese e "fjalorit" te cdo qytetari te botes, sepse perdoret kudo qe nga Evropa e deri ne Ameriken latine.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Nëntor 2005 15:26
Ujėdhesa nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ujėdhesa Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ujėdhesa (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ujėdhesa Shto Ujėdhesa nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ujėdhesa nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 16:47 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 5 faqe: « 1 2 [3] 4 5 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Bota Shqiptare > Gjuha Shqipe > Aktualitete > Si duhet te pershendetemi?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.