Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....
Gjithsej 12 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

D.m.th Bibla, qenka fjala e Gjonit dhe Markut, atij dhe ketij, dhe jo e Zotit?

A nuk e ka kete kuptim postimi i juaj i fundit.

Hej o njerez, te gjithe jemi njerez dhe gabojme, prandaj kur njerezit e kane shkruajturn Biblen, eshte normale te kene bere gabime.

hahahahahahaha

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 17:42
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Boksieri
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 20/11/2006
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 137

Po kuranin kush e ka shkruajtur po njerezit,fatkeqesisht qenka mbushur nje kuran me genjeshtra.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 17:47
Boksieri nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Boksieri Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Boksieri (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Boksieri Shto Boksieri nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Boksieri nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
walker
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 18/11/2006
Vendbanimi: somewhere in jungle
Mesazhe: 122

Ore shoke,une u bera musliman vetem se Bibla eshte e mbushur me supozime dhe me mistere qe s'kam arritur dot kurre ti kap qysh prej 1991 deri me 1994.E kam lexuar biblen mese 30 here(Testamentin e ri e te vjetrin bashke)dhe nuk arrita te mbushem me besimin absolut.Send me an angel thote se "supozohet" ne bibel.Nuk them se nuk besoj ne te por shume gjera jane te paqarta dhe per kete uroj shume nga vellezerit dhe motrat e mia qe marrin pjese ketu dhe ofrojne argumente te qarta mbi fene e vertete te Zotit e qe eshte Islami.Lavdia dhe Pushteti i takojne vetem Atij qe nuk krahasohet me asgje as ne toke e as ne qiej,e qe pa dyshim eshte Zoti i boterave,Allahu i Madheruar.

__________________
Fjalet e shumta jane fukarallek

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 20:31
walker nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė walker Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me walker (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: walker Shto walker nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto walker nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rumial
filozof

Regjistruar: 18/05/2006
Vendbanimi: lisbona
Mesazhe: 175

[QUOTE]Po citoj ato që tha walker
[B]Ore shoke,une u bera musliman vetem se Bibla eshte e mbushur me supozime dhe me mistere qe s'kam arritur dot kurre ti kap qysh prej 1991 deri me 1994.E kam lexuar biblen mese 30 here(Testamentin e ri e te vjetrin bashke)dhe nuk arrita te mbushem me besimin absolut.Send me an angel thote se "supozohet" ne bibel.Nuk them se nuk besoj ne te por shume gjera jane te paqarta dhe per kete uroj shume nga vellezerit dhe motrat e mia qe marrin pjese ketu dhe ofrojne argumente te qarta mbi fene e vertete te Zotit e qe eshte Islami.Lavdia dhe Pushteti i takojne vetem Atij qe nuk krahasohet me asgje as ne toke e as ne qiej,e qe pa dyshim eshte Zoti i boterave,Allahu i Madheruar.



S'ma mbush kurre mendjen se duke lexuar biblen 30 here behesh musulman.(31) Lexoje dhe nje here tjeter dhe na behesh hoxhe

__________________
paēedashes

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2007 21:19
rumial nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rumial Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rumial (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rumial Shto rumial nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rumial nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

PO pra, me sa duket Kuranin e paska shkruar vete Zoti meqe qenka liber perfekt. Per ate qe ka lexuar Biblen 30 here dua te them qe Bibla qe kam une ne shtepi ka rreth 3000 faqe me shkrim shume te vogel dhe pa figura. Ta kesh lexuar ate 30 here ti vella per 3 vjet i bie te kesh lexuar 300 mije faqe ne vit ose mesatarisht 300 faqe ne dite pa pushim. Dihet qe kur raportohet dicka nga me shume se nje njeri ka mosperputhje per gjera te tilla te rendesishme si puna e sa njerez ishin ne kryqezim, ne cfare sekonde u ngul gozhda e pare etj. Me sa duket per muslimanet qenkan shume te rendesishme keto detaje dhe nqs nuk perputhen bie poshte feja e krishtere. per ne i rendesishem eshte thelbi, vdekja e ringjallja e Jezu Krishtit. Sa per propaganden proislamike qe bente ai 30 here lexuesi i Bibles, nuk kam komente. Eshte prej njerezve si puna e tij qe Islami ka marre pamjen e nje feje fondamentaliste qe nuk toleron tjetrin.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2007 01:42
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91
D.m.th Bibla, qenka fjala e Gjonit dhe Markut, atij dhe ketij, dhe jo e Zotit?

A nuk e ka kete kuptim postimi i juaj i fundit.

Hej o njerez, te gjithe jemi njerez dhe gabojme, prandaj kur njerezit e kane shkruajturn Biblen, eshte normale te kene bere gabime.

hahahahahahaha


E dashur, pse ore nuk flet asgje rreth kesaj? hahaha


ps. E dashur, ne nje shtepi prifterinjesh, eshte e mundur te kete mbi 4-5 versione te Bibles. Per cilin Version te Bibles e ke fjalen, qe paska mijera faqe?

Andi

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2007 23:59
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

per te njeqindten here po e them andaluzi qe duhet te besh dallimin mes mashkullit e femres. besoj se ti e di cili eshte dallimi. Nuk e di kush te ka thene qe jam femer por jam mashkull ne fakt.

Tema nuk eshte fare per biblen ketu, eshte per kryqezimin e Jezusit dhe nje tjeter tha qe ka lexuar biblen nja 30 here. Bibla qe kam une ne shtepi eshte e shkruar italisht dhe ka 3000 faqe.

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 10 Janar 2007 02:41
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

per send me an angel pergjigja eshte per diskutimin tone

Pohimi që ti citon se me pak fjalë unjgijtë na janë një shkrim i një dishepulli [Marku në këtë rast], për Jezusin më bëjnë të dyshoj nëse vërtet Bibla është e frymëzuar dhe më lehtësojnë jashtëmase në temën që dua të diskutoj, duke e marrë të mirëqënë që Dhjata e Re nuk është e frymëzuar aspak nga Zoti por është një komplet shkrimesh dhe përmbledhejsh që kalojnë nga historia(apo Jezusi historik) deri tek përalla, apo Jezusi Biblik.
Të krishterët proto-ortodoks të shekullit të dytë, shumë dekata pasi shumica e librave të Dhjatës së Re ishte shkruar, pohonin se ungjijtë e përzgjedhur prej tyre ishin shkruar nga dy dishepuj, Mateu-tasksa mbledhësi, Gjoni, disheulli I preferuar, si dhe nga dy shoqërues të apostujve, Marku sekretari I Pjetrit dhe Luka, shok udhëtimi I Palit. Teologët sot, gjithsesi, e shohin të vështirë të besojnë në këto tradita për disa arsye.
Së pari, asnjë nga këta ungjijtë nuk e pretendon këtë gjë për veten e tyre. Të katër autorët kanë zgjedhur ta mbajnë indentitetin e tyre të fshehur. A do ta kishin bërë ato këtë nëse do të kishin qenë me të vërtetë dëshmitarë okular? Kjo mund të ketë qenë e mundur, por së paku do kish qenë e pritshme që një dëshmitarë okular apo një shok i tij të ketë dëshiruar ta mbështesë argumentimin e tij duke u bazuar në dijen e tij në vetë të parë për ngjarjet, duke e rrëfyer historinë në vetë të parë njëjës (Ditën kur unë dhe Jezusi shkuam në Jeruzalem…").
Ndoshta aspekti më I rëndësishëm lidhur me autorësinë e ungjijve është fakti se ato duket se kanë përdorur dhe ruajtur histori të cilat kanë qenë në qarkullim për shumë kohë. Kjo vërejtje zbatohet, natyrisht, ndaj atyre ngjarjeve për të cilat nuk mund të sigurohet dëshmia e një dëshmitari okular. Përshembull, nëse Pilati dhe Jezusi kanë qenë të vetëm në sallën e gjyqit sipas rrëfimit të Gjonit 18:28-19:16, e Jezusi menjëherë pas kësaj është ekzëkutuar, kush I tha ungjillorit se çfarë ka thënë Jezusi në atë rast? Të krishterët e hershëm natyrisht kanë formuar rrëfime për këtë ngjarje. I njëjti princip zbatohet edhe ndaj rrëfimeve të tjera në ugjij. Të gjitha këto duket se kanë qarkulluar në mënyrë gojore nga të krishterë të konvertuar përgjatë gjithë mesdheut.Marku nuk e kishte dëgjuar e as nuk e kishte parë ndonjëherë Jezusin; më vonë, ai filloi të shoqëronte Pjetrin, I cili e kishte zakon të përshtaste mësimet e tij nevojave (të momentit apo të audiencës), por jo me dëshirën për të përpiluar një rrëfim të organizuar të thënieve (logia) të Zotit (Lord). Prandaj Marku nuk ka bërë asnjë gabim se I ka shkruar ato sipas asaj që mbante mend, për arsye se ai kishte si qëllim që të mos linte jashtë asgjë nga ajo që kishte dëgjuar si dhe për të mos thënë asgjë të pavërtetë.
Sipas mendimit të shumicës së teologëve të Dhjatës së Re, ka gjasa që në përpjekje e sipër për të ruajtur përmbledhje të sakta historike lidhur me atë që Jezusi kish thënë e kish bërë, këto autorë, gjithashtu, kanë rrëfyer histori të cilat kanë qenë modifikuar, madje edhe shpikur, gjatë procesit të rrëfimit.
Por le të vijmë menjëherë tek ngjarja jonë e shumë pritur të cilën po e diskutojmë këtu, orën e kryqëzimit të Jezusit dhe ditën e tij, meqënëse ti u habite kur thashë që Jezusi sipas Markut është kryqëzuar një ditë më pas se Jezusi i Gjonit. Le të shikojmë këtë moment.
Të katër ungjijtë e biblës pohojnë se Jezusi është kryqëzuar diku gjatë javës së Pashkës, në Jeruzalem, sipas urdhërit të guvernatorit romak Ponc Pilatit. Në kohën e Jezusit, Pashka ishte festa më e rëndësishme për hebrenjtë. Ajo përkujtonte eksodin e bijve të Izraelit prej skllavërisë së plotë që kishin përjetuar në Egjipt. Shkrimet hebraike e përkujtojnë vetë këtë ngjarje (Eksodi 7-12). Sipas rrëfimit të hershëm, Perëndia e ngriti Moisiun për të shpëtuar popullin e tij e përmes tij i solli dhjetë plagë tokës së egjiptit në mënyrë që të bindte faraonin që të linte të lirë popullin e Izraelit. Plaga e dhjetë ishte me e rënda: vdekja e çdo të parëlinduri, qoftë njeri apo kafshë, në qytet. Në përgatitije të këtij sulmi të furishëm Perëndia e udhëzoi Moisiun duke i kërkuar që çdo familje Izraelite të bënte një kurban e përhapte gjakun e tij në qemerin dhe pragun e shtëpisë. Në këtë mënyrë, engjëlli i vdekjes kur të vinte për të zbatuar dënimin, do të shihte gjakun në dyert e shtëpive të Izraelitëve dhe do të kalonte pa bërë gjë duke shkuar më pas në shtëpitë e Egjiptianëve.
Bijve të Izraelit i urdhërohet të hajnë një vakt të shpejtë e të përgatitjen për ikjen. Nuk kishte kohë as për të pritur që zihej buka, ato duhet ta konsumonin atë të ndormtë. Izraelitët vepruan siç ju tha; engjëlli i vdekjes erdhi dhe iku. Faraoni iu lut bijve të Izrealit që të iknin, ato u arratisën drejt detit të kuq, ku ato kryen ikjen e fundit përmes detit të hapur.
Izraelitët u udhëzuan nga Moisiu për ta përkujtuar këtë ngjarje çdo vit. Qindra vite më vonë, në kohë të Jezusit, festimi i pashkës sillte një numër shumë të madh pelegrinësh një Jeruzalem, ku ato merrnin pjesë në sakrificat në Tempull dhe më pas hanin një vakt të shenjtë me ushqime domethënëse për ngjarjen, përfshi kurbanin e qingjit, barishte të hidhura si përkujtim e vuajtjeve në Egjipt, bukën e ndormëve, e disa kupa me verë. Renditja e ngjarjeve zakonisht ishte e tillë: qengji dërgohej në tempull ose blihej atje, për tu bërë kurban i asistuar nga një prift. Më pas ato përgatiteshin për darkën e Pashkës duke e rrjepur, i drenazhuar nga gjaku i tij dhe i ndarë në pjesë. Mbrëmja në të cilën pjestari i shtëpisë merrte mishin e qengjit të bërë kurban dhe e dërgonte në shtëpi konsiderohej darka e pashkës e cila inaguronte festën e fundjavës që quhej festa e ndomëve. Siç mund ta dish, numërimi i ditëve sipas hebrenjve fillon kur bie muzgu (kjo është arsyeja përse sabati hebre sipas numërimit tonë fillon të premten në mbrëmje). Kështuqë qengji i sakrificës duhej përgatitur për festën e Pashkëve në mesditën e një dite më parë se të konsumohej darka. Një ditë më parë, sipas Markut 14:12, dishepujt e kanë pyetur Jezusin se ku dëshironte ai që të bëheshin përgatitjet për pashkën. Kjo, thuhet se ka ngjarë, gjatë ditës ku priftërinjt "kryenin ritin e sakrificës së qengjit", ose ndrysha në ditën e përgatitjes së Pashkës (një mesditë para konsumimit të ushqimit). Atë mbrëmje-fillimi i ditës së re për ta- ata kremtuan së bashku darkën e Pashkës (14: 17-25). Më pas, ai shkoi me dishepujt e tij në kopshtin e Getsemanisë ku u tradhëtua nga Juda e u arrestua. (14:32,43). Menjëherë më pas ai u vendos për gjykim para Sanhedrinit, këshilli hebraik (14:53). Natën e kaloi në burg; herët në mëngjes Sanhedrini e dorëzoi atë tek Pilati (15:1). Pas një gjyqi të shkurtër, Pilati e dënoi me vdekje. Më pas filloi kalvari i kryqëzimit, dhe e vendosën në kryq në 9:00 të paradites (15:25). Kështuqë sipas ungjillit të Markut Jezusi është kryqëzuar mëngjezin pas ngrënies së darkës së Pashkës. Përveç shumë pyetjeve që ngrihen mbi vërtetësinë e kësaj historie, që sduhe harruar kurrë, a je dakord me evidencat Biblike?
Tregimi më i vonshëm, nga katër ungjijtë tanë, lidhur me këtë ngjarje gjendet në ungjillin e Gjonit. Duhet theksuar së tepërmi se ungjilli sipas Gjonit ndryshon nga çdo pikëpamje me ungjllin sipas Sinoptikëve(të cilët janë bazuar tek njëri tjetri për të shrkuar këtë histori, që do të thotë se Marku ka qenë i pari që ka shkruar ungjillin Luka është bazuar tek ai dhe Mateu tek të dy. Ndërsa përsa i përket Markut ai u bazua tek thëniet e pergamenit Q quelle, nga gjermanishtja, që ka pasur disa parabola të Jezusit por jo kryqëzimin). Sipas Gjonit, priftërinjtë nuk hynë tek salla e gjykimit të Pilatit, sepse nëse do hynin atyre do tu prishej pashka dhe do të bëheshin të papastër (18:28-19)[ kujto, se për Markun ato e kishin ngrënë këtë darkë një natë më parë!]. Po kështu na habit fakti, që Gjoni paska marrë vesh se çfarë ka ndodhur në atë sallë ku ndodhej vetëm Pilati dhe Jezusi se çka thënë njëri apo tjetri??????????? Veç të tjerash sduhet harruar se Jezusi i tij ndryshon edeh në vijën Cruxis, a e takon vallë Simonin të atin e Rufit Jezusi??? Këtë se dimë, unjgillorët nuk na tergojnë një version të saktë.
"tani ishte dita e përgatitjes së Pashkës, dhe ishte afërsisht ora 12:00 paradite..." (Gjoni 19:14). Më pas Jezusi u dërgua menjëherë për kryqëzim (19:16).
Dita e përgatitjes së Pashkës, si ka mundësi? Kjo është dita para se të konsumohet darka, dita kur priftërinjtë fillojnë rreth orës 12:00 të përgatisin kurbanët. Por, tek Marku Jezusi dhe dishepujt e tij ishin duke përgatitur Pashkët atë ditë, e më pas ai e konsumoi këtë ushqim në mbrëmjen pasuese para se të binte krejtësisht darka, për tu kryqëzuar më vonë. Në rrëfimin e tij Jezusi nuk ka dhënë asnjë udhëzim për dishepujt e tij në lidhje me përgatitjen e Pashkës, njësoj sikur ai të mos e kishte ngrënë atë një ditë më parë me dishepujt e tij (ai, psh., nuk e ka marrë ushqimn simbolik e të ketë thënë: "Ky është trupi im" dhe "ky është gjaku im"). Arsyet e këtij dallimi duhet të jetë të qarta tashmë: në ungjillin e Gjonit, Jezusi ka qenë në varr gjatë kohës kur konsumohej pashka. Siç shihet gjendemi përballë një dallimi të vështirë për tu harmonizuar. Si Marku ashtu edhe Gjoni përcaktojnë ditën dhe orën e kryqëzimit të Jezusit, por rrëfimet e tyre janë kundërshtuese. Në rrëfimin e Gjonit, ai është ekzekutuar pak kohë pas mesditës në ditën e përgatitjes së Pashkës kur po zhvilloheshin të gjitha aktivitetet për të ngrënë darkën e Pashkës. Në rrëfimin e Markut, ai është vrarë ditën pasuese, në mëngjesin vijues pas ngrënies së darkës së Pashkëve, diku rreth orës 9:00. Nëse e pranojmë që kjo është një kundërthënie, çfarë shpjegimi do ti japim asaj?
Të takon ty përgjigja!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 16:43
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEND_ME_AN_ANGEL
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 25/12/2006
Vendbanimi: Toronto
Mesazhe: 209

Besoj ne Shpirtin e Shenjte qe eshte Zoti dhe jep jete.....dhe kafolur nepermjet dishepujve.

ky eshte versioni zyrtar i kishes dhe ajoq e te krishteret besojne. Ungjijte jane frymezim i Shpirtit.

Kalofsh mire

__________________
Libera Nos A Malo

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 17:17
SEND_ME_AN_ANGEL nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEND_ME_AN_ANGEL Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEND_ME_AN_ANGEL (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEND_ME_AN_ANGEL Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEND_ME_AN_ANGEL nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
andaluzi91
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 01/01/2007
Vendbanimi: Shtetet e Bashkuara Shqiptare
Mesazhe: 56

Citim:
Po citoj ato që tha andaluzi91

E dashur, pse ore nuk flet asgje rreth kesaj? hahaha


ps. E dashur, ne nje shtepi prifterinjesh, eshte e mundur te kete mbi 4-5 versione te Bibles. Per cilin Version te Bibles e ke fjalen, qe paska mijera faqe?

Andi


ala nuk po me kthen pergjigje?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Janar 2007 18:30
andaluzi91 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė andaluzi91 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me andaluzi91 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: andaluzi91 Shto andaluzi91 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto andaluzi91 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 12 faqe: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > A ishte Jezusi ai qe u kryqezua.....

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.