Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kur te beheni prinder, cfare emri mendoni ti vini femijeve tuaj...?!
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
leopardi
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 07/06/2005
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 220

 

Do shtoja, Agron, Arben, Lulzim, Shpetim, Astrit, plus emra te tjere ....

Une ti vendose nje emer te huaji femijes tim, jo ore nuk ban vaki.

 

 

__________________
e harrova.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Shkurt 2007 17:29
leopardi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė leopardi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me leopardi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: leopardi Shto leopardi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto leopardi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Balerina
Rose of Silence

Regjistruar: 31/08/2006
Vendbanimi: usa
Mesazhe: 1525

Edhe une emra shqiptare, pa perjashtime. Me te vertete qe me pelqen jashte mase emri Evey, por jo, emrat shqiptare jane me te bukur.
Drini, Ilir, Alban etj. per djemte
ndersa
Agnes, Perla, Elda, Ledia, per vajzat.
Me pelqejne emrat shqiptare, por jo emrat nje meter te gjate, me mire te shkurtrit.

ps. si ju duken emrat? :p

__________________
Bukė, kripė e zemėr tė mirė.

Modifikuar nga Balerina datė 09/02/2007 ora 00:22

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Shkurt 2007 00:12
Balerina nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Balerina Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Balerina (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Balerina Shto Balerina nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Balerina nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
Une di qe do ju ve emrat shqipetare,ka vetem dy emra te huaj(te cilet per mua kane vlera sentimentale) per te cilet do beja nje perjashtim por per te tjeret...vetem emra shqipetare.Ma shpifi ajo tendenca shqipetare,dhe emra Afrikane e Cifute pranojne te ju vene femijeve,mjafton te mos jene shqipetar.Ju duket vetja sikur jane hip and trendy.Ketu ku banoj une kane bere nje studim per 15 vitet e fundit dhe kishin dalur ne konkluzionin qe sa me shume shkolle te kishin prinderit e femijeve,aq me shume emra vendas(te prejardhjes te tyre)perdornin.

Arber,Genti,Liri(:p),Guri,Erlindi,Erbliri...

Era,Bora...



amor alucius edhe une "ta mbeshtes", por jo plotesisht, p.sh une per veten time ashtu them qe ti ve emra shqiptar femijeve te mi (kete nuk e diskutoj!) por, ka nje por, si ne ate rastin kur une tregova me siper per dajat e mi, te cilet mbase (mendoj) nuk e kane marre vete vendimin qe ti quajne ne ate menyre femijet e tyre por mund te kene ndikuar (gjithmone sipas meje...!) fakti qe ata kane nuse te huaja, dmth jo shqiptare. por gjithsesi si princip une jam shume dakord per emra shqiptar.
dhe une kam shume zili nga kjo ane kosovaret te cilet vetem dhe ekskluzivisht i vene emra shqiptare femijeve te tyre.




peace

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2007 09:23
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
SEXI
*BIZNESMENE*

Regjistruar: 08/09/2006
Vendbanimi: ISTANBUL
Mesazhe: 3939

Me vjen keq po une nuk do ja veja femijeve te mi emra Shqiptare si:
Astrit,Lulzim,Shaban,Lindita,Agim,Genti,Ilir,Teuta
,Zana etj,etj...

Me duken pak te vjeter keto emra per tu vene ne kete kohe qe po jetojme...pastaj gjysma e fisit i kane kto emra dhe femijeve te mi s'do ja veja kurrsesi...Nuk e di kam menduar disa emra deri tani po akoma nuk kam vendosur...

__________________
* HA...PI...RRI *

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2007 11:51
SEXI nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė SEXI Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me SEXI (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė SEXI't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: SEXI Shto SEXI nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto SEXI nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

100% dakord me ju vajze

Citim:
Po citoj ato që tha amor alucius
Une di qe do ju ve emrat shqipetare,ka vetem dy emra te huaj(te cilet per mua kane vlera sentimentale) per te cilet do beja nje perjashtim por per te tjeret...vetem emra shqipetare.Ma shpifi ajo tendenca shqipetare,dhe emra Afrikane e Cifute pranojne te ju vene femijeve,mjafton te mos jene shqipetar.Ju duket vetja sikur jane hip and trendy.Ketu ku banoj une kane bere nje studim per 15 vitet e fundit dhe kishin dalur ne konkluzionin qe sa me shume shkolle te kishin prinderit e femijeve,aq me shume emra vendas(te prejardhjes te tyre)perdornin.

Arber,Genti,Liri(:p),Guri,Erlindi,Erbliri...

Era,Bora...



Te lumte vajze!Me ke gezuar shume me mendimet tuaja.Si ju ,duhet te jemi te gjithe per t'u mbrojtur nga asimilimi ,i cili po na kercenohet.Femijet e shqiptareve nuk po flasin shqip,por te pakten te kene emra shqiptar.Fizikanti nobelist Ferit Murat nuk flet shqip,por emri dhe mbiemri i tij jane puro shqiptar.
Po te me lejoje do te perqafoja dhe puthja ne balle,sepse me lehtesove pak nga nje brenge qe me mundon.
Eshte e vertete ajo qe thoni ju se sa me inteligjente te jene prinderit,aq me shume dijne ta vleresojne dhe duan Atdheun. e tyre.Nje shprehje e kesaj atdhedashurie eshte edhe vendosja e emrave shqiptar.Ne duhet te luftojme qe te ndergjegjesojme edhe ata, qe jane indiferent karshi ndjenjes kombetare.Nje familje shqiptare,miqte tane, lindi nje femije para 4-5 vitesh dhe ja vendosi emrin Jason(Xhejsen).C'eshte ky emer ju thashe?Epo ne jetojme ne Angli me thane.Pune e madhe i thashe.Ketu nuk na ndalon,apo percmon askush nqse ne vendosim emrat tane,bile do te vleresohemi nga pasardhesit tane.Lexova nga dikush qe mendon te vendose emrat qe kane ne fillim ose ne mes W.U habita alfabeti jone nuk e ka kete lloj germe si gaforre.Vjet ne Dhjetor nje kengetare vlonjate me banim ne Gjermani, realizoi nje videoklip te bukur per kengen ,,lege-lege".
Kenga me te vertete eshte shume e bukur,por me habiti shume emri i saj MAYA,njekohessht edhe shqiptimi i ketij emri ne anglisht(maja).Ne shqip ne e lexojme ashtu sic shkruhet apo jo.
Do t'ju beja thirrje shqiptareve qe jetojne ne perendim;ju lutem mos i bastardoni emrat e femijeve tuaj me emra qe duken te pashqiptueshem.
Eshte e drejta juaj ,por do tju sygjeroja qe emrat e huaj gjejini qe te tingellojne bukur ne gjuhen tone.
Ketu na perputhen mendimet amor.
Respekte

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shkurt 2007 15:11
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
capo
Anetar i ri

Regjistruar: 27/10/2005
Vendbanimi: somewhere
Mesazhe: 15

Citim:
Po citoj ato që tha ylli pa han


dhe jam shum dakort



Une i bashkangjis dhe emrin Alban

__________________
Pas cdo gezimi dhe hidherimi mbetet pas vetem kujtimi.
Ah! Dhe i shkreti mallengjimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shkurt 2007 03:38
capo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė capo Kėrko mesazhe tė tjera nga: capo Shto capo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto capo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
capo
Anetar i ri

Regjistruar: 27/10/2005
Vendbanimi: somewhere
Mesazhe: 15

Re: 100% dakord me ju vajze

Citim:
Po citoj ato që tha IQVLORA


Te lumte vajze!Me ke gezuar shume me mendimet tuaja.Si ju ,duhet te jemi te gjithe per t'u mbrojtur nga asimilimi ,i cili po na kercenohet.Femijet e shqiptareve nuk po flasin shqip,por te pakten te kene emra shqiptar.Fizikanti nobelist Ferit Murat nuk flet shqip,por emri dhe mbiemri i tij jane puro shqiptar.
Po te me lejoje do te perqafoja dhe puthja ne balle,sepse me lehtesove pak nga nje brenge qe me mundon.
Eshte e vertete ajo qe thoni ju se sa me inteligjente te jene prinderit,aq me shume dijne ta vleresojne dhe duan Atdheun. e tyre.Nje shprehje e kesaj atdhedashurie eshte edhe vendosja e emrave shqiptar.Ne duhet te luftojme qe te ndergjegjesojme edhe ata, qe jane indiferent karshi ndjenjes kombetare.Nje familje shqiptare,miqte tane, lindi nje femije para 4-5 vitesh dhe ja vendosi emrin Jason(Xhejsen).C'eshte ky emer ju thashe?Epo ne jetojme ne Angli me thane.Pune e madhe i thashe.Ketu nuk na ndalon,apo percmon askush nqse ne vendosim emrat tane,bile do te vleresohemi nga pasardhesit tane.Lexova nga dikush qe mendon te vendose emrat qe kane ne fillim ose ne mes W.U habita alfabeti jone nuk e ka kete lloj germe si gaforre.Vjet ne Dhjetor nje kengetare vlonjate me banim ne Gjermani, realizoi nje videoklip te bukur per kengen ,,lege-lege".
Kenga me te vertete eshte shume e bukur,por me habiti shume emri i saj MAYA,njekohessht edhe shqiptimi i ketij emri ne anglisht(maja).Ne shqip ne e lexojme ashtu sic shkruhet apo jo.
Do t'ju beja thirrje shqiptareve qe jetojne ne perendim;ju lutem mos i bastardoni emrat e femijeve tuaj me emra qe duken te pashqiptueshem.
Eshte e drejta juaj ,por do tju sygjeroja qe emrat e huaj gjejini qe te tingellojne bukur ne gjuhen tone.
Ketu na perputhen mendimet amor.
Respekte

I agree.Le te veen emra te huaj,por te pakten emri i huaj te kete kuptim ne shqip dhe te tingelloj bukur kur thirret ne Shqip,se i vene dhe prindet e gjore ne veshtersi per te mbajtur mend emrat e niperve dhe mbesave .

__________________
Pas cdo gezimi dhe hidherimi mbetet pas vetem kujtimi.
Ah! Dhe i shkreti mallengjimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Shkurt 2007 03:46
capo nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė capo Kėrko mesazhe tė tjera nga: capo Shto capo nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto capo nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ada84
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 28/02/2007
Vendbanimi: USA
Mesazhe: 6

edhe une e pelqej shume emrin Aurora & Iris per vajza
Kurse per djem me pelqen emri Bledi...por ne anglisht tingellon 'Bloody'
Me duket sikur do ma rrafin cunin

Edhe Alban me pelqen shume!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2007 06:27
ada84 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ada84 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ada84 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ada84 Shto ada84 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ada84 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Gjergj Kastrioti
Veritas Odium Parit

Regjistruar: 21/10/2004
Vendbanimi: God is busy, me too...
Mesazhe: 2957

edhe mua me pelqen emri Alban, keshtu ne teori, por keto muhabetet e emrave pastaj lidhen edhe me rastet se kush i ka pasur keto emra keshtu qe nqs ka ndoje rast te tille, qe kete emer e ka ndonje njeri qe nuk te pelqen nuk te vjen tja vesh femijes tend.

__________________
It is in truth not for glory, nor riches, nor honours that we are fighting, but for freedom - for that alone, which no honest man gives up but with life itself.(Declaration of Arbroath)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Mars 2007 20:20
Gjergj Kastrioti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Gjergj Kastrioti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Gjergj Kastrioti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Gjergj Kastrioti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Gjergj Kastrioti Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Gjergj Kastrioti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
lubi
shume pune

Regjistruar: 05/05/2005
Vendbanimi: shtepi
Mesazhe: 378

nuk dua ta ndiej veten apsolutisht te ndryshem nga ju

Une nuk kam njehere per njehere perse te mendohem pasi deri tani i kam fale zotit dy femije:

djali im 6 vjecar--EMILI -(m.q.s kam mbaruar filozofine si dege emrin ia vura ne nderim te Emil Dyrhejm dhe sidomos shkrimtarit e filozofit Emil Zola)

vajza ime 1 vjecare---ERGI-(emri eshte sajuar duke bashkuar dy germat e para te dy emrave tane si prinder te saj)

Uroj e shpresoj tju pelqejne.

__________________
is good to be important,but is more important to be good

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Mars 2007 17:43
lubi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė lubi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me lubi (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė lubi't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: lubi Shto lubi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto lubi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 07:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: « 1 [2] 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Diskutime Shoqėrore > Kur te beheni prinder, cfare emri mendoni ti vini femijeve tuaj...?!

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.