Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Duhet ta pranojmė Jezu Krishtin
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Duhet ta pranojmė Jezu Krishtin

"Megjithatë, disa e pranuan dhe besuan në të. Ai u dha atyre të drejtën të bëheshin fëmijë të Perëndisë" (Gjoni 1:12).
"Në të vërtetë, vetëm me mëshirë jeni të shpëtuar. Vetvetiu nuk mund të bëni asgjë veçse ta pranoni me besim atë që Perëndia bëri për ju. Shpëtimin tuaj nuk e meritoni, por ai është dhuratë e Perëndisë. Askush nuk mund të mburret para Perëndisë për atë që ka arritur..." (Efesianëve 2:8-9).
(Jezui thotë) "Unë qëndroj para derës dhe trokas: kush e dëgjon zërin tim dhe e hap derën, do të hyj tek ai." (Apokalipsi 3:20).
Të pranojmë Jezuin do të thotë që nga rruga e mëkatit të kthehemi (pendohemi) tek Perëndia, ta ftojmë atë në jetën tonë që të na i falë mëkatet dhe që të na bëjë ashtu siç dëshiron Ai të jemi. Nuk mjafton që vetëm ta pranojmë intelektualisht që Jezui është Biri i Perëndisë dhe se Ai vdiq në kryq për ne; nuk mjafton as përjetimi emocional. Por duhet ta pranojmë Atë përmes besimit, si vepër të vullnetit personal. Këto dy rrathe parapesin dy jetë të ndryshme:
Perëndia ta njeh zemrën dhe më shumë se fjalët dëgjon atë që të thotë zemra. Besimin tënd mund ta shprehësh me një lutje si kjo:
"Zoti Jezu, kam nevojë për Ty. Faleminderit që ke dhënë jetën për mua në kryq. Unë e hap zemrën time dhe të pranoj si Shpëtimtarin dhe Zotin tim. Faleminderit që m'I fale mëkatet dhe që më dhe jetën e përjetshte. Ulu në fronin ejetës sime dhe udhëhiqe atë, Më ndihmo që të bëhem ashtu siç dëshiron Ti të jem."
Sipas premtimit të dhënë në librin e Apokalipsit 3:20,Jezui ka thënë se do të hyjë në jetën tënde.
"Kjo dëshmi thotë: Perëndia na dha jetën e përjetshme dhe këtë jetë e marrim me anë të Birit të Tij. Kush e ka Birin e Perëndisë, ka edhe jetën. Kush nuk e ka Birin, nuk e ka as jetën. Po ju shkruaj që ta dini se jetën e përjetshme e keni sepse besoni në Birin e Perëndisë" (1 Gjoni5:11-13).
Falënderoje shpesh Perëndinë që Jezui është në jetën tënde dhe që Ai kurrë nuk do të largohet prej teje (Hebrenjve 13:5). Sipas premtimit të Tij, mund ta dish se Jezui jeton në ty. Ai ta dha jetën e përjetshme në çastin kur e ftove Atë në jetën tënde. Ai kurrë nuk do të të mashtrojë.
Kur pranove Jezuin me besim si shprehje e vullnetit personal, ndodhën shumë gjëra. Disa nga ato janë:
1. Jezui hyri në jetën tënde (Apokalipsi 3:20; Kolosianëve 1:27).
2. Mëkatet t'u falën (Kolosianëve 1:14).
3. U bëre fëmijë i Perëndisë (Gjoni 1:12).
4. T'u dha jeta e përjetshme (Gjoni 5:24).
5. Fillove të zbulosh planin e madh që ka Perëndia për jetën tënde (Gjoni 10:10; 2 Korintasve 5:17; 1 Selanikasve 5:18).
A ka gjë më të mrekullueshme se sa pranimi i Jezuit si Zot? A dëshiron ta falënderosh Perëndinë përmes lutjes për atë që ka bërë për ty? Duke e falënderuar ti shpreh besimin tënd.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2004 02:54
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Sugjerime pėr rritjen shpirtėrore

Rritja shpirtërore është rezultati i besimit te Jezui. "I drejti do të rrojë me anë të besimit" (Galatasve 3: 11). Një jetë e mbushur me besim tek Jezui do të të bëjë t'i besosh Perëndisë gjithnjë e më shumë, të mbështetesh tek Ai për çdo detaj të jetës tënde dhe të praktikosh hapat e rritjes si më poshtë:
- Lexo Fjalën e Perëndisë çdo ditë (Veprat 17:11). Fillo me Ungjillin sipas Gjonit.
- Lejo Shpirtin e Shenjtë të të udhëheqë dhe të të jaqë fupi për jetën dhe dëshminë tënde të përditshme (Galatasve 5:16,17; Veprat 1:8).
- Besoji Perëndisë për çdo detaj të jetës tënde (1 Pjetrit 5:7).
- Tregoju të tjerëve për Jezuin përmes jetës dhe fjalëve të tua (Mateu 4:19; Gjoni 15:8).
- Bindju Perëndisë dhe Fjalës së Tij në mënyrë të vazhdueshme (Gjoni 14:21).
- Lutju Perëndisë çdo ditë (Gjoni 15:7).

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Mars 2004 02:56
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Re: Sugjerime pėr rritjen shpirtėrore

Citim:
Po citoj ato që tha Keni
Rritja shpirtërore është rezultati i besimit te Jezui.


O Keni, une desha te di...po me njerzit te cilet jetuan para Jezuit, dhe nuk e njihnin Jezuin, ne cfar rraporti kane qene me rritjen shpirterore?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2005 17:02
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Re: Re: Sugjerime pėr rritjen shpirtėrore

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti

O Keni, une desha te di...po me njerzit te cilet jetuan para Jezuit, dhe nuk e njihnin Jezuin, ne cfar rraporti kane qene me rritjen shpirterore?


Kontinenti, me sa di une, them mesa di une se nuk mund te them se ato qe une them jane plotesishte te sakta, raporti i njerezve me ritjn shpirterore ka qen bazuar ne ligjet qe Zoti ka ven mbi njeriun qysh kur e krijoj, me adhurimet qe i beheshin zotit ne menyren qe Ai deshironte etj. Mbas ardhejes se Jezusit, raportet e reitjes shpireterore u vendosen ndermjet njerezve dhe Jezusit i cili u be nje ure kalimi nga jeta e vdekshme ne jeten e perjeteshme.
Me fale konti se nuk mudn ta shkoqit me mire kete pyetej mbasi me mungon gojtaria dhe me duhet koh te shfletoj biblen, por mbase del ndonje qe te pergjigjet me mire. Une thash vetem ato qe une mendoj.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Prill 2005 22:18
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kontinenti
Blujtes

Regjistruar: 14/09/2004
Vendbanimi: mbi kete planet
Mesazhe: 4934

Sidoqofte une te falenderoj qe more mundimin te pergjigjeshe dhe gjithmone do te themi ato qe dime. Por, ne lidhje me kete gje vertet qe kam
pyetje. Ne kemi nje Zot i cili njerzit i do ne menyre te barabarte,pra me ata njerez qe jetuan para Jezusit,kurresesi nuk mund te themi se mbi ta ka rracizem.
Sidoqofte do te pyes perseri mbi kete ceshtje.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2005 05:59
kontinenti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kontinenti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kontinenti (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: kontinenti Shto kontinenti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kontinenti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha kontinenti
Sidoqofte une te falenderoj qe more mundimin te pergjigjeshe dhe gjithmone do te themi ato qe dime. Por, ne lidhje me kete gje vertet qe kam
pyetje. Ne kemi nje Zot i cili njerzit i do ne menyre te barabarte,pra me ata njerez qe jetuan para Jezusit,kurresesi nuk mund te themi se mbi ta ka rracizem.
Sidoqofte do te pyes perseri mbi kete ceshtje.


Je i mireprirur dhe une do mundohem te te pergjigjem me sa di une, por nuk e di ne do te sqaroj tamam si duhet apo jo, mbasi une besimin tim e kam perqendruar me shume ne ate ca besoj llogjikisht se sa ne literaturat e shkruara. Keshtu qe pergjigjet e mia do jene thjesh pergjigje llogjike, sipas meje.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Prill 2005 15:04
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha dodgy


keni eshte montatore dhe un nuk hedh posht punen e saj perkundrazi falenderimet e mia per punen qe ben.
por ne te njejten koh Keni eshte dhe aktiviste e forumit si ne,dhe nqs themi ndonji gje per te besoj se duhet ta themi ashtu sic e themi dhe te tjeret,kritika eshte njilloj per te gjith.
Ajo qe un nuk isha dakort me Kenin eshte se tek hapja e temes ne faqen e pare thot.
A duhet ta pranojm Jezu krishtin?Botated tha mendimin e tij asaj nuk i pelqeu dhe e fshiu.Un personalisht nuk pash asgje te keq tek mes i Botated dhe nuk mu duk i drejt veprimi.Kaq.
Per 1 moment mu duk si mbledhje Partie ate qe pelqejm e mbajm ate qe nuk na pelqen e flakim.
ndoshta jam gabim por ......


Sa per sexin nuk ka problem,gjera qe ndodhin, por sa per ato te tjerat, ketu eshte nen darja e fes krishtere dhe temen qe une hapa e kam hapur per te krishteret dhe ata qe e kan pranuar Jezusin, prandaj dhe nuk ka vend per diskutime te tjera. Ketu hyjen ne kete tem hujne ata qe jane te krishter dhe diskutojne mbi pranimin e Jezusit ne jeten e tyre dhe jo per mos pranimin.
Mendoj se me kete te kam sqariuar.
Dhe keto mesazhet tona do te fshihen mbasi te jen lexuar.

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Prill 2005 23:19
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Hektori
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 06/05/2005
Vendbanimi: Ne Troje
Mesazhe: 215

A ka gje me te mrekullueshme sesa te pranojme Jezusin si Zot?
Keni nuk e kuptoj pse duhet ta pranojme Jezusin si Zot nderkohe qe duhet te adhurojme Zotin e vertete. Jezusi eshte per mua i pari ne kalendarin filozofik. Njeriu i cili ishte i pari qe me fjalet dhe veprat e tij percolli mesazhin e Zotit jashte kufijve te Izraelit. Njeri i cili me filozofine e tij thellesisht humaniste ndryshoi jeten e miliona njerezve ne gjithe boten. Por per mua ai ishte mesazher dhe profet i Zotit dhe jo Zot e bir Zoti. Qe ai u quajt bir i Zotit eshte produkt i dogmes fetare te krishtere te vendosur nga koncilet e eterve te shenjte te kishes. Per kete eshte diskutuar gjate dhe kjo eshte kundershtuar dhe nga klerike si Ariosi apo Bogomili.
Me nderime

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Korrik 2005 14:07
Hektori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Hektori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Hektori (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Hektori Shto Hektori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Hektori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Mesazhet jasht teme e ato ofenduese u fshine.
FLM per mirekuptimin.
sabina

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Korrik 2005 18:32
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Keni
Vezhgues

Regjistruar: 01/02/2003
Vendbanimi: Philadelphia usa
Mesazhe: 3202

Citim:
Po citoj ato që tha Hektori
A ka gje me te mrekullueshme sesa te pranojme Jezusin si Zot?
Keni nuk e kuptoj pse duhet ta pranojme Jezusin si Zot nderkohe qe duhet te adhurojme Zotin e vertete. Jezusi eshte per mua i pari ne kalendarin filozofik. Njeriu i cili ishte i pari qe me fjalet dhe veprat e tij percolli mesazhin e Zotit jashte kufijve te Izraelit. Njeri i cili me filozofine e tij thellesisht humaniste ndryshoi jeten e miliona njerezve ne gjithe boten. Por per mua ai ishte mesazher dhe profet i Zotit dhe jo Zot e bir Zoti. Qe ai u quajt bir i Zotit eshte produkt i dogmes fetare te krishtere te vendosur nga koncilet e eterve te shenjte te kishes. Per kete eshte diskutuar gjate dhe kjo eshte kundershtuar dhe nga klerike si Ariosi apo Bogomili.
Me nderime


Hektor!
Eshte nje deshire dhe besim i secilit. Ti dhe mendimin tend me Jezusin ashtu si te kan mesuar dhe si ke deshir te besosh.
Prandaj jan hapur deget sipas besimit dhe temat sipas deshires se diskutimit. Nese dikush nuk beson per ate qe diskutohet ne tem, me mire mos te mari pjese fare se sa ti fry zjarit.
Nderime dhe per ty lal

__________________
Thuaj ate qe mendon dhe mendo ate qe duhet.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 26 Korrik 2005 02:29
Keni nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Keni Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Keni (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Keni't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Keni Shto Keni nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Keni nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:52 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Duhet ta pranojmė Jezu Krishtin

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.