Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > A egziston lumturia? Filozofikisht. Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 4.33.
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Sykaltra_Shqiptare
Veteran ne forum

Regjistruar: 20/03/2005
Vendbanimi: -
Mesazhe: 3334

Arrow

Cdo hidherim qe kemi kaluar apo do te kalojme ne jete,
ta dini te dashur miq
qe ai hidherim eshte rrjedha e lumturise me te madhe
qe mund te kemi perjetuar ndonje here!


ciao amici!

__________________
-

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2005 18:30
Sykaltra_Shqiptare nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Sykaltra_Shqiptare Kėrko mesazhe tė tjera nga: Sykaltra_Shqiptare Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Sykaltra_Shqiptare nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
phenix8
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 17/09/2005
Vendbanimi: Tirane
Mesazhe: 29

Smile

Pershendetje

Dikur me ka pelqyer filozofi shume por mjerisht ajo tashme nuk ka ctregon tjeter pervec fytyres se krizes dhe deshtimit.
Desha te te pergjigjem se me intrigoi pak pyetja jote.
Ne fakt askush nuk mund ta arrije lumturine si koncept por vetem si gjendje. konceptet krijohen ne baze te arsyetuarit dhe pervojes empirike...dhe jo vetem kaq.
Une preferoj te ndjek linjen e atyre qe u quajten (mendoj pa tedrejte) si irracionale. Tipike eshte e Shopenhauer qe thote se jeta eshte dhimje dhe lumturia zgjat vec nje cast.
Nice thote se nese kerkojme lumturine duhet te rradhitemi nder te varferit ne shpirt.
gjithsesi keti sentenca jane thjeshte te tilla kur i shen dhe ne mendjen e gjithsecilit perceptohne dhemarrin jete dhe trajta te ndryshme. e bukuara eshte se ka njerez qe perpiqen te hapin mendjen e yre ....dhemua kete ndjesi me dha tema jote....dhe u pergjigja me shume ne shenje respekti te nje njeriu qe tenton(minimumi) mbase nese ndihesh mire pas ketij meszh do e kuptosh se nuk do jete keshtu me vone dhe se sado pak mire qe tendihesh eshte nje grimce e vogel lumturie...............cest la vie thoshin dikur ELP dhe vertete e cuditshme eshte.
All the best

__________________
I'm lost in a dream, with a mind's full of sadness

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Shtator 2005 19:51
phenix8 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė phenix8 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me phenix8 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: phenix8 Shto phenix8 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto phenix8 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amoxil
I perjashtuar nga forumi

Regjistruar: 13/06/2004
Vendbanimi: •
Mesazhe: 3949

egziston ne filozofi edhe ne jeten e perditshme.

__________________
Nė faktin se jemi askushi dhe nuk kemi me tė vėrtetė kurrgja. Sa mė pak kemi, aq ma tepėr mundemi me dhan. Duket diēka e pabesushme, por kjo ashtė llogjika e dashunis.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 23 Shtator 2005 14:30
amoxil nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amoxil Vizito faqen personale tė amoxil't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: amoxil Shto amoxil nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amoxil nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
katia
Under Investigation

Regjistruar: 07/10/2005
Vendbanimi: Atje ku ka njerez dhe kafshe
Mesazhe: 89

Wink

mendoj se filozofikisht mund te egzistoje vetem teorikisht si psh UTOPIA (Land or place where everything is perfect).
Une preferoj ate pjese filozofesh dhe te tjeret qe thone se ajo (lumturia)eshte vec nje cast..qe perserite shpesh ne jete(kjo varet)
Thanks

__________________
Oh, baba i katėr puhive, fryji velat e mija pėrmes deteve tė viteve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Tetor 2005 22:19
katia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė katia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me katia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: katia Shto katia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto katia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
katia
Under Investigation

Regjistruar: 07/10/2005
Vendbanimi: Atje ku ka njerez dhe kafshe
Mesazhe: 89

Thumbs up

Citim:
Po citoj ato që tha Unstoppable
Kujdes pak me keto studimet teorike te lumturise se po harroni ta shijoni kur ju vjen..!
Lumturia s'ka nevoje per teorira te gatshme filozofike dhe perkufizime te sforcuara !
Ajo eshte nje ndjenje qe e provon secili kur i realizohet nje deshire apo synim qe mund ta kete pasur si enderr apo si objektiv !
Si cdo gje absolute qe nuk egziston ne bote , as lumturia nuk ben perjashtim ! Ajo eshte relative nga sa deshire apo "how bad" e ke kerkuar nje gje te tille , gjendja emocionale e njeriut ne ato momente etj...eshte pak a shume si ndjenje euforike qe zgjat aq sa e lejon efekti i inercise se impaktit te pare te kesaj ndjenje me sistemin nervor te njeriut !
Kjo lloj ndjenje ne fjalor ka zene vend me emrin "lumturi" dhe perderisa egziston si fjale , detyrimisht egziston edhe si fenomen qe identifikon ate!
Have fun & Be Happy ..



Opinion

Eshte hera e pare qe jo vetem ne faqet e internetit por krahasuar edhe me ato mediatike gjej nje mendim te tille; te pasur si ne koncept,qartesi, thellesi, saktesi, artikulim te drejte, dhe frazeologji cilesore dhe te goditur.
Personalisht jam dakord me mendimin dhe nuk mund te rrija pa shtuar ndjesite qe provova....patjeter qe per mua je e vetmja "mendje" ne kete forum te cilin per hir te se vertetes une e nuk e kam pare dhe aq shume.
Respekt!

__________________
Oh, baba i katėr puhive, fryji velat e mija pėrmes deteve tė viteve

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 07 Tetor 2005 22:36
katia nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė katia Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me katia (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: katia Shto katia nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto katia nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
freespirit
Anetar i pa konfirmuar

Regjistruar: 16/12/2004
Vendbanimi: ne boten time
Mesazhe: 525

une mendoj se Unstoppable ka bere nje pershrim te sakte te konceptit se cfare eshte lumturia momentale, megjithate pyetje eshte nese egsiston ajo filozofikisht? Dhe une dua te pyes ne po flasim per lumturine si koncept ne teresi si dicka qe duam te kemi stabel, pak a shume gjate gjithe jetes apo thjesht lumturine momentale. Po jap nje shembull une sot jam shume e lumtur sepse mora A ne provim ( eshte me shume si gezim momental) kjo sdo the thote qe une kam nje jete te lumtur ose kam gjetur lumurine qe kerkojme aq shume.
Pershendetje

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2005 21:07
freespirit nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė freespirit Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me freespirit (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: freespirit Shto freespirit nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto freespirit nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Demokrate4ever
Veteran ne forum

Regjistruar: 27/06/2005
Vendbanimi: Eastern Seaboard
Mesazhe: 4434

Ja freespirit i bashkohemi dhe ne ne lumturine e saj.. URIME DHE SUKSESE.

Dhe une isha e lumtur pak me pare dhe jam akoma se degjova ne telefon dike qe kisha kohe pa e degjuar. Jetoj perseri me ate ndjenje te lumur. Tani po degjoj disa kenge qe vertet me bejne te ndjehem mire ..madje dhe te kercej si e marre vetem ne dhome. Pse?! Ndjehem e lumtur.. Perkrah mendimin e amoxil qe lumturia ekziston si ne filozofi dhe ne jeten e perditshme. Pra cdo gje qe na rrethon ,veprim ose vepruese mbi ne e ka nje pike te lumtur,qe kerkon vetem pak taktike qe te arrijme shijen e lumturise.

__________________
I say there're no depressed words just depressed minds.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Tetor 2005 21:16
Demokrate4ever nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Demokrate4ever Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Demokrate4ever (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Demokrate4ever't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Demokrate4ever Shto Demokrate4ever nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Demokrate4ever nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
profesor59
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/05/2009
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 57

Re: Lumturia ?

Apsolutja eshtë relative ,lumturia gjithashtu!

Citim:
Po citoj ato që tha Astriti
Te tere pothujse te njejtat gjera kemi mesuar ne gjimnaz .Nuk di se ç'brezi i takoni Ju e nderuar Ana por ne tere GJimnazet te njejtat gjera mesohen .Megjithate dihet qe shkolla te jep vetem çelesat e diturise ,per te hyre ne te duhet te hysh vete .Jam plotesisht dakort me mendimin tuaj qe Lumturia nuk ekziston ne kete bote une e kam fajlen per Lumturine absolute se relativja ekziston .Ne kete bote nuk ka asgje absolute .Nga cilido kendveshtrim ta shohesh .Per Besimtaret Absolutja i takon Zotit,ndersa per Ateistet (jobesimtaret )Ajo i takon Natyres .Ne te dy rastet ajo nuk i takon qenieve njerezore apo thene me mire qenieve tokesore nuk u mbetet gje tjetere veçse te gezojne gjithçka eshte Re ne diturine e Zotit.Unee pranoj qe para se te mesonja kete nuk dija asgje .Perfshirje ne diturine e Zotit nuk do te thote se ka dituri te cilat Zoti nuk i din por ajo dituri qe bie ne kujndershtim me Ligjin e Zotit nuk mund te konsiderohet kurre si e tille (Dituri ).

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 14:03
profesor59 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė profesor59 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me profesor59 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: profesor59 Shto profesor59 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto profesor59 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Deb*
different

Regjistruar: 08/02/2007
Vendbanimi: diku aty, prane......
Mesazhe: 5515

Sa me shume pretendime te kesh aq me pak i lumtur do jesh ne jete.

__________________
Te dua, jo per ate qe je, por per ate qe me ben te ndihem.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 14:48
Deb* nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Deb* Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Deb* (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Deb* Shto Deb* nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Deb* nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
erious
.

Regjistruar: 27/09/2007
Vendbanimi: europe
Mesazhe: 2217

i Lumtur mund te jesh... kur kenaqesh me pak, si çdo ndjenje tjeter edhe Lumturia esht relative e varet kryesisht prej trurit, ku ky fenomen krijohet

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Maj 2009 15:47
erious nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė erious Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me erious (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: erious Shto erious nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto erious nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 17:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 7 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > A egziston lumturia? Filozofikisht.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.