Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Evolucioni Vlerėsimi i Temės: 5 votime, mesatarja 4.80.
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

ana,

hahahahaha me shkrive. Me fal qe qesha por, the gjitha ato qe the me siper lidhur me Kurani, Bibla apo Torah dhe besimin tek zoti jane gjera qe desha ti beja post por thashe mos nxehja ndonje njeri ketu dhe hajde ti degjoje. hehe....

Faktet qe nxorre ketu jane fakte qe dihen dhe vertetohen. Pra, ajo qe the ti lidhur me punen e preardhjes se tokes dhe evolimit te tokes si planet eshte e vertetuar po ashtu si dhe mosha e dinosaurve. Kjo jane gjera qe thejsht me kane bere mua si person qe kur isha adoleshent qe te mos besoja ne ato qe ishin shkruar ne Kurani, Bibla apo Torah. Une nuk jam ateist sepse sic e keni lexuar ne postin tim lidhur me prejardhjen e njeriut ne kete bote une besoj qe ka pas ekzistuar nje Zot por thjesht qe ai nuk ekziston me. Me kete nuk dua qe te them qe ai krijoi Boten per 7 dite dhe punoi 6 dite dhe diten e 7 u ul te pi nje cinare se u lodh shume dhe ne thame hajd ta bejme dhe ne te dielean pushim. Me kete une nuk por bej aspak sarkazem ose nuk po tallem thejsht po them se une besoj se ne jemi krijuar nja nje qenie tjeter me po te njejten aftesi inteligjente por me aftesi fizike thjesht me te dobeta se ne.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2003 22:04
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana
Whatnot

Regjistruar: 17/02/2003
Vendbanimi: Ja ketu
Mesazhe: 405

Cool

Hahahahahahah,


Harrova fare teorine qe ke postuar qe ne fillim ti Kobe, ja u shtua dhe nje teori tjeter ne teorirat e shumta se nga vijme dhe ku shkojme, hahahahahha.

Take care.

__________________
Success stands mostly in not giving up, when the others have let go.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 11 Prill 2003 23:34
Ana nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana Shto Ana nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ipersfera
Parazit

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: v.k.
Mesazhe: 58

Question

Po te jap nje bisede midis nje fetari dhe nje ateisti.
fetari-ju ateistat nuk besoni tek zoti dhe mendoni se materia ka jetuar perjetesisht ne nje forem apo ne tjetren?
ateisti-po dhe jam plotesisht i bindur per kete pavaresisht se eshte disi e veshtire per tu imagjinuar pasi jemi teper te varur nga eksperienca e perditeshme.
fetari-po si eshte e mundur atehere qe kjo materie te kete kete sistematike dhe kete organizim kaq te mirefillte po te mos merrej ne konsiderate ekzistenca e nje force te mbinatyrshme?
ateisti-ne nje aspekt jam dakort sepse materia ka nje organizim te mahnitshem por nga ta dim ne njerezit qe ne syte tane kjo materie duket e sistemuar ose me mire te themi rastesia qe solli kete organizim solli dhe krijimin e krijesave si njeriu po te ishte organizuar ne menyre tjeter do te sillte krijesa te tjera ose nuk do te kishte fare.
pastaj PO ZOTIN KUSH E KRIJOI?
fetari- zoti ka ekzistuar perjetesish dhe do te vazhdoje te ekzistoje perjetesisht.
ateisti- a nuk do te ishte me praktike te pranonim se materja eshte ajo qe ka ekzistuar perjetesish pasi une e shikoj apo e prek ate ne vend qe te pranoj ekzistencen e nje qenieje enigmatike mbinatyrore?
fetari- .........!?

Besoj se e kapet thelbin e bisedes po nejse edhe po se kapet jeta perseri vazhdon ashtu si edhe ne do na duhet te jetojme si gjithe te tjeret duke punuar duke u dashuruar duke vuajtur etj etj dhe sado te filozofojme gjerat ashtu sic jane do te ngelen.


(shih: Forumi Horizont > Tema Shoqërore > Filozofia > Mendimi materialist)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2003 15:35
ipersfera nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ipersfera Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ipersfera (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ipersfera Shto ipersfera nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ipersfera nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rrushi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/04/2003
Vendbanimi: broken glass
Mesazhe: 162

Listen to this right, te shtunen pashe nje dokumentar te FX per mashtrimet me te medha ne emisionet mbi alienet. Nje rast ishte per nje zviceran qe beri buje ca vite me pare me fotografite e UFO-ve. Pas gati 5 vjet producente te imazheve speciale kane investiguar mbi kete rast dhe kane arritur ne perfundimin qe imazhit nuk ishin gje tjeter vecse iluzione optike te krijuara me shume mjeshteri nga ky personi (Me duket se mbiemrin e kishte Myer). Qe kur Myer ka nxjerre fotografite e ka shpallur veten si Mesia qe alienet e kane caktuar si personin e shenjte. Madje ai ka krijuar edhe nje kult te vetin me njerezit qe e besojne dhe ne te gjithe e dime sa te rrezikshem kultet jane. Nje rast tjeter ishte autopsia e famshme e nje alieni dhe keto kehet e fundit eshte zbuluar qe ka qene nje mashtrim-personat ne film nuk ishin as doktore te vertete, por aktore.
Now, I was thinking, right, cfare te besoje njeriu i shkrete?!!!

__________________
Truth hurts

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2003 15:53
rrushi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rrushi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rrushi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rrushi Shto rrushi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rrushi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

ipersfera,

qe materia ka jetuar perjetesisht ajo as nuk vihet ne dyshim dhe kete nuk ka nevoje ta diskutojme se eshte nje gje llogjike dhe per ato qe nuk arrijne ta kuptojne nje gje te tille duhet te studiojne me shume. Pra, si ne ashtu dhe Zoti eshte krijuar dikur. The po ashtu Zoti i zotit e keshtu me rradhe. Materi nuk ka fund dhe kjo eshte e verteta duan apo nuk dua shume njerez ta besojne. I gjithe problemi ne kete teme hapa une ishte thjesht fakti nese cfare veson ti si person lidhur me prejardhjen tone. Personalisht une besoj se ne jemi krijuar dhe nuk kemi ardhur ketu me menyra biologjike ose naturale.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2003 16:13
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ipersfera
Parazit

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: v.k.
Mesazhe: 58

PO sikur feja te ishte e sakte. Une nuk e besoj kete gje por e them se ti qe je kaq i bindur ne torine e mbicituar duhet te kesh parasysh nje gje se ne baze te materializmit ekziston nje ligj i famshem se NE BOTE ASGJE NUK ESHTE ABSOLUTE DHE GJITHSHKA ESHTE REALTIVE (dmth dhe vete shkenca). Megjithate ne kete pike materializmi trgohet me racional se idealizmi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2003 16:19
ipersfera nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ipersfera Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ipersfera (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ipersfera Shto ipersfera nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ipersfera nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

mos me keqkupto une nuk jam i bindur lidhur me torine time sepse eshte thjesht nje teori e pa vertetuar. Eshte mese e vertete qe ne kete bote asgje nuk eshte absolute dhe gjithshka eshte relative. Kjo eshte nje nder ligjet mese te verteta ne bote.

Puna eshte thjesht qe mua asnje nga teorite qe kisha degjuar nuk ma mbushte mendjen se cdo gje ne kete bote eshte materiale sepse personalisht une nuk mendoj se asgje ne kete bote eshte nje rastesi. Pra, krijimi i dickaje nuk vjen nga rastesia por e paramenduar. Pra, ne nuk lindem ne kete bote ketu sepse ishin kushte. Kushtet u krijuan por njeriu nuk lindi nga asgjeja. Une eprsonalisht mendoj qe njeriu eshte shume perfect per te qene i lindur ne toke.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2003 16:46
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ipersfera
Parazit

Regjistruar: 21/02/2003
Vendbanimi: v.k.
Mesazhe: 58

Angry

kobe

po ti qe je thjesht nje qenie mediokre e ketij universi gjigand si mund te gjykosh per origjinen e universit apo si mund te percaktosh se kjo bote qe po jeton eshte sistematike. pra mos i vish faktet me interesa pasionale. nese universi do te ishte vertet sistematik atehere mos te shpresohej fare per ekzistencen e njeriut ose te materies. PERFUNDIMISHT EKZISTON ENTROPIA QE EKZISTON MATERIA DHE.......QE EKZISTOJNE NJEREZIT.

P.S.(mos u ofendo se dhe une nje qenie mediokre jam)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2003 17:18
ipersfera nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ipersfera Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ipersfera (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: ipersfera Shto ipersfera nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ipersfera nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Kobe4MVP
Sernior Network Analyst

Regjistruar: 01/04/2003
Vendbanimi: Florida
Mesazhe: 175

mos e ki problem se thjesht nje diskutim po bejm dhe me beso mua nuk ofendohem. hehe

Ajo nuk diskutohet se une ashtu dhe ti dhe cdo njeri tjeter ketu jemi qenie mediokre ne kete univers por kjo perseri nuk me heq te drejten mua per te besuar teorine qe me duket mua si me e sakta ose ate qe une formuloj vete.

"PERFUNDIMISHT EKZISTON ENTROPIA QE EKZISTON MATERIA DHE...qe ekzistojne njerezit". Ate te paren mire e keti po per sai perket kesaj te dytes(lidhur me njerezit) mendohu ca si shume se ska burre none qe ta vertetoj se nga kemi ardhur ne. Sikur kjo te ishte vertetuar ne nuk do kishim pasur kete diskutim. Pra, me kete desha te them qe me jep fakte ti mua qe njeriu eshte krijuar si pasoje e nje shperthimi material dhe bashkimi i nje tjetri dhe une te them ty dakort jam qe ne jemi nje qenie e krijuar natyrisht.

Ore degjo se kjo nuk ka te beje fare me materien se ti e ke kthyer kete muhabet ne materie por ne rast se ti mendon se ka lidhje atehere me jep fakte mua dhe jo perkufizime. Me jep Teori por te vertetuara dhe formuluara. Deri sa une te shikoj ose lexoj gjera te tilla nuk shikoj asnje arsye se pse duhet qe te besoj qe ne jemi krijuar ne natyre dhe jo ne nje laborator nga dikush qe i kishte vajtur ne mendje te krijonete nje njeri.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2003 17:29
Kobe4MVP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Kobe4MVP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Kobe4MVP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Kobe4MVP Shto Kobe4MVP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Kobe4MVP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jonianus
Anetar i ri

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: Michigan USA
Mesazhe: 11

hmmm une mendoj se njeriu eshte krijuar nga evolucioni i jne specieje tjeter dhe kushtet atmosferike ne toke etj jane nje rastesi.
Ne rradhe te pare ka prova shkencore (me ane te DNA ) qe njeriu eshte nje forme e evoluar e dy lloj "qenieve " qe jetonin ne Afrike qe jane quajtur Ostopitek dhe Arthopitek. Ne baxe te fosileve dhe te ndryshimeve ne relief keto kafshe kane nje DNA fantastikisht te afert me njeriun dhe gjithashtu jane zhdukur gjate kohes kur njerezit e pare jane dukur (ne baze te studimeve arkeologjike)
Persa i perket materies nje shembull shume i mire esht hena e Saturnit me emrin Titan. Ne baze te te dhenave marre nga sonda hapsinore Titani ka nje perberje kimike qe eshte 99.8% e njejte me ate te tokes disa milionra vjet me pare, gjithashtu eshte gjetur nje planet tjeter ne galaksine Sombrero qe po i nenshkon te njejtave ndryshime relievore dhe klimaterike qe kane ndodhur ne toke pak milion vjet me para, pothuajse ne prag te formimit te jete. Kjo tregon qe toka nuk eshte e vetme dhe ne baze te vezhgimeve nuk ka forca jo te zakonshme qe ndikojne ne Titan dhe ne kete planet.

hmmm u zgjata si shume

__________________
Cogi Tu Ergo Sum

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2003 22:29
Jonianus nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jonianus Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jonianus (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jonianus Shto Jonianus nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jonianus nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:50 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 8 faqe: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Filozofia > Evolucioni

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML nuk lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.