Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane. Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 3.50.
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Muhejminu
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 23/11/2006
Vendbanimi: www.erasmusi.org
Mesazhe: 193

PO clidhje ka ideja antishqiptare ketu? a mund te ma shpjegosh se kupton qe ke hyr kot ketu? une mer lla po flas me nje besimtar te nje feje tjeter per doktrinen e ksaj feje, ti hyre dhe ja kpute ca gjerave kshu pa lidhje. pastaj shkruj pergjigje apo me sakte fol vet po deshe se e kuptoj hallin qe ke.


idet e mia as qe jane e as qe kan per te qen antishqiptare ti me duket ke ngateruar adrese per te gjet antishqiptar, ke ne ca vende te tjera nga forumi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Gusht 2007 23:20
Muhejminu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Muhejminu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Muhejminu (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Muhejminu't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Muhejminu Shto Muhejminu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Muhejminu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha Muhejminu
PO clidhje ka ideja antishqiptare ketu? a mund te ma shpjegosh se kupton qe ke hyr kot ketu? une mer lla po flas me nje besimtar te nje feje tjeter per doktrinen e ksaj feje, ti hyre dhe ja kpute ca gjerave kshu pa lidhje. pastaj shkruj pergjigje apo me sakte fol vet po deshe se e kuptoj hallin qe ke.


idet e mia as qe jane e as qe kan per te qen antishqiptare ti me duket ke ngateruar adrese per te gjet antishqiptar, ke ne ca vende te tjera nga forumi.



muhjeminu

ke të drejtë .... po iki nga këtu!

POSHTË FLAMURI GREKË QË VALËZON NË RRUGËN E KAVAJËS....JEMI SHQIPTARË EDHE KEMI FLAMURIN TONË.

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Gusht 2007 07:49
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
alfeko sukaraku
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 14/07/2007
Vendbanimi: Tiranė
Mesazhe: 429

Citim:
Po citoj ato që tha walker
Ha ha ha......Kjo qe the qeka me te vertete per te qeshur.Si ore shkoj ne parajse pavaresisht se ne c'zot besoj?!Po te jap nje shembull dhe mu pergjigj po deshe.Une punoj ne nje dyqan dhe shes mish.Pronari me paguan nje here ne jave,cdo te shtune.Pa me thuaj tani kur te vije e shtuna mua do me paguaj pronari im apo njeri qe e ka dyqanin ketu prane qe shet rroba?


 

hahaha sa i zgjuar ky djali......në ç dyqan punoke këtu që të vij të ti sjellë lopët edhe demin?

__________________
Ca thon kam fe,ca thone kam din/njani thote jam turke e tjetri latin/do thone jam greke shka ca te tjere/POR JENA VLLAZEN MORE TE MJERE/Priftnit me Hoxhet ju kan hutue/me u demue me u shkatrrue ...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 03 Shtator 2007 15:15
alfeko sukaraku nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė alfeko sukaraku Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me alfeko sukaraku (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė alfeko sukaraku't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: alfeko sukaraku Shto alfeko sukaraku nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto alfeko sukaraku nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Krishti nuk eshte loje, ai eshte drita. Krishti eshte i pari qe hodhi idene e barazise para perendise, pra te barazise shpirterore. Ai ishte i pari qe i thirri botes se brendeshme dhe e vendosi ate mbi ate te jashtmen.

Krishti per pasuesit e tij eshte bir perendie, i ngjizur nga fryma e shenjte ne mitren e nje njeriu. Kjo ishte rruga qe Zoti zgjodhi per te krijuar te birin. Misteri i perendise nuk ka se si te shpjegohet. Ai, pra Zoti vete eshte qe zgjedh rrugen. Pse i themi mengjesit mengjes? A mund te puetet k4eshtu? Sigurisht qe jo. Zoti i gjithpushtetshem, per besimtaret, eshte nje mister sa edhe nje e vertete.

Asnjiher nuk duhet me kerkuar neper librat fetare pa pas parasyshe qe jemi besimtare. Nje jo besimtar, nuk ka pse te kerkoje brenda fese. Ai nuk e ka frymezimin e shenjte dhe librat do ti duken te thate dhe pa shije. Ashte e kote, pa kuptim qe te kerkosh atje ku ti nuk beson se ka dicka.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Nëntor 2007 13:42
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jolanda
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/11/2007
Vendbanimi: ncncncn emigrim
Mesazhe: 146

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Krishti nuk eshte loje, ai eshte drita. Krishti eshte i pari qe hodhi idene e barazise para perendise, pra te barazise shpirterore. Ai ishte i pari qe i thirri botes se brendeshme dhe e vendosi ate mbi ate te jashtmen.

Krishti per pasuesit e tij eshte bir perendie, i ngjizur nga fryma e shenjte ne mitren e nje njeriu. Kjo ishte rruga qe Zoti zgjodhi per te krijuar te birin. Misteri i perendise nuk ka se si te shpjegohet. Ai, pra Zoti vete eshte qe zgjedh rrugen. Pse i themi mengjesit mengjes? A mund te puetet k4eshtu? Sigurisht qe jo. Zoti i gjithpushtetshem, per besimtaret, eshte nje mister sa edhe nje e vertete.

Asnjiher nuk duhet me kerkuar neper librat fetare pa pas parasyshe qe jemi besimtare. Nje jo besimtar, nuk ka pse te kerkoje brenda fese. Ai nuk e ka frymezimin e shenjte dhe librat do ti duken te thate dhe pa shije. Ashte e kote, pa kuptim qe te kerkosh atje ku ti nuk beson se ka dicka.





cedrus ke qene pergjumesh kur ke folur me duket.
Besimtare jam edhe pse nuk e praktikoj totalisht( shpresoj te me behet mbare nje dite)
Por keshtu si po flet zoterote nje si puna ime nuk ka per tu bere kurre besimtar i mirefillte.
Me trinitine sidomos me shperqendrohet truri per Zotin.
Vertet qe lartesia e tij nuk perceptohet nga ne por kjo qe thua ti eshte nje cmenduri, pasi pikerisht kete Zoti do te n'ae shpjegonte
dhe qe mendoj se e ka bere.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2007 08:59
jolanda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jolanda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jolanda (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jolanda Shto jolanda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jolanda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Jolanda!

 Nuk eshte e thene qe te jesh besimtar per te ditur rreth besimit. Une nuk jam fetar i madh aspak, por di per fete e ndryshme se pse kam deshire dhe lexoj lol

Ja edhe shpjegimi i trinitrise sipas kristianizmit ortodoks:

"Trini" është një term që nuk gjendet në Bibël, por një fjalë e përdorur për të përshkruar atë që del qartë për Perëndinë në Shkrimin e Shenjtë. Bibla flet qartë për Perëndinë At, Perëndinë Bir (Jezu Krishti), dhe Perëndinë Shpirt i Shenjtë...dhe gjithashtu qartazi thotë se ka vetëm një Perëndi. Prandaj përdoret termi Trini (dmth, tre në një). Kjo është një mënyrë për të pranuar atë që Bibla na zbulon në lidhje me Perëndinë, që Perëndia është tre "Persona" që kanë të njëjtin thelb hyjnor.

Disa janë përpjekur të japin ilustrime njerëzore për Trininë, si psh shembulli i ujit, H2O, që është ujë, akull dhe avull (të gjitha forma të ndryshme, por të gjitha H2O). Këto janë shpjegime metafizike dhe per pasojë të padrejta. Shpjegimet fetare nuk mund të bëhen me shëmbuj tokësore. Njësija matëse hyjnore është tjetër dhe ajo tokësorja tjetër.
Që te kuptosh diçka, së pari duhet të duash që të hysh në lojën e të kuptuarit, duhet të përpiqesh… 
Perëndia Biri (Jezui) është plotësisht Perëndi. Perëndia Ati është plotësisht Perëndi dhe Perëndia Shpirti i Shenjtë është plotësisht Perëndi. Megjithatë ka vetëm një Perëndi. Në botën tonë, me eksperiencën tonë të kufizuar njerëzore, është e vështirë të kuptosh Trininë. Por që nga fillimi Perëndia shfaqet i tillë në Shkrimet. Vini re foljen dhe përemrat në shumës te Zanafilla 1:26 - Pastaj Perëndia tha, "Ta bëjmë njeriun sipas shembëlltyrës sonë dhe në ngjasim me ne, dhe të ushtrojë sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtë e qiellit, mbi kafshët e mbi gjithë tokën, mbi rrëshqanorët që zvarriten mbi dhe." Kjo nuk do te thotë se ka shumë perëndi, por është alegoria divine që integrohet në të tërën.
Më poshtë jepen disa pasazhe të tjera nga Bibla që tregojnë se Perëndia është një, në Trini, megjithëse kjo nuk është një listë e plotë:


-"Dëgjo , O Izrael! Zoti, Perëndia ynë është një i vetëm!" (Ligji i Përtërirë 6:4)
"Unë jam Zoti dhe nuk ka asnjë tjetër; jashtë meje nuk ka Perëndi." (Isaia 45:5)
-Nuk ka Perëndi tjetër veç një. (1 Kor. 8:4)
-Dhe Jezusi sapo u pagëzua doli nga uji; dhe ja qiejt u hapën, dhe ai pa Frymën e Perëndisë duke zbritur si një pëllumb e duke ardhur mbi të, dhe ja një zë nga qielli që tha: "Ky është Biri im i dashur, në të cilin jam i kënaqur." (Mateu 3:16-17)
-"Shkoni, pra, dhe bëni dishepuj nga të gjithë popujt, duke i pagëzuar ata në emrin e Atit e të Birit e të Shpirtit të Shenjtë." (Mateu 28:19)
Jezusi tha: "Unë dhe Ati jemi një." (Gjoni 10:30)
-"Kush më ka parë mua, ka parë Atin." (Gjoni 14:9)
-"Dhe kush më sheh mua sheh Atë që më ka dërguar." (Gjoni 12:45)
Në qoftë se ndokush nuk e ka Frymën e Krishtit, ai nuk i përket Atij. (Rom. 8:9)
-"Jozef, bir i Davidit, mos ki frikë ta marrësh me vete Marinë si gruan tënde, sepse ç'është ngjizur në të është vepër e Shpirtit të Shenjtë." (Mateu 1:20)
Dhe ëngjëlli duke u përgjigjur i tha [Marisë]: "Fryma e Shenjtë do të vijë mbi ty dhe pushteti i Shumë të Lartit do të të mbulojë me hijen e vet; prandaj i shenjti që do të lindë prej teje do të quhet Bir i Perëndisë." (Luka 1:35)
-[Jezui duke iu folur dishepujve të Tij] "Dhe unë do t'i lutem Atit dhe Ai do t'ju japë një Ngushëllues tjetër, që do të qëndrojë përgjithmonë me ju; Frymën e së vërtetës, që bota nuk mund ta marrë, sepse nuk e sheh dhe nuk e njeh, por ju e njihni sepse -Ai qëndron me ju dhe do të jetë në ju." ... "Nëse ndokush më do, do ta zbatojë fjalën time; edhe Ati im do ta dojë dhe ne do të vijmë tek ai dhe do të bëjmë banesën tek ai." (Gjoni 14:16-17, 23)
[/list]

Lexo me poshte:

http://sq.wikipedia.org/wiki/Trinia

 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2007 14:54
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Ja edhe nje kritike e Trinitrise se shenjte, megjithse eshte fakt qe kete trinitri nuk e kritikojn te krishteret ortodokse por besimtaret e feve te tjera. Une kuptoj qe kur vete te krishteret ndihen mire, nuk ka pse merakosen te tjeret. Zaten te gjitha fete kane te fshehta!
 
Rezart Beka
Doktrina e trinitetit është një nga mësimet më të rëndësishme të Kishës. Ajo konsiderohet si guri i qoshes i teologjisë së krishterë. Kjo doktrinë synon të zbuloj thelbin e Perëndisë. Ajo priret për të shkuar në brendësi të Hyjnisë dhe të na bëj të njohur shumësinë e personave që gjenden në të. Sipas doktrinës së trinitetit, perëndia është një, por në brendësi të tij ekzistojnë tre persona (hipostaze) hyjnorë. Këto persona hyjnorë janë Ati, Biri dhe Shpirti i shenjtë. Sipas formulimit zyrtarë që i ka bërë kisha doktrinës së trinitetit:  “Ati është Zot, Biri është Zot, Shpirti i shenjtë është Zot e megjithatë nuk janë tre Zotë por një. Në këtë trinitet... personat hyjnorë janë njësoj të përhershëm e të barabartë: në mënyrë të njëjtë të gjithë janë të pakrijuar e të plotfuqishëm”[1]
Pra, doktrina e trinitetit mëson se ekziston një Zot në tre persona, secili prej të cilëve është Hyjni, pa fillim, i plotfuqishëm, as më i madh e as më i vogël se të tjerët. Ky formulim gjithnjë e ka hutuar lexuesin, i krishterë ose jo, i cili i habitur ka pyetur: “Si është e mundur që Ati të jetë Zot, Biri të jetë Zot, Shpirti i shenjtë të jetë Zot e ndërkaq të mos kemi tre zotër por një?”
Kundërshtisë midis treshit dhe njëshit, e cila është në bazë të fjalës trinitet ( tri + unitet), nuk i është shpëtuar dot. Nismat për ti bishtnuar këtij ad absurdumi kanë pasur gjithnjë bazë filozofike. Teologët e krishterë duke përdorur filozofitë neopagane siç ishin Stoicizmi dhe Neoplatonizmi, apo edhe filozofinë moderne siç është ajo Hegeliane janë përpjekur të “qartësojnë” mjegullinën që e rrethon këtë doktrinë.  Mirëpo, gjuha e vështirë, termat shumë teknikë, ndërlikueshmëria e arsyetimit filozofikë, kanë bërë që masat të deklarohen të përjashtuara nga të “kuptuarit” e “shpjegimit” të dhënë.  Dëshira për ta shpjeguar trinitetin në mënyrë filozofike ka rezultuar gjithnjë e dështuar.
Shen Pavli në letrat e tij tërheq vëmendjen për një gjë të tillë kur thotë: “Tregoni kujdes se mos ndokush ju bën prenë e tij me anë të filozofisë dhe me mashtrime të kota, sipas traditës së njerëzve, sipas elementëve të botës dhe jo sipas Krishtit” (Kolosianëve 2: 8).
Në çastin kur ideja e një perëndie unik dhe unipersonal  ( shih Deutoronomi  6:4;   2 Samuel 7:22; 1 Mretërve 8 : 60;  Psalmet 82 [83]:19;  Isaiah 26:13 etj.)  u zëvendësua, sipas besimit të krishterë, nga koncepti i ‘një perëndie në tre persona’ atëherë është e detyrueshme që të shpjegohet në mënyrë të kënaqshme edhe natyra e këtyre personave hyjnorë dhe marrëdhëniet që ekzistojnë ndërmjet tyre. Fakti që në Bibël nuk ekziston asnjë pasazh që në mënyrë eksplicite të flasë për trinitetin dhe për bashkësubstancialitetin e personave hyjnorë që ndodhen në të, si dhe marrëdhëniet ndërmjet tyre, ka bërë që teologët e krishterë ti drejtohen filozofisë njerëzore duke shkaktuar më shumë huti se më parë dhe duke mos zgjidhur asnjë nga problematikat që prekin këtë doktrinë.
Ka një dallim të madh midis asaj që është e paarritshme për mendjen njerëzore, por që kjo e fundit nuk e konsideron të pamundur, dhe asaj që përbën një paradoks me këtë të fundit. Doktrina e Trinitetit i përket pikërisht kategorisë së dytë. Ajo ofron një paradoks i cili nuk mund të pranohet nga logjika e pastër. Ta konsiderosh mister një ide të tillë (1=3) do të thotë ti hapësh rrugën ç’do lloj spekulimi tjetër mbi hyjninë që është shfaqur në historinë njerëzore. Ish kryepeshkopi kaldeas në Urmiah (Iran) në një nga librat e njohur të tij e shpreh, në mënyrë koncize, pamundësinë logjike të një doktrine të tillë me këto fjalë: “Trinia e krishterë, meqenëse pranon shumë persona brenda Hyjnisë, i njeh secilit prej tyre cilësi të dallueshme vetjake dhe përdor emra familjarë, të ngjashëm me ata të mitologjisë pagane. Kjo trini nuk mund të pranohet si një koncept i drejtë për Hyjninë.
Matematika, si shkencë ekzakte, na mëson se një njësi nuk është as më shumë e as më pak se një; se njëshi nuk është kurrë i barabartë me një plus një plus një...  1 Zot = 1 Zot + 1 Zot + 1 Zot; prandaj: 1 Zot = 3 Zotër.
Fakti është se Papët dhe Konçilet e Përgjithshme e kanë dënuar gjithmonë doktrinën sabeliane që prentedonte se Zoti është një, por Ai e ka shfaqur Vetveten si Atë ose si Bir ose si Shpirt i Shenjtë, duke qenë gjithmonë një dhe po i njëjti person. [...] E vërteta është se nuk ka saktësi matematike, as barazvlefshmëri absolute mes tre personave të TrinisëNë përfundim, më duhet t’u kujtoj të krishterëve se nëse ata nuk besojnë në Njëshmërinë absolute të Zotit dhe nuk heqin dorë nga besimi në tre persona hyjnorë, janë, pa dyshim, jobesimtarë në Zotin e vërtetë. E thënë më ashpër, të krishterët janë politeistë, vetëm me përjashtimin se perënditë pagane janë të rreme, ndërsa tre zotërit e Kishave kanë një karakter të shquar, nga të cilët Ati – si një tjetër epitet për Krijuesin – është Zoti Një dhe i Vetëm, por Biri është vetëm një Profet dhe shërbëtor i Zotit dhe personi i tretë një nga shpirtrat e  

   

  



 

Modifikuar nga shelgu datė 29/11/2007 ora 15:25

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Nëntor 2007 15:16
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
BARIU
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 14/07/2005
Vendbanimi: Shqiperi
Mesazhe: 145

Komente te mira

Komente goxha te mira keto, i jam mirenjohes Perendise qe na eshte zbuluar ne ate menyre qe ka dashur ne Fjalen e Tij Biblen dhe ne personin e Jezu Krishtit dhe qe te tille e adhurojme.

Dua tju kujtoj se ketu eshte edhe nje teme per Trinine dhe ka shume informacion atje qe eshte goxha i dobishem.

Gjithe te mirat
Bariu

__________________
Vetëm Jezu Krishti të shpëton

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2007 09:17
BARIU nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė BARIU Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me BARIU (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė BARIU't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: BARIU Shto BARIU nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto BARIU nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
jolanda
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 13/11/2007
Vendbanimi: ncncncn emigrim
Mesazhe: 146

Citim:
Po citoj ato që tha cedrus
Jolanda!

 Nuk eshte e thene qe te jesh besimtar per te ditur rreth besimit. Une nuk jam fetar i madh aspak, por di per fete e ndryshme se pse kam deshire dhe lexoj lol


Cedrus si po kalon? me qenese nuk jam besimtare e kesaj feje prandaj dhe nuk e besoj por me kryesorja me duket i pa shpjegueshem dhe nuk me duket fare bindes(mendimi im).
Nuk besoj se sot ai qe eshte sado pak besimtar mos dije dhe pak per te tjerat por tjeter eshte te dish apo lexosh dhe tjeter eshte ti besosh.



 

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2007 09:23
jolanda nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė jolanda Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me jolanda (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: jolanda Shto jolanda nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto jolanda nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Jarigas
gigolņ

Regjistruar: 07/05/2007
Vendbanimi: napoli
Mesazhe: 600

Shume e drejte Jolanda....

__________________
Carpe diem

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Dhjetor 2007 21:37
Jarigas nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Jarigas Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Jarigas (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Jarigas Shto Jarigas nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Jarigas nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 09:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 20 faqe: « E parė ... « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Feja krishtere > Pyetje rreth Doktrines Kristiane.

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.