Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > psikologjia ne shqiperi Vlerėsimi i Temės: 3 votime, mesatarja 3.67.
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
anjeza
Anetar i ri

Regjistruar: 12/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 10

Post

psikologjia ne shqiperi

ne c'stad te zhvillimit eshte shkenca e psikologjise ne shqiperi?

__________________
vvtb

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2004 11:14
anjeza nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anjeza Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anjeza (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anjeza Shto anjeza nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anjeza nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
rrushi
Anetar i regjistruar

Regjistruar: 03/04/2003
Vendbanimi: broken glass
Mesazhe: 162

Une kam mbaruar per psikologji ne shqiperi dhe pastaj erdha ne amerike per te mare masterin. Kam 3 vjet qe nuk kam shkuar po mbaj lidhje me shoqet e fakultetit. Mund te them me siguri qe ne shqiperi nuk ka fare shkence psikologjie pamvaresisht se ne kemi nje dege psikologjie dhe tani kane hapur edhe nje program pasuniversitar. Problemi me i madh eshte mungesa e botmive ne shqip, ne na eshte dashur te studjojme shumicen e lendeve ne anglisht. Une nuk njoh ndonje psikolog qe praktikon profesionin e vet, shumica e profesoreve ose studenteve te diplomuar nga psikologjia punojne ne projekte qe kane me shume profilin e punes sociale. Ndoshta tani ka ndryshuar gjendja, edhe une do doja te dija me shume. Me sa me kane thene per programin pasuniversitar eshte mese komik aq me teper kur nuk ka asnje mundesi per te praktikuar ato qe meson. I vetmi program qe mbaj mend (pervec spitait psiqiatrik) ishte i sponsorizuar nga WHO dhe ishte fare i ri kur ika une. Para 3 vjetesh une punova per nje projekt per studimin e praktikave te rritjes se femijeve nga 0-6 vjec qe kishte shume te meta por te pakten nxori ca rezultate. Ka edhe studime te tjera qe behen, per dhunen ne familje sidomos se shumica e fondeve (cuditerisht!!!) shkojne ne organizata grash.

__________________
Truth hurts

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2004 21:14
rrushi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė rrushi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me rrushi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: rrushi Shto rrushi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto rrushi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Nese me lejohet te dal pak fare nga tema. Rrushi ca do besh kur ta mbarosh? Do kthehesh?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Maj 2004 22:08
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

Rrushi mos bjer ne gracke.... mos u kthe. Fajtoro jo per gjo.....po pytje eshte kjo?

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2004 13:28
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Aljohin
Mjek. Psikiater.

Regjistruar: 07/07/2003
Vendbanimi: Padova
Mesazhe: 576

Me falni qe po dal perseri nga tema por Fajtori filloi. Rrushi te kam derguar nje mesazh prajvet....nuk e di a ke marre?

__________________
"I believe there are more instances of the abridgement of the freedom of the people by gradual and silent encroachments of those in power than by violent and sudden usurpations." James Madison

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2004 13:31
Aljohin nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Aljohin Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Aljohin (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Aljohin't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Aljohin Shto Aljohin nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Aljohin nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
ENISS
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 28/12/2002
Vendbanimi: AL
Mesazhe: 251

Psikologjia qe studiohet ne Shqiperi eshte shume e pergjithshme. Ka shume lende te shkencave sociale dhe profesionale, por gjithesesi mbeten te nje niveli te pergjithshem. Teksti mesimor jane kryesisht libra per nje shoqeri te hapur qe gjenden ne librarite tona, librat e pare te perkthyer ne shqip dhe disa te pergatitur ne vitet e fundit nga pedagoget tane. Leksione te lendeve te caktuara jepen me shkrim e ndersa literatura plotesuese edhe individuale eshte e tera ne anglisht me te cilen ti mund te merresh per temat qe diskutohen ne seminare, per detyrat e caktuara te kursit gjate vitit dhe sipas ambicieve te tua per dije profesionale.
Behet edhe praktike ne institucione ku aplikohet psikologjia por edhe kjo jo e mjaftueshme per arsyen se ketu ne nuk kemi institucione te mirefillta ku te marresh eksperiencen e psikologeve te suksesshem ne ofrimin e sherbimeve. Praktika konsiston me teper ne njohjen e pergjithshme te institucioneve dhe se ku mund te aplikohet psikologjia si profesion.
Ajo qe mbetet per te bere, sipas nje niveli te caktuar profesional qe perfitohet nga keto studime te kryera ne Fak. e Shkencave Sociale ne Tirane, eshte domosdoshmerisht nje specializim i metejshem dhe profilizim i psikologjise. Vete nga natyra e ketij profesioni, dhe aplikimi i tij tek njerezit dhe bota e tyre, e kerkon domosdoshmerisht nje profilizim te thelluar. Sigurisht edhe ne saje te profilit qe kerkon ti japesh profesionit tend ne te ardhmen. Pasi jane marre vetem bazat e pergjithshme te psikologjise.

Duke cituar rrushin: shumica e profesoreve dhe studenteve te diplomuar tek psikologjia punojne ne projekte qe kane me shume profilin e punes sociale -
do te shtoja se shkenca e psikologjise eshte shume e gjere dhe nuk mund te thuash se nuk po e shtrojne profesionin e tyre. Psikologjia nuk mund te presupozohet vetem ajo klinike apo me keshillimin sikurse jane mesuar te gjithe te perfytyrojne psikologun.
Puna e psikologut mund te jete me individin, grupin, komunitetin... deri nje pjestar te komisioneve dhe grupeve te punes nder profesioniste te tjere te shkencave sociale, juristeve, mjekeve, mesuesve...
Nisur nga kjo me siper, une di per shume pedagoge, studente qe kane mbaruar psikologjine ne Shqiperi qe tashme jane angazhuar ne vende pune ne fushen e sherbimeve sociale, ne administrate, ne shkolla, ne shoqata te ndryshme jo qeveritare, ne institucione shteterore, ne institute studimesh, etj...

Ajo cka nevojitet me rastin e shoqerise sone, institucionet tona publike dhe qeverine shqiptare eshte nje perpjekje me e madhe per te hartuar strategji, dhe politika ku psikologu te kete nje rol me te rendesishem dhe me te vleresuar ne punen per zhvillimin e shume fushave nisur edhe nga problemet e shumta sociale. Dhe hapesirat jane te shumta, por nisur nga kjo qe thash me siper dhe ajo qe nevojitet per te aplikuar psikologjine, eshte nje pune e cila i takon pikerisht profesionisteve te rinj te psikologjise per te punuar per ti bere vendin prfoesionit te tyre perkrah profesioneve te tjera duke treguar domosdoshmerine e tij ne tryeza te rrubmullakta e diskutime me perfaqesues te qeverise... dhe hapat e para kane filluar, edhe pse nuk ka shume vite zhvillimi, fale merites se profesoreve dhe studenteve te brezave te pare qe kane kryer specializime te metejshme, kane sjelle eksperiencat te vendeve te tjera duke e pershtatur me realitetin shqiptar e qe aktualisht punojne me donacione te Organizatave Nderkombetare duke eksperimentuar me projekte te ndryshme per ti treguar edhe qeveritareve e politikaneve domosdoshmerine e ketyre profesionisteve dhe sherbimet e studimet qe ofrohen prej tyre, qe ne te ardhmen te jene kopetence e qeverise sone, institucioneve qeveritare per tu siguruar terren per nga burimet financiare dhe njerezore. (nje shembull eshte psikologu ne gjimnaze, psikologu ne qendrat studentore ku jetojne studentet, qe fare mire mund te ishte kopetence e Ministrise se Arsimit. Psikologu ne qendrat spitalore, martenitet, etj...qe mund te jete kopetence e Ministrise se Shendetesise. Psikologu ne sistemet e korrektimit, burgje, prokurori, gjykata, etj... mund te ishte kopetence e Ministrise se Drejtesise, etj).
Ketu cdo vit ndryshon, fale njerezve qe e kane me pasion e qe e kane kuptuar drejt rolin e psikologut e ku mund t'ia bejne vendin vetes ne pershtatje me shoqerine shqiptare. (disa studente te brezave te pare hapen nje shoqate te profesionisteve te psikologjise se aplikuar)
Sigurisht qe skemi si te jemi shume te kenaqur, se eshte vetem fillimi, dhe mbetet perhere shume per te bere...

__________________
I believe in the sun even when it is not shining.
I believe in love even when not feeling it.
I believe in God even when He is silent.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Maj 2004 18:38
ENISS nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ENISS Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ENISS (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ENISS't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ENISS Shto ENISS nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ENISS nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana3
Anetar i ri

Regjistruar: 11/04/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 15

pershendetje te gjitheve,

edhe une studioj per psikologji ne itali. jam ne vit te trete e besoj se se shpejti do me vij momenti te kthehem ne Shqiperi.
nje gje qe me shqeteson shume: fakti i te ardhmes profesionale dmth a kerkohet konkretisht psikologu, dmth a ka vende pune?
apo duhet me i bere vend vetes?
jam sh dakort se si psikolog mund te punohet ne sh ekipe por konkretisht a ndodhin ne shqiperi?
po psikoterapista ka nqs po, te ciles rryme jane?
pastaj Eniss do te doja pak te ballafaqoja programet, dmth mund te me thuash ne vija te trasha se cfare studioni.

faleminderit

p.s:mu be sh qejfi qe edhe ju beni praktike sepse per mendimin eshte sh e rendesishme e eshte nje moment per te "vjedhur" profesionit nga te te "pjekurit"

__________________
a new day has come!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Maj 2004 18:34
Ana3 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana3 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ana3 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana3 Shto Ana3 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana3 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
anjeza
Anetar i ri

Regjistruar: 12/05/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 10

Exclamation

Ana3 jam anjeza edhe une studente psicologjie,viti i pare.praktikisht e hapa kete teme sepse edhe une mendoj qe ne nje te ardhme e jthehem ne vendin tim per te ushtruar profesionin.kam zgjedhur profilin psik.klinike.mendoj se do t'ia dal mbane pavarsisht se ky profesion eshte ne periudhe tranzicioni tek ne....

__________________
vvtb

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2004 10:28
anjeza nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė anjeza Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me anjeza (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: anjeza Shto anjeza nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto anjeza nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ana3
Anetar i ri

Regjistruar: 11/04/2004
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 15

ciao Anjeza,
une jam ne degen e psikologjise per zhvillim e edukim (nje dege e re me veshtiresite e veta ne fushen profesionale)
e marr me mend se ne itali jemi sh studenta per dege te ndryshme shoqerore e shpresoj qe shumica te kthehemi e te punojme per te miren e vendin tone (duket fjali sh banale ndoshta, por une e besoj kete gje )
nje gje e mire per ne ktej nga ana tjeter e Adriatikut do te ishte nje informim i mire mbi ato cka ndodhin ne Shqiperi e kontakte me koleget tane

__________________
a new day has come!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2004 11:55
Ana3 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Ana3 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Ana3 (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Ana3 Shto Ana3 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Ana3 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Mendoj se eshte shume e nevojshme nje nderlidhje mes psikologesh ne menyre qe kjo shkence te ngrihet me kembe nga zero. Ne fakt nuk besoj eshte ne tranzicion ne Shqiperi, ajo thjesht eshte e posalindur. Varet nga shtytja qe i jepet si komunitet psikologesh qe te vije ne nivelet perendimore. Kur them nderlidhje nenkuptoj shkembime materialesh, idesh dhe njohurish. Ne nje stad me te avancuar do ishte ideale qe te shqyrotheshin raste klinike te kaluara neper duar ne Shqiperi, diagnoza dhe ndoshta trajtimi i tyre. Vetem keshtu mund te mesohet nga njeri tjetri e te behet nje rryme serioze.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 27 Maj 2004 00:58
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 03:00 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Psikologjia > psikologjia ne shqiperi

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.