Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 02 Janar 2007 - 11:19:

pershendetje
ndonje nga moderatoret nqs ka mundesi te shohi pak profilin tolstoy86, nuk e di se cka. Nuk mundem te dergoj mesazhe, megjithese identifikohem. Me sa di une nuk me eshte vendosur ndonje ban..
respekte


Postuar nga Gaia datė 02 Janar 2007 - 13:20:

Myslimanet u tregojne te krishtereve se cduhet te besojne.ironia e fatit ben qe nje mysliman te korigjoje fene e krishterimit duke studiuar aq shume besimin tone ,ne nje te ardhme para gjyqit e gjithe bota do te jete e krishtere ,po kete e e keni lexuar te mjere myslimanet e dashuruar mbas emrit te imzot Jezu Krisht!


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 02 Janar 2007 - 13:59:

Me sa duket ketu ka nje konspiracion antikristian por po tentoj ti pergjigjem zotit Tolstoi dhe ti them qe nqs konsideron Kryeengjellin Gabriel Fryme te Shenjte dhe baba te Krishtit, atehere dijet e tij mbi teologjine jane shume me modeste se te miat. Fryma e Shenjte ose Shpirti i Shenjte eshte vete Zoti dhe Jezusi gjithashtu eshte Zoti, bashke me Atin. Kjo eshte Trinia e Shenjte qe ne te krishteret besojme dhe nuk ja imponojme njeriu me zor. As mateu as Luka as Gjoni e as Marku skane genjyer, thjesht jane versione te ndryshme te te njejtes ngjarje. Nuk e kuptoj pse eshte kaq problematike per jo te krishteret adhurimi i Jezu Krishtit si Zot. Kaq shume e cuditshme ju duket qe Zoti te jetoje mes njerezve? Mua per vete me duket e mrekullueshme. Paqe e miresi, ju pershendes

P.S tashme po lodhem pak duke e perseritur qe per fene e krishtere ADAMI NUK KA QENE PERSON HISTORIK. Komplet libri i Gjenezes eshte Metafore dhe jo baze historike. Historia e Bibles fillon me Abrahamin, dhe ndryshimi mes Adamit e Jezusit eshte se Adami u krijua nga dheu dhe Jezusi u lind nga vete substanca e Atit.


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 03 Janar 2007 - 00:28:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Myslimanet u tregojne te krishtereve se cduhet te besojne.ironia e fatit ben qe nje mysliman te korigjoje fene e krishterimit duke studiuar aq shume besimin tone ,ne nje te ardhme para gjyqit e gjithe bota do te jete e krishtere ,po kete e e keni lexuar te mjere myslimanet e dashuruar mbas emrit te imzot Jezu Krisht!??? Cfare thua ore ?? Ik ore, Ironia e fatit thote..paske pare ndonje telenovele me 'intelektuhale' kohet e fundit, bravo, po lidhi icik me njefare kuptimi ato qe thua, me sill nje fjalor shprehjesh 'budallenj-njerez normale' se mbase kuptoj ndonje gje.


Angel ,
Une shume qarte te shpjegova (me sakte ate qe bibla thote) qe ate qe mateu quan fryme e shenjte, luka e quan engjelli gabriel. Kete me shpjego mua, leri perrallat.
Persa i perket modestise se dijeve te mia, ato vertet jane modeste, po ne krahasim me tuat, nje dije sado e vogel eshte pafudmimisht me e madhe se mungesa absolute e dijes. Ta thashe nga modestia moter/vella, te mos isha i sigurte ne cflas do mbyllja gojen. Hap icik syte se sme dukesh trangull/trangulleshe si gaia, per nje njeri te zgjuar si ty, eshte e pafalshme te merret me llafe bosh. Shendet


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 03 Janar 2007 - 01:34:

Tolstoi me duket se po ngaterron pak konceptet, dhe pervec kesaj une nuk e kuptoj shume mesazhin kur ka fruta/perime brenda Engjelli Gabriel eshte mesazher i Zotit qe i shfaqet nenes se Gjon Pagezorit dhe Maries, dhe vete fjala engjell ne greqishten e lashte dmth mesazher (angelos). Kjo mund te shihet edhe nga perfytyrimi qe kane njerezit per engjellin fizikisht, si nje krijese me krahe mjellme, ashtu sic kishte Hermesi ne boten pagane nje pale sandale me krahe per te fluturuar dhe per tju cuar mesazhe perendive ne Olimp. Pra kur Krishti vete ka thene qe eshte nje substance me Atin, si mund te mendosh qe qenka biri i kryeengellit Gabriel? Thashe dhe me siper qe evangjelistet japin variante te ndryshme te te njejtes histori, dhe mosperputhja qe ti sheh ne ungjillin e Mateut dhe te Lukes nuk eshte fare mosperputhje, te dyja keto versione perputhen per bukuri nqs ecen me logjiken qe Zoti dergoi engjellin Gabriel tek Maria per ta lajmeruar qe do te kete nje femije i cili do te jete Shpetimtari dhe do te quhet Jeshua (Zoti shpeton-ne hebraisht) dhe kur Maria u pergjigj qe nuk njeh asnje burre (dmth qe nuk ka pasur raporte me asnje burre) engjelli i tha "Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin" (Me duket ungjilli i Gjonit por nuk jam i sigurt, nqs do informacione me te detajuara me thuaj)

Kalofsh mire


Postuar nga Boksieri datė 03 Janar 2007 - 10:01:

[QUOTE]Po citoj ato qė tha tl tolstoy 86
[B]


??? Cfare thua ore budalla?? Ik ore fakir, semundjen tende te nevojes per vemendje mos na e sill ketu. Ironia e fatit thote..paske pare ndonje telenovele me 'intelektuhale' kohet e fundit, bravo, po lidhi icik me njefare kuptimi ato qe thua, as ti zdi se cdo te thuash me budallelliqet qe thua e jo me une, me sill nje fjalor shprehjesh 'budallenj-njerez normale' se mbase kuptoj ndonje gje.
Jo vetem me besimin tone por ju del pune dhe me ne,sa te mjere qe jeni,kujtoni se dukeni tamam inteligjente,injoranti ofezen e ka ne xhep gjithmone.


Postuar nga Muhejminu datė 03 Janar 2007 - 18:08:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Tolstoi me duket se po ngaterron pak konceptet, dhe pervec kesaj une nuk e kuptoj shume mesazhin kur ka fruta/perime brenda Engjelli Gabriel eshte mesazher i Zotit qe i shfaqet nenes se Gjon Pagezorit dhe Maries, dhe vete fjala engjell ne greqishten e lashte dmth mesazher (angelos). Kjo mund te shihet edhe nga perfytyrimi qe kane njerezit per engjellin fizikisht, si nje krijese me krahe mjellme, ashtu sic kishte Hermesi ne boten pagane nje pale sandale me krahe per te fluturuar dhe per tju cuar mesazhe perendive ne Olimp. Pra kur Krishti vete ka thene qe eshte nje substance me Atin, si mund te mendosh qe qenka biri i kryeengellit Gabriel? Thashe dhe me siper qe evangjelistet japin variante te ndryshme te te njejtes histori, dhe mosperputhja qe ti sheh ne ungjillin e Mateut dhe te Lukes nuk eshte fare mosperputhje, te dyja keto versione perputhen per bukuri nqs ecen me logjiken qe Zoti dergoi engjellin Gabriel tek Maria per ta lajmeruar qe do te kete nje femije i cili do te jete Shpetimtari dhe do te quhet Jeshua (Zoti shpeton-ne hebraisht) dhe kur Maria u pergjigj qe nuk njeh asnje burre (dmth qe nuk ka pasur raporte me asnje burre) engjelli i tha "Asgje nuk eshte e pamundur per Zotin" (Me duket ungjilli i Gjonit por nuk jam i sigurt, nqs do informacione me te detajuara me thuaj)

Kalofsh mire
Dakord 'SEND_ME_AN_ANGEL" me trego se paku nje varg trinitar qe flet per trinitetin e Jezusit ne Bibel, me sa di une vete per ceshtjen e triniteti ka psaur nje lufte te madhe midis dy personave Ariusit dhe Athanasit, nese ne Bibel do ishte e shpallur kjo gje perse do ishte nje beteje e atille ne Nikea????te le ty pergjigjen


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 02:51:

Me kenaqesine me te madhe Muhejmiu

Pike se pari fjala trinitet vjen nga latinishtja "trinitas" dhe domethene si te gjithe e dine "treshe" duke nenkuptuar ketu natyren e Zotit si 3 dhe Nje njekohesisht, domethene Ati, Biri e Shpirti i Shenjte

Ne tenstamentin e vjeter nuk ka referim dierkt per Trinitetin, ka sic kam permendur me pare referim per Atin e Birin (Libri i Gjenezes) dhe ka njefare metafore qe mund te nenkuptohet si pranim i jodrejtperdrejte i Trinitetit (referimi per Fjalen, Shpirtin e Urtesine), megjithate interpretimi i ketyre koncepteve eshte shume i lire dhe burim kontroversie.

Le te hidhemi tani tek Tenstamenti i Ri (4 Ungjijte zyrtare dhe Aktet e Apostujve)

Edhe ketu fjala Trinitet nuk perdoret, per vete faktin qe eshte fjale latine dhe Ungjijte jane shkruar ne greqishten e lashte. Dihet qe dhe greket kishin nje fjale per dicka "treshe", por nuk perdoret ne tekstet e shenjte. Megjithate per Trinitetin flitet pertej cdo dyshimi ne pjese te ndryshme te Testamentit te Ri, ashtu sic do e shpjegoj me tej. Le te shohim tani nje koncept tjeter, te pranishem dhe te pohuar direkt ne te 2 Tenstamentet

Eshte pikerisht koncepti i lidhjes mes Jezu Krishtit e Atit, permendur ne Gjeneze si nje raport Ate-Bir (pa permendur absolutisht emrin Jezu Krisht kuptohet) dhe permendur ne Tenstamentin e Ri, prkatesisht ne keto tekste Rom 4:24 ; 8:11; 2 Cor. 4:14; Col. 2:12; 1 Tm. 2:5-6; 6:13;2 Tm. 4:1 ku flitet per nje koncept te quajtur nga teologet Binitet (si Triniteti vetem me 2 Persona, besoj eshte me se e kuptueshme)

Pohimi i pare i forte i Trinitetit vjen nga vete goja e Zotit Jezu Krisht, kur ne Mat 28:19 jep formulen e pagezimit, ate formule qe eshte baza e fese se krishtere dhe qe perdoret ende e pandryshuar pas 2000 vjetesh. Ai thote perkatesisht "Ikni pra dhe beni gjithe vendet dishepuj, duke i pagezuar ne emer te Atit, Birit e Shpirtit Shenjt!" dhe me tutje ne bekimin apostolik ne letrat derguar Korintasve "Hiri i Zotit tone Jezu Krisht, dashuria e Atit dhe miqesia e Shpirtit Shejt qofshin me te gjithe ju" (2 Cor 13:14)

Megjithate nga Ungjilli i Gjoit vinje pohimet me direkte per statusin e jezu Krishtit ne lidhje me Atin e Shpirtin e Shenjte. Mjafton te konsultohen pjeset 1.1 e 10:30 e 20:28 ku flitet perkatesisht per krijimin e botes nga Zoti e Fjala ku Fjale ishte njesoj si Zoti e Fjala ishte Zoti, e me tutje kur jezu Krishti pohon "Une dhe Ati jemi nje" dhe se fundi kur shen Thomai i drejtohet Krishtit pas Ringjalljes "Zoti e Shpetimtari im". Koncepti i Shpirtit te Shenjte eshte gjithashtu i pranishem ne pagezimin e Krishtit qe mund te gjendet tek Gjoni apo tek evangjelistet e tjere.

Nuk po zgjatem me shume per momentin, nuk po permend tekstet e hershme kristiane apo shkrimet e shenjtoreve te ndryshem. Nqs do me shume informacion per Trinitetin me thuaj dhe do pergjigjem sa njohurite e mia me lejojne

Kalofsh mire


Postuar nga andaluzi91 datė 04 Janar 2007 - 13:05:

Re: Bibla thote, se Jezusi nuk eshte Zot. Pik ketij muhabeti

Citim:
Po citoj ato qė tha andaluzi91
Tung. Eshte qudi, kur degjon njerez qe e humbin debatin dhe thone, si Gaia: Keto tema jane turpe nga te paturpit. Mirepo i nderuar, ti a harron se Bibla na ka mesuar, se edhe te paturpive dhe te keqijve te ua mesojme te verteten. Ejani dhe na thoni te nderuar, se si kuptohen apo komentohen citate qe i ka sjellur Smarti.

Bibla neve po na meson se kemi gjenealogjine nga Adami dhe Eva, mirepo te njejten gjenealogji e ka pasur dhe e ka (edhe) Jezusi. Zoti eshte i paster nga ēdo cilesi e pavertete qe ju po ia mveshni. Jezusi eshte i Derguari i Tij. Jezusi, sic na meson Mateu 1/1-17(Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2]), na vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendoni)?!! Pretendoni se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!! Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!! Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”. Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt ne Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!! Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?! Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!! Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36). Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

O bur i dheut, keto jane fakte, dhe kerkojne pergjigje.

Une i nderuar, po marr mesim nga jeta e Jezusit, i cili e luste vetem nje Zot, dhe askend tjeter, dhe asnjehere nuk na tha ti lutemi atij, mirepo sic na meson Bibla, ai “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 6:12) Kė e paska lutur? Vetveten apo Zotin?

Tek e fundit, doktrinen qe po ua them une, se Jezusi ishte i Derguari i Zotit, e mbron vet Bibla, ku thote tek Mateu se"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Une nuk deshiroj te zgjerohem mė, mirepo mjfton citati Biblik, i cili na meson, keshtu:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Gjithe te mirat,
AndiPo perseris: Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Mos ikni nga tema.

Nese ju te nderuar sjellni citate se Jezusi ka qene Zot, e ne sjellim e nuk ka qene i tille, a nuk na le kjo te kuptojme se kemi te bejme me nje liber (Bible) e mbushur me kontradikta?

Kunderpergjigjuni argumenteve tona pastaj hapim debat per citate te tjera. Edhe pse nuk jam krishter, e njoh biblen sikur abetaren e klases se pare. Ju lutem, na kurseni nga perseritjet tuaja.

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:09:

Andaluzi nuk e marr vesh kete kembenguljen tende kur une me lart kam shpjeguar ne nje menyre univoke se Jezu Krishti e ka thene me gojen e tij se eshte Zoti dhe kete e raportojne evangjelistet. Para se te postosh propaganden tende antikristiane hidhi nje sy atyre qe te tjeret shkruajne duke u bazuar ne fakte. Nuk kam me ndermend te diskutoj kete gje, vetem te them lexo ungjijte dhe do e shohesh qe kam te drejte. kalofsh mire dhe sa me shume tolerance per fete e tjera jam i sigurt qe mungesa e tolerances demton me shume islamin se krishterimin


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.