Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 13:22:

E o njerez te ikur nga rruga zotit ,besimtari i krishtere e ka per gjynaf kete lloj diskutimi akoma se keni kuptuar,mund te me pergjigjet njeri


A ESHTE JEZUSI ZOT?BIBLA THOTE JO!


BESIMTARI I KRISHTERE E DI KETE GJE ,JEZUSI ESHTE BIRI I ATIT TE SHENJTE DHE PERDERISA ESHTE I TILLE I BIE TE JETE I SHENJTE PER NE NJESOJ SI ZOTI VETE.

CILI QELLIM E VAZHDON KETE LLOJ TEME.CKERKONI NGA KJO TEME?


ALLAHU KA QENE PREDITOR SKA QEN I SHENJTE DHE SPO JUA MENDEROS NJERI.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:24:

ne fakt une po mundohesha te bindja miqte tane muslimane qe Jezu Krishti e ka pohuar shenjterine dhe qenien e tij Zot me gojen e vet. Pak dialog nderfetar nuk na ben keq, dhe kur dikush nuk eshte i bindur ne doktrinen e fese sone eshte mire tja shpjegojme pasi nga padija e fese se te tjereve ndodhin paragjykime e keqkuptime te shumta


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 13:27:

Kjo teme e verteton miqesin dhe respektin e tyre karshi besimit te miqve.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:30:

Jo te gjithe njerezit jane njesoj, dhe cdo njeri tregon veten e tij megjithate une jam munduar te terheq vemendjen e moderatoreve, pasi vete titulli i kesaj teme eshte jashte mase ofendues dhe kete e kam thene qe ne postimin tim te pare duke kritikuar personin qe e kishte hapur dhe qe kishte sjelle ato "fakte" aq jobindese. Deri tani nuk kam asnje pergjigje nga stafi, le te shpresojme qe Zoti tju jape urtesine per te marre vendimin e duhur


Postuar nga andaluzi91 datė 04 Janar 2007 - 13:31:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:35:

Pohimi i pare i forte i Trinitetit vjen nga vete goja e Zotit Jezu Krisht, kur ne Mat 28:19 jep formulen e pagezimit, ate formule qe eshte baza e fese se krishtere dhe qe perdoret ende e pandryshuar pas 2000 vjetesh. Ai thote perkatesisht "Ikni pra dhe beni gjithe vendet dishepuj, duke i pagezuar ne emer te Atit, Birit e Shpirtit Shenjt!" dhe me tutje ne bekimin apostolik ne letrat derguar Korintasve "Hiri i Zotit tone Jezu Krisht, dashuria e Atit dhe miqesia e Shpirtit Shejt qofshin me te gjithe ju" (2 Cor 13:14)

Megjithate nga Ungjilli i Gjoit vinje pohimet me direkte per statusin e jezu Krishtit ne lidhje me Atin e Shpirtin e Shenjte. Mjafton te konsultohen pjeset 1.1 e 10:30 e 20:28 ku flitet perkatesisht per krijimin e botes nga Zoti e Fjala ku Fjale ishte njesoj si Zoti e Fjala ishte Zoti, e me tutje kur jezu Krishti pohon "Une dhe Ati jemi nje" dhe se fundi kur shen Thomai i drejtohet Krishtit pas Ringjalljes "Zoti e Shpetimtari im". Koncepti i Shpirtit te Shenjte eshte gjithashtu i pranishem ne pagezimin e Krishtit qe mund te gjendet tek Gjoni apo tek evangjelistet e tjere.

e urrej te perseris veten i dashur andaluzi, por me sa duket ti nuk paske ndermend te lexosh cfare kam thene me pare. Lexoje ketu, e zeze mbi te bardhe, qe Jezu Krishti e ka pohuar me gojen e vet qe ka qene zot. diskutimin e mbyll me kaq, kalofsh mire


Postuar nga Boksieri datė 04 Janar 2007 - 13:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
E o njerez te ikur nga rruga zotit ,besimtari i krishtere e ka per gjynaf kete lloj diskutimi akoma se keni kuptuar,mund te me pergjigjet njeri


A ESHTE JEZUSI ZOT?BIBLA THOTE JO!


BESIMTARI I KRISHTERE E DI KETE GJE ,JEZUSI ESHTE BIRI I ATIT TE SHENJTE DHE PERDERISA ESHTE I TILLE I BIE TE JETE I SHENJTE PER NE NJESOJ SI ZOTI VETE.

CILI QELLIM E VAZHDON KETE LLOJ TEME.CKERKONI NGA KJO TEME?


ALLAHU KA QENE PREDITOR SKA QEN I SHENJTE DHE SPO JUA MENDEROS NJERI.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 04 Janar 2007 - 13:40:

Boksieri ke te drejte qe acarohesh lal, dhe mua sme vjen fare mire qe mohohet nga diletante teologjie thelbi i besimit tim. Nuk e marr vesh ku duan te dalin keta njerez dhe pak nga pak po e humbas dhe une durimin...


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 04 Janar 2007 - 16:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
[QUOTE]Po citoj ato qė tha tl tolstoy 86
[B]


Jo vetem me besimin tone por ju del pune dhe me ne,sa te mjere qe jeni,kujtoni se dukeni tamam inteligjente,injoranti ofezen e ka ne xhep gjithmone.Tajsono, me kete thenjen lart po shan veten vella, se vete po 'nxjerr nga xhepi' ofeza, aq me teper kur nuk jam marre ndonjehere me ty. Tajsono, ai miku yne gaia, e ka nisur vete me te shara dhe jo vetem personale, por i zgjuari i dheut shan gjithe muslimanet (ashtu sic po ben ti). Tajsono, a do pelqeje qe sharjet 'masive' ti ktheja edhe une duke share te krishteret..Edhe po te duash ti nuk e bej vete. Cfare qenkeni ju ore qe fliskeni me shprehje pergjithesuese, kush ju ka rrite, hitleri??
Tajsono nuk e mbaj veten per intiligjent por edhe po te jem, nuk pres qe ta kuptosh ti.. Me besimin tend sme ka dale fare pune, pyetje bera, pergjigje kerkoj. Mos fol si mesjetar Boksi, si qenka gjynaf te pergjigje ketyre pyetjeve? Gjynaf eshte e verteta?? Nejse, eshte e qarte qe flasim ne te njejten gjuhe por smirremi vesh. Tung lal


O engjelli, gjuhen e domateve e te frutave mos e marresh vesht kurre, ka mjaft qe e flasin, por ama edhe gjuhen e demagogjise harroje. Nuk ka vend demagogjia aty ku flitet per besime te zemres. E vetmja pergjigje qe dhe per pyetjen time ishte 'ato perputhen per bukuri', ate me shpjego mua , se si perputhen, perrallat mi trego ne ndonje teme mbi vellezerit Grim.

tl86


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 04 Janar 2007 - 16:29:

Te nderuar motra dhe vellezer te krishtere, te kjo teme e stergjatur, a ka mundesi te vendosim pak rregull.
Qe nga fillimi i temes, citimeve nga Bibla sipas te cileve Jazu Krishti pranon qe Zoti eshte nje, ju na jeni pergjigjur me thenje sipas te cilave krishti eshte bir i Zotit. Mire, thenjet tuaja nuk jua kundershtoi kush, ne bibel jane, po ketyre tonave si i behet, edhe ato ne bibel jane. Perse nuk merreni me ta. Pergjigja me e zgjuar qe mund ti vije nje te krishteri qe beson se Krishti eshte Zot, eshte qe Bibla ka kunderthenje, eshte ndryshuar, po as kete nuk e pranoni..E atehere???
Boksiero, sapo lexova nje mesazh tjeter tendin, po Allahu eshte emer i Zotit ore njeri, i te njejtit zot qe beson edhe ti.. Kaq leshko qenke ne temat fetare sa te shash Zotin tend???? O boksier, sinqerisht, kur nuk ja ke haberin lere fare, te betohem e ben veten qesharak, ne spo diskutojme per inate, ne qoftese kemi nje qellim, ai nuk eshte kurrsesi perdhosja e besimit tuaj, e kemi TE NDALUAR, e nuk po perdhosim gje, pastaj ajo qe kemi TE DETYRUAR eshte shpjegimi i islamit, dhe e verteta mbi krishtin, te qenurit te tij Zot apo jo, eshte pjese e te vertetave dhe te besimit islam.
Po debatojme mbi nje teme te perbashket, jo bi tuajen..


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.