Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Boksieri datė 07 Janar 2007 - 14:17:

Citim:
Po citoj ato qė tha Boksieri
Ne kete forum kane gjetur nje rruge te lire disa monstra qe pretendojne se jane besimtare dhe jane aq kompetent te perflasin nje shenjtor,arabia saudite e ka bere te veten ,shpresojme mos te ktheheni dhe juve ne mostra qe hudhin njerez ne ere.,sa per krishterimin dicka qe te mundon dhe ndjehesh inferior gjithmone e perflet aty ku dhemb dhembi shkon gjuha o anti-te krishter, flisni flisni se emri i rritet me shume Atit tone tone te shenjte Jezu Krisht.Tolstoi viktimat provoji se mos dalesh kufome per vete? apo ne virtualitet eshte kollaj e ?


Postuar nga andaluzi91 datė 07 Janar 2007 - 17:58:

Mos ikni nga tema, e te kaloni ne debate individuale, por pergjigjuni argumenteve te sjellura.

Smarts Way. I nderuar, juve keni sjellur faktet e qarta qe tregojne se kush eshte Zoti e kush eshte Jezusi. Cilesite apo atributet e Zotit i keni sqaruar, gjithashtu keni cituar edhe fjalet e Bibles qe tregojne se cilesite e njerezve si Jezusi eshte e pamundur te jene edhe te Zotit. Pergjigje per citate qe ke sjellur ende nuk ke marr, edhe nuk do te marresh ngase ketu ske njerez te logjikes qe rrespektojne debatin.

Te tjereve. Mos vazhdoni me diskutime boshe, po ejani dhe hyni ne debat duke folur per citatet konkrete etj,.

Ejani dhe na thoni te nderuar, se si kuptohen apo komentohen citate qe i ka sjellur Smarti.

Bibla neve po na meson se kemi gjenealogjine nga Adami dhe Eva, mirepo te njejten gjenealogji e ka pasur dhe e ka (edhe) Jezusi. Zoti eshte i paster nga ēdo cilesi e pavertete qe ju po ia mveshni. Jezusi eshte i Derguari i Tij. Jezusi, sic na meson Mateu 1/1-17(Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2]), na vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendoni)?!! Pretendoni se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!! Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!! Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”. Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt ne Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!! Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?! Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!! Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36). Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

O bura te dheut, keto jane fakte, dhe kerkojne pergjigje.

Une i nderuar, po marr mesim nga jeta e Jezusit, i cili e luste vetem nje Zot, dhe askend tjeter, dhe asnjehere nuk na tha ti lutemi atij, mirepo sic na meson Bibla, ai “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 6:12) Kė e paska lutur? Vetveten apo Zotin?

Tek e fundit, doktrinen qe po ua them une, se Jezusi ishte i Derguari i Zotit, e mbron vet Bibla, ku thote tek Mateu se"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Une nuk deshiroj te zgjerohem mė, mirepo mjfton citati Biblik, i cili na meson, keshtu:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Gjithe te mirat,
Andi

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ma thuani kush qenka ky Hyu (Zoti) i Jezusit?


Postuar nga Muhejminu datė 08 Janar 2007 - 14:52:

me treg nje vers qe Zoti e thote vet qe eshte tre????????? te lutem send me an angel.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 08 Janar 2007 - 15:29:

Prape duhet ta them kete gje? E kam shkruar tek tema ku me pyesin per Trinitetin dhe skam ndermend ta perseris. Po te duash do kerkoj linkun ku mund te lexohet.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 08 Janar 2007 - 15:34:

Per andaluzin kjo

Ske asgje me te mire per te bere se sa te perserisesh si bebet kur te tjeret te japin fakte? Ti me duket e ben kete qe te acarosh debatuesit e tjere, ben sikur s'merr vesh dhe ne nje vrime i bie fyellit. Nqs nuk e kupton mbas gjithe ketyre shkrimeve doktrinen e krishtere dhe statusin e Atit Birirt e Shpirtit, apo ndryshimin mes Testamentit te vjeter e te ri, do te thote qe ti NUK DO ta kuptosh. Se cdo njeri me inteligjence minimale do ta kuptonte cfare po i thone dhe jo te peresise si papagall te njejten gje. Une me duket kam thene se ku shkruhet ne Ungjill qe Jezusi eshte Zot (megjithesi komplet ungjijte pak a shume kete gje thone) ti me sjell nje citat te Markut te cilin e intepreton si te doje qejfi ty. Kaq e veshtire eshte te pranosh qe ka njerez te tjere ne bote qe nuk besojne tek Allahu por tek nje Zot qe ka ardhur ne toke si njeri??


Postuar nga andaluzi91 datė 08 Janar 2007 - 17:35:

Hahahaha. Si je, a je mire, me shendet si keni qene?hahahaha. Pse kaq shume nervozohesh? A deshiron te me bindesh? hah hah hah.

Une ende po pres pergjigje.

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ma thuani kush qenka ky Hyu (Zoti) i Jezusit? (pergjigju kesaj pyetje!)

ps: Asnje interpretim nuk kam bere, mirepo vetem jam duke transmetuar fjalet e profetit te dashur, qe shume e dua, i cili quhet Jezus (paqa qofte mbi te).

Gjithe te mirat,
Andi

kalo bukur


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Janar 2007 - 01:36:

Ti qe citon kete pjese te Markut, kusurin e librit e ke lexuar? Apo aq te kane thene te lexosh? Hyu qe ti permend eshte Ati dhe Jezusi eshte Biri. Kaq per momentin.


Postuar nga tolstoy86 datė 09 Janar 2007 - 14:47:

Citim:
Po citoj ato qė tha BoksieriTolstoi viktimat provoji se mos dalesh kufome per vete? apo ne virtualitet eshte kollaj e ?O boksier , ne shkrimin tend prej analfabeti, arrita te kuptoj nje kercenim nga ana jote. Ne 'virtualitet', sic thua ti nuk eshte e veshtire vertet, leckamane si ty i vene emrin vetes boksier, e u duket vetja burra. Nuk eshte vendi ketu, por po me vjen ne mendje te hap nje teme per grushtaxhinjte e chatit te 'fajtorit', te tipit tend, si ka mundesi qe u leni 'takime boksi' njerezve qe se dini fare se kush mund te jene, aq trapa te jene valle tipat si ty..?? Hap krahun e mos me nervozo


Postuar nga andaluzi91 datė 09 Janar 2007 - 23:37:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Hyu qe ti permend eshte Ati dhe Jezusi eshte Biri. Kaq per momentin.

Po ēfare Ati paskan qene Ai, qe kur birin e tij krijesat e tij e malltretonin, dhe nuk i ndihmonte dot?

Nese babi im ma ben nje gje te tille une nuk do ti them mė at.

Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 10 Janar 2007 - 02:36:

lal ishte misioni i Birit te Zotit te vdiste ne kryq per te lare mekatet dhe te ringjallej vete per te krijuar aleancen e re mes Zotit dhe njerezve dhe per te treguar qe pas vdekjes per te drejtet dhe ata qe besojne tek Ai ka ringjallje. Njekohesisht vdekja sherbeu per te cliruar shpirtrat e drejte nga bota e te vdekurve dhe per ti cuar ne parajse.

Pra Biri vdiq me vetedije, nuk u ndeshkua nga Ati por u sakrifikua si shenje e dashurise se Zotit per njerezit.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.