Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga rumial datė 10 Janar 2007 - 18:37:

dashuria

NE BIBEL ESHTE SHKRUAR:


Z O T I e deshi aq shume boten saqe dha birin e vet (Jezusin).
u bene dy.

E treta?
Shpirti i shejte:
Po te pranosh Jezusin ke pranuar ringjalljen. Kjo ringjallje nuk eshte ashtu siē mendojne disa sepse nuk ringjallemi me trup por si Shpirt. Jezusi u ringjall edhe truperisht sepse ishte biri i zotit dhe si i tille ai ishte i pamekat. Nuk mund te kemi te tille fat ne qe mekatuam. A eshte faji yne absolutisht jo. Meqe nuk eshte faji yne Zoti i madh duke na kujtuar ringjalljen nepermjet Birit te tij na jep shpresen per te jetuar sa me te paster e thjesht e duke i jetuar te gjitha ditet qe na ka dhene. Kjo duhet kuptuar se te gjithe e kemi nje shans per tu ringjallur. Te gjithe.

Ringjallja:

Nje peme rritet dhe jep frutin pastaj shohim se ky frut vdes duke u shkeputur nga pema. Fruti bie ne toke kalbet!!!! Vjen nje dite (pranvera per natyren) dita e Zotit dhe shohim se nga ky frut te linde (ringjallet) nje jete.


Postuar nga Boksieri datė 10 Janar 2007 - 18:49:

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86


O boksier , ne shkrimin tend prej analfabeti, arrita te kuptoj nje kercenim nga ana jote. Ne 'virtualitet', sic thua ti nuk eshte e veshtire vertet, leckamane si ty i vene emrin vetes boksier, e u duket vetja burra. Nuk eshte vendi ketu, por po me vjen ne mendje te hap nje teme per grushtaxhinjte e chatit te 'fajtorit', te tipit tend, si ka mundesi qe u leni 'takime boksi' njerezve qe se dini fare se kush mund te jene, aq trapa te jene valle tipat si ty..?? Hap krahun e mos me nervozo

Moderatoret te merren me ty se dukesh se qeke nervozu keq po te duken te gjithe si familja jote por sjan te gjithe trapa plako ,ne realitet trapi te duket lule para hunit.Ban qef ne virtualitet si femra.


Postuar nga tolstoy86 datė 11 Janar 2007 - 15:04:

Boksi, vertet po sforcoj veten te mos merrem me ty Vallahi.. kam icik per te te thene, por po i bie icik shkurt, mos permend familje, nuk e kam te veshtire te bej te njejten gje, e jo vetem aq
hajt pra, debat te mbare


Postuar nga Muhejminu datė 12 Janar 2007 - 16:47:

Re: dashuria

Citim:
Po citoj ato qė tha rumial
NE BIBEL ESHTE SHKRUAR:


Z O T I e deshi aq shume boten saqe dha birin e vet (Jezusin).
u bene dy.
Po zoti nuk qenka vetem trin sepse edhe hebrenjte bijte e Zotit jane ne Testamentin e vjeter.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 12 Janar 2007 - 17:19:

te krishteret nuk jane cifute dhe cifutet nuk jane te krishtere. Sipas cifuteve ata jane populli i zgjedhur e bijte e Zotit, sipas te krishtereve nje eshte Bir i Zotit dhe Zot vete dhe ata qe besojne Ate do te jene ne mbreterine e qiejve. Ne jemi krijesa te Zotit, por Bir eshte nje vetem per fene tone.


Postuar nga rumial datė 12 Janar 2007 - 19:05:

bijte e zotit

PO ti referohesh Testamentit te vjeter eshte e vertete qe zoti i quan bijte e vet hebrejte sepse ishin populli i zgjedhur prej zotit. Por dhe ka gjithmone nje por, flitet deri te izraeli. Dhe izraelit ju premtua ardhja e mesise(Krishtit)si bir i zotit.Izraeli ka ne baze 12 fise e do te ishte nip i fisit te Davidit. Kur Jezusi u pagezua ne lume engjelli i Zotit u shfaq si nje pellumb duke e njohur si Qengjin . Dhe si perfundim Qengji u be kurban. U be kurban per te gjithe popujt e botes si nje ure lidhese mes popujve. Mbi gjakun e tij u themelua Kisha dhe mbare besimi Kristian. Prandaj kush beson ne Jezusin beson ne ringjallje dhe pra eshte bir i Zotit.


Postuar nga Muhejminu datė 13 Janar 2007 - 00:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
te krishteret nuk jane cifute dhe cifutet nuk jane te krishtere. Sipas cifuteve ata jane populli i zgjedhur e bijte e Zotit, sipas te krishtereve nje eshte Bir i Zotit dhe Zot vete dhe ata qe besojne Ate do te jene ne mbreterine e qiejve. Ne jemi krijesa te Zotit, por Bir eshte nje vetem per fene tone.


Jo sipas cifuteve por sipas testamentit te Vjeter ata jane te tille madje dhe izraeli eshte Biri i Parelindur i perendise, e harrove????? Apo mos valle do te mohosh testamentin e Vjeter


Postuar nga andaluzi91 datė 13 Janar 2007 - 22:47:

Auuuuuuuuuu, po sa shume qe po e zgjatni.

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO!

mbaroi ky muhabet. Hapesi i temes vet eshte pergjigjur dhe per nje gje te tille ka sjellur argumente, per te cilet akoma nje fjale nuk keni thene, ngase skeni qfare te thoni.

Citim:
LEXONI ME VEMENDJE


Citim:
"Mesia duhet tė mbretėrojė derisa t’i nėnshtrojė tė gjithė armiqtė e tij. Si armik tė fundit do tė asgjėsojė vdekjen, sepse nė Shkrimin e Shenjtė thuhet: Perėndia i ka nėnshtruar gjithēka. Tani ėshtė e qartė se fjala “gjithēka” nuk pėrfshinė Atė qė i nėnshtroi tė gjitha kėto. E kur Biri i Perėndisė tė ketė nėnshtruar gjithēka, atėherė ai vetė do ti nėnshtrohet Atij qė e emėroi Zot tė tė gjithave. Atėherė Perėndia do tė jetė i vetmi Zot: do tė sundojė drejpėrdrejt mbi tė gjitha." (Letra e parė drejtuar Bashkėsisė sė Korintit 15:25-28)


ciao

Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Janar 2007 - 00:50:

andaluzi mu pergjigj pak, cfare do te thote fjala "qfare" ?
nejse, se nuk eshte ora as per shaka. Hapesi i temes ka humbur pa lene gjurme dhe informacionet qe ka dhene nuk jane subjektive, por te shtremberuara si i ka dashur qejfi atij/asaj

megjithate propozoj qe tema te mbyllet, pasi eshte ofendim ndaj fese sone.
Se ku i dihet pastaj, merzitet ndonje i krishtere dhe hap temen "a eshte Allahu zot?" e na ndodhin keqkuptime te pakendshme.


Postuar nga andaluzi91 datė 14 Janar 2007 - 18:28:

Hapesin e temes e njoh shume mire, dhe kam justifikim per ate pse ka ikur, ngase u lodh duke ju pritur juve per nje pergjigje adekuate e cila ende nuk eshte dhene.

Sa i perket fjales "qfare". I nderuar, une nuk kam internet ne shtepi, d.m.th. dal neper internet caffe per te shkruajtur, e zakonisht, ketu ku une hy ne net, testaturat jane ne gjuhen maqedone, dhe nuk mundem dot ta shkruaj ė-jen, dhe ē-jen, perpos me seriale, e qe nje gje e tille ma merr kohen, prandaj edhe ngutem i shkruaj shpejt.

Tema aspak nuk eshte provokative, e as ofenduese, thjesht po sjellim argumentet nga vet Bibla se Jezusi nuk eshte Zot.,

Sa i perket Allahut, ska dyshim se Ai eshte i Vetmi Zot qe meriton te adhurohet. Ai eshte i Gjithefuqishem dhe i Gjitheditur. Nese deshironi ju sjellim argumente se ska Hyjni tjeter pos Allahut.

ciao


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.