Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga andaluzi91 datė 14 Janar 2007 - 18:42:

Ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese

Tung. Jam duke par se ne forum vetem se po zgjaten debatet pa sens, dhe per kete pash te nevojes te hap nje teme te re.

Kjo teme ska te beje aspak me provokim, mirepo thjesht eshte diskutim rreth citateve Biblike.

Ne Bibel mundemi te kuptojme se: “Kėtė Jezus, Perėndia e ka ringjallur; dhe pėr kėtė tė gjithė ne jemi dėshmitarė!” (Veprat e Apostujve 2:32). Nese Perendia e paska ringjallur Jezusin, a nuk na le kjo te kuptojme se Jezusi ska qene vet Zot, por i Derguari i Tij? Zoti (Perendia) e ka ringjall Jezusin, apo jo? Keshtu po thote Bibla!!!!!!

Ne Bibel, qendron diskutimi i Jezusi ne kete menyre: "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku 12 citati 29-32] Ashtu pra, d.m.th. vet Jezusi dikend tjeter e ka llogaritur Zot, e jo vetveten. Ky citat dhe shume te tjere skane nevoje per komentim, ngase jane te qarte.

Pastaj, te mos harrojme se vet populli i Jezusit, ate e llogaritnin te Derguar te Zotit, sic qendron ne Bibel se "....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Pastaj, a harruat o te krishter, se Jezusi (paqa qofte mbi te), i eshte frikesuar vetem Perendise. Bibla na tregon per Jezusin, ‘I cili (Jezusi), nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia’. [Perėndia sipas Hebrenjėve 5:7] A nga vetvetja u frikesua Jezusi apo nga Perendija? Jezusi nuk eshte Zot, mirepo eshte njeri dhe i vecuar si i Derguar i Zotit. Jezusi i eshte frikesuar Perendise, sic na meson ky citat, dhe na ben te kuptojme se dikush tjeter eshte Zoti e jo Jezusi.

Pastaj, a harruat se Jezusi lutej. Nese ai lutej duke thene: O Zot. Atehere, a nuk na le kjo te kuptojme se ai dikend tjeter e ka llogaritur Zot? Shiko ēfare na tregon Bibla. “Nėrsa po lutej, qielli u hap”, [Luka 3:21], edhe“Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, [Luka 5:16], pastaj ” Jezusi po lutej nė vetmi”, [Luka 9:18], e dikur “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, [Luka 22:41], pastaj “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” [Luka 6:12] Kush ishte Ai, te cilit i lutej Jezusi? “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39) E pra nese Jezusi qenka Zot, a i lutet Zoti Zotit?

A thua, ēfare do i thoni Jezusit diten e Gjyqit, i cili ka lajmeruar per juve, se do ta ndryshoni fene e vertete, dhe nuk do ta adhuroni Zotin por ate vet (Jezusin)? Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi profetizoi se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Pergjigjuni me argumenteve, fakteve te sjellura, ngase jemi diskutuar per te verteten, e cila (mos harroni) eshte vetem Nje. Jezusi thoshte: “Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Janar 2007 - 23:06:

Po une nuk e mora vesh, kur e keni Zotin tuaj pse poshteroni Zotin e tjetrit? Argumentat qe solli hapesi i temes une me duket ju pergjigja me citate nga ungjilli dhe nje qe nuk eshte brenda fese se krishtere nuk mund ta gjykoje kete fe me kaq kompetence. Pervec kesaj shkrimi i hapesit te temes ishte jashte mase kontroversial dhe ofensiv, dhe faktet qe ka sjelle, te cilat nuk kam dyshim jane nxjerre nga Testamenti i Vjeter, i percundon dhe i kthen si ti vije per mbare per te realizuar qellimin e tij. Dhe debati qe ben nuk eshte fare konstruktiv, sepse nuk ka asgje konstruktive ne diskretitimin e fese se tjetrit. Ndoshta hapesi i temes duhet te mesohet me idene qe nuk behen te gjithe muslimane me zor, ashtu sic jam mesuar mune e gjithe te tjeret me idene qe nuk kthehen te gjithe ne te krishtere me zor. Me duket budallallek dhe mungese kulture e tolerance perdorimi i shkrimeve te shenjta per te diskretituar nje fe tjeter. Nuk me vjen e keqe as mua dhe as te krishtereve te tjere nga keto "'argumenta" dhe as besoj se ndonje do konvertohet pas ketyre shkrimeve, por me vjen jashte mase keq per hapesin e temes qe ne shekullin e 21 arsyeton si ne kohen e sulltaneve e kalifeve.

Kalofsh mire


Postuar nga tolstoy86 datė 15 Janar 2007 - 17:36:

Citim:
Po citoj ato qė tha andaluzi91
Auuuuuuuuuu, po sa shume qe po e zgjatni.

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JO!

mbaroi ky muhabet. Hapesi i temes vet eshte pergjigjur dhe per nje gje te tille ka sjellur argumente, per te cilet akoma nje fjale nuk keni thene, ngase skeni qfare te thoni.Citim:
--------------------------------------------------------------------------------
"Mesia duhet të mbretërojë derisa t’i nënshtrojë të gjithë armiqtë e tij. Si armik të fundit do të asgjësojë vdekjen, sepse në Shkrimin e Shenjtë thuhet: Perëndia i ka nënshtruar gjithçka. Tani është e qartë se fjala “gjithçka” nuk përfshinë Atë që i nënshtroi të gjitha këto. E kur Biri i Perëndisë të ketë nënshtruar gjithçka, atëherë ai vetë do ti nënshtrohet Atij që e emëroi Zot të të gjithave. Atëherë Perëndia do të jetë i vetmi Zot: do të sundojë drejpërdrejt mbi të gjitha." (Letra e parë drejtuar Bashkësisë së Korintit 15:25-28)
--------------------------------------------------------------------------------
ciao

Andi


Postuar nga tolstoy86 datė 15 Janar 2007 - 17:40:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
andaluzi mu pergjigj pak, cfare do te thote fjala "qfare" ?
nejse, se nuk eshte ora as per shaka. Hapesi i temes ka humbur pa lene gjurme dhe informacionet qe ka dhene nuk jane subjektive, por te shtremberuara si i ka dashur qejfi atij/asaj

megjithate propozoj qe tema te mbyllet, pasi eshte ofendim ndaj fese sone.
Se ku i dihet pastaj, merzitet ndonje i krishtere dhe hap temen "a eshte Allahu zot?" e na ndodhin keqkuptime te pakendshme.Send_me_an_angel, ky shkrimi yt si shume i deshperuar, cke?? Ske cte thuash dhe te mbyllet tema??? Mire, si te duash ti..Mbyllim te gjitha temat ku ske car te thuash, po kam frike se do behen shume..


Postuar nga rumial datė 15 Janar 2007 - 19:28:

respekte djema

Duhet T'ju sqaroj si perhere ca gjera te vogla:
Me vdekjen e Krishtit u lidh nje Beslidhje e Re qe nuk ishte si te parat si ne forme si e shkruar ne rrasa guri apo lekura dhensh etj por u shkrua me gjakun e tij. U be kurban per mbare njerezine dhe te gjithe ata qe e pranuan u bene te Krishtere. Si ta kuptojme shume e thjesht djema:
"gurin qe ju e tretet menjeane u be guri ku do te themeloj mbreterine time" thote Bibla pra ky themel eshte Besimi i Krishtere pra themelimi i Kishes. Jezusi u sakrifikua por jeton i gjalle tek te krishteret ne meshe eshte nje pjese e rendesishme ku njerzit perkujtojne jezusin(buka) dhe gjakun e tij(vera): "bejeni kete ne perkujtimin tim" porosit Jezusi
Si ta kuptojme triumfin e Zotit mbi armiqte e tij dhe mbi vdekjen.?
Te krishteret kete e kuptojne si triumf te se vertetes qe nuk eshte nje mentalitet luftarak me arme e me force. Shembull i kesaj eshte vete jeta e Jezusit dhe porosite e tij si:
Duaje armikun
Mos e gjyko tjetrin pa gjykuar vetveten.
mos vraj
mos vidh
etj


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 16 Janar 2007 - 01:31:

Tolstoy po me ndalon tani te them qe tema duhet mbyllur? kur kepusni ju budallalliqe me kile skam cte them tjeter. Njeri thote Jezusi nuk eshte zot, tjetri thote nuk eshte kryqezuar se nuk perputhen sekondat e kryqezimit, nje tjeter thote eshte biri i engjellit Gabriel. A jeni ne metro, apo ju paguajne te thoni gomarlleqe te kalibrit nderkombetar? Une me verte nuk e marr vesh cju ka hypur ne koke ca tipave ketu brenda qe vazhdojne te sulmojne krishterimin me shpifje nga me te larmishmet. E di shume mire qe shumica e muslimaneve shqiptare jane tolerante e te arsyeshem jo si puna jote dhe e kompanise ketu, por me vjen cudi qe ka dhe tipa shqiptare te tille qe flasin keq per nje fe qe e kane shqiptare te tjere duke nxitur me apo pa dashje percarje mes popullit. Per argumenta teologjike me duket kam sjelle mjaftueshem dhe nuk po zgjatem deri sa te kete nje debatues me interesant.


Postuar nga tolstoy86 datė 16 Janar 2007 - 14:16:

Re: respekte djema

Citim:
Po citoj ato qė tha rumial

Jezusit dhe porosite e tij si:
Duaje armikun
Mos e gjyko tjetrin pa gjykuar vetveten.
mos vraj
mos vidh
etj [/B]


Nuk po ju thote kush gje, Jezusi vertet ishte i mrekullueshem, njeri i fjaleve te tilla, me i larte se cdo njeri i zakonshem.. Profet fundja, sme takon mua ti thur lavde atij, per te cilin kam aq respekt dhe dashuri sa te merzitem kur shpifet ne lidhje me te..
Per sa i perket spekulimeve ne lidhje me te, apo doktrines tuaj ajo nuk ka qene pjese e kesaj teme. Kjo teme eshte fare e qarte, kerkonte pergjigje qe nuk i dhate, thjesht i rate rrotull muhabetit.

I nderuar Smaa, 'budalliqet me kile' qe u sollen ketu ishin citime nga ungjilli... ste ka thene kush qe engjelli gabriel eshte babai i Jezusit, edhe po te kene thene , ajo ska lidhje fare me kendveshtrimin islam, eshte budallallek e pike. Po prap te akuzoj per largim nga tema thjesht ngaqe ske cte thuash.
eeee, pyetje u be, kalove ne fyerje..
cka pune ketu te paguarit, apo keshtu behen punet ketu??? Pse te paguajne ty ketu??
per tolerancen time zdi gje i nderuar, pastaj cdo te te them, eja vella i nderuar kristian te hame pak mish derri??
nejse plako, qe ske qte thuash e di me mire se kushdo. shnet


Postuar nga Muhejminu datė 16 Janar 2007 - 15:51:

a do te shkruani ndonje varg Biblik qe te deshmoj per trinine?


Postuar nga rumial datė 16 Janar 2007 - 18:40:

UNGJILLI sipas Gjonit

Pushteti i Birit
5,19-29
Atehere Jezusi u tha:
"pernjimend pernjimend po ju them:
Biri s'mund te beje asgje prej vetvetes, perveē ēfare sheh se ben ATI;
ēka ben ai,
po ato ben dhe Biri.
Sepse Ati e do Birin
dhe i tregon gjithēka ben ai.
Do ti zbuloje edhe vepra me te medha se keto
qe te mbeteni te habitur.
Dhe, sikurse Ati i ngjall te vdekurit
e i ben te jetojne.
ashtu ben dher i Biri
i ben te jetojne ata qe do.
Ati ne te vertete nuk gjykon askend,
pse krej gjykimin ja la ne dore Birit.
qe te gjithe te nderojne Birin sikurse nderojne Atin.
Kush nuk e nderon Birin,
nuk nderon as Atin qe e dergoi.
Pernjimend, pernjimend po ju them:
kush e degjon fjalen time
dhe beson ate qe me dergoi,
ka jeten e persosur
dhe ai nuk del ne gjyq,
por tashme kaloi prej vdekjes ne jete
Pernjimend ,pernjimend po ju them:
Po vjen koha-tani eshte-
kur te vdekurit do ta degjojne zerin e Birit te Hyjit.
dhe ata qe do ta degjojne, do te jetojne.
"Dhe sikurse Ati e ka jeten ne vetvete,
po ashtu i dha zotesine edhe Birit ta kete jeten ne vetvete.
Atij i dha pushtetin te gjykoje, sepse eshte Biri i njeriut.
E mos u ēuditni: po vjen koha,
kur te gjithe ata qe pushojne ne varre
do ta degjojne zerin e tij dhe do te dalin:

ata qe bene mire
-do te ngjallen per te jetuar,
ata qe bene keq
do te ngjallen per t'u denuar."


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 17 Janar 2007 - 02:35:

Tolstoy une dhashe citate biblike dhe ungjillore sa u lodha, i ke ne faqet paraardhese (kryesisht markun e gjonin kam cituar). Hapesi i temes e ka keqinterpretuar Testamentin e ri dhe e ka lexuar te Vjetrin ne nje kendveshtrim jo kristian. Une u nervozova vetem se ca sme kane pare syte ne kete teme, dhe cdo citat qe kam sjelle une nuk eshte marre parasysh por keni vazhduar te ngulmoni ne Testamentin e Vjeter. S'po them qe duhet te tregosh tolerancen tende duke ngrene mish derri, fundja ajo eshte dicka e jotja personale dhe nuk i lejohet njeriu te thote cduhet te hash apo si duhet te sillesh. Vetem po them qe nuk e di pse, por shoh nje papajtueshmeri tuajen me konceptin qe nje fe tjeter adhuron Krishtin si Zot. Une e di shume mire qe per Islamin eshte profet i rendesishem dhe qe sipas tradites do te lajmeroje diten e Qametit nga minarja e xhamise se Damaskut, por per te krishteret eshte Biri i Zotit dhe Zoti vete (ashtu sic ka thene vete Krishti "une e Ati jemi nje") dhe ska pse te jete kjo e tmerrshme per fene islame. Ashtu sic e pranon feja e krishtere qe feja islame nuk adhuron Trinine e shenjte por vetem Allahun.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.