Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Muhejminu datė 18 Janar 2007 - 14:13:

Re: UNGJILLI sipas Gjonit

Citim:
Po citoj ato qė tha rumial
Pushteti i Birit
5,19-29
Atehere Jezusi u tha:
"pernjimend pernjimend po ju them:
Biri s'mund te beje asgje prej vetvetes, perveē ēfare sheh se ben ATI;
ēka ben ai,
po ato ben dhe Biri.
Sepse Ati e do Birin
dhe i tregon gjithēka ben ai.
Do ti zbuloje edhe vepra me te medha se keto
qe te mbeteni te habitur.
Dhe, sikurse Ati i ngjall te vdekurit
e i ben te jetojne.
ashtu ben dher i Biri
i ben te jetojne ata qe do.
Ati ne te vertete nuk gjykon askend,
pse krej gjykimin ja la ne dore Birit.
qe te gjithe te nderojne Birin sikurse nderojne Atin.
Kush nuk e nderon Birin,
nuk nderon as Atin qe e dergoi.
Pernjimend, pernjimend po ju them:
kush e degjon fjalen time
dhe beson ate qe me dergoi,
ka jeten e persosur
dhe ai nuk del ne gjyq,
por tashme kaloi prej vdekjes ne jete
Pernjimend ,pernjimend po ju them:
Po vjen koha-tani eshte-
kur te vdekurit do ta degjojne zerin e Birit te Hyjit.
dhe ata qe do ta degjojne, do te jetojne.
"Dhe sikurse Ati e ka jeten ne vetvete,
po ashtu i dha zotesine edhe Birit ta kete jeten ne vetvete.
Atij i dha pushtetin te gjykoje, sepse eshte Biri i njeriut.
E mos u ēuditni: po vjen koha,
kur te gjithe ata qe pushojne ne varre
do ta degjojne zerin e tij dhe do te dalin:

ata qe bene mire
-do te ngjallen per te jetuar,
ata qe bene keq
do te ngjallen per t'u denuar."more djale kjo nuk dop te thote asgje per mua vete fjalet e para me tregojne se Jezusi ka qene i varur nga Zoti

"``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se Biri nuk mund tė bėjė asgjė prej vetvetes, pėrveē asaj qė sheh se bėn Ati; gjėrat nė fakt qė bėn Ati, i bėn po ashtu dhe Biri."Gjoni 5.19

ja ku e thote se sben asgje prej vetvetes, pra nuk eshte Zot, thjesht i ben ngaqe Zoti ia mundeson kete e rithekson me vone

"Sepse Ati e do Birin dhe i dėfton gjithēka qė bėn vetė" Gjoni 5.20

nuk thote gje trinitet ky!


Postuar nga tolstoy86 datė 18 Janar 2007 - 15:50:

Re: UNGJILLI sipas Gjonit

[QUOTE]Po citoj ato qė tha rumial
[B]Pushteti i Birit
5,19-29
Atehere Jezusi u tha:
"pernjimend pernjimend po ju them:
Biri s'mund te beje asgje prej vetvetes, perveē ēfare sheh se ben ATI;
...

Sepse Ati e do Birin
dhe i tregon gjithēka ben ai.

...Do ti zbuloje edhe vepra me te medha se keto
qe te mbeteni te habitur.
..
Kush nuk e nderon Birin,
nuk nderon as Atin qe e dergoi.
...
"Dhe sikurse Ati e ka jeten ne vetvete,
po ashtu i dha zotesine edhe Birit ta kete jeten ne vetvete.

Atij i dha pushtetin te gjykoje, sepse eshte Biri i njeriut.

Nuk eshte e ndershme keshtu.. i thojne te rrahesh veten me grushta, te godasesh veten me duart e tua,
Shume qarte keto vargje biblike na tregojne qe cdo lloj fuqie Jezusit i jepet nga Zoti, e si mund te jene te barabarte atehere??
Nese na thoni qe krishti eshte bir i Zotit, athere eshte bir njeri?? (Si Herkuli i mitologjise, hasha) Apo Zot, e nqs Zot, si mund te jete Zot kur nuk eshte i gjithefuqishem?? Na e shpjegon icik Rumial???
Pjesa tjeter e vargjeve flasin per pranimin e Tij, thuhet qe kush nuk respekton Jezusin eshte sikur te mos respektoje Zotin, e kjo e ben te barabarte me Zotin??? Po eshte shume qarte qe kush nuk do miresite e Zotit, kush mohon te drejten, te verteten, librat e shenjte, profetet etj etj dhe pse thote qe un e respektoj Zotin, ne fakt nuk e respekton.
nejse, ju e dini


Postuar nga rumial datė 18 Janar 2007 - 17:43:

Pushteti

Krishti erdhi ne toke per te lidhur nje marreveshje, pra per tu zbatuar ajo qe ishte parashikuar ne Bibel. Krishti erdhi si Qengji (jo herkuli) i Zotit per tu bere kurban e jo per te luftuar. Prezantimi qe u beri njerezve ne ate kohe nuk ishte sikurse e ke sot ti te shkruar. Po ta lexosh nga fillimi Ungjilli do te kuptosh se ai kishte bere mrekullira si sherimi i te paralizuarve mbushja e qypave me vere e te tjera. Kush ishte Krishti ke dhe deshmine e Gjonit(pagezuesit) ne GJ1.34
"UNE E PASHE DHE DESHMOJ: KY ESHTE BIRI I HYJIT"


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 19 Janar 2007 - 00:44:

Tolstoi dhe Muhejminu po ngaterroni kekun me byrekun. Kur thuhet se Krishti ka 2 natyra, hyjnore dhe njerezore, ju kete nuk e pranoni dot dhe prisni qe te kete vetem nje natyre. Dhe per me teper prisni qe Zoti si i plotfuqishem qe eshte te shkaterroje armiqte e tij me zjarr e hekur dhe te mos e lere veten ta vrasin si kriminel ordiner pa lavdi dhe pa nder. Por a nuk eshte Ringjallja simbol i fuqise se pafund te Zotit? Ju te dy cuna flisni si cifutet e para 2000 vjetesh qe prisnin nje Zot ti clironte nga Romaket, dhe kur Krishti tha "Mbreteria ime nuk eshte ne toke por ne Qiell" para Pilatit, u acaruan tejmase duke kerkuar vdekjen e tij sepse nuk mund te pranonin nje Zot qe e rrahin me kamxhik dhe nuk eshte i afte te shpalose fuqine e tij te pafund per ti shkaterruar torturuesit e tij. Por Jezu Krishti nuk ishte Zot ushtaresh dhe vrasesish, Ai eshte Zot paqeje dhe ashtu sic tregon jeta e tij predikoi paqe dhe dashuri dhe ne asnje nga mesimet e Krishtit nuk behet fjale per konvertim apo ushtrim dhune per te perhapur fene e tij (ndryshe nga fe te tjera...)


Postuar nga Muhejminu datė 20 Janar 2007 - 20:35:

une po pres versetet akoma send jo fjale versete


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 20 Janar 2007 - 23:18:

"Une jam RRuga e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati pervec se nepermjet Meje"

"Une dhe Ati jemi Nje"

Keto dy citate jane te raportuara ne ungjij dhe i ka thene Jezu Krishti. se cfare tjeter pret ti une nuk e di... Ka me shume akoma ne ungjij per kete teme por tani nuk kam shume kohe te zgjatem. Sa thashe me siper duhet te mjaftojne. Tani une e di shume mire qe ti apo dikush tjeter do nderroni teme per disa postime dhe pak me vone do kerkoni akoma versete apo fakte qe une dhe te tjere i kemi dhene dhe me pare. Me sa kam kuptuar kjo eshte njefare strategjie per te lodhur tjetrin.


Postuar nga andaluzi91 datė 20 Janar 2007 - 23:50:

Ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese

Tung. Jam duke par se ne forum vetem se po zgjaten debatet pa sens, dhe per kete pash te nevojes te hap nje teme te re.

Kjo teme ska te beje aspak me provokim, mirepo thjesht eshte diskutim rreth citateve Biblike.

Ne Bibel mundemi te kuptojme se: “Kėtė Jezus, Perėndia e ka ringjallur; dhe pėr kėtė tė gjithė ne jemi dėshmitarė!” (Veprat e Apostujve 2:32). Nese Perendia e paska ringjallur Jezusin, a nuk na le kjo te kuptojme se Jezusi ska qene vet Zot, por i Derguari i Tij? Zoti (Perendia) e ka ringjall Jezusin, apo jo? Keshtu po thote Bibla!!!!!!

Ne Bibel, qendron diskutimi i Jezusi ne kete menyre: "I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku 12 citati 29-32] Ashtu pra, d.m.th. vet Jezusi dikend tjeter e ka llogaritur Zot, e jo vetveten. Ky citat dhe shume te tjere skane nevoje per komentim, ngase jane te qarte.

Pastaj, te mos harrojme se vet populli i Jezusit, ate e llogaritnin te Derguar te Zotit, sic qendron ne Bibel se "....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Pastaj, a harruat o te krishter, se Jezusi (paqa qofte mbi te), i eshte frikesuar vetem Perendise. Bibla na tregon per Jezusin, ‘I cili (Jezusi), nė ditėt e mishit tė tij, me klithma tė larta dhe me lot, i ofroi lutje dhe urata atij qė mund ta shpėtonte nga vdekja, dhe u dėgjua pėr shkak tė frikės sė tij nga Perėndia’. [Perėndia sipas Hebrenjėve 5:7] A nga vetvetja u frikesua Jezusi apo nga Perendija? Jezusi nuk eshte Zot, mirepo eshte njeri dhe i vecuar si i Derguar i Zotit. Jezusi i eshte frikesuar Perendise, sic na meson ky citat, dhe na ben te kuptojme se dikush tjeter eshte Zoti e jo Jezusi.

Pastaj, a harruat se Jezusi lutej. Nese ai lutej duke thene: O Zot. Atehere, a nuk na le kjo te kuptojme se ai dikend tjeter e ka llogaritur Zot? Shiko ēfare na tregon Bibla. “Nėrsa po lutej, qielli u hap”, [Luka 3:21], edhe“Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, [Luka 5:16], pastaj ” Jezusi po lutej nė vetmi”, [Luka 9:18], e dikur “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, [Luka 22:41], pastaj “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” [Luka 6:12] Kush ishte Ai, te cilit i lutej Jezusi? “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39) E pra nese Jezusi qenka Zot, a i lutet Zoti Zotit?

A thua, ēfare do i thoni Jezusit diten e Gjyqit, i cili ka lajmeruar per juve, se do ta ndryshoni fene e vertete, dhe nuk do ta adhuroni Zotin por ate vet (Jezusin)? Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi profetizoi se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Pergjigjuni me argumenteve, fakteve te sjellura, ngase jemi diskutuar per te verteten, e cila (mos harroni) eshte vetem Nje. Jezusi thoshte: “Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 21 Janar 2007 - 00:33:

Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot dhe ne momentet e tija njerezore kishte frike dhe vunate ashtu si gjithe njerezit e tjere. Pra Ai nuk erdhi ne toke per te treguar se eshte i Plotfuqishmi, ate mund ta bente dhe nga qielli pa marre mundimin te vinte te jetonte te vdiste dhe te ringjallej. Jezusi erdhi si njeri per te treguar se njeriu ka nje shprese, Zoti coi Birin e tij si njeri per ti dhene shprese njeriut, nuk coi nje engjell sepse per engjejt e rene (satani dhe demonet e tjere) nuk ka me shprese.

Megjithese ju sillni citate njerin pas tjetrit, 2 citateve te vetme qe kam sjelle une dhe qe kane dale nga vete goja e Jezusit nuk i eshte pergjigjur njeri.


Postuar nga miryal datė 21 Janar 2007 - 04:44:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot dhe ne momentet e tija njerezore kishte frike dhe vunate ashtu si gjithe njerezit e tjere. Pra Ai nuk erdhi ne toke per te treguar se eshte i Plotfuqishmi, ate mund ta bente dhe nga qielli pa marre mundimin te vinte te jetonte te vdiste dhe te ringjallej. Jezusi erdhi si njeri per te treguar se njeriu ka nje shprese, Zoti coi Birin e tij si njeri per ti dhene shprese njeriut, nuk coi nje engjell sepse per engjejt e rene (satani dhe demonet e tjere) nuk ka me shprese.

Megjithese ju sillni citate njerin pas tjetrit, 2 citateve te vetme qe kam sjelle une dhe qe kane dale nga vete goja e Jezusit nuk i eshte pergjigjur njeri.Ato dy citat tua jane pjelle e nje mendje njerezore.
S'kam asnje arsye se pse ti besoj, perkundrazi me duken teper absurde.
Ti ke sjelle dy citate dhe mendon se do ua mbyshesh mendjen te tjerve... une do kem kohe qe te te sjell nje pafundesi citatesh te te mbush mendje ty dhe atyre qe jane te lekundur per kete ide.
mir u lexofshim.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 22 Janar 2007 - 03:29:

miryal mire se erdhe dhe ti ne klubin e ekstremisteve. se ku e gjete ti qe ato citate jane absurde une nuk e di. nejse, mos ofendo shume fene e tjetrit qe te mos kemi keqkuptime dhe te mos dalim kot jashte edukates, ok bobi?

kalofsh mire


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.