Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Muhejminu datė 22 Janar 2007 - 13:50:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
"Une jam RRuga e Verteta Jeta. Askush nuk mund te shkoje tek Ati pervec se nepermjet Meje"

"Une dhe Ati jemi Nje"

Keto dy citate jane te raportuara ne ungjij dhe i ka thene Jezu Krishti. se cfare tjeter pret ti une nuk e di... Ka me shume akoma ne ungjij per kete teme por tani nuk kam shume kohe te zgjatem. Sa thashe me siper duhet te mjaftojne. Tani une e di shume mire qe ti apo dikush tjeter do nderroni teme per disa postime dhe pak me vone do kerkoni akoma versete apo fakte qe une dhe te tjere i kemi dhene dhe me pare. Me sa kam kuptuar kjo eshte njefare strategjie per te lodhur tjetrin.
po vazhdoj me citimin e Send

shprehja e pare nuk tregon asgje per trinitin, thjesht Jezusi eshte nje ure kalimi per te arritur Atin, nese njerezit do ndiqnin rrugen e tij atehere ata do te shkonin tek Ati. por ata duhet te ndiqnin rrugen e tij dhe te askurskujt tjeter pervec tij, kjo nuk do te thote se ai eshte Zot, por se ai eshte njeri dhe profet per me teper. Pra nuk shoh asnje lidhje ideje mes tij dhe ATIT KETu pervecse nje lidhje normale mes Profetit dhe Zotit.

do te lutesha te me tregoje pak se ne cfare ungjilli e verseti ndodhet shprehaj e mesiperme

"Une dhe Ati jemi Nje"?


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 22 Janar 2007 - 15:51:

Me duket tek Gjoni por nuk jam njeqind perqind i sigurt. Do kontrolloj dhe do sjell se shpejti informtata me te sakta. Njekohesisht po raportoj dhe formulen e pagezimit qe eshte pohimi i Trinise nga gija e Krishtit

"pagezojini ne emer te Atit Birit e Shpirtit Shenjt"

per kete sa thashe me siper dhe citatin "une e Ati jemi nje" i kam degjuar shume here ne kishe kur prifti lexonte pjese nga ungjilli, por per ti lexuar vete i kam lexuar para nja 3 vjetesh dhe prandaj nuk e mbaj mend saktesisht. Por do shfletoj Bibilen qe kam ne shpi dhe do sjell referenca te sakta.


Postuar nga andaluzi91 datė 22 Janar 2007 - 19:42:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri


klm


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 23 Janar 2007 - 10:25:

Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri dhe Zot


Andaluzi pse e citon fjaline te cunguar? klm dhe ti


Postuar nga Muhejminu datė 23 Janar 2007 - 19:34:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Me duket tek Gjoni por nuk jam njeqind perqind i sigurt. Do kontrolloj dhe do sjell se shpejti informtata me te sakta. Njekohesisht po raportoj dhe formulen e pagezimit qe eshte pohimi i Trinise nga gija e Krishtit

"pagezojini ne emer te Atit Birit e Shpirtit Shenjt"

per kete sa thashe me siper dhe citatin "une e Ati jemi nje" i kam degjuar shume here ne kishe kur prifti lexonte pjese nga ungjilli, por per ti lexuar vete i kam lexuar para nja 3 vjetesh dhe prandaj nuk e mbaj mend saktesisht. Por do shfletoj Bibilen qe kam ne shpi dhe do sjell referenca te sakta.
per versetin e mesiper do te jap nje shpjegim te sakte

Matthew 28:19 eshte versi i cituar nga ty


“Shkoni pra dhe bėni dishepuj nga tė gjithė popujt duke i pagėzuar nė emėr tė Atit e tė Birit dhe Fymės sė Shenjtė.”
“Emri” ėshtė nė shumės
Fjala “emėr” nė greqisht, nė kėtė verset, nuk ėshtė nė shumės. Ajo nuk thotė “nė emrat e” por “nė emėr tė”. Sepse ėshtė nė njėjės, Trinitarėt e argumentojnė se i referohet njė gjėje. Kjo ėshtė absolutisht e vėrtetė. Gjithsesi ato pohojnė se ter persona e ndjekin, po kėshtu ata pohojnė se ajo qė e ndjek kėtė njėsim ėshtė njė identitet qė i referohet njė trinitetit tė tre personave, qė ėshtė “Zoti” nė fakt. Disa mund tė thonė qė kėtu emri ėshtė njė fjalė e hedhur pėr tė aloduar emrin e Zotit ‘Jehova”. Me fjalė tė tjera, trinitarėt pohojnė se ky pasazh do tė thotė “Shko pagėzo tė gjithė kombet nė emėr tė {Zotit}”. Ky pohim tregon padijen e interpretimit trinitarian dhe dėshirėn e tyre pėr tė lexuar pasazhe jashtė kontekstit kur u duket e pėrshtashme pėr tė vepruar nė kėtė mėnyrė.

Three is a trinity but not the Trinity (treshi ėshtė Trinitet por jo triniteti)
Sa herė qė trinitarėt numėrojnė “njė, dy , tre” ata me pak fjalė imagjinojnė se kjo sasi tek tre hyjnitė e tyre ėshtė e barabartė me njė Zot. Pse duhet tė mendojnė qė tė tre sėbashku janė tė identifikuar si njė “Zot”, kur njė prej tyre ėshtė i identifikuar si “Zot”, ky ėshtė njė studim i mrekullueshėm “in eisegesis” qė ato ia lejojnė vetes sė tyre. Jo-trinitarėt besojnė gjithashtu se ka njė lidhje mes Atit, Birit dhe Shpirtit tė Shenjtė dhe kjo nuk ėshtė ēėshtja pėr tė cilėn po flasim. Problemi qėndron jo tek ai unitet por nėse kėta pėrbėjnė njė Zot-Trin. Dhe juve do tė shikoni se ky pasazh nuk tregon qėnien e kėtyre tė treve si “Zota”. Trinitarėt e imponojnė idenė e tyre tė parakrijaur mbi kėtė verset. Ata duan tė besojnė se nėse Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtė janė pėrmendur sėbashku kjo do tė thtoė se kjo ka tė bėjė pėr kėta tė tre qė janė njė Zot. Gjithsesi triniteti nuk ėshtė njė trinitet. Fjala trinitet do tė thotė “bashkimi i tė treve” por kuptimi i
Kėsaj fjala nga ana teologjike ėshtė “bashkimi i tė treve si njė Zot i vetėm”. Nėse vetėm Ati tė ishte Zot dhe Amteu me kėtė verset tė ketė dashur tė tregojė unitetin mes Atit(Zotit) Birit tė tij dhe Shpirtit tė Shenjtė, duhet ti pėrmende sėbashku. Dhe sėrishmi Ati do ishte Zoti. Tė keshė njė marrėdhėnie me Zotin dhe tė kesh njė unitet me Tė nuk do tė thotė se ti je “Zot” nė tė vėrtetė. Pėr mė tepėr, nė kėtė verset, Biri i Perėndėsi deklaron se i ėshtė dhėnė autoriteti si nė qiej dhe nė tokė. Dhe Ati ėshtė Zotėruesi i qiejve dhe i tokės dhe nuk ka nevojė qė dikush ti japė autoritet pėrderisa ai ėshtė ai e zotėron diēka tė tillė(Mateu 11;25, Luka 10.21). Jezusit iu dha ky autoritet pas ringjalljes dhe kėtė mund ta shihni dhe tek Aktet 2.36.

Nė emėr tė autoritetit


Nė kėtė verset Jezusi i urdhėron dishepujt qė tė pagėzojnė “nė emėr tė”. Nė botėn antike hebraike, pėr tė vepruar nėn emrin e dikujt tjetėr nė kryerjen e njė veprimi do tė thotė tė veproje nė autoritetin, karakterin, reputacionin, planin dhe dėshirėn e atij personi. Kjo do tė thotė se ēėshtja e autoritetit ėshtė njė ēėshtje vullneti pėr tė zbatuar atė autoritet (= mund ti gjesh njė pėrkthim mė tė mirė; It implies the idea that a subject of that authority is doing the authority's ėill for that authority). Pėrshembull, shprehja “Ndalo nė emėr Mbretėrisė” nuk do tė thotė qė ti ndalon nė emėr tė mbretit apo mbretėreshės, apo nė emėr tė mbiemrit tė tyre, por qė ti ndalon nė emėr tė ligjeve tė Mbretėrisė. Kjo do tė thotė se ti arrestohesh pėr shkak tė ligjeve tė vendosura nga autoriteti shtetėror i mbretit. Dhe de do tė shohim mjaft thjesht se si e ka pėrdorur nė kėtė formė edhe Mateu 28.19. nė versetin 18, Jezusi deklaron “i gjithė autoriteti i qiejve dhe tokės mė ėshtė dhėnė mua” Ai thotė “atėherė lė tė shkojė(therefore go)”. Kjo ka njė parim shumė hermeutik dhe prandaj kur dikush e shikon mund tė pyesė veten se ēfarė bėn aty njė fjalė “prandaj”. Jezusi po shpreh njė shkakun dhe pasojėn e njė ēėshtjeje. Sepse atij i ėshtė dhėnė i gjithė autoriteti, dhe dishepujt duhet tė dalin dhe tė pagėzojnė tė gjithė nė emėr tė. Ashtu sikundėr Jezusi pohon nė ungjillin e Gjonit “Ashtu sikundėr Ati mė dėrgoi mua tani, ashtu dhe unė ju dėrgoj juve. Merrni Shpirtin e Shenjtė” (Gjoni 20.22). me fjalė tė tjera, Jezusit i ėshtė dhėnė autoriteti qė tu jepet atyre autoriteti qė tė bėjnė diēka nė emėr tė Atit tė tij.
Rrjedha llogjike qė vjen me kontekstin pas ardhės.
Le tė vėshtrojmė di٣ka kėtu. Jezusi nė fillim pohoi se i gjithė autoriteti mė ėshtė dhėnė “mua”. Ai mė pas u tha tė shkojnė tė pagėzojnė nė emėr tė Atit dhe tė Birit dhe tė Shpirtit tė Shenjtė. Pėrse vallė ai do tė vetėtregonte pėr autoritetin e dhėnė atij dhe mė aps ta pėrfshinte veten nė emrat e pagėzimit? Kjo nuk ka vend madje as nė dogmėn dhe mentalitetin e trinitetit sepse Jezusi aty ėshtė pjesė e trinitetit. Nė librin e Akteve ne shikojmė se ata i pagėzojnė ata thjesht nė emėr tė Jezusit, dhe se ata duhet tė bėjnė ‘atė’ qė ai ka bėrė dhe se ‘ai’ ka pėr tė qenė me ta deri nė ditėn e gjykimit. Shikoni me kujdes kėtė njėsim. Tani nėse rrjedha llogjike e trinitarizmit ėshtė e saktė atėherė duhet qė tė pėrputhet diēka. Nėse Jezusit i ėshtė dhėnė triniteti atėherė duhet pagėzuar nė emėr tė tij dhe duhet zbatuar gjithēka q ka thėnė ai pėr gjithēka, sepse ai do jetė me ne deri nė ditėt e fundit. Mirėpo kjo nuk ėshtė ajo qė thotė ai. Pyetja qė shtrohet ėshtė “pse”?
Konfondimi i pagėzimit
Trinitarianėt habiten me faktin se nė kėtė verset ata janė tė urdhėruar tė pagėzojnė nė emėr tė “Atit, birit dhe Shpirtit tė Shenjtė” por kur vijnė tek libri i Akteve, se tė gjithė dishepujt pagėzuan nė emėr tė Jezusit. Fakti qė ky verset i konfondon trinitarėt e bėn situatėn e lėkundshme dhe kjo i vendos lakun nė fyt gjithė idesė sė tyre tė trinitetit duke i dhėnė versetit njė keqinterpretim. Trinitarėt supozojnė se Jezusi po i jepte apostujve tė tij njė “formulė pagėzimi”, qė ai po u thotė atyre se ēfarė duhet tė thonė kur tė pagėzojnė njerėzit. Por nėse e kuptojmė ashtu siē duhet Jezusin, lexuesi i Biblės do ta kuptonte shumė mirė atė nėse do tė lexonte kapitullin tek Aktet i cili pėrshkruan pagėzimin “nė emėr tė Jezusit”. Jezusi tha se autoriteti iu dah atij kėshtu qė dikush qė do tė pagėzohej do tė priste tė pagėzohej nėn emrin e tij, nga fjala “emėr” ai ka dashur tė thotė jo atė qė ju dėgjoni kur pagėzohet dikush. Sespe ajo nuk ėshtė ajo qė ka dashur tė thotė ai. Jezusi nuk po u jepte formula dishepujve pėr tė pagėzuar kombet. Le tė shpjegojmė me pak fjalė se ēka dashur tė thotė ai tek Mateu 28.19

Kuptimi i Ringjalljes
Njė pjesė e padijes pėr kėtė pasazh vjen nga njė pamjaftueshmėri e lidhur me natyrėn e ringjalljes sė Jezusit nė lidhje me autoritetin e tij. Jezusit iu dha ky autoritet pas ringjalljes, jo mė parė. Pėrapara ringjalljes, Jezusi i referohej Atit si “Zotėruesi i qiejve dhe tokės”. Tani ai ėshtė i siguruar me Zotėrimin e autoritetit. Pali na thotė se Jezusi ėshtė ringjallur si ‘frymė qė jep Shpirt’(1 Korinthasit 15;45). Kjo do tė thotė se trupi i tij ėshtė ringjallur dhe ėshtė konsumuar nga Shpirti i Zotit saqė Shpirti i Shenjtė dhe trupi i Jezusit u bė njė krijesė e vetme pa ndonjė shtresė ndėrmjet trupit dhe Shpirtit. Trupi i tij u hyjnėzua nga lavdia e Zotit, ky ėshtė, Shpirti i Zotit. Trupi i tij ėshtė njė trup i gjallėruar nga fuqia e Shpirtit tė Shenjtė. Shpirti i Shenjtė nuk qėndron vetėm tek Jezusi gjatė pagėzimit si njė qėnie thjesht brėnda tij apo gjatė ringjalljes sė tij, por ndodhet tek Jezusi si njė qėnie permanente dhe e plotė brėnda trupit tė tij, sepse trupi i tij ėshtė tashmė i pavdekshėm. Vetėm pas vdekjes sė tij Jezusi i thirri dishepujt e tij dhe i urdhėroi qė ti pagėzonin kombet dhe tu japė kombeve tė njėjtin Shpirt qė Ati ia kishte dhėnė atij. Ky ėshtė ‘emri im i ri’ tha Jezusi pėr veten e tij (Zbu 3.12; shih Filip. 2.9)
Prania e Shpirtit tė Shenjtė garanton fuqi dhe autoritet. Ashtu sikundėr Jezusi tha mė lart “Sikruse Ati mė dėrgoi mua, tanimė dhe unė ju dėrgoj juve.... merrni shpirtin e shenjtė” (Gjoni 10.22). jezusi na tha neve qė erdhi nė emėr tė Atit pėr tė pėrmbushur dėshirėn e Atit. Kjo do tė thotė se ai po punonte sipas Shpirtit tė Shenjtė. Dhe nga Shpirti i Shentjė thuhet se ai e ka marrė dhe ungjillin, ka performuar mrekulli, falur mėkate, dhe ringjallur nga vdekja 9Mateu 9.1-8; 12.28; Luka 8.39; 24.19; Aktet 2.22; 10.36,38 shih dhe Luka 24.20). ai u dėrgua nga Ati dhe erdhi nėn emrin e Atit (Gjoni 5.43-44), ky ishte autoriteti i Atit. Duke qenė se ai ju bind Atit deri nė vdekje , Ati i dha atij autoritetin dhe zotėrimin e qiejve dhe tokės kur ai u ringjall pre sė vdekuri (Filisteasve 2.5-11; Aktet 2.36). ja se ēfarė do tė thotė qė “u ul nė krahun e djathtė tė Perėndisė”. Pjetri tha se Jezusi e morri shpirtin e Shenjtė nga Ati gjatė ringjalljes (Aktet 2.33). Pjetri nuk deshte tė thoshte qė ai e mori shpirtin e Shenjtė ashtu sikundėr nė lumin Jordan, por qė ai e morri trupėrisht Shpirtin e Shenjtė, kėshtu qė trupi i tij ishte i pėrmbėrė nga Shpirti i Shenjtė i Zotit. Dhe mė pas Pjetri deklaroi se Zoti e bėri atė “Zot” (2.36). Ajo ēka deshte tė na tregonte Pjetri neve ėshtė se si Zoti e bėri Jezusin Zotėri, se si Zoti i dha autoritetin Jezusit mbi qiejt e tokėn. Sundimi i tij erdhi si pasojė e tė qėnurit njė supstancė me Shpirtin dhe trupin, jo vetėm njė unitet nė funksion.

Tanimė Jezusi i ringjallur ka po tė njėjtėn substancė me Zotin At, pra Shpirti ėshtė i ndarė mes Zotit dhe Jezusit. Substanca e qėnieve tė tyre ėshtė Shpirti i Shenjtė. Zoti ėshtė njė shpirt dhe Shpirti i tij ėshtė Shpirti i Shenjtė. Shpirti i pėrgjigjet pyetjes “ēfarė” janė ata. Atė e bir pėr pyetjen “kush” janė ata. Ata nuk janė njė qėnie nė identitet por njė qėnie nė natyrėn e tyre, ky ėshtė, Shpirti i Shenjtė, ky ėshtė, Jezusi i ringjallur nga i vdekja nė atė Shpirt. Nuk ka mė asnjė ndryshim mes Atit “Shpirtit tė Zotit” dhe Jezusit “Shpirtit tė Birit tė Zotit”. Trinitarėt janė tepėr tė konfoduar edhe pėr kėtė ēėshtje gjithashtu. Kjo ndarje qėniesh mes Atit dhe birit i garanton kėtij tė fundit autoritetin e Atit. Njeriu Jezus tashmė ėshtė bėrė njė me Shpirtin e Zotit Atit tė tij dhe ja se si ai fitoi autoritetin dhe fuqinė.
Duke u munduar tė pohosh se me kėtė pasazh duhet tė pagėzosh njerėzit nėn emrin e njė Zoti ter personėsh ėshtė diēka e ulėt pėr gjithė mesazhi e Biblės dhe domethėnieve tė atij pasazhi. Dhe duke kėmbėngulur qė ‘Emri’ ėshtė njė variant pėr tė treguar se “Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtė” janė njė Zot ėshtė njė kuptim hermeutik i versetit qė tregon se i gjithė autoriteti na i qėnka dhėnė Jezusit vetėm. Gjėja e vetme qė ka patur pėr qėllim ajo fjalė “emėr” nuk ėshtė kuptimi pėr njė Zot trin, por autoriteti i vetėm, i njė plani dhe qėllimi, tė Zotit At pėrmes Autoritetit tė Birit nė Shpirtin e Shenjtė. Dishepujt duhet tė bėjnė kėtė gjė nėn emėr tė autoritetit tė Atit, qė i ėshtė dhėnė Birit pėrmes Shpirtit tė Shenjtė. Ja pėrse jezusi nuk u tha gjė atyre derisa ato morrėn Shpirtin e Shenjtė nga lartė (Luka 24.49; Aktet 1.4-5,8; 2.33-36). Ky interpretim jo vetė qė ėshtė nė pyetje nga koncepti i vjetėr i “emrit” por nga forca e menjėhershme e kontekstit dhe e dėshmive tė Shkrimeve. Ne nuk na duhet tė kuptojmė natyrėn dhe arysen e ringjalljes thjesht pėr tė parė qė Jezusi na thotė hapur ēfarė kupton ai me “nė emėr tė” kur ai thotė “i gjithė autoriteti mė ėshtė dhėnė mua. Shkoni dhe pagėzoni gjithė kombet nė emėr tė. Kėshtu qė fjala “emėr” nuk ėshtė njė referencė pėr njė identitet por pėr njė plan apo qėllim dhe plan tė njė autoriteti.


Postuar nga andaluzi91 datė 26 Janar 2007 - 22:18:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi skam dyshim se gjithcka qe ke sjelle e ke marre nga Bibla, por mos harro se Jezusi ishte njeri

Sigurisht nese ka qene njeri ska pas mundesi te kete qene edhe Zot, ose njeri ose Zot,... e sa i perket asaj "dhe"-se qe ti e ke ba, eshte e palogjikshme.


Postuar nga RROLJA datė 07 Shkurt 2007 - 21:52:

me falni,po pse nuk informoheni mire te gjith ?si te krishtere ashtu dhe myslimane.Jezuesi nuk eshte zot ai eshte i biri i zotit si gjith njerezit e tjere.Por i zghedhur nga zoti si profet per te hequr dyshimet tek adhuruesit e perendive te zbuluara nga ateistat


Postuar nga tolstoy86 datė 12 Shkurt 2007 - 13:16:

Citim:
Po citoj ato qė tha RROLJA
me falni,po pse nuk informoheni mire te gjith ?si te krishtere ashtu dhe myslimane.Jezuesi nuk eshte zot ai eshte i biri i zotit si gjith njerezit e tjere.Por i zghedhur nga zoti si profet per te hequr dyshimet tek adhuruesit e perendive te zbuluara nga ateistat


Bravo, te rujt Zoti qe na sqarove qe te gjitheve, edhe muslimanet edhe te krishteret, si e thote ai miku: all the people in the world, every boy and every girl..,
po mire more vella, si mund te jete biri i Zotit njeri i thjeshte, mbase Zoti ka edhe ndonje femije tjeter, te cilin nuk e kemi dallu, pasi eshte njeri zakonshem..(hasha), mire, i paske zgjidhur te gjitha ti, po na thuaj, meqe Jezusi eshte profet (qe profet eshte), ce dallon ate nga profeterit e tjere, dhe perse nuk jane edhe ato bij te Zotit. Cne qe para ardhjes se krishtit, der tek profeti Gjon (hz Jahja), profetet ishin te gjithe bij njerezish (pervec hz ademit), e Krishti qenka bir i Zotit, perse?? Se thote Bibla, liber i shenjte por me dhjetra mosperputhje e kontradikta, e vec te tjerave pohon edhe te kunderten, pra qe Krishti ska asnje fuqi pos atyre qe i jep Zoti. Te krishteret e bazojne te qenurit te Krishtit bir i Zotit pasi ai lindi pa baba, pasi ngjalli te vdekur etj, por harrojne se Adami lindi pa nene e pa baba, e atehere ai i bie te jete Zot sipas kesaj llojike (hasha), dhe njerez qe kane bere shume mrekulli (perfshi te ringjallurit te te vdekurve, vetem me lejen e Zotit kuptohet) ka pasur plot, ti themi hyjni, cdo personi qe ka bere gjera qe smund ti beje nje njeri i zakonshem, eshte nje gabim qe e kane bere njerez pa shume mend..keshtu ndodhishe kane ndodhur e ndodhin akoma ne shume vende te botes fatkeqesisht. Por harrova qe kjo teme nuk ka kishte cuar kund..


Postuar nga RROLJA datė 13 Shkurt 2007 - 18:29:

PER TOLSTOY86
PER TY NUK KA ASNJE PERGJIGJE SEPSE TI IA KE SHKRUAR PERGJIGJEN VETES.
VER TRURIN NE PUNIM ,SE PASTAI JA ARRIN .


Postuar nga tolstoy86 datė 14 Shkurt 2007 - 13:51:

Citim:
Po citoj ato qė tha RROLJA
PER TOLSTOY86
PER TY NUK KA ASNJE PERGJIGJE SEPSE TI IA KE SHKRUAR PERGJIGJEN VETES.
VER TRURIN NE PUNIM ,SE PASTAI JA ARRIN .
Ver trurin ne punim , se pastaj ja arin..
Kjo duhet te jete motoja jote, moto qe u mesohen njerezve qe zdine perse jetojne, me qellim bamiresie. Mire mo lali, eshte e qarte se ti duke vene trurin ne pune ke arritur te shkruash.. Po sikur te vazhdosh ta mbash ne pune, me siguri do arrije te shkruaje gjera me kuptim..

Seriozisht tani,

Pergjigjet nuk i pres nga ti o Rrolle, ato ishin pyetje per te krishteret, e jo per ty qe ke nxjerre nje besim te ri, sipas te cilit krishti qenka biri profet i Zotit.. Po meqe ti pranon qe une i kam dhene pergjigje vete pyetjeve te mia, atehere i bie qe ato nenkuptimet qe kam shkruar perputhen me mendimet e tua, pra ti je plotesisht dakord me islamin ne lidhje me kete ceshtje
Nese jo, na thuaj


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.