Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga BARIU datė 09 Prill 2007 - 17:58:

Nje pergjigje Biblike:

Eshte e vertete qe Zoti perdorej si titull per te nderuar dike por me atribute njerezore dhe per Zotin si Krijues e i perjetshem, i plotfuqishem i dashur e tec. Ne gjuhen Shqipe edhe sot kemi te njejtin perdorim: Kur thuhet ne lajme zoti, Berisha apo zoti Rama ne e dime se per ke eshte fjala por kur themi Zoti Jezus Krishti e dime se eshte fjala per Zotin me Z te madhe. Por nese e lexon me kujdes Gjon 20:28 Thomai tha Zoti im dhe Perendia im. Nese emri Zoti perdorej per te dy rastet, emri Perendia ishte nje titull ekskluziv per ate qe do te thote pra per Perendine.
Per ta kuptuar kete me mire mund te shohesh Vep 14 kur Pali dhe Barnaba u quajten Perendi nga njerezit dhe se si ata e refuzuan me force kete gje dhe qe ju kushtoi atyre.
Por ka edhe raste te tjera kur Krishti u quajt Zot dhe ku ai vete e tha:

Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

Tek Luka thote se ata e adhuruan Krishtin dhe adhurimi ne Krishterim i perket vetem Perendise askujt tjeter
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.

Dhe mos harro se dishepujt e tij dhe apostulli Pal qe ju shfaq Krishti i ringjallur flasin per Krishtin si Zot shume qarte dhe s'ka dyshim per kete gje.

Per Trinitetin, nje gje eshte e qarte qe edhe pse brenda kishes ka pasur mendime te ndryshme per gjera te ndryshme per besimin ne Perendine qe eshte zbuluar ne Ati, Biri dhe Fryma e Shenjte s'ka pasur refuzim te saj. Ajo eshte mesuar nga dishepujt e Krishtit, dishepujt e tyre ata qe quhen eterit e Kishes dhe vazhdon te besohet edhe sot sic Bibla, Fjala e Perendise thote. Megjithate ka nje teme ne kete forum per Trinitetin me shume fakte Biblike.

Dhe lavdi Perendise qe Krishti eshte i gjalle, sic na kujton edhe pashka dhe eshte nje arsye e madhe per mua per te vazhduar ne udhen time me te.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga cancer datė 10 Prill 2007 - 15:59:

interesant, robt skan ca tbejn merren me biblen, libri qe ka vetem genjeshtra dhe asgje tjeter


Postuar nga BARIU datė 10 Prill 2007 - 19:48:

Ka prova?

Koment interesant ky i yti por pa prova eshte kot.

Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 11 Prill 2007 - 14:45:

Pergjigje

Bariu tha:

Ne gjuhen Shqipe edhe sot kemi te njejtin perdorim: Kur thuhet ne lajme zoti, Berisha apo zoti Rama ne e dime se per ke eshte fjala por kur themi Zoti Jezus Krishti e dime se eshte fjala per Zotin me Z te madhe.

Pergjigja ime;

Me sa di une Bari te kam argumentuar se Gjoni nuk ka permendur asnje nga shprehjet qe ti je munduar te marresh ne shtjellim si te peraferta, ne kater pikat e mia (mos harro qe te kam dhen dhe referenca per to) te kam shpegjuar qe Thomai nuk mund ti ket then Jezusit Zot, ne kuptimin e Zotit dhe po ti rreshtoj edh njehere shkurtimisht aryset.

Se pari : Nė gjuhėn greke dhe nė kulturėn e saj, “ZOT” (tė gjithė manuskriptet e para tė Biblės janė shkruar me gėrma kapitale) ishte njė titull pėrshkrues qė i vendosej shumė personazheve tė rangjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe vetė guvernatorėt Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetė Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalė pėrdorej pėr persona qė kishin njė autoritet hyjnor.
LEXO 2 KORINTHASVE 4.4 DHE AKTET 12.22. MADJE TE KAM TREGUAR SE fjala ZOT ne manuskripte eshte shkruar me gemra kapitale, te medhaja pra ZOT ok?

se dyti:
“Nuk besoj se Thomai kaloi nga njė mosbesim ekstrem nė njė besim tė menjėhershėm qė tė ēon nė nivelelet mė tė larta tė fesė, dhe tė njohjes sė vėrtetė. Unė nuk besoj se dishepujt kishin aq shumė njohuri pėrderisa ne e dimė mjaft mirė se ata e kuptuan Jezusin pasi u frymėzuan nga shpirti i shenjtė. Unė besoj se kjo shprehje ka dalė nga njė habi totale e tij dhe se ka pasur njė kuptim shumė figurativ. Kjo sepse njė person qė ringjallet ka njė fuqi hyjnore dhe duke patur parasysh se kjo shprehje nuk kishte tė bėntre gjithnjė pėr Zotin si person” [Michaelis is quoted by Dana, 1].


Se treti: Mos harrojmė se nė atė periudhė pėrfaqėsuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetė testamenti i vjetėr ka disa shembuj tė kėtillė. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallė u ndesh me tė? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).

per me teper lexo ckam postuar me pare.


bariu tha:
Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

Tek Luka thote se ata e adhuruan Krishtin dhe adhurimi ne Krishterim i perket vetem Perendise askujt tjeter
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.


Pergjigja ime:
Pergjigja do te ishte njejte si e para, Jezusi ne momentet e cituara nga GJoni ishte ne nje gjendje, ankthi(nese do ta krahasojme me ate cka nddh me pas ne Getshemani), problemi i asaj qe thua ti eshte se Jezusi ka perdorur parabolat e tij. Duke qene se je nje i krishtere duhet ti lexosh me me shum vemendje vargjet qe me jep per trinitetin. Problemi eshte se Jezusi pak me poshte u tregon dishepujve te tij qe I derguari nuk eshte me poshte se ai qe e dergon ate, dhe duke i bashkangjitur ato cka tham me siper se titulli ZOT i jepej cdo njeriu me nje autoritet hyjnor. Duke i bashkangjitur qe triniteti ka ardhur ne Kristerim shume me von se sa apostujt Jezusit, kjo do te thote shume.


Do kisha shume deshire qe edhe une te besoja tek ringjallja por un nuk di se kur ka vdekur Jezusi, se akoma tek tema A vdiq jezusi ne kryq nmje fare piu nuk me ka kthyer pergjigje...............keshtuqe po pres pergjigje


Postuar nga BARIU datė 18 Prill 2007 - 11:41:

Pergjie

Me vjen keq per mosbesimin tend. Bibla thote se:
Heb 11:4 Edhe pa besim ėshtė e pamundur t`i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė.
Keshtu mosbesimi yt shpjegon shume gjera qe s'i kupton, apo s'i pranon.

Ne pergjigjen per Thomain eshte e rendesishme te te kujtoj se ai e quajti Krishtin jo vetem Zot im por Perendia im madje vete Ati thote per Birin:

Heb 1:7 ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.

Per perdorimin e fjales Zot kemi folur edhe eshte shume e qarte kjo gje.
Per Trinine ka nje teme te hapur ketu dhe ka plot informacion per kedo qe eshte i intresuar, lexo dhe do te kesh mjaft pergjigje ne do ti pranosh.

Le te jete e qarte se dishepujt e quajten ate Zot dhe besuan ate qe shpalli Ai per veten dhe apostulli Pal pothuaj cdo leter qe shkruan e fillon duke thene: si p.sh

Phi 1:1 paēi hir e paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.
Col 1:1 shenjtorėve dhe vėllezėrve besimtarė nė Krishtin, qė janė nė Kolos: hir dhe paqe mbi ju nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

E keshtu ka shume referenca ne letrat e tij dhe Krishti ishte ringjallur e ngritur tek Ati ne kete kohe pra nuk po flitej per nje zoteri por per Zotin e gjithesise....

Nese piu s'ka kthyer pergjigje per ringjalljen merr Biblen dhe shih Ungjijjte dhe 1Kor 15 e ke mjaft per ringjalljen, por ne te vertete nuk mungon informacioni por besimi per te pranuar deshmine e Perendise...

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 18 Prill 2007 - 14:20:

Bari nuk ka fare pse te vij keq se pse nuk besoj une ne ate qe deshiron ti, me sa shoh une ti akoma nuk i ke kthyer pergjigje pergjigjes time persa i perket komentit te fjales Se Thomait, dakord?????? tani nese do ti kthesh mund ta lexosh dhe ta besh persa i perket vargjeve qe ti thua le ti shikojme nje her.

Si fillim nuk eshte hebrenjte 1;7 por eshte hebrenjte 1;8

1. Gjuha shqipe bėn njė dallim tė qartė mes “Zotit” dhe “zotit”. Kėshtu qė nė biblėn e gjuhės shqipe Atio qiellor ėshtė quajtur Zot, ndėrsa njerėz qė kishin njė autoritet mė tė vogėl si puna e profetėve apo mbretėrve ose nė fund tė fundit njerėzve qė kanė njė autoritet hyjnor mbi tokė dhe kėto quheshin “zot” (2 Cor. 4:4; John 10:34 and 35; Acts 12:22).Sikurse te shpjegova tek hedhja poshte e vargut te mesiperm ne greqishten dhe aramakishten nuk ka ndonje dallim sepse ata shkruheshin me gėrma kapitale pra ZOT. Edhe pse gjuha e tanishme greke I ka tė ndara shkronjat kapitale nė greqishten e vjetėr nuk kanė pas ekzistuar. Sepse nė periudhėn kur u shkrua testamenti I Ri shkruhej vetėm me gėrma kapitale, prandaj qė ato shkruheshin me tė mėdhaja, sikur tė kam pohuar mė sipėr tek Gjoni [Broughton and Southgate, pp. 196 and 197]

Pra nėse shkruheshin nė kėtė formė(me gėrma kapitale) atėherė pėrkthimi I Zanafillės 1:1 do tė ishte:

NĖ FILLIM ZOTI KRIJOI QIEJT DHE TOKĖN TANI TOKA ISHTE KRIJUAR DHE ISHTE E BOSHATISUR DHE ERRĖSIRA ISHTE MBI SIPĖRFAQEN E SAJ DHE SHPIRTI I ZOTIT ISHTE MBI UJRAT E SAJ.

Po kėshtu nuk duhet harruar se nė periudhėn e shkrimit tė kėtyre fajlėve, sikur e pėrmenda mė sipėr, nuk njiheshin shenjat e pikėsimit, prandaj fjalia e mėsipėrme do tė tingėllonte nė kėtė mėnyrė:

NĖFILLIMZOTIKRIJOIQIEJTDHETOKĖNTANITOKAISHTEKRIJUA
RDHE ISHTEEBOSHATISURDHEERRĖSIRAISHTEMBISIPĖRFAQENESAJD
HESHPIRTIZOTITISHTEMBIUJRATESAJ

Dhe ėshtė e ditur se e gjithė Bibla ėshtė shkruar nė atė formė, me fjalė kapitale dhe pa asnjė hapėsirė mes tyre. Kjo gjė e vėshtirėsonte shumė leximin dhe lexohje me zė tė lartė madje dhe kur ishe edhe vetėm kjo pėr tė lehtėsuar sa mė shumė kėtė punė. Ja se si Filip Evangjelisti arriti tė dėgjonte Etiopianin Eunuk qė po lexonte njė pjesė tė Akteve 8:30. mėnyra e re e leximit u krye andje nga viti 900 pas erės sonė ndėrsa mėnyra pėrfundimtare andej nga 1200 .


Hebreės 1:8 ėshtė njė veset qė nuk mund tė themi qė I atribuhoet me saktėsi Zotit qė ne duam tia atribuojmė, mė me shumė mundėsi mund tė jetė njė titull sikundėr ai I paraqitur jo nė pak raste. Edhe tek Psalmet 78 ne mund tė shikojmė njė person qė I jepet emir Zot por qė nuk ėshtė I tillė ai ėshtė thjesht njė njeri I Zotit. Nėse pėr mė teėr shikojmė dhe kontekstin do shikojmė qė Jezusi na shfaqet shumė mė poshtė se sa Theosi I vėrtetė.

3.pastaj si mund tė thirret jezusi Zot ndėrkohė qė ai vet pohon se ka dicka per Zot, pra a ka llogjikė pohimi juaj, deri tani nuk shoh asnjė lloj llogjike madje do tju lutesha qė ti lexoni pėrgjgijet e mia sepse nuk janė pėrgjigje fanatiku sikurse mė duken kėto tuajat(me gjithė respektin pėr ju). Pėr mė tepėr shprehaj juaj bėhet qesharake kur lexoj Hebrenjtė 1;9. prandaj jezusi nuk mund tė jetė kurrė zot sepse Zoti nuk ka Zot, dhe pėr kėtė arsye teoria juaj bie poshtė pėrfundimisht (lexoni po ashtu Norton, pp. 301 and 302)4. Versetin e Psalm 45,7. hebrenjtė kanė me qindra shekuj qė e lexojnė dhe nuk pohojnė se Mesiah e tyre(qė ata presin) ėshtė njė Zot, apo njė Zot trini


Buzzard, pp. 35

Dana, pp. 205 and 206

Farley, pp. 71 and 72

Morgridge, pp. 110 and 111

Snedeker, pp. 459-46sa per versetet e tjera,do ti shkruaj kur te kesh mbaruar se lexuari kete. ndersa persa i perket trinitetit une nuk kam gjetur askend te me tregoj se c'eshte madje dhe Send me an Angle qe provoi u ngaterua me duket.

Per punen e Piut dhe kryqezimit une skam nevoje te shoh 1 Korinthasit 15, por te ftoj qe te shohesh ti temen dhe te na japesh nje mendim....dakord?

gjithe te mjirat, me shrpesen qe te lexosh ndonjeher artikujt e mi.


Postuar nga BARIU datė 20 Prill 2007 - 14:04:

Pergjgje

Pershendetje.
Eshte e rendesishme te kujtojme se ti i interpreton nga nje kendveshtrim mosbesimi dhe jo besimi pasazhet ne Fjalen e Perendise Biblen, ti nuk je i detyruar ti pranosh por as ti imponosh te krishtereve kuptimin e tyre.
Keshtu fjale e Thomait jane te qarta sa s'ka me, ato vetem kane nevoje te pranohen me besim sic edhe Krishti i tha atij per brezat e mevonshem.

Keshtu te Krishteret qe besojne ne Biblen si Fjala e frymezuar e Perendise nuk kane asnjehere dyshim ne pasazhet qe te kam cituar une dhe qe jane vetem nje pjese e asaj qe shkrimi i Shenjte ka.
E sa per te ndihmuar po te citoj edhe disa te tjera: ( disa citime nuk pershteten ne numera vargjesh me Biblen ne kopmiuter si heb 1:7 apo 8 )

Isa 9 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.
Isa 9:7 Nuk do tė ketė tė sosur rritja e perandorisė sė tij dhe paqja mbi fronin e Davidit dhe nė mbretėrinė e tij, pėr ta vendosur pa u tundur dhe pėr ta pėrforcuar me anė tė mėnēurisė dhe tė drejtėsisė, tani dhe pėrjetė. Kėtė ka pėr tė bėrė zelli i Zotit tė ushtrive.

Eshte e qarte per te Krishteret qe Krishti eshte Mesia qe permbushi kete pjese nga profeti Isaia

Joh 8:58 Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: para se tė kishte lindur Abrahami, unė jam``.
Joh 8:59 Atėherė ata morėn gurė, qė t`i hidhnin kundėr tij; por Jezusi u fsheh dhe doli nga tempulli, duke kaluar midis tyre; dhe kėshtu u largua.

Ata moren gure sepse e kuptuan se ai e barazoi vetem me Perendine sic thote edhe me vone shkrimi...


Isa 44 Kėshtu thotė Zoti, mbreti i Izraelit dhe Ēliruesi i tij, Zoti i ushtrive: "Unė jam i pari dhe jam i fundit, dhe pėrveē meje nuk ka Perėndi.

Rev 22:13 Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, i pari dhe i fundit``.
Askush tjeter nuk ka thene si Krishti jam i pari dhe i fundit sic Perendia tha ne Dh.v e s'mund te thote nese nuk eshte i tille.

Gen 1:26 Pastaj Perėndia tha: "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė dhe nė ngjasim me ne, dhe tė ushtrojė sundimin e tij mbi peshqit e detit, mbi zogjtė e qiellit, mbi kafshėt e mbi gjithė tokėn, mbi rrėshqanorėt qė zvarriten mbi dhe".
Kur thote shembelltyres SONE, apo ne gjansim me NE eshte shumes ashtu si edhe ne Zn 3 kur njeriu mekatoi pra eshte me shume se nje person dhe eshte e qarte se nuk jane engjej pasi ne Bibel ata jane krijesa dhe jo krijues.. ( dcka e vogel per Trinine pra)

Kerkoj ndjese qe s'mund te merrem me cdo gje ne shkrimin tend per shkak te kohes por te uroj lexim dhe mendim te mbare me keto shkrime.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 20 Prill 2007 - 21:04:

Bari une nuk shoh tek pergjigjia jote ndonje hedhje poshte te fakteve te mia apo jo? Nuk po shoh qe juve te mohoni qe ne Greqishten e vjetewr nuk ka pasur ndonje shenje pikesimi apo dicka te tille. qe i jep shume pike mendimit tim se per jezusin temri "zot" eshte eprdorur sikurse perdoret dhe tek nje person qe kishte nje autoritet hyjnor mbi toke dhe qe pohoet edhe nga vete Bibla kjo gje.

Perkudnrazi nga juve shikoj qe vazhdoni te sillni versete te tjera, qe do te thote se mua me duhet ti rihedh poshte edhe nje here verstet qe juve keni risjellur qe juve serishmi te sillni te tjera e keshtu me rradhe saqe behet nje rreth vicioz.

gjithsesi edhe une kur te kem kohe do tju tregoj se keto vargje qe ju keni treguar nuk tregojne nje Jezus qe eshte Zot.....

gjithe te mirat


Postuar nga cancer datė 20 Prill 2007 - 21:49:

interesant si jan kta rob kshu

akoma se keni kuptuar qe feja eshte genjeshter politike per njerezit e dobet. te 3 fete kryesore ne 1 vend kane lindur mor vlla. ata popujt qe jetonin aty skan pas ca te bejn kan njerr nga 1 liber te shenjt cdo 200vjet.jo bibel, jo kuran, jo tora ca m.. e ka ai libri cifut
viti 2007 informacioni rrjedh lirshem, njerezit ngelen budallenj


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Maj 2007 - 03:49:

akoma hapur eshte kjo teme? njerez ikni jetoni jeten tuaj ne paqe, mos hidhni balte mbi fene e tjetrit se nuk eshte mire


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.