Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga FRYMEZUESI datė 09 Maj 2007 - 14:53:

balt?!

spo te kuptoi...nuk e di se c pergjigje kan kthyer ketu ,por perderisa ketu eshte forum e kjop tem eshte hapur ateher eshte qe te gjith te japin mendimin e tyre e secili te mesoi me shum..pra nuk eshte per te hedhur balt..keshtu qe s ka pse te ofendohet nje fe e as ndonje person thjesht flisni aq sa dini e aq sa besoni.Personalisht nuk besoi qe jezusi eshte zot ,por profet e me emrin isa e jo jezus.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Maj 2007 - 16:17:

Mund te besosh cfare te duash sta ndalon njeri kete gje. Por me ler te shpjegohem per cfare desha te them. Sipas hapesit te kesaj teme na u thenka ne Bibel qe Jezusi nuk eshte Zot. Eshte tani si te hap une nje teme dhe te shkruaj gjithe budallalliqet e botes me fjale te bukura dhe te them se eshte e shkruar ne Kur'an qe Allahu nuk eshte zot. Si do te vinte ty dhe vellezerve te tu muslimane? Por une kam aq dinjitet, ndryshe nga hapesi i kesaj teme, sa te respektoj fene e tjetrit dhe jo ta sulmoj me mesazhe propagandastike e subliminale.

Sa per emrin e Jezusit, nuk eshte as Isa dhe as Jezus, eshte Jeshua, qe ne dialektin aramaik te gjuhes hebraike do te thote "Zoti shpeton". Pastaj se e shqiptojne Arabet Isa apo e shqiptojne latinet Iesus eshte pune gjuhesh dhe fonetike. Nuk i ndryshon asgje thelbit te ceshtjes.


Postuar nga FRYMEZUESI datė 09 Maj 2007 - 16:23:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Mund te besosh cfare te duash sta ndalon njeri kete gje. Por me ler te shpjegohem per cfare desha te them. Sipas hapesit te kesaj teme na u thenka ne Bibel qe Jezusi nuk eshte Zot. Eshte tani si te hap une nje teme dhe te shkruaj gjithe budallalliqet e botes me fjale te bukura dhe te them se eshte e shkruar ne Kur'an qe Allahu nuk eshte zot. Si do te vinte ty dhe vellezerve te tu muslimane? Por une kam aq dinjitet, ndryshe nga hapesi i kesaj teme, sa te respektoj fene e tjetrit dhe jo ta sulmoj me mesazhe propagandastike e subliminale.

Sa per emrin e Jezusit, nuk eshte as Isa dhe as Jezus, eshte Jeshua, qe ne dialektin aramaik te gjuhes hebraike do te thote "Zoti shpeton". Pastaj se e shqiptojne Arabet Isa apo e shqiptojne latinet Iesus eshte pune gjuhesh dhe fonetike. Nuk i ndryshon asgje thelbit te ceshtjes.Jam shum dakort me ate qe the ,gjithmon duhet te thuhen edhe ku bazohesh qe e hap te till tem.Nqs do e hapia une ateher do thosha edhe se ku bibla e thot ate gje..Sa per emrin e jezusit s besoi te jet thjesht shqiptim nejse


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 09 Maj 2007 - 16:30:

Thesht shqiptim eshte, ceshtje fonetike. Cdo gjuhe i lidh fonemat me germat ne menyre te ndryshme dhe kjo e ben cdo gjuhe unike ne llojin e vet. Po te lexosh mesazhet e meparshme ne kete teme do veresh se nuk mungojne referime nga Bibla. Une nuk i kam kontrolluar per saktesine e tyre, por 2 gjera me kane bere pershtypje. E para eshte se ska asnje referim nga tenstamenti i ri (te gjithe nga tenstamenti i vjeter dhe Torah hebraike) dhe e dyta eshte se interpretimi i atyre vargjeve eshte bere nga autori vete ose nga njerez te tjere jo te paanshem dhe jo eksperte ne interpretimin e Bibles. Shume thenie ne tenstamentin e vjeter jane me me shume se nje kuptim, dhe autori ka marre si te sakte ate kuptim qe i ka ardhur per shtat. Prandaj propozoj qe tema te mbyllet, ose te pakten ti ndryshohet emri keshtu:

A ESHTE JEZUSI ZOT? SMARTS WAY DUKE LEXUAR BIBLEN (hebraike) ZBULOI QE JO


Postuar nga FRYMEZUESI datė 09 Maj 2007 - 16:32:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Thesht shqiptim eshte, ceshtje fonetike. Cdo gjuhe i lidh fonemat me germat ne menyre te ndryshme dhe kjo e ben cdo gjuhe unike ne llojin e vet. Po te lexosh mesazhet e meparshme ne kete teme do veresh se nuk mungojne referime nga Bibla. Une nuk i kam kontrolluar per saktesine e tyre, por 2 gjera me kane bere pershtypje. E para eshte se ska asnje referim nga tenstamenti i ri (te gjithe nga tenstamenti i vjeter dhe Torah hebraike) dhe e dyta eshte se interpretimi i atyre vargjeve eshte bere nga autori vete ose nga njerez te tjere jo te paanshem dhe jo eksperte ne interpretimin e Bibles. Shume thenie ne tenstamentin e vjeter jane me me shume se nje kuptim, dhe autori ka marre si te sakte ate kuptim qe i ka ardhur per shtat. Prandaj propozoj qe tema te mbyllet, ose te pakten ti ndryshohet emri keshtu:

A ESHTE JEZUSI ZOT? SMARTS WAY DUKE LEXUAR BIBLEN (hebraike) ZBULOI QE JObaa kete se dija interesante vertet


Postuar nga Lab datė 12 Maj 2007 - 23:44:

Jesusi eshte shpirti i zotit qe erdhi ne tok, pra zoti dergoi shpirtin e tij ne tok nuk erdhi vet

prandaj quhet dhe djali i zotit, ne femi te zotit jemi te tere se jemi bere my frymen e tij po jezusi eshte shpirti i tij qe erdhi ne tok, plus femija i tij sepse eshte form njerzore por mbi te gjitha Jesusi
ishte Zoti vete


Postuar nga sheki datė 14 Maj 2007 - 15:14:

i nderuari lab

lexoj kete postim edhe me vjen per te qeshur se si mund ta perceptosh nje gje te tille me fakte qesharake apo edhe nuk jan fakte ato qe thua por fjale te kota qe dikush mund te ben ne kafene


Postuar nga erzeni_be datė 14 Maj 2007 - 20:20:

Re: i nderuari lab

Citim:
Po citoj ato qė tha sheki
lexoj kete postim edhe me vjen per te qeshur se si mund ta perceptosh nje gje te tille me fakte qesharake apo edhe nuk jan fakte ato qe thua por fjale te kota qe dikush mund te ben ne kafene


Pershendetje Sheki.

S'ta ndalon kerkush te qeshuren por duhet ta dish edhe nga besimi jot supozoj qe s'eshte mire te qeshesh me besimin e tjetrit!

Dhe tjetra: argumentat e faktet s'i vura re as te postimi jot!

Ja kalofsh mire.


Postuar nga sheki datė 15 Maj 2007 - 16:47:

erzen

une shum here kam dhene me heret fakte ne lidhje me kete ceshtje por nuk u mundova qe te perqesh nje fe por nje njeri qe ekomenton ashtu


Postuar nga Erised datė 28 Maj 2007 - 16:19:

Thumbs down :-o

po lexoja disa nga keto gjerat ketu poshte dhe... ne koke me erdhi vetem nje pyetje. pse ju mosulmanet merreni me keto gjera? kam pas nje mikun tim dhe edhe ai ishte i fiksuar me i ul vlerat krishterimit. un jam i krishtere vete, jo praktikant, po njoh shume te tille qe merren me teologji e gjera te tilla dhe; asnjeri prej tyre nuk shkon lart e posht apo neper internete duke u marre me uljen e feve te tjera. ne vend qe te shikoni keto gjera, pse nuk shikoni ato qe jane vertete me te rendesishme per ju, si psh ato qe vrasin e presin ne emer te allahut????

ahh, edhe dicka! jezusi vertete kaloi aq dite ne shkretetire por me duket se nuk u mposht nga djalli...jo? dhe per me teper shkoi qe te tregonte fuqine e tij mbi djallin, me pak fjale qe djalli nuk mund ta tundonte...


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.