Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga tolstoy86 datė 01 Qershor 2007 - 10:51:

Erised, clidhje ka kjo historia e djallit? Padyshim qe Krishtit nuk kishte cti bente. Te mund ti bente gje do thote qe do e conte ne ndonje mekat sado te vogel. Mirepo vecoria e njerezve si krishti eshte se nuk bejne mekate, kjo i ben profete. (sipas islamit). Po edhe njerez te tjere te cileve djalli nuk ka cu ben ka pasur plot e ka akoma.
Ato qe vrasin e presin ne emer te Allahut, jane problem i policive, psikiatristeve apo e cdo viktime mosinformimi. Dmth ato jane me shume problem yti se imi, se une e di qe ato skane fare lidhje me islamin, qe maksimumi jane muslimane me tru te shplare, kurse ti akoma kerkon te gjesh lidhje islam-terror. Gjithsesi po te lexosh tema te tjera ketu mund te gjesh pergjigje sa te duash edhe per Usamen dhe shoket e tij, dhe sa lidhje mund te kene me islamin.
Me keto gjera qe thua ti, merren jo vetem muslimanet, shiko me mire. Po ketu po mundohemi te leme tabu, te flasim hapur. Nqs ne forume nuk ka debate, cdo kete, do te te pershendes me nje kenge?
Mendo nje njeri qe e sheh nga dritarja tek sheh rreth e rrotull i pasigurte, ka nje leter ne dore po nuk orientohet dot. Ti del dhe e ndihmon apo jo? pse? Se njerez jemi do thuash. Po njerez jemi edhe ne. Sipas nesh, shume shume njerez jane ne nje pozitie te tille, nuk dine as per car kane ardhur, perse e as ku do shkojne. Si besimtare, mundohemi te shpjegojme dicka, rreth asaj qe besojme se eshte e drejte, rreth islamit. Tani, nje pjese e rendesishme e fese tone eshte edhe Krishti, qe e tregojme ashtu sic e besojme ne. Kjo bie ndesh me menyren e besimit te tkrishtereve mbase, po kjo sdo thote qe e bejme ate per te ulur e fyer kend, thjesht ashtu besojme. Pastaj, nuk po ben kush si dijetare, gafa e gabime bejme mjaft, te nisur nga dija e paket dhe mosjetimi i sakte i mesazheve qe kemi deshiren te percjellim.
Te pakten gabimin mos e shih vetem ne nje ane se do ja kesh futur kot.
shendet


Postuar nga i_pafajshem datė 21 Qershor 2007 - 21:40:

Re: Pergjigje

Citim:
Po citoj ato qė tha Muhejminu


Se pari : Nė gjuhėn greke dhe nė kulturėn e saj, “ZOT” (tė gjithė manuskriptet e para tė Biblės janė shkruar me gėrma kapitale) ishte njė titull pėrshkrues qė i vendosej shumė personazheve tė rangjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe vetė guvernatorėt Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetė Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalė pėrdorej pėr persona qė kishin njė autoritet hyjnor.

Se treti: Mos harrojmė se nė atė periudhė pėrfaqėsuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetė testamenti i vjetėr ka disa shembuj tė kėtillė. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallė u ndesh me tė? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).
Nese me lejohet, nje nderhyrje .
Ndoshta eshte pa vend, por doja te te theksoj se tekstet biblike jane shkruar ne hebraisht dhe jane perkthyer ne greqisht me pas.

Te gjithe personalitetet e larta romake ne ate kohe
thirreshin "mesia" qe do te thote zot. Apo si themi ne sot , zoteri. (Keshtu qe i bie qe zoti Berisha te jete ZOTI i Shqiperise.) Shume interesante do te ishte qe dikush i interesuar per keto gjera te lexonte librin " Sekretet e manuskriteve te detit te vdekur".


Postuar nga Muhejminu datė 23 Qershor 2007 - 14:35:

i pafajshem e ke gabim Mesia nuk do te thot Zoteri e as Zot daku, Mesia do te thtoe shqip i vajosur ndersa greqisht perkthhet Kristos ok? Dhe mesia jan quajtur shume veta ne bibel....sa per informacion


Postuar nga BARIU datė 11 Korrik 2007 - 09:57:

Krishti i Bibles

Heb 1:7 ndėrsa pėr tė Birin thotė: ``Froni yt, o Perėndi ėshtė nė shekuj tė shekujve; skeptri i mbretėrisė sate ėshtė skeptėr drejtėsie.


Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 12 Korrik 2007 - 15:32:

Hebrenjtė 1;8 ėshtė njė citim I shkėputur nga ajo e Psalmeve 45: 6. pėrkthimet e disa biblave mundohet qė ta paraqesin se kjo pjes e Letrės drejtuar Hebrenjve e paraqet Jezusin “ZOT”. Pėrkthimi qė kryejnė kėta pėrkthyes tė kėtyre Bibalve nuk ėshtė ai i origjinalit nė greqisht jo vetėm qė del jashtė kontekstit tė avrgjeve paraardhėse por edhe ėshtė i sforcuar. Vetė disa teolog qė mbėshtesin trinitarizmin pohojn se kėto shprehje mund tė paraqiten dhe mund tė pėrkthehen nė njė formė tjetėr, pra nuk kemi njė problem tė gjuhės por njė problem teolgojik qė lind nė kėtė formė. Sepse kėto pjesė janė pėrkthyer sipas dėshirės teologjike, psh nė Versionin RSV ne kemi njė pėrkthim tė ndryshėm tė versetit tė psalmeve “Froni yt hyjnor vazhdon nė pėrjetėsi” (Psalme 45: 6). Ky pėrkthim pėrmendin vetė teologėt qė mbėshtesin trinitarizmin ka tė bėj vetėm me njė tip pėrkthimi qė bazohet nė fushėn e gramatikės. Ndėrsa disa apologjetė thjesht mundohen tė atribuojnė kėtyre verseteve shumė tė dhėna qė si kanė.
Ky pasazh mund tė lexohet:
"Hyjnia ėshtė froni yt pėrjetėsisht."
Ose
"Froni yt ėshtė Zoti pėrjetėsisht."
Shkruesi i letrės thjesht po mundohet tė tregoj qė forni i Jezusit ėshtė pranė Zoti dhe jo qė ai “Jezusi ėshtė Zot” por qė Jezusi ėshtė mbi ėngjėjt pėrsa i pėrket autoritetit shih Zbulesa 3:21. 7:17
Sikurse e pėrmenda qė nė fillim hebrenjtė 1;8-9 ėshtė nėj citim i Psalmeve 45: 6-7 nė gjuhėn Septuiganishte dhe origjinali i tė cilave gjendet nė hebraisht, dhe duhet pranuar qė nė gjuhėn Hebraishte ne nuk mund tė gjemė ndnjė lehtėsim pėrderisa ėshtė e njėjta vėshtirėsi si nė gjuhėn greke. Psalmet 45 ėshtė njė kėngė dashurie qė i atribuhoet maretesės sė Davidit me njė princeshė tė Tirit nė Foenik. Dhe pjesa nė fjalė i atribuohet pikėrisht kėtij Davidi dhe shprehja “Froni yt o Zot” i atribuhoet atij
Ti je shumė i bukur ndėr tė gjithė bijtė e njerėzve, buzėt e tua janė plot nur dhe prandaj Perėndia tė bekuar nė pėrketėsi. Ngjeshe shpatėn nė brezin tėnd o trim i rrethuar ga shkėlqimi yt dhe nga madhėshtia jote. Dhe me madhėshtinė tėnde shko pėrpara mbi qerren firimtare pėr ēshtjen e sė vėrtetės tė shportmadhėsisė dhe tė drejtėsisė dhe doa jote e djathtė do tė tė tregojė vepra tė tmerrshme. Shigjetat e tua janė tė mprehta popujt do tė bien poohtė teje apo do tė hyjnė nė zemėrėn e armiqve tė mbretit. Froni yt, o Perėndi, vazhdon nė pėrjetėsi skeptri i mbretėrisė sate ėshtė njė skepėr drejtėsie......... (Psalm 45).
Duket sikur pėrkthimi i trinitarėve nuk ka kuptim fare apo jo? Ibn Ezra psh e ka pėrkthyer nė kėtė formė kėtė pasazh "froni yt ėshtė [froni i} Zotit " dhe kuptohet qė personi nė fjal ėshtė jo Mesiah por ama Mbreti David
Pasazhi duket qartė qė i rreferohet njė personi fizik pėr tė cilin flitet dhe jo pėr ndonjė person tjetėr po kėshtu edhe tek 1 Kronikat 29:23 thuhet, "Pastaj Salamoni u ul nė fornin e JEHOVAIT." Dhe ky ėshtė po i njėjti fron i premtuar tek 2 Samuel 7:16, kupthet dhe njė herė qė tek hebrenjtė 1:8 nuk kemi njė pohim pėr hyjninė e jeusit por vetėm njė ulje tė tij nė fronin e Zotit sikurse e kanė bėrė shumė njerėz tė tjerė

Po tė shikojmė pasazhin nė greqisht do tė shikojmė
ho thronos sou ho theos eis ton aiona tou ainos
dmth:
froni i jot Zotit tė pėrjetėsisė
por gjithsesi ekziston vėshtirėsia nė pėrkthim duke qenė se ėshtė pėrkthim pas pėrkthimi, dhe jo pėrkthim pas origjianli le tė shohim kontestin. Ta shikosh brėnda kontesktit shikon se pėrkthimi trinitar nuk ka kuptim se na duket njė kapėrci shumė i sforcuar pėr ta pranuar se kjo ėshtė njė shprehje e tillė, adje dhe teksti pasues ėshtė i tillė pra qė pėrshkruar fuqinė madhėshtore tė Perėndėsi, njėsoj si tek Psalmet 45: 6 dhe pėrderisa tek psalmet nuk kishim njė mbishkrim pėr Mesian pėrse ėshtė kėtu njė i tillė? Nėse ėshtė ashtu nėse Davidi ka qen nė fronin e Zotit atėherė pėrse tė mos jetė ai Bir i Perėndis gjithashtu? Pra shikohet qė ėshtė njė keqpėrkthim nė tė cilin baszohen disa ide naive pėr ta mbajtur tė till, sepse dihet qė nėse nė njė moment pėrkthimi ka shumė kuptim atėheė shikohet shumė mirė konteksti i cili tergon qartė me pak fjalė qė nuk ka kuptim dhe pėr qėllim autori i Hebrenjve 1:8 tė quaj Jezusin Zot sikur as ai i Psalmeve tė quaj Davidin Zot.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 12 Korrik 2007 - 23:32:

Shume postim interesant, por (sic vazhdoj te kembengul une) behet fjale per nje interpretim te Bibles hebraike, dhe kjo Bibel mund te interpretohet nga te krishteret si mbeshtetese e faktit qe Jezusi eshte zot, ashtu sic mund te interpretohet nga cifutet e muslimanet si mohuese e po te njejtit fakt. dhe hapesi i kesaj teme ka marre per baze Biblen hebraike, prandaj vazhdoj te them qe kjo teme eshte jo e sakte (duke filluar qe nga titulli) dhe nxit konfliktet nderfetare.


Postuar nga BARIU datė 13 Korrik 2007 - 07:56:

Jezusi eshte Zot.

Muhejminu je munduar shume per te nxjerre gjithe kete shpjegim jashte kontekstit te vertete.

Se pari jo vetem k 1 por edhe te tjeret u shpjegojne Judenjve per Krishtin si Biri i Perendise dhe si Mesia qe ishte premtuar, duke e treguar si kryeprift i persosur, si me i larte se Moisiu e tec.

Tek k 1 ai tregohet si krijuesi v 2,, si i ulur ne te djathten e Atit ne qiell, si ai qe adhurohet nga engjejt v 6 dhe ata nuk adhurojne askend tjeter vec Perendise dhe pastaj v 8: Perqendrimi ne kontekst perseri eshte tek Biri pasi ka qene duke folur per te edhe ne vargjet e meparshme.

Ashtu si vargu tek Ps 45 ne Hebraisht dhe ketu tek Heb perdoret fjala Perendi dhe ata qe s'dine greqisht por e dine cila ishte fjala per Perendine ne Greqisht e kuptojne se kjo fjale perdoret per Krijuesin, Perendine e shenjte, te persosur, te dashur, gjykates e tec dhe Hebrenjve na tregon se Perendia Ate e zbuloi veten ne Birin v 2-3.

Keshtu shpjegimi yt eshte teresisht jashte kontekstit, ata qe duan te studiojne Biblen inkurajohen qe ta lexojne ate ne kontekst dhe atehere mesazhi behet me i qarte.

Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 13 Korrik 2007 - 14:55:

Bari ti me ke then qe shpjegimi im eshte jashte kontekstit, nderkoh qe ske dhen asnje prove per kete, dhe vazhdon me dien tende fikse qe Jezusi eshte Zot dhe pik ska rendesi nese Bibla se thot, per mua e thot apo jo. Une te kam shpjeguar me siper se kjo pjes e korinthasve eshte nje pjese e marre nga Psalmet 45; 6 dhe te shkorava dhe Psalmin.Dhe po keshtu te thash qe duke qen se nga greqishtja ajo pjes eshte e lehte per tu perkthyer ne shume kuptime ateher vihet ne pah teologjia dhe doktrina e besimit, dhe krahasova po te njejtat fjale qe ishin ke psalmet me ato te korithansve. prandaj ku qendron keqcitimi im? askund !!!!


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 13 Korrik 2007 - 22:54:

BARIU kam respekt per ty por per mendimin tim me kot me diskutime teologjike kur bashkebiseduesit replikojne vetem per te kundershtuar ate cka ti beson duke nxjerre lloj-lloj sofizmash dhe duke keqinterpretuar fakte ne menyre plateale.

Kalofsh mire


Postuar nga Muhejminu datė 14 Korrik 2007 - 12:03:

Po mer po
ku ske ci ben samarit i bie gomarit dihet kjo metod....po habitem me 'doktoret' e forumit dhe "teologet" e forumit qe nuk po debatojn me ty ne temen e doktrines....po ia kane len nje muslimani per ta ber kete gje.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.