Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 14 Korrik 2007 - 23:34:

Po cte debatojne, e dine qe kisha tani thote ato gjera qe them dhe une (domethene them une ato qe ka thene kisha, meqe jam me i vogel) per sa i perket interpretimit te bibles (qe sic vazhdoj ta perseris nuk duhet bere ne baze shkencore). Bibla pohon se Zoti ka krijuar universin, perfshi dhe njeriun, dhe deri ketu une e besoj plotesisht kapitullin e Zanafilles, megjithese shume ateiste do me kundershtonin hapur, por per te pershkruar procesin e krijimit e te evolucionit, Bibla perdor metafora, si ajo e adamit, pasi nuk ishte koha e duhur ne historine e njerezimit per te shfaqur te verteten shkencerisht. Pastaj, ne qofte se keto metafora jane marre me kuptimin e pare, dhe jo ate metaforik, eshte gabim i njerezve, dhe jo i Zotit. Nuk duhet harruar se sa probleme ka sjelle leximi i bibles si liber shkencor, dhe ato probleme me duket qesharake te vazhdojne ne shekullin e 21.

Kur u be gjyqi i Galileit, nje nga argumentet kunder tij ishte pikerisht Bibla. Inkuizicioni pretendonte se Galilei ishte gabim ne teorine e tij heliocentrike (zhvilluar mbi bazat e Kopernikut) pasi ne Zanafille thuhej "dielli rrotullohet rreth tokes" (nuk e mbaj mend citatin e sakte por kuptimi ky eshte).


Postuar nga BARIU datė 15 Korrik 2007 - 15:35:

Konteksti

Muhejminu, pergjigja ime konsiston ne te parit e gjerave ne kontekst, pasi kushdo qe e lexon dhe shkeput nje varg nga Bibla vetem mund ta beje ate te thote c'te doje.

Ne kontekst ai kapitull flet per Birin e Perendise dhe gjerat qe une kam permendur, qe Ati na ka folur me ane te Birit, v 2, qe Biri eshte krijues i gjithesise v 2, qe eshte ai qe ka bere te njohur lavdine, fuqine e Perendise dhe ka bere shlyerjen e mekateve v 3, qe eshte me i larte se engjejt dhe qe ata e adhurojne ate v 4-7 dhe ne vazhdim po duke folur per Birin thote: Froni yt o Perendi eshte ne shekuj te shekujve....

Pra te gjitha keto pershkrime jane per Birin, keto gjera i permenda, megjithate me qarte jane ne Bibel.
Nese ky mendim eshte ca i ngushte eshte per arsye se thjesht po flas ate qe shoh se thote shkrimi i Shenjte dhe jo te sjell atje nje botekuptim njerezor. Dhe nese e i lexon vargjet me kujdes s'ka azgje te veshtire te kuptosh qe perqendrimi eshte ne Birin e Perendise, Jezu Krishtin.

Sa per Zanafillen dhe konkluzionet qe nuk eshte shkencore, ky nuk eshte botekuptim zyrtar i krishtere, as Katoliket, Ortodokset as Ungjilloret nuk besojne qe Zanafilla ka vetem anen shpirterore te gjerave por ka edhe anen shkencore. E kaluara eshte e hidhur sidomos per kishen katolike me sulmet e saj per te cilat ka kerkuar ndjese dhe kjo eshte goxha mire.

Qe eshte toka qe rrotullohet rreth diellit e dime te gjithe por duke perdorur gjuhet njerezore perseri ne cdo TV thuhet se dielli lind dhe perendon...
Kam sugjeruar qe te shikoni temen Krijimi - Evolucioni dhe ka nje faqe:
www.AnswerInGenesis.org dhe jam i sigurt se do te mesoni me shume ne shqip ne www.pergjigje.com
Qe te sqaroj se te Bibla nuk eshte ne kundershtim me shkencen, shkenca edhe sot po zbulon shume gjera qe Bibla i ka thene kaq kohe me pare. Por eshte fjala per gjera qe provohen ne nje menyre apo ne nje tjeter dhe jo thjesht teori sic eshte vete ne thelb evolucioni.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 16 Korrik 2007 - 14:13:

Se pari une nuk kam dalur fare jashte konteksti, sepse tregova qe vargu ne fjale eshte nje pasqyrim i vargut te Psalmeve 45: 6, dhe te shpjegova se si po ky tekst eshte interpretuar ne menyre te ndryshme per Davidin dhe te tregova se jan po te njejtat fjale, nderkoh ti as qe i merr parasysh keto gjera dhe me thua mua se nuk e ke te sakte, sepse del nga konteksti. Me pak fjal un te kam then qe autori i letres drejtuar Korinthasve thjesht ka mare ne konsiderate shkrimin tek psalmet dhe ia ka mveshur ate Birit te PErendise, dhe te njejten gje kane bere dhe Psalmet a mos do te thot se dhe Davidi eshte Bir i Perendise>??? Prandaj une nuk jam jashte kontesti po ti rilexoje dhe nje her ate qe te kam shkruar


Postuar nga altruisti datė 10 Nëntor 2007 - 23:09:

Jezusi (paqa qofte mbi te mirin!) ishte nje njeri, profet, lajmetare qe solli mesimet e shenjta (te cilat u ndryshuan me vone), porse jo Zot. Zoti eshte i paster nga cilesite njerezore qe ia mveshin te krishteret.

Zoti eshte Qenie Absolute... Ai eshte i Gjitheditur! Atij i qofshim fale!


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 11 Nëntor 2007 - 01:15:

Citim:
Po citoj ato qė tha altruisti
Jezusi (paqa qofte mbi te mirin!) ishte nje njeri, profet, lajmetare qe solli mesimet e shenjta (te cilat u ndryshuan me vone), porse jo Zot. Zoti eshte i paster nga cilesite njerezore qe ia mveshin te krishteret.

Zoti eshte Qenie Absolute... Ai eshte i Gjitheditur! Atij i qofshim fale!Po ti cte drejte ke qe te mohosh Zotin e nje feje tjeter? do te te pelqente te thosha une tani "Allahu nuk eshte Zot"??????
S'ju kuptoj fare me verte, duket sikur ju kane lare trurin me sapun duru dhe ju kane futur ne koke ca ide qe bien ndesh me tolerancen


Postuar nga BENI_MILANO datė 07 Maj 2008 - 01:28:

Re: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)


Postuar nga BENI_MILANO datė 08 Maj 2008 - 15:11:

E VETMJA ZGJIDHJE ASHT FEJA E JEZU KRISHTIT.......

RENDSI KA SE KUR LINDI JEZU KRISHTI (LUM NA PER TE) FILLOJ NUMRIMI I VITEVE NGA NJSHI! DHE SOT KA 2008 VJET QE KA LINDUR I MAHDI JEZU KRISHT!!! ASHT E RENSISHME SE KUSH KA BESU NE FE TE JEZUSIT E KA NDJEK RRUGEN E TIJ, MERR SHEMBULL AMERIKEN, DHE TE GJITH SHTETET EVROPIAN DHE AUSTRALIA E SHUM SHTETE TE TJERA QE NUK PO I PERMEND JAN SHTETET MA TE PERPARUARA E BEHET JETA JET DHE JAN SHTETET ME TE FUQISHEM DHE ME MIRQENJE ME TE LART NE GLOBIN TOKSOR!!! PERSA BROCKOLLIT AI MUZHARRAFI I VOGEL (SmArTs_WAY) PAK RENDSI KA SE DALLIMIN E SHEF EDHE QORRI E DEGJON EDHE SHURDHI........ FLM.


Postuar nga tolstoy86 datė 08 Maj 2008 - 15:32:

Mir me lal, po me shum se e ka ndjekur Europa krishterimin (e sotem) para 500 vitesh, nuk e ndjek tani. Tani gjithe shtetet qe permend jane laike, dhe ne nje pjese te mire tyre ateizmi ka perqindje shume te medha. Ne mesjete mund te besonin ne budalliqe si puna e faljes me anen e indulgjencave, por me besimtare te krishterimit (te sotem) ishin se jane, dhe shume me teper. Atehere cne qe kaluan 'mesjeten', cne qe per te cuar 'perparimin' ne Amerike zhduken me pare popujt autoktone, cne qe dogjen Xhordano Brunen dhe cne qe dija me e sigurte astronomike qe zoteronte perendimi ishte qendimi i Tokes mbi zhguallin e nje breshke?

Mos me thuaj qe krishterimin (e sotem) nuk e kane ndjekur ndonjehere, e di fare mire qe ne kohet qe permanda une, kisha ishte nje me shtetin dhe kishte nje autoritet absolut, thuaj mbi mbreterit..cne qe ne keto vende ne ato kohe njerezit ishin aq te paster sa derrat..
Ky eshte krishterimi qe ato kane ndjekur? Apo ndjekja e krishterimit, i jipka te mirat me vonese disa shekullore??

Se me car eshte pasuru perendimi tregoja budallenjve dhe femijeve, mos na trego Afriken e Jugut, Australine, Ameriken, Europen ..se me car jane pasuruar..
Hukun dhe Vasko Degamen tregoja heronj po kesaj shtrese te pavetedijshme, jo atyre qe kane bere te pakten historine e te mesmes..

Kush nuk e di qe Europa, fatkeqesisht eshte vampiri i gjithe Botes, qe eshte pasuruar me gjakun e botes, jo te Krishtit, ate mos e perziej..

Cmesim me pasoje pasurimin e Amerikes paska dhene Jezu Krishti, skllaverimin e gjysmes se Afrikes? Kthimin e 'Eldoradove' ne ne Kulla Eifel per vete dhe sketerra per banoret e ketyre vendeve te pasura qe pasurite nuk ua kane pare ndonjehere??

Rri Ben pash Zotin, leji parullat se nuk jemi ne mitingjet e Rames, e verteta nuk merret vesh me kembengulje mushke


Postuar nga sajmolabi datė 16 Maj 2008 - 01:32:

E ēfare beri muhameti ne afrike?????E ēfare do te bente muhameti(mos e dhente zoti) po ti binte ne dore amerika???????????


Postuar nga Tulipani datė 16 Maj 2008 - 10:18:

Si qenka ketu, per te vene duart ne koke ...

Qenkeni bere si avokatet mbrojtes qe e marrin ligjin nen per nen per tu kapur ne ndonje lakune juridike per te fituar ceshtjet.

Jane vec libra, i kane shkruar njerezit

Nese doni te besoni, mos besoni ne ate qe eshte kanceri i cdo ideologjie fetare ... institucionet e figurat e shenjta.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.