Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga sjara datė 01 Qershor 2008 - 19:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha Tulipani

Jane vec libra, i kane shkruar njerezit


Pikerisht ketu gabon ti.


Postuar nga beci datė 17 Korrik 2008 - 13:54:

Une nuk mendoj keshtu

I dashur shkrimtar
Lexova nga shkrimet e tua dukshem te pabaza dhe me vjen keq per ty, prandaj te keshilloj qe te lezosh mė me vemendje dhe njehere dhiaten e re.Nuk mund te japesh perfundime pa bere analizen e gjithckaje.
Me duket se je ne moshe te re dhe pa shoqeri gati te perdoresh gjithcka nga me e thjeshta per te perfituar vemendje.
Duhet te zbulosh shume nga vetja qe te shkruash per biblen
Duhet te dish ēeshte dashuria, urrejtja, besimi, gabimi,dashamiresia, pendimi, duhet te lexosh njeriun ne syte e tij ne zemren e tij, ta inkurajosh ne vendimet e tij ta besh te ndryshoje nga sakrifica qe je duke bere per te.Duhet te dallosh rendesine e te berit gjerat ne menyren e duhur dhe kush eshte menyra e duhur.Ke shume per te mesuar miku im dhe vetem atehere kur ti kesh mesuar, do mund te formulosh vetem nje pyetje.A jam vone?....Ekzistojne qe te tre dhe jane :Ati, Biri dhe Fryma e shenjte.Ati e beri Birin Zot qe ti ti lutesh atij, sepse mund te komunikosh me te pa perlyerin (ATIN)vetem nepermjet tij(Zotit Jezus) sepse ai lan cdo gje me gjak.Por kete mund ta besh duke folur me te pa krenari,keqdashje etj pra me zemer te hapur
Kur te arrish deri ketu me bezile se kam pune


Postuar nga argjendi datė 12 Gusht 2008 - 12:29:

bravo smart way

ketu spat ofendime veqse te verteta
u pa qart qe smart way solli argumente biblike me te forta ndonese aj vet deklarohet si musliman
ndersa ata te krishteret nuk dinin te kunderpergjigjeshin ani pse mendojn se e njohin fen e tyre me mir
nje gje eshte e sigurt
injorantin e verteta e vret...


Postuar nga BARIU datė 12 Shtator 2008 - 10:42:

Nje burim i mire

Per te gjithe ata qe nuk kane patur nje burim te mire apo te mjaftueshem per kete teme, ju mund te gjeni nje Bibel eshte burimi me i mire.

Gjithashtu mund te shihni ne: www.pergjigje.com
ku ka nje pjese te vecante per Jezus Krishtin

Gjithe te mirat
Bariu


Postuar nga hyperborea datė 03 Dhjetor 2008 - 10:18:

A eshte jezusi ZOT?

Si njerez qe jemi dhe jo perendi ne do te vazhdojme ta diskutojme kete gjate dhe secili do ta beje per perfitimet e veta. keshtu ristianet do ta mbrojne sepse eprfitojne prej tij ndersa myslimanet do ta luftojne sepse hymbasin prej tij.

Ndersa nejrezit me arsye qe as fitojne as humbasin pas nje arsyetimi te shkurter dhe vertetimit do ta harrojne ekte fakt dhe do vazhdojne te jetojne.

Tani arsyetimi eshte ky. Nese Jezusi eshte shpallur hyjonr nga Keshilli i Nikeas ateher i bie qe kjo te jete nje marreveshje nejrezore dhe jo shpallje perendie. ky arsyetimj tregon se Jezusi nuk eshte perendi

Me repsekt

Hyperborea


Postuar nga BARIU datė 08 Dhjetor 2008 - 11:08:

Pasaktesi

Nese lexon librin e veprave dhe letrat e apostujve deri tek Zbulesa kupton qarte qe ata besonin se Krishti kishte natyre hyjnore dhe njerezore, dhe kemi cituar plot pjese nga Bibla me pare.

Ne keshillin e Nikeas nuk ishte nje shpallje per here te pare por nje konfirmim, ne unanimitet i udheqesve te kishave si nje pergjigje ndaj mesuesve te rreme. Edhe kjo pergjigje erdhi nga shkrimi i shenjte dhe jo shkrimi i shenjte nga kjo pergjigje.

Por ke te drejte, shume e sulmojne kete mesim dhe eshte pergjegjesi e te krishtereve qe ta besojne dhe shpallin ate.

Gjithe te mirat
Bariu


Postuar nga hyperborea datė 09 Dhjetor 2008 - 08:52:

Nuk kam shume kohe prandaj po shkruaj fare shkurt.

Keshilli i Nikeas nuk perforcoi dicka por mori nje vendim mbi natyren e Jezusit. Nje keshill njerezor vendos per fate hyjnore. Pak e cuditshme.

Keshilli i Nikeas u mblodh vetem pas carjes jashtezakonisht te madhe midis Ariusit dhe Atanasiusit. Nje lufte qe zgjati per shume vjet dhe arsyeja e luftes cuditerisht ishte.......... nese Jezusi ishte Perendi apo jo. Ariusi predikonte qe jo ndersa Atanasiusi kundershtonte me force Ariusin. CIla ishte e verteta? Per kete do te shkruaj disa ore me vone kur te kem me shume kohe. Dmth kur te jem ne shtepi.

Edhe dicka. Libri i apokalipsit eshte i kopjuar nga nje liber i shenjte qe ka egzistuar parabibles dhe qe eshte Avesta e astrianiteve. PO keshtu edhe tek zbulesa gjen pjese te kopjuara nga avesta.


Hyperborea


Postuar nga shelgu datė 10 Dhjetor 2008 - 01:54:

PO te jesh i krishtere ortodoks, beson ne trinine e shenjte, zoti ne te tre. Pra Ati, Biri dhe Fryma e shenjteruar.
Trini e shenjte, hyjnore, thuaja si te duash.

Po te jesh kristian katolik, beson te njejten gje, por aq te ndryshme sa te jete e mjaftueshme per te formuar nje grupim te ri.

I pari qe pranoi kristianizmin ishte Perandori romak Konstandini. Ai e pranoi fene pa shume zbukurime dhe sterhollime.
Pastaj me vone sigurisht qe do te lindin edhe Parti te reja...ajo agrare socialdemokrate e rindertuar...lesh me qime


Postuar nga BARIU datė 10 Dhjetor 2008 - 10:25:

Perseri pasaktesi

Kur u mblodh keshilli i Nikeas Ungjijte dhe letrat ishin shkruar, kisha e kishte mesimin e saj nga Jezusi dhe Apostujt. Ky keshill mbrojti ate qe kisha tashme besonte.
Per te tjerat qe thua per Zbulesen e tec duhen fakte se ka shume perralla te tilla sot.

Bariu


Postuar nga hyperborea datė 10 Dhjetor 2008 - 11:06:

Pasaktesia eshte e jotja.

Ne keshillin e nikeas u paraqiten 88 ungjij dhe u zgjodhen qe te mbeten ne bibel cuditerisht.................. vetem kater qe ishin me shume te ngjashem me nejri tjetrin. E pranon ti se ka nje ungjill te Maria Magdalenes dhe nje ungjill te Judes qe nuk jane perfshire ne bibel? Perse nuk jane perfshire ata ne bibel?

Ne keshillin e nikeas u vendos se cfare duhet te perfshihej ne bibel si dhe u percaktuan datat e pashkeve dhe krishtlindjeve. Dhe c eshte me e rendesishmja u percaktua nese jezusi ishte zot apo jo. E di ti qe krishtlindja ska te beje fare me jezusin por eshte nje feste pagane?

hyperborea


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.