Forumi Horizont Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:28:

A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:30:

Zoti ėshtė i Gjithdijshėm.

Bibla thotė: “Mos u bėni, pra, si ata, sepse Ati juaj i di gjėrat pėr tė cilat keni nevojė, para se ju t'i kėrkoni”. (Mateu 6:8) “Unė jam Zoti, ky ėshtė emri im; nuk do t'i jap lavdinė time asnjė tjetri, as lavdėrimet e mia shėmbėlltyrave tė gdhendura. Ja, gjėrat e mėparshme kanė ndodhur, dhe tani po ju njoftoj gjėra tė reja; unė jua bėj tė njohura para se tė mbijnė”. (Isaia 42:8-9)


Kurse Jezusi nuk ishte i Gjithdijshėm.

Jezusin kur e pyėtėn pėr ditėn e fundit ai u pėrgjigjė: ''Sa pėr atė ditė dhe atė orė, askush nuk e di, as engjėjt nė qiell, as Biri, por vetėm Ati”. (Marku 13:32 poashtu shih: Mateu 24:36) Poashtu padituria e tij ceket edhe nė kėtė citat tjetėr biblik ku tregon se: “Dhe, duke parė nga larg njė fik qė kishte gjethe, shkoi pėr tė parė nė se mund tė gjente diēka atje; por, kur iu afrua, s'gjeti asgjė pėrveē gjetheve, sepse nuk ishte koha e fiqve”. (Marku 11:13)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:32:

Zoti ėshtė i Plotfuqishėm.

Bibla e tregon Zotin si Zot tė Plotfuqishėm: “Unė jam Perėndia i plotfuqishėm…”. (Zanafilla 17:1) “… Perėndi i plotfuqishėm”. (Ekzodi 6:3)Jezusi ishte i pafuqishėm.

Por Jezusi tregohet i pafuqishėm: “Unė s'mund tė bėj asgjė nga vetja ime”. (Gjoni 5:30) “Atėherė e pėshtynė nė fytyrė, e goditėn me shuplaka; dhe disa tė tjerė i ranė me grushta, duke thėnė: “O Krisht, profetizo! Kush tė ra?”. (Mateu 267-68) “Atėherė iu shfaq njė engjėll nga qielli pėr t'i dhėnė force”. (Lluka 22:43) Pėr mė tepėr , Jezusi nuk u ringjall vetė nga tė vdekurit, por ishte Perėndia ai qė e ringjalli, citoj: “Kėtė Jezus, Perėndia e ka ringjallur; dhe pėr kėtė tė gjithė ne jemi dėshmitarė!” (Veprat e Apostujve 2:32). Kėtu tregohet se kush ėshtė Perėndia i vėrtetė. po tė ishte Jezusi Zot, a nuk ka mundur qė ta ringjall vehten??!! .


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:34:

Zoti nuk lodhet dhe nuk flen.

Bibla thotė: “Nuk e di ti, vallė, nuk e ke dėgjuar? Perėndia i pėrjetėsisė, Zoti, krijuesi i kufijve tė tokės, nuk mundohet dhe nuk lodhet, zgjuarėsia e tij ėshtė e panjohshme”. (Isaia 40:28) “Ja, ai qė mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle“. (Psalmi 121:4)Por Jezusi ishte lodhur, por edhe ka fjetur sikur edhe ne.

Bibla thotė: „Dhe Jezusi, i lodhur nga udhėtimi, u ul pranė posit“. (Gjoni 4) “Dhe ja, qė u ngrit nė det njė stuhi aq e madhe, sa valėt po e mbulonin barkėn, por ai flinte”. (Mateu 8:24) “Ai ndėrkaq po flinte nė kiē mbi njė jastėk”. (Marku 4:38)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:36:

Zoti nuk mund tė shihet.

Bibla aludon qartė se Zoti nuk mund tė shihet dhe qė kėrkush nuk e ka parė: “Dhe tha akoma: "Ti nuk mund tė shikosh fytyrėn time, sepse asnjė njeri nuk mund tė mė shikojė dhe tė jetojė". (Ekzodi 33:20) “Dhe Ati, qė mė dėrgoi, ai vetė ka dėshmuar pėr mua; ju nuk e keni dėgjuar kurrė zėrin e tij dhe as nuk e keni parė fytyrėn e tij…”. (Gjoni 5:37) “Askush s'e pa Perėndinė kurrė…”. (Gjoni 1:18) “Askush s'e ka parė ndonjėherė Perėndinė”. (1 Gjonit 4:12)Jezusi jetoj nė mesin e njerėzve

Kurse Jezusin e kanė parė dhe ka qendruar nė mesin e njerėzve, ka pas familje, ka qen i dėrguar i Zotit, etj., ku bibla vetė tregon pėr kėtė: “A nuk ėshtė ky i biri i marangozit? Nuk quhet nėna e tij Mari, dhe vėllezėrit e tij Jakob, Iose, Simon dhe Juda?”. (Mateu 13:55) “Atėherė njerėzit, kur panė shenjėn qė bėri Jezusi, thanė: Me tė vėrtetė ky ėshtė profeti, qė duhet tė vijė nė botė”. (Gjoni 6:14) “Ata i thanė: ''Ēėshtjen e Jezusit nga Nazareti, qė ishte njė profet i fuqishėm nė vepra dhe nė fjalė pėrpara Perėndisė dhe pėrpara gjithė popullit”. (Luka 24:19) Kurse te 1 Gjoni 1:1 thekson qė njerėzit e panė Jezusin dhe e prekėn atė.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:39:

Zoti nuk ėshtė njeri dhe nuk jeton nė tokė.

Bibla thotė: “Perėndia nuk ėshtė njė njeri, qė mund tė gėnjejė, as edhe bir njeriu qė mund tė pendohet”. (Numrat 23:19) “Nė tė vėrtetė ai nuk ėshtė njė njeri si unė, tė cilit mund t'i pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė”. (Jobi 9:32) “Po a ėshtė e vėrtetė qė Perėndia banon mbi tokė? Ja, qiejt dhe qiejt e qiejve nuk mund tė tė nxėnė dhe aq mė pak ky tempull qė kam ndėrtuar!”. (1 Mbretėrve 8:27)Jezusi ka qenė njeri, bir i njeriut dhe ka jetuar nė Nazaret.

Bibla thotė: ''Me tė vėrtetė ky njeri ishte i drejtė!''. (Luka 23:47) “Erdhi Biri i njeriut, qė ha dhe pi…”. (Mateu 11:19) “Por, ndėrsa ata qėndronin nė Galile, Jezusi u tha atyre: ''Biri i njeriut do t'u dorėzohet nė duart e njerėzve”. (Mateu 17:22) “dhe, mbasi arriti atje, zuri vend nė njė qytet qė quhej Nazaret, qė tė pėrmbushej ajo qė ishte thėnė nga profetėt: ''Ai do tė quhet Nazareas”. (Mateu 2:23) “Ata i thanė: ''Ēėshtjen e Jezusit nga Nazareti, qė ishte njė profet i fuqishėm nė vepra dhe nė fjalė pėrpara Perėndisė dhe pėrpara gjithė popullit”. (Luka 24:19)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:41:

Zotit i takon adhurimi.

Bibla thotė: “Adhuro Zotin, Perėndinė tėnde, dhe shėrbeji vetėm atij”. (Mateu 4:10) “Por ti, kur lutesh, futu nė dhomėzėn tėnde, mbylle derėn dhe lutju Atit tėnd nė fshehtėsi; dhe Ati yt, qė shikon nė fshehtėsi, do tė ta shpėrblejė publikisht”. (Mateu 6)Jezusi nuk adhurohet.

Kurse Jezusin nuk e kanė adhuruar, Jezusi ka urdhėruar qė tė adhurohet vetėm Perėndia, sepse edhe ai e ka bėrė njė gjė tė tillė: “ndėrsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39) Nėse Jezusi ėshtė Zot. A i lutet Zoti Zotit ??!!

Poashtu dishepujt kėrkuan nga Jezusi si tė luteshin, por ai ju tregoj si tė luten jo atij, por Perėndisė, ku thotė: “Adhuro Zotin, Perėndinė tėnde, dhe shėrbeji vetėm atij”. (Mateu 4:10) “Dhe ai u tha: ''Kur tė luteni, thoni: "Ati ynė qė je nė qiej, u shenjtėroftė emri yt, ardhtė mbretėria jote, u bėftė vullneti yt si nė qiell edhe nė tokė. Na jep ēdo ditė bukėn tonė tė nevojshme. Dhe na i fal mėkatet tona, sepse edhe ne i falim fajtorėt tanė; dhe mos lejo tė biem nė tundim, por na shpėto nga i ligu”. (Luka 11:2,4)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:44:

Zoti nuk tundohet nga e keqja.

Bibla thotė: „Askush kur tundohet tė mos thotė: ''Jam tunduar nga Perėndinė'', sepse Perėndia nuk mund tė tundohet nga e keqja, dhe ai vet nuk tundon asnjeri“. (Jakobi 1:13)Jezusin e ka tunduar djalli.

Bibla thotė: „Atėherė Fryma e ēoi Jezusin nė shkretėtirė, qė djalli ta tundonte“. (Mateu 4:1) „dhe qėndroi nė shkretėtirė dyzet ditė, i tunduar nga Satanai“. (Marku 1:13)Jezusi ia mohoi vetes mundėsinė dhe dėshiren, nė bibel tregohet: „Atėherė nėna e bijve tė Zebedeut iu afrua bashkė me bijtė e vet, ra pėrmbys para tij dhe i kėrkoi diēka. Dhe ai i tha: ''Ēfarė do?''. Ajo u pėrgjigj: ''Urdhėro qė kėta dy bijtė e mi tė ulen njeri nė tė djathtėn dhe tjetri nė tė majtėn nė mbretėrinė tėnde''. Dhe Jezusi, duke u pėrgjigjur tha: ''Ju nuk dini ēfarė kėrkoni; a mund ta pini ju kupėn qė unė do tė pi dhe tė pagėzoheni me pagėzimin me tė cilin unė do tė pagėzohem? Ata i thanė: ''Po, mundemi''. Atėherė ai u tha atyre: ''Ju me tė vėrtetė do ta pini kupėn time dhe do tė pagėzoheni me pagėzimin me tė cilin unė do tė pagėzohem; por nuk ėshtė nė dorėn time qė tė uleni nė tė djathtėn time ose nė tė majtėn time, por u ėshtė rezervuar atyre, tė cilėve u ėshtė pėrgatitur nga Ati im''. (Mateu 20:20-23) “…por kjo ndodh qė bota ta njohė se unė e dua Atin dhe se bėj ashtu siē Ati mė ka urdhėruar”. (Gjoni 14:31) “Pastaj u nis qė andej dhe shkoi nė krahinėn e Tiros dhe tė Sidonit; hyri nė njė shtėpi dhe donte qė askush tė mos e dinte, por nuk mundi tė qėndrojė i fshehur”. (Marku 7:24) Sikur Jezusi tė ishte nga origjina e babait, pra Zot sic pretendojnė ata, atėher ai duhet tė jetė njėsoj si Ati nė dėshirė dhe mundėsi.

Kėto ishin disa krahasime nė mes Zotit dhe Jezusit. Pra, nga kėto citate qė cekėm, logjikoni vet me arsyen tuaj, a mund tė jetė Jezusi Zot?

Poashtu kemi edhe citate tjera biblike ku tregojn se Jezusi nuk ėshtė Zot, dhe qė vet Jezusi me fjalėt e tij e tregon:

a) „Unė s'mund tė bėj asgjė nga vetja ime; gjykoj sipas asaj qė dėgjoj dhe gjyqi im ėshtė i drejtė, sepse nuk kėrkoj vullnetin tim, por vullnetin e Atit qė mė ka dėrguar. Nėse unė dėshmoj pėr veten time, dėshmia ime nuk ėshtė e vėrtetė“. (Gjoni 5:30,31)

b) „Ati ėshtė mė i madh se unė”. (Gjoni 14:28)

c) “Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Shėrbėtori nuk ėshtė mė i madh se padroni i tij, as i dėrguari mė i madh se ai qė e ka dėrguar”. (Gjoni 13:16)

d) “Jezusi i tha: ''Mos mė prek, sepse ende nuk u ngjita te Ati im; por shko te vėllezėrit e mi dhe u thuaj atyre se unė po ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj, te Perėndia im dhe Perėndia juaj''. (Gjoni 20:17)

e) “Dhe kur t'i ketė nėnshtruar tė gjitha, atėherė Biri vetė do t'i nėnshtrohet Atij qė i nėnshtroi tė gjitha, qė Perėndia tė jetė gjithēka nė tė gjithė”. (1 Korintasve 15:28)

f) „Burra tė Izraelit, dėgjoni kėto fjalė: Jezusi Nazareas, njeriu i dėftuar nga Perėndia ndėr ju me vepra tė fuqishme, me mrekulli dhe shenja qė Perėndia bėri ndėr ju me anė tė tij, siē edhe vet e dini“. (Veprat e apostujve 2:22)

g) „Edhe rashė pėrpara kėmbėve tė tij pėr ta adhuruar, por ai mė tha: ''Ruaju se e bėn, unė jam bashkėshėrbėtori yt si dhe i vėllezėrve tė tu qė kanė dėshminė e Jezusit. Perėndinė adhuroje! Sepse dėshmia e Jezusit ėshtė frymė e profecisė“. (Zbulesa 19:10)

h) “Dhe kjo ėshtė jeta e pėrjetshme, tė tė njohin ty, tė vetmin Perėndi tė vėrtetė, dhe Jezu Krishtin qė ti ke dėrguar”. (Gjoni 17:3)


Postuar nga SmArTs_WAY datė 19 Korrik 2006 - 18:46:

Ka edhe me djetra dhjetra citate biblike qė e hjedhin poshtė hyjninė e Jezusit. Vėrtet nuk dojnė koment kėto citate.

Nė tė vėrtetė para 2000 vjetėve Jezusi profetizoi se njerzit do ta adhuronin mė kot dhe do ta besonin nė doktrina tė krijuara nga njerėzit dhe jo nga Perėndia: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9) poashtu tha: “Do ta njihni tė vėrtetėn dhe e vėrteta do t’ju bėjė njerėz tė lirė”. (Gjoni 8:32)


Postuar nga lorie datė 19 Korrik 2006 - 20:56:

Hey Smartie

keto pikat qe po lexoja lart jane vertet interesante dhe qendrojne dhe me vjen mire qe ke cituar dhe Biblen per keto gjera. Zoti dhe Jezusi nuk jane njesoj. Sikur Zoti te ishte Jezusi,atehere Zoti nuk do quhej ZOT. Pikerisht sepse eshte i gjithpushtetshem,sepse di gjithcka ,sepse ka fuqi absolute,sepse eshte kudo quhet ZOT. Dhe pikerisht sepse Jezusi i bindet atij -Jezusi quhet biri i Zotit. ( dy pjese qe perbejne Trinity)
Megjithate Zoti mund te shfaqet ne Toke nga menyrat me te ndryshmet qe imagjinata dhe krijimtaria e tij lejon. Dhe kur shfaqet ne nje menyre tokesore sic eshte 'njeriu' domosdo qe do kaloj npm fazave njerezore dhe domosdo do limitoje veten e tij nga fuqia e madhe qe mund te shfaqe vetem qe te jete si njerezit. Pra ne shume menyra Jezusi ishte komplet njerezor,madje dhe ne ungjillet ai e quan veten Biri i njeriut-'the son of man' rreth 70 here (30 ne Mateu/5 ne Mark/25 here ne Luke/10 here ne Gjonin)sepse e pelqente kaq shume te identifikohej me njerezit duke nxjerre ne pah dashurine e tij per ta.
Ne shume menyra ai ishte dhe hyjnor,nqs lexon kapitullin e Hebrenjve 1 dhe 2 eshte nje permbledhje shume fantastike e Jezusit njerezor me Jezusin hyjnor.
Ne Bibel Jezusi pershkruhet me superior sesa engjejt tek Heb 1:1-13 dhe tek Heb 2:1-18 pershkruhet komplet si dishepujt e tij,njerezor.
Fakti qe Jezusi vdiq dhe u ringjall ne diten e trete ka bazamentin e besimit kristian.Nqs Jezusi nuk do ishte ngjallur ne diten e trete ,besimi yne do ishte i kote.-ky fakt midis te tjerash perben Hyjnine e tij.
Tek Mateu 28:18 Jezusi thote qe gjithe autoriteti ne parajse dhe ne toke i eshte dhene atij.(kjo gje i eshte dhene nga Zoti prandaj dhe ai nuk do qe te marr asnje credit mbi veten dhe do qe ti jape Zotit lavdine) Jezusi ehste i fuqishem ne toke dhe ne parajse, por fakti qe ai thote se s'mund te bej asgje pa deshiren e Atit apo Zotit eshte nje shenje respekti kundrejt tij.

Tek Revelations 22 :13 Jezusi thote :Une jam Alpha dhe Omega .I pari dhe i Fundit,Fillimi dhe Mbarimi.
Ai eshte gjithcka sepse Zoti e beri ate te jete gjithcka.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 20 Korrik 2006 - 14:02:

Pėrshėndetje i nderuar.

I nderuar ti, asnjė argument nuk solle qė Jezusi ėshtė Zot.

Tė tė bėjė njė pyetje. Jezusi kur lutej, pse i lutej Zotit, nėse ai qenka Zot, mirėpo i shkrirė nė njeri?

Nėse ai ėshtė Zot, nuk ka pse tė lutet...sepse ai ėshtė vetZot.

apo vet fjala jote: sepse Zoti e beri ate te jete gjithcka.... eshte argument se ai kishte nje Zot, dhe ai (jezusi) nuk ishte Zot.
Dhe dije se ska mundėsi qė njė krijesė tė jetė edhe bir i njeriut edhe bir i Zotit, kėtė ta tregon edhe Bibla...

“Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2], pra si ka mundėi qė njė krijesė qė edhe katragjyshin e pati njeri tė jetė Zot?...

apo mund tė shohim edhe kontradikta nė Bibėl si pėrshmebull, breznitė e Jezusit:

Nė Mateun 1/1-17 vėrejmė siē vijon:
1. Fragmenti vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendojnė)?!!
2. Pretendojnė se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!!
3. Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!!
4. Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”.
Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt n[ Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!!
5. Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!
Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?!
6. Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!!
8. Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36).
9. Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

Po pate dėshirė vazhdojmė prap...

Paqa qoftė mbi pasuesit e udhėzimit
smarts way
kumanovė


Postuar nga lorie datė 20 Korrik 2006 - 22:01:

Smartie

lexoje mire Biblen. Ti po ben te njejtat pyetje qe njerezit ne ate kohe ia bene Jezusit. Shume pergjigje i ke ne mesazhin e pare qe te shkruajta por po te jap dhe nje te dyte.

LEXOJE MIRE pjesen e Mateut 22: 41. (e kam ne anglisht)

Whose son is the Christ?
While the Pharisees were gathered together,Jesus asked them,"what do you think about the Christ ? Whose son is he? "
"The son of David ,'they replied.
He said to them,'How is it then that David,speaking by the Spirit,calls him 'Lord'?
For he says,
'The Lord said to my Lord:
Sit at my right hand
until i put your enemies
under your feet.'(Psalm 110:1)
If then David calls him'Lord',how can he be his son? No one could say a word in reply,and from that day on no one dared to ask him any more questions.


Postuar nga BARIU datė 23 Korrik 2006 - 15:23:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Nuk e di se cfare Bible keni perdorur per te arritur kete perfundim. Por Bibla qe eshte e perkthyer nga Greqishtja e vjeter gjuha e Dhjates se re thote:

Isa 9 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.

KETO FJALE JANE PER MESIAN QE ESHTE KRISHTI.

Joh 8:55 Por ju ende s`e keni njohur, kurse unė e njoh dhe, po tė thoja se nuk e njoh, do tė isha njė gėnjeshtar si ju; por unė e njoh dhe e zbatoj fjalėn e tij.
Joh 8:56 Abrahami, ati juaj, ngazėllohej nė shpresėn qė tė shihte ditėn time; e pa dhe u gėzua``.
Joh 8:57 Judenjtė, pra, i thanė: ``Ti ende nuk je pesėdhjetė vjeē dhe e paske parė Abrahamin?``.
Joh 8:58 Jezusi u tha atyre: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: para se tė kishte lindur Abrahami, unė jam``.

KETO FJALE U THANE NGA MESIA QE ESHTE KRISHTI ZOT.

Joh 1:1 Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi.

KETO FJALE JANE PER JEZU KRISHTIN ZOT.

Joh 13:12 Kėshtu, mbasi ua lau kėmbėt, mori pėrsėri rrobat e tij, zuri vend rishtas nė tryezė dhe u tha atyre: ``A e kuptoni kėtė qė ju kam bėrė?
Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.
Joh 13:14 Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

KRISHTI VETE THA: JU ME QUANI MESUES DHE ZOT DHE MIRE THONI SEPSE JAM.

1Co 1:1 Pali, i thirrur apostull i Jezu Krishtit, me anė tė vullnetit tė Perėndisė, dhe vėllai Sosten,
1Co 1:2 kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, tė shenjtėruarve nė Krishtin Jezus, tė thirrur shenjtorė, bashkė me tė gjithė ata qė nė ēdo vend e thėrrasin emrin e Jezu Krishtit, Zotit tė tyre dhe tonit:

KESHTU E QUAJTEN TE KRISHTERET E HERSHEM.

Keto jane vetem nje pjese e vogel e shkrimit te shenjte qe tregon qarte se Krishti eshte Zot. Nese ka ndonje gje per te cilen kisha nuk e ka ndryshuar doktrinen e saj eshte se Krishti eshte Zot.

Lexojini mire keto pasazhe. Ka edhe shume te tjera.

Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga vockelpiti datė 25 Korrik 2006 - 14:57:

Re: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Kam nje pyetje ,meqenese jam anetare e re dhe se di si ka shkuar biseda.

Mos je gje deshmitar i Jehovait ti?

 

 

 

 

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)


Postuar nga lorie datė 25 Korrik 2006 - 20:38:

Bariu

me pelqejne pjeset qe ke zgjedhur nga Bibla. E tregojne akoma me qarte identitetin e Krishtit.


Postuar nga oliinter datė 26 Korrik 2006 - 11:14:

Nena Natyre ne vetvete ka nje rregullsi qe quhet ndrushe dhe dora hyjnore. Kjo eshte ajo qe da vinci kishte zbuluar dhe njihet ndryshe si kodi i da vincit.

Bibla eshte nje liber i shkruar nga 40 prifterinj dhe ne te eshte perfshire jezusi si bir i zotit dhe jane lene jashte saj aspekte si jezusi njeri i zakonshem. Jezusi eshte martuar me mbrapa me maria madalenen dhe kane pase nje vajze. Kisha edhe sot nuk e lejon nje gje te tille.

Ku eshte varri i maria madalenes???

sipas da vincit maria madalena ne ditarin e saj e njeh jezusin si njeri i zakonshem qe me pas edhe u martua me te.

"THERE IS ONLY ONE GOD"

te tjeret jane vetem profete te tij.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 28 Korrik 2006 - 22:35:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote JOOOOOOOOOO

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Isa 9 Sepse na ka lindur njė fėmijė, njė djalė na ėshtė dhėnė. Mbi supet e tij do tė mbėshtetet perandoria dhe do tė quhet Kėshilltar i admirueshėm, Perėndi i fuqishėm, Atė i pėrjetshėm, Princ i paqes.


E sa interesant je be i nderuari shok. Vet po tregon se ai (Jezusi) qenka qė paska njė fillim,... (ndėrsa dije) se Zoti ska fillim e as mbarim kėtė e tregon edhe vet Bibla: "Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2)... a e kuptove i nderuar, mbase ai (Zoti) nuk vdes ai as nuk lind, ndėrsa Jezusi vdiq njė dit, kėshtu na tregon Marku: “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37).. a ban tė bėj pyetje???... Kujt ia dha kėtė frym???? apo kujt i lutej ai kur lutej siē na tregon Luka: “ndėrsa po lutej, qielli u hap”, “Por ai tėrhiqej nė vende tė vetmuara dhe lutej”, ” Jezusi po lutej nė vetmi”, “dhe ra nė gjunj dhe lutej”, “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 3:21/ 5:16/ 9:18/ 22:41/ 6:12), apo siē na tregon Mateu: “Dhe, si shkoi pak pėrpara, ra me fytyrė pėr tokė dhe lutej” (Mateu 26:39).... Ku mbeti hyjnya e Jezusit?????.. ai qenka Zot, Zoti i lutka Zotit, pastaj Zoti ia pranon lutjen Zotit, dhe Zoti shkonte dhe rrinte me njerėz dhe lutej te Zoti pėr ndihmė ndaj njerėzve...po kjo ēka ėshtė i nderuar, vallė a mund ta kupton dikush kėtė mbase une nuk po e kuptojė.. apo do tė mė thuani si disa tė krishterė se mendja e njeriut ėshtė e ngushtė pėr ta kuptuar, atėherė qfarė qėllimi ka jeta dhe besimi pėr juve??? mbyllje syve dhe pik, d.m.th. pasimi qorrasi e verbėrisht??? jo jo, e vėrteta kėrkohet..
Atėherė nėse qenka si disa qė po thonė se Bibla thotė PO, atėherė unė solla argumente se thotė JO, d.m.th. kontradikta dhe asgjė mė shumė... e si ka mundėsi njė libėr hyjnorė tė jetė jo perfekt????d.m.th. kjo tregon se ai (Bibla) nuk ėshtė hyjnorė por ėshtė njerėzor qė e shkrujtėn 40 autorė.

Mbeteni tė rrespekt nga une
smarts way
abdulmuhsini
kumanovė, 28.07.2006


Postuar nga Amstel datė 03 Gusht 2006 - 11:47:

une mund te them se jezusi eshte zot ndoshta nuk me kujtohen tani shprehje nga bibla por e kam lexuar ate tre her dhe jo vetem kam shkuar dhe kam kerkuar shume gjera per kete teme dhe mund te them se eshte zot...

nese jezusi nuk mund te ishte zot!si mundi te rringjall tere ato njerez?
nese jezusi nuk ishte zot si i sheroi te gjithe nga semundjet e djallit?

do te thoni ju nga fuqia e zotit por ai eshte vet zot...dhe jezusin qe krijoi e krijoi nga pjeset etij dhe detyrimisht do ta quante birin e tij,si mund ta quante ndryshe...
prandaj nje fjale ne bibel thote
perendia+jezusi+fryma e shenjte=1.


Postuar nga BARIU datė 05 Gusht 2006 - 15:24:

Jezusi eshte Zot!

Te nderuar miq qe keni hapur kete teme. Po perpiqeni te sillni ketu jo interpretimin e Bibles per Jezu Krishtin por tuajin qe eshte thjesht njerezor.

Citimet nga Bibla qe kam bere une jane vetem pak nga ato shume qe ka Bibla te tilla qe tregojne qarte se Krishti eshte Zot dhe une jam kaq i bekuar te kem nje mardhenie personale me Krishtin qe eshte i gjalle.

Per ju qe nuk kuptoni se pse Jezusi u lut, hengri ushqim, u lodh ju lutem mos harroni se Krishti kur ishte ne toke kishte dy natyra: Njerezoren dhe Hyjnoren. Per kete shkrimi i shenjte thote:

Phi 2:4 Kini nė ju po atė ndjenjė qė ishte nė Jezu Krishtin,
Phi 2:5 i cili, edhe pse ishte nė trajtė Perėndie, nuk e ēmoi si njė gjė ku tė mbahej fort pėr tė qenė barabar me Perėndinė,
Phi 2 por e zbrazi veten e tij, duke marrė trajtė shėrbėtori, e u bė i ngjashėm me njerėzit;
Phi 2:7 dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e pėruli vetveten duke u bėrė i bindur deri nė vdekje, deri nė vdekje tė kryqit.
Phi 2:8 Prandaj edhe Perėndia e lartėsoi madhėrisht dhe i dha njė emėr qė ėshtė pėrmbi ēdo emėr,
Phi 2:9 qė nė emėr tė Jezusit tė pėrkulet ēdo gju i krijesave (ose gjėrave) qiellore, tokėsore dhe nėntokėsore,
Phi 2:10 dhe ēdo gjuhė tė rrėfejė se Jezu Krishti ėshtė Zot, pėr lavdi tė Perėndisė Atė.

Shikoni ai braktisi madheshtine prane Atit ne qiell qe te na pajtoje ne me Perendine dhe shkoi deri ne kryq, per ty dhe mua, cfare dashurie.
Por Perendia e lartesoi dhe nje dite jo vetem ata qe e njohin dhe e adhurojne si Zotin dhe Shpetimatarin e tyre por cdo gjuhe do te rrefeje qe Krishti eshte Zot. Aleluja.

Shikoni cfare beri Thomai:
ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.
Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.
Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.
Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Shikoni se si vepruan dishepujt para se Krishti te kthehej tek Ati:

Luk 24:50 Pastaj iu priu jashtė deri nė Betani dhe, si i ngriti lart duart, i bekoi.
Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.
Luk 24:53 Dhe rrinin vazhdimisht nė tempull duke lavdėruar dhe bekuar Perėndinė. Amen!

Shkrimi i Shenjte vazhdon te thote kush ka veshe per te degjuar le te degjoje. Krishti eshte Zot, une jam i bekuar te perulem e ta adhuroj si dishepujt 2000 vjet me pare.

Gjithe te mirat:
Bariu.


Postuar nga Simona datė 05 Gusht 2006 - 16:59:

Ata qe thone se Jezusi nuk eshte zot mos kane hall valle te thone se Muhamedi eshte i vellai?

Ti qe e ke hapur kete teme dhe thua jo se ne bibel se kam lexuar ndonjehere kete ,mund te me thuash se jam kureshtare ne kuran muhamedin  cer e ka zoti kusheri apo komshi?


Postuar nga SmArTs_WAY datė 08 Gusht 2006 - 14:39:

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
une mund te them se jezusi eshte zot ndoshta nuk me kujtohen tani shprehje nga bibla por e kam lexuar ate tre her dhe jo vetem kam shkuar dhe kam kerkuar shume gjera per kete teme dhe mund te them se eshte zot...

I nderuar, Feja eshte me argumente e nuk eshte vec te thuash keshtu e keshtu.... une kam sjellur fakte ndersa prej krishtereve ende nuk ka fakte.

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
nese jezusi nuk mund te ishte zot!si mundi te rringjall tere ato njerez?
nese jezusi nuk ishte zot si i sheroi te gjithe nga semundjet e djallit?


Ai nuk ishte Zot, mirepo i Derguar i Zotit... dhe Atij (Jezusit), Zoti i Lartesuar i dha fuqi per te sheruar, edhe pse ai nuk sheronte, mirepo ishte shkas ne toke qe Zoti nga Qielli te i sheron apo ngjall ndonje njeri.

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
do te thoni ju nga fuqia e zotit por ai eshte vet zot...dhe jezusin qe krijoi e krijoi nga pjeset etij dhe detyrimisht do ta quante birin e tij,si mund ta quante ndryshe...
prandaj nje fjale ne bibel thote
perendia+jezusi+fryma e shenjte=1.


1+1+1=3, e jo 1... kush e paska bere ate matematik paska bere gabim te madh i nderuar, mirepo nuk eshte qudi e madhe mbade Bibla eshte e shkruar nga 40 autore, e ndoshta ka pasur prej tyre qe kane njohur mtematiken.


Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU

Citimet nga Bibla qe kam bere une jane vetem pak nga ato shume qe ka Bibla te tilla qe tregojne qarte se Krishti eshte Zot dhe une jam kaq i bekuar te kem nje mardhenie personale me Krishtin qe eshte i gjalle.


Une nuk jam duke folur se Bibla nuk e llogarit Zot... Une jam duke folur per ato kontaadikta Biblike, qe jane te qarta si hana e plote ne mesin e nates. I nderuar une po te sjell citate nga Bibla:

"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11]
Valle qfar thua per kete citat???... Mateu a harroj se Ai (Jezusi) eshte "Zot".. ai (Mateu) shpesh thote Zoti per Jezusin, mirepo tani i paskan ikur fjalet dhe tha Profeti....

apo i nderuar qfar thua per citatin:
"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Jezusi po thote: "Hyu yne"... qe d.m.th. se ai ka qene njeri dhe e ka llogaritur dike tjeter Zot...

apo qfar thua i nderuar per citatin Biblik:
"Kush ju pranon juve, me pranon mua, e kush me pranon mua, prano ate qe me dergoi mua. Kush pranon profetin pse eshte profet, do te marre shperblimin qe i takon profetit." [Bibla: Mateu 10/40-41]
e qe ky citat tregon se Jezusin e dergoi dikush... e kush ishte Ai... ??? Ai ishte Zoti i Lartesuar...

nje pyetje logjike te nderuar:
"Si ka mundesi, qe nje qenie te shkrihet nje tri, dhe njehererit te llogaritet profet dhe Zot, apo njeherit te llogaritet edhe bir i davidit edhe bir i Zotit, apo si mund vetZoti ta llogarise vetveten edhe Zot edhe bir i Zotit, atehere, pse behet gjithe kjo mshtjellim...

ju pres ne nje debat intelektual e vellazeror...


Postuar nga Amstel datė 08 Gusht 2006 - 19:16:

smarts une kam dhene pergjigje per ato gjera qe di vella,
ti thua eshte e barabarte me 3 ketu nuk flitet per matematike lal eshte dicka qe eshte e shkruar edhe ne bibel.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 08 Gusht 2006 - 20:20:

Citim:
Po citoj ato qė tha NIK_SERIOZI
smarts une kam dhene pergjigje per ato gjera qe di vella,
ti thua eshte e barabarte me 3 ketu nuk flitet per matematike lal eshte dicka qe eshte e shkruar edhe ne bibel.


E qarte i nderuar se ke qene duke folur per ate qeke lexuar, mirepo ai leximi yt nuk duhet te izolohet... sepse ne vetleximi e Bibles mund te shohesh kontradikta ne vet qeshjten e trinitetin... Nese e ke lexuar postimin tim para ketij, ka mjaftur

paq per te udhezuarit

tung
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Simona datė 15 Gusht 2006 - 13:58:

Me vjen shume keq kur lexoj tema te tilla koti pa pike kuptimi bazuar ne bestytni fanatike rracizmi fetar qe ju con ne turqine e prapambetur.Nejse eshte zgjedhja juaj ne cdo gjykim qe beni,paci suksese ne ardhmerine e kosoves me turqelizmin tuaj.

Feja e shqiptarit eshte shqiptaria!


Postuar nga tresh datė 15 Gusht 2006 - 14:05:

1+1+1=3 e nuk bejne 1 Sa mire qe e zbuluat.
pfff akoma su lodhet me te njejten logjike.Tjeter matematika e tjeter besimi.Po mqs ke nevoje per matematike ja te te them se tulla ka gjatesi gjeresi e lartesi.Jane te tre komponente te ndryshem po nuk bejne pa njera tjetren e i japin forme e jetes tulles.
E kape ku desha te dal??!!


Postuar nga Amstel datė 15 Gusht 2006 - 16:43:

tresh je pergjigj tamam lal per kete.


Postuar nga imagjino_sikur datė 15 Gusht 2006 - 18:29:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Me vjen shume keq kur lexoj tema te tilla koti pa pike kuptimi bazuar ne bestytni fanatike rracizmi fetar qe ju con ne turqine e prapambetur.Nejse eshte zgjedhja juaj ne cdo gjykim qe beni,paci suksese ne ardhmerine e kosoves me turqelizmin tuaj.

Feja e shqiptarit eshte shqiptaria!long ster longu gjeth hardalli..
futi lidhjes pak majdanoz, se kshu ska lidhje fare ajo qe the,,,


Postuar nga Simona datė 15 Gusht 2006 - 19:20:

Jane msu kta kundrra Jezusit me honger dhe pshesh pa majdanoz or cuno pranej mos ia qaj hallin kumanoves.

Per fjaline e funit prap e them une slodhem  feja e shqiptarit eshte shqiptaria.


Postuar nga imagjino_sikur datė 16 Gusht 2006 - 03:05:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Jane msu kta kundrra Jezusit me honger dhe pshesh pa majdanoz or cuno pranej mos ia qaj hallin kumanoves.

Per fjaline e funit prap e them une slodhem  feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Ke te drejte kur thua qe eshte shqiptaria, por jo feja por atdheu, memedheu. Clidhje ka feja me shqiptarine. Pse ca ishin shqiptaret para se te dilte fjala shqiptar, feja e ilireve eshte iliria. Po nese beson ne evolucion; feja e shqiptarit eshte majmunia!!!??? patjeter qe jo!
Majdanozin pra, se ska lezet


Postuar nga BARIU datė 16 Gusht 2006 - 14:01:

A eshte Jezusi Zot? Bibla thote PO.

Kjo teme eshte hapur per te diskutuar mbi Hyjnine e Krishtit gje te cilen me pelqen ta bej mbi baza Biblike dhe jo opinione e logjika njerezore.

Tema eshte hapur shume pertej synimit te saj, qofte ne arsyetimet e disave qe duken muslimane apo te ndonje besimit tjeter qe kuptojne por s'pranojne dhe qe ne pergjigjen e tyre i nxjerrin citimet Biblike jashte kontekstit apo edhe ne letrat e fundit plot sharje me te cilat nuk gjej asgje te krishtere.

Per ju qe diskutoni per Trinine, ka nje teme ne kete nenfaqe qe flet per te dhe shume qarte.
Shumica e pse-ve jane shume qarte ne faqet e Bibles dhe ne faktin qe Krishti kishte dy natyat njerezoren dhe hyjnoren. Nese kjo eshte e veshtire per tu kuptuar apo pranuar ju lutem mos harroni kjo eshte veper e Perendise dhe jo e njerezve dhe nuk ka azgje te pamundur per Perendine.

Dhe vetem me aq citime se ka nga Bibla ketu eshte shume e qarte se Krishti eshte Zot dhe diskutimet e tjera pa baze Biblike jane te teperta.

Nje nga mendimtaret me te medhenj Angleze, C.S.Lwis ka thene:

Lexim nga C.S.Lwis. Nga libri “ Me shume se zdrukthtar”. F 17.
Ketu po perqipem te terheq vemendje per marezine e madhe qe e degjojme shpesh nga ata qe thone: une jam I gatshem ta pranoj Jezusin si mesues te madh te moralit, por nuk e pranoj pohimin e tij se eshte Zot. Nje gje e tille nuk guxojme ta themi. Njeriu qe eshte thjesht njeri dhe thote ne nje fare menyre ate qe ka thene Jezusi s’do te ishte mesues I madh I moralit. Ai ose do te ishte I marre, ne nivelin e nje njeriu qe do te thoshte per veten e tij se eshte nje veze e zier, ose perndryshe do te ishte vete djalli I ferrit. Duhet te zgjidhni. Ose ky njeri ka qene dhe eshte biri I Perendise ose eshte nje I cmendur ose dhe dicka me keq. Mund ta quani te marre, mund ta peshtyni dhe ta mbytni, mund te mendoni se eshte nje demon, ose mund te bini permbys para kembeve te tij dhe ta quani Zot dhe Perendi. Por mos arrini ne nje perfundim te tille te marre duke thene se ai ka qene vetem mesues I moralit. Ai s’na e ka lene kete mundesi as nuk e ka pasur kete qellim.

Jezusi eshte me te vertete ai qe ka thene se eshte:
Joh 13:13 Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.


Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga erzeni_be datė 17 Gusht 2006 - 20:35:

Sot ishin denoncuar postimet ne fjale dhe qe sot do te merren masa e duhura.


Ju lutem na ndihmoni duke denoncuar postime te tilla perpara se te replikoni.


Postuar nga Simona datė 17 Gusht 2006 - 22:21:

Citim:
Po citoj ato qė tha imagjino_sikur


Ke te drejte kur thua qe eshte shqiptaria, por jo feja por atdheu, memedheu. Clidhje ka feja me shqiptarine. Pse ca ishin shqiptaret para se te dilte fjala shqiptar, feja e ilireve eshte iliria. Po nese beson ne evolucion; feja e shqiptarit eshte majmunia!!!??? patjeter qe jo!
Majdanozin pra, se ska lezet 

Po feja nga njerzit predikohet dhe kur predikohet arabisht apo latinisht  apo edhe greqisht ckuptim ka qe jemi ne Shqiperi?Do me majdanoz se kripa i ka dale me kohe ktij muhabeti,pervecse propagandave te kota.Shnet e te mira.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 18 Gusht 2006 - 22:47:

Pershendetje te nderuar...

Mbase e pash se askush nuk mi ka replikuar postimet e mia, deshiroj te beje nje kerkese:
Ata qe deshirojne te bejne debat, le te urdherojne, mirepo mos te ikin prej teme, mirepo te mi kundepergjigjen fjaleve te mia... Si p.sh: qka thuani ju o krishtere per ato citate, qe e ndajne Zotit ne vetem dhe Jezusi te vetem, Zoti Hyjni, ndersa Jezusi Profet....

pres pergjigje per cdo citat qe kam sjellur e qe tregojne njeshmerine e Zotit dhe profetesine e Jezusit

bye bye
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga Simona datė 18 Gusht 2006 - 22:59:

Kumanove mu pergjigj ti mu sa vrasje dhe sa dasma prishen per pune feje ne kosove?


Postuar nga SmArTs_WAY datė 24 Gusht 2006 - 11:06:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Kumanove mu pergjigj ti mu sa vrasje dhe sa dasma prishen per pune feje ne kosove?

TEMA jone e nderuara Simona eshte: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!
prandaj le te rrespektohet kjo teme, dhe mos te futemi ne debate te kota, mbase ajo pyetja e juaj, paraqitet vetem tek jointelektualet, mbase vrasjet qe behen tek shqiptaret (e kemi te njohur) se jane si pjell e keqe e te pareve tane shqiptare te paarsimuar, dhe te cilet ishin jo fetar. E nuk behen vrasjet per hir te fese as ne Kosove, e as ne Ilirid, kete e dim te gjithe e nderuar.

E nderuar moter shqiptare, neve si shqiptar duhet te mundohemi qe ne vendet tona (dardani) te bejme nje bashkim nder vellazeror-shqiptar.

Sic thoshte edhe Molla Kadri GJilani: "Jemi ne (shqiptaret) tri fe, mirepo jemi vellezer shqiptar''.

E te mos futemi ne nje perqarje te kote, dhe fajin tia lem feve.

Sidoqoft, shqiptare jemi, dhe neve ketu vetem po debatojme dhe asgje me shume,.. debatet tona duhet te jene ne menyre njerezore, qe neve mos te fusim urrejtje ndermjet vete... Tek e fundit sic thoshte ai i moqmi: "Llaf po bojm" [hahah, pak shaka]


bye bye, mbetesh e pershendetur e nderuar

kumanova-on-line@hotmail.com
SmArTs_WAY [rruga e te menqurve]


Postuar nga Simona datė 24 Gusht 2006 - 14:18:

Te paret tane jo fetar????????/

Ktu ia ke fut kot ore cun se po ti ku e gjete fene tate apo e gjete n rruge??????

Sigurisht nga te paret e tu e ke kur kosova ka qene pushtuar nga turku dhe nderroi fene pefundimisht.

Familjet ne kosove ne nje studim etimologjik qe ehste bere eshe arritur ne vertetimin se ne shtate breza dilni te gjithe katolike.

Tema jote eshte me qellime ngacmimi pasi edhe muhamedi eshte biri i zotit ashtu sikurse Jezusi une e pranoj dhe nuk hap tema provokimi si te tuajat,pastaj neve besojme se Ati yne Jezu Krishti do te vije ne toke te na shpetoje e laje mekatet tone,kjo eshte hyjnore per ne dhe ne ebarazojme kete akt njesoj me Zotin,per mua biri i zotit ose zoti jane nje,shenjtore qe na ndihmojne neve ne cdo dite te jetes sone per buke e bereqet eper shnet,tani clidhje ka kjo teme me kureshtjen tate ???????

Nqs je per bashkim vellazeror leri cinizmat se tema te tilla bejne percarje,e thash dhe me lart ju ne kososve keni me qindrra raste te tilla ne Shqiperi vecse ndonje tek tuk,ca tregon kjo??????

Kjo tregon bashkim dhe jo percarje sic ia keni nisur ju shoqatat allahu-ekber,apo janullatosat e grekirat apo ca te them une ty gjithe ato lloj mostrash shoqata te huja qe mundohen te percajne rinine shqiptare,FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Postuar nga Amstel datė 25 Gusht 2006 - 15:38:

prandaj nuk duhet me ju dhene shume pergjigje mbi temen sepse qenka shume e veshtire ta kuptoni,por sic e dim te gjithe secili ka mendimin e tij....
pershendetje te gjitheve respekt.


Postuar nga erzeni_be datė 25 Gusht 2006 - 21:37:

Pershendetje te gjitheve!

T'ju them te drejten s'kam dashur te perzihem shume ne kete teme por megjithate e kam ndjekur ate nga afrer, sa kam patur mundesi.

Desha vetem te them qe nuk e kuptoj dhe nuk e shoh pse nje kendveshtrim ndryshe, merret si provokim!

Ndoshta e kam edhe gabim por me sa kam lexuar ne kete teme asnje nga diskutuesit pavaresisht perkatesise fetare, nuk po e ve ne dyshim as nuk e po njollos me te shara e ofendime figuren e Jezusit sikur qe mund te jete vepruar gjetiu nga te tjere me te tjera personalitete, perkundrazi ai po rrespektohet , per njerin eshte biri i Zotit e per tjetrin i Derguari i Tij , s'ka ndonje te keqe ketu, e kam fjalen s'ka ndonje provokim!


Megjithate keshilloj diskutuesit ne kete teme te permbahen dhe te jene te sjellshem e te rrespektueshem ndaj ndaj te tjereve sepse se pari jemi vellezer te nje gjaku.

Se fundi e riperseris edhe nje here, nese vertete mund te kete postime provokuese apo acaruese denonconi ato duke dhene arsyet.
Mesazhet e denoncuara shihen me kujdes.


Postuar nga Amstel datė 26 Gusht 2006 - 18:20:

erzeno fjale me vend lal e ke thene sic duhet.
dhe une jam i mendimit tend nuk ka pse te kete ofendime.


Postuar nga kontinenti datė 26 Gusht 2006 - 19:42:

NIKU....si te ka lali ty?
Shpresoj te jeshe mir.


Postuar nga Amstel datė 26 Gusht 2006 - 19:56:

Citim:
Po citoj ato qė tha kontinenti
NIKU....si te ka lali ty?
Shpresoj te jeshe mir.mire flm konte..
po ti mire?


Postuar nga tolstoy86 datė 27 Gusht 2006 - 15:55:

E verteta eshte se te gjithe keni plotesisht te drejte. Bibla thote shume qarte dhe shpesh qe Krishti nuk ka si te jete Zot, shpreh shume qarte dallimet mes njeriut (qofte profet apo jo) dhe Zotit. Po ashtu shpreh qe Krishti eshte Zot. Pra edhe eshte edhe nuk eshte. E shihni se sa e qarte? Teper e qarte.


Postuar nga erzeni_be datė 27 Gusht 2006 - 16:00:

tl86 mė me karar te lutem
erzeni


Postuar nga tolstoy86 datė 27 Gusht 2006 - 16:12:

O erzen po ti me fshive gjithe thelbin e asaj qe doja te shprehja more xhan.
Ok se nuk ka rendesi, tjeter here fshij gjithe shkrimin.


Postuar nga erzeni_be datė 27 Gusht 2006 - 16:16:

Tl86 Nqs ajo qe une fshiva ishte thelbi i postimit tend atehere me mire mos shkruj fare!


Postuar nga tolstoy86 datė 27 Gusht 2006 - 16:28:

Faleminderit Erzen, te ruajte Zoti se me shpetove nga mekati i te thenit te verteten.
Smartsway amon mos thuj me te verteta se disa te verteten e kane alergji e do na i bjeri te fiket.


Postuar nga SmArTs_WAY datė 29 Gusht 2006 - 17:19:

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Sigurisht nga te paret e tu e ke kur kosova ka qene pushtuar nga turku dhe nderroi fene pefundimisht.

Pse futesh ne temen e te pareve te mi e nderuar. Une i njoh me emra (parakaluesit e mi), d.m.th. biri i birit, dhe deri sa e di, te gjithe kane emra musliman, ... dhe me i fundit i shtati ose i teti (afer 600 vjet) ka emrin Kadri, emer musliman. Mua kjo me intereson, jam shqiptar, dhe familjen e kam shqiptare te perbetuar me fe Islame. Dhe mos ik prej teme, ... keto informata per mua (apo per te paret e mi) ti dhashe per arsye se pash nje 'kureshtje' tek ti, mirepo, prap them, kthehu ne teme.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona

Tema jote eshte me qellime ngacmimi pasi edhe muhamedi eshte biri i zotit ashtu sikurse Jezusi une e pranoj dhe nuk hap tema provokimi si te tuajat,


Tema ime aspak nuk ishte ngacmuese e nderuar.
Muhammedi [paqa e Allahut qofte mbi te!] ishte i Derguari i Zotit, dhe ishte biri i Abdullahut, i cili ishte njeri. Dhe ne (muslimanet) Muhammedit nuk i themi bir i Zotit, por bir i njeriut. Dhe ne nuk bejme kontraste ne theniet tona e nderuar. Bibla ne shume citate tregon prejardhjen e Jezusit, si njeri, i biri i Davidit, mirepo njekohesisht (tregon nje kontrast dhe) thote, Ai (Jezusi) eshte bir i Zotit, e qe e nderuar nuk eshte e mundur te jete edhe bir i njeriut edhe bir i Zotit. Nese Zoti paska bir, pse edhe une te kem bir?!.. Une jam njeri, e si ti pergjaj Zotit?... D.m.th. Zoti nuk ka femij, ai eshte i paster nga kjo akuze e poshter. Njeriu ka femij, dhe lindja e femijeve eshte cilesi njerezore e jo hyjnore e nderuar shoqe shqiptare.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona

pastaj neve besojme se Ati yne Jezu Krishti do te vije ne toke te na shpetoje e laje mekatet tone,


Valle, kjo a nuk eshte nje motivim e nxitje per mekate. D.m.th. ben mekate o njeri, se Ati Yne, do te vije te na pastroje, dhe do te dalim para Zotit te paster prej mekateve. Nese qenka qe nje Njeri (si Jezusi) te sakrifikoje per tere njerezimin, qe ti'a fal mekatet, atehere qfar qellimi ka jeta?...
Une jetoj ne kete jete duke vepruar vepra te mira, dhe tjetri jeton duke bere mekate, dhe nje dit (sipas Simona) te dy jemi barabart, mbase atij (te keqit-mekatarit) do ti falen mekatet nga sakrifica e Jezusit.

Me fal, mirepo (nese ky eshte mendim yt apo i Bibles) nuk e pranoj, mbase kete une e llogaris padrejtesi... Une kam nje besim se Zoti nuk ben padrejtesi. Keshtu qe kujdes e nderuar, mos e akuzo Zotin per padrejtesi.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona

per mua biri i zotit ose zoti jane nje,


Te lutem, sjell argumente, qe te jesh me seriozi ne syrin e cdo lexuesi, mbase nuk mund ti atribuohet nje cilesi njerezore Zotit, sic eshte biri. Mjafton fjala juaj "i Zotit", d.m.th. qenka +1.
Po deshe te diskutojme me shume rreth kesaj teme, hym ne debat te posaēem e nderuar.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
Nqs je per bashkim vellazeror leri cinizmat se tema te tilla bejne percarje,e thash dhe me lart ju ne kososve keni me qindrra raste te tilla ne Shqiperi vecse ndonje tek tuk,ca tregon kjo??????

Une jam per bashkim vellazeror sic na mesoi mesuesi yne Kosovar, Molla Kadri Gjilani. Mirepo (duke falenderuar Zotin), une nuk jam duke bere cinizma sic me akuzon ti e nderuar. E nderuar, neve ketu jemi duke folur ne nje nivel akademik duke argumentuar me citate, (si Biblike apo Kuranore), kryesorja te arrijme te konceptojme e te konkludojme nje qeshtje. Nese une kam arritur te hulumtoje dhe te zbuloje se qka fshihet pas domethenies se ketyre citateve, aterehere pse te mos e shfaqe ne forum, kur dihet se qellimi i hapjeve te forumit eshte shprehja e lire e opinionit, e sigurisht per ata te menqurit (intelektualet) duke u argumentuar. Une ketu nuk kam folur nga hamendja ime, mirepo kam folur (duke u argumentuar) me citate Biblike, dhe asnjeri prej jush (te krishtereve) nuk mu ka kunderpergjigje ne menyre intelektuale, (nese ka nevoj) duke i komentuar citatet qe i dhash, e te perfundojme, a eshte Zot apo i Derguar i Zotit, Jezusi (qe une e pranoj me emer Isau)... Nese shkojme sipas konceptim tend, atehere shqiptaret fare nuk duhet te diskutojne, mbase ne qdo teme ka perqarje.

Citim:
Po citoj ato qė tha Simona
FEJA E SHQIPTARIT ASHT SHQIPTARIA

Atehere hyn dhe hap teme me kete titull dhe diskutojme, mirepo jo ketu, mbase ketu e nderuar jemi duke folur per mesime biblike. Nese qenke me Fe shqiptare nuk ke qka futesh ne tema qe duhet te flasin ata qe e njohin fene krishtere. Une jam musliman, mirepo e njoh Fene Krishtere, mbase kam hulumtuar.

Rrespekt per ty e nderuar, mbetesh e pershendetur.

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
asnje nga diskutuesit pavaresisht perkatesise fetare, nuk po e ve ne dyshim as nuk e po njollos me te shara e ofendime figuren e Jezusit sikur qe mund te jete vepruar gjetiu nga te tjere me te tjera personalitete, perkundrazi ai po rrespektohet , per njerin eshte biri i Zotit e per tjetrin i Derguari i Tij , s'ka ndonje te keqe ketu, e kam fjalen s'ka ndonje provokim!

Neve (e une si autore i temes) qellimin e hapjes se kesaj teme per diskutim, e kemi pasur qe te ofrojme citate Biblike qe tregojne per Njeshmerine e Zotit dhe Profetesin e Jezusit.
Per te qene me dashamires e intelektual diskutimet neve duhet te flasim me citate Biblike. Shembull: Njeri nga anetaret ka sjellur citate Biblike ku shprehet qarte Hyjnoriteti i Jezusit, mirepo ai nuk mu kundpergjigj mua per ato citate qe solla une qe tregojne per Profetesine e Jezusit, keshtu qe (nga ky veprim i ketij anetari) debati mund te humb ne nje far menyre, seriozitetin e tij, qe pastaj te mos mund (ndonjeri nga anetaret) te marre nje perfundim: Jezusi Zot apo Profet.

Shembull:"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Bibla: Mateu- 21/9-11], e qe ky citat tregon qarte se Jezusi ishte Profet (I derguar nga Zoti Nje i Vetmi e i pa shoq). Mirepo tek Kaptina e Mateut mund te shohim shume citate qe tregojne se Jezusi eshte Perendi. Atehere a mund te themi, se keto jane kontradikta Biblike?!... Prandaj neve na duhet nje debat me serioz dhe hulumtues, dhe kete e shpresoj nga shume anetare.

Citim:
Po citoj ato qė tha erzeni_be
Megjithate keshilloj diskutuesit ne kete teme te permbahen dhe te jene te sjellshem e te rrespektueshem ndaj ndaj te tjereve sepse se pari jemi vellezer te nje gjaku.

Te perkrahi, dhe njekohesisht kete keshille edhe une e jap.

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86
E verteta eshte se te gjithe keni plotesisht te drejte. Bibla thote shume qarte dhe shpesh qe Krishti nuk ka si te jete Zot, shpreh shume qarte dallimet mes njeriut (qofte profet apo jo) dhe Zotit. Po ashtu shpreh qe Krishti eshte Zot. Pra edhe eshte edhe nuk eshte. E shihni se sa e qarte? Teper e qarte.

1. Nuk ka mundesi qe te dy palet, me opinione shume kontra ta kene mire e te sakt mendimin.
2. Sigurisht e verteta eshte nje, dhe duhet treguar.
3. Ky konkludimi yt eshte teper i paqarte, dhe i paargumentuar.
4. Nese ti e ke kete besim, atehere paske problem me vetveten, mbase nuk din as vetvetes ti tregosh per besimin tend, e leje mo mua.

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86
Smartsway amon mos thuj me te verteta se disa te verteten e kane alergji e do na i bjeri te fiket.

Une me te verteten jetoj, dhe do te vdes (InshAllah), dhe ajo eshte me e mira e jetes, dhe kete te mira ia deshiroj cdo njeri (edhe ty), dhe gjithemone do te mundohem ta perhapi, sepse ia meriton qe shumica te jete ne te verteten.

Ju pershendes te gjitheve,

Tung nga une SmArTs_WAY
kumanova-on-line@hotmail.com


Postuar nga tolstoy86 datė 30 Gusht 2006 - 11:46:

Pershendetje Smartie
Shkrimi im ka qene ironik por nuk ke faj qe nuk e ke kuptuar pasi me 'radaktoret e talentuar' qe fshijne ctu teket mezi mora vesh veten qe nuk isha (citoj smatsway)'njeri me probleme me vetveten' apo 'njeri qe nuk di besimin tim' haha. (smartie tani qe vura thonjezat a e kuptove qe e kam me ironi moj bije? apo duhet te ve ne kllapa shenime te tipit: po tallem, e kam me ironi, ky nuk eshte mendimi im etj...???)
Gjithsesi me ty do komunikoj fare qarte meqe qenke vajze komplet e paster.
Ajo qe doja te thoja per temen eshte shume e qarte per ke nuk eshte 'njeri me probleme me vetveten' (haha)
Kurse ty doja te te thoja: BRAVO.
..................

Citim:
--------------------------------------------------------------------------------
Po citoj ato qė tha tolstoy86
E verteta eshte se te gjithe keni plotesisht te drejte. Bibla thote shume qarte dhe shpesh qe Krishti nuk ka si te jete Zot, shpreh shume qarte dallimet mes njeriut (qofte profet apo jo) dhe Zotit. Po ashtu shpreh qe Krishti eshte Zot. Pra edhe eshte edhe nuk eshte. E shihni se sa e qarte? Teper e qarte.
--------------------------------------------------------------------------------


1. Nuk ka mundesi qe te dy palet, me opinione shume kontra ta kene mire e te sakt mendimin.
2. Sigurisht e verteta eshte nje, dhe duhet treguar.
3. Ky konkludimi yt eshte teper i paqarte, dhe i paargumentuar.
4. Nese ti e ke kete besim, atehere paske problem me vetveten, mbase nuk din as vetvetes ti tregosh per besimin tend, e leje mo mua.


SAKTE..VEĒSE I KE ADRESUAR GABIM, ADRESEN E SAKTE E DI UNE DHE MUND TA ĒOJ ATJE POR ZDO E BEJ PASI KAM FRIKE XHAXHI ERZENIN

(Erzen po bej shaka pasi e di qe puna jote e kerkon nganjehere ndonje delete)

Smartie na bej ndoje dua (sinqerisht)


Postuar nga tolstoy86 datė 30 Gusht 2006 - 11:52:

Edhe diēka tjeter, komplimente per Simonen. Nuk ka shkrim me te cilin nuk me ka dhene buzeqeshje (smartie ti lexo: gajasje). Te falenderoj shume dhe vazhdo keshtu se na kenaqe me mendimet e tua interesante (smartie ti ketu lexo :'interesante')
Taulant Te...


Postuar nga SmArTs_WAY datė 30 Gusht 2006 - 18:53:

Pershendetje...

Nga vet titulli i temes, A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! , shohim se kjo kerkon nje seriozitet gjate diskutimet, e jo hajgare.

Per ata qe jane serioz dhe kane deshire te bejne debat ne nivel akademik, mire se vini, se kam deshire te debatoje, e per ata qe vec ia fusin dhe asgje me shume, nuk e humbi kohen...

bye bye
kumunova-on-line@hotmail.com


  Gjithsej 7 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.