Forumi Horizont Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Video shokuese kunder pirjes se duhanit (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15006)


Postuar nga Lela_Dr datė 03 Dhjetor 2007 - 23:52:

Japoni: Video shokuese kunder pirjes se duhanit

Cod. A04122007

 

Nje eksperiment i thjeshte per te treguar efektin qe jep nje pakete cigare ne dite per 20 dite. Rezultati eshte shume i habitshem dhe serioz ne te njejten kohe.

Videoja eshte prodhuar nga japonezi Samimy dhe po qarkullon ne shume site interneti te botes. Ai ka perdorur nje aspirator, qe fal te cilit thith tymin e cigares dhe e kthen ne gjendje te lengshme. Njeher qe vihet per tu zier perberja e provezes dhe mbas avullimit te lengut, do te shikoni se kush jane mbetjet e saj...Postuar nga lezhjani-82 datė 04 Dhjetor 2007 - 00:06:

No comment....


Postuar nga pulaj66 datė 02 Janar 2008 - 10:27:

duhani

kete video e kam pare pasi e kisha lene duhanin....pse e lashe duhanin?eshte 1 puetje e rendomte....une e lashe per dy arsye dhe nqs nuk merzitetini po jua tregoj me pak fjale;e para...sa here shkoja tek doktori ndshta dhe per dicka te rendomte....pyetja e pare qe bente ishte a e pi duhanin?po i thasha ...pergjigja teper e thjeshte e tij give it up...(lere duhanin)beja cudi dhe thasha me vete clidhje ka duhanin psh me morthin e gishtave..etj eshte 1 pyetje qe ta bejne rendom doktorat ketu ne perendim...dhe 1 dite te bukur kur me pyeti se a e pija duhanin i thashe me plot gojen joooooooooooo....dhe ai u cudit se tani kishte pune me mua (te me vizitonte...etj..etj)e dyta; kam vuajtur plot 5 vjet nga panic atack(ndjenja e frikes)mu fiksua se dicka po shkonte gabim ne trupin tim psh tek zemra....po kjo ndenje kishte te keqjat e veta he anet e mira sepse me dha motivin e duhur per ta lene cigaren pasi e kisha pire 20 vjet dhe pasi kisha shkaktuar 1 dem financiar xhepit tim per 20 vjet 38milion dhe 239 mije leke....kaq mjafton per ta lene duhanin


Postuar nga sguardo strano datė 29 Shtator 2008 - 18:00:

Nje Arsye Me Shume Per Ta Lene Duhanin

Pak dite me pare eshte folur per rrezikun e POLONIO-210,perberje radioaktive qe ndodhet tek cigaret
PAK POLITIKE:ne te vertet prania e kesaj substance eshte e njohur qe nga vitet '60 e studime te ndryshme shkencore mbi kete teme jane publikuar edhe ne te kaluaren.
Por tani flitet me shume sepse eshte zbuluar nje dokument "sekret"nga 'shumekombet'e duhanit,bere e njohur nga nje akt legal.Kjo do te thote qe shoqerite,per te shpetuar interesat e tyre,nuk i kane dhene kurre rendesi lajmit e kane vendosur ta mbajne kete gje ne fshehtesi.
Kjo "fshehtesi" duhet te na shqetesoj por jo te na habise:industria e duhanit kerkon qe te tuteloje perfitimet e saj,TREGUN
Por problemi duhet te perballohet qe nga "rrenjet":e verteta eshte qe ne shoqerine tone i presim me"krahet hapur"ndermarrjet qe prodhojne "vdekje".Ne Itali duhani eshte MONOPOL i shtetit e paketat e cigareve i ofrojne shtetit te ardhura fiscale mbi te cilat shteti fiton shume.
MJEKSIA:persa i perket kesaj substance(polonio-210),kerkimet mbi % e saj ne cigaret eshte akoma e pa percaktuar,e ka nga ata qe dyshojne qe mund te percaktohet me me saktesi.
Megjithate,nese numerojme te gjitha substancat helmuese qe permbahen tek duhani,i kalojne edhe 4.000 lloje te ndryshme,nga keto 40 jane kancerose.Jane substanza shume irrituese e shuume te demshme per aparatin e frymemarrjes siē mund te permendim acidin cianitrik,arkoleina,formaldeide,amoniaku,monoksidi
i karbonite ,acidi prusik,benxolo(qe mund te shkaktoje leucemi),katram(qe perbehet nga qindra substanca me efekte kancerozeper aparatin e frymemarrjes,gojen ,fytin,kordat zanore).Per te mos folur pastaj edhe per NIKOTINEN qe jep dipendencen.
gjithmone shkenca e ka "denoncuar"duhanin per faktin se shkakton kancer,por kjo nuk e ka ndalur njeriun qe te mos pi me.
duhet BINDUR duhanpiresi qe nevoja per te pire duahn eshte nje nevoje"fallso" e qe secili mund te gjej brenda vetes forcen per tu liruar nga kjo dipendence fiike e psikologjike.
Fushata ndaj duhanit eshte ne rradhe te pare nje akt kulturor sesa mjeksoro-shkencor.
Eshte nje forme tutele te te drejtave te femijeve per te evituar qe te "helmohen"nga prinderit(sepse do marrin shembull edhe nga prinderit qe pijne duhan)e nje kontribut ne lidhje me edukimin e tyre.
NO SMOKING BE HAPPY.

SHPRESOJ QE TE JETE NJE PROPAGANDE E VLEFSHME E TA KENI PELQYER SADOPAK


Postuar nga hyperborea datė 19 Nëntor 2008 - 17:17:

Tungjatjeta

Pas intrigimit per te pare videon shokuese te pirjes se duhanit, pas thenies intriguese te Oscar Wilde te vendosur nga Lela Durres dhe per shkak te natyres sime ngaterrestare per tu vendosur gjithmone ne situata debatuese vendosa te postoj mesazhin tim ne forum.
Gjithkush ka te drejte te pije duhan ashtu sic gjithkush ka te drejte te beje fushate sensibilizuese kunder pirjes se duhanit por shpejt e shpejt une po them me poshte mendimin tim personal per te gjitha ato qe perceptoj dhe menyren se si i shoh une gjerat.
Videoja shokuese nuk me duket dhe aq shokuese sepse vertet qe aty duket nje mase e madhe katrani por eshte nje mase qe nuk mblidhet kurre ne mushkerite e njerezve. Vertet duhani shkaterron shendetin por kjo gje nuk eshte aq e keqe sa duket. Psh mushkerite tona nuk akumulojne kurre aq kartan sa u akumulua ne eksperimens sepse tashme e dime qe ne cdo 80 dite trupi yne nxjerr jashte te gjitha proteinat dhe i ben te reja. KJo ndodh edhe me shumicen e lendeve toksike qe hyjne ne organizmin tone. Pjesa me e madhe e tyre shkarkohet menjehere pasi hyn ne organizmin tone dhe nuk arrin te akumulohet ashtu sic u akumulua katrani ne eksperimet. Mendoj se buja qe behet kunder pirjes se duhanit eshte pak e egzagjeruar. Babai im e ka pire gjithe jeten duhanin dhe nuk e gjeti asgje e keqe. Po keshtu si ai ka shume njerez qe pijne duhan gjithe jeten dhe vdekja nuk u vjen nga duhani. Vetem raste te rall ak qe vdesin nga duhani. Po keshtu dhe epr shendetin. Vertet q


Postuar nga hyperborea datė 19 Nëntor 2008 - 17:27:

vertet qe ka njerez qe e pijne gjithe jeten duhanin dhe kjo u shkakton probleme shendetesore por kjo eshte zgjedhja e tyre. Ata nuk do te vdesin nga kjo zgjedhje. Ka shume nejrez te tjere qe vuajne nga semundje shume me te renda se sa ato qe shkakton duhani. Une vete kam tentuar kaq here qe ne shkolle te mesme te pi duhan por serish e kam lene dhe kjo nuk me ka bere te varur nga duhani. Me shume njerez sot ne bote vdesin nga urija luftrat dhe shkaqe te tjera forceruese se sa nga vullneti i lire kur vendosin te pijne duhanin. ne fund te fundit "posso resistere a totto tra ne che i tentazioni" NJeriu keshtu eshte jo perfekt dhe ate qe cilesohet mekat ate shkon dhe kerkon me cdo menyre ta provoje. Keshtu qe cdo tentim per te ndaluar pirjen e duhanit vetem sa do ti nxise nejrezit ta pijne me shume sepse natyra njerezore eshte si natyra e nje femije te vogel. Sa me shume ti thuash mos e bej nje gje aq me shume intrigohesh dhe e ben.


Postuar nga NS-6 datė 19 Nëntor 2008 - 22:02:

se di pse por eshte fraze tipike ajo e tipit "filani ka pire por se ka gjet gjo" por nuk do ndalem shume tek kjo fraze por tek ajo e duhanit.
kini parasysh qe eksperimenti tregon se sa eshte sasia totale e katranit qe mund te mblidhet me 400 cigare dhe nuk do te thote qe patjeter ajo sasi duhet te ndodhet brenda mushkerive (gje qe nuk do shume mend me e kuptu sepse i bie qe per 2 vjet i ke mushkerite plot). mjaftojne sasi te vogla per te filluar nje proces qe me kalimin e kohes con nje gjendje kronike me pasoja shume te medha per organizmin. vjen nje moment qe nuk mjaftoheni me duke thene "po filani piu e se gjeti gjo". vjen nje moment qe nuk arrini te mbusheni me me fryme sepse mushkerite nuk clirohen kurre nga ajri qe ka ngelur brenda,muskujt e qafes qe ju trashen ne tentativat e vazhdueshme per te marre fryme,me kalimin e kohes zemra fillon te ndjeje pengesen qe i eshte shkaktuar nga mushkerite, ajri nuk shkembehet me sic duhet ne zonat fundore te mushkerive. e sikur te mos mjaftonin keto, here pas here do keni infeksione te mushkerive dhe per me teper kancere te mushkerive si per tu dhene doren e fundit. do donit te vdisnit por problemi eshte qe do keni te beni me nje agoni te vazhdueshme! jua siguroj qe keto gjera ndodhin dhe jane ndryshe nga ata te tjeret qe vuajne nga nje semundje qe nuk jane ata qe jane pergjegjes nderkohe qe ketu duhanxhiu eshte pergjegjes per situaten qe i shkaktohet.
keto qe jua them me siper nuk jane trillime por konkluzionet nga ata qe shoh e degjoj perdite nga njerezit qe shtrohen!
por mos harroni qe ne fund te fundit eshte jeta juaj...nese keni ndermend me e cuar ne kete rruge qe te con duhani,bujrum...nese nuk pini ju duhan,une e te tjere ngelemi pa pune dhe kete gje normalisht qe sdo ja uroja vetes pik se pari


Postuar nga hyperborea datė 21 Nëntor 2008 - 20:07:

Pershendetje NS 6.

Ti je i vetmi qe i tekjakon parashikimet e mia. Te tjeret as qe arrijne te formulojne te pakten nje kunderpegjigje. NDersda ti si gjithmone je i vetmi qe kunderpergjigjesh dhe duhet te them qe kunderperjgigjesh fuqishem. Hehehe.

Atehere te shohim pak. Ne kundepergjigje te kunderpergjgjes tende une po them qe nuk kaq asnje ndryshim midis nje njeriu normal qe semuret rendom nga normaliteti dhe njenjeriu qe pretendohet se semundjen ja ka shpifur pirja e duhanit. Nje njeri normal dhe nje njeri qe pi duhanin nuk ndryshojne shume nga njeri tjetri. Semundjet qe ju shfaqen si njerit dhe tjetrit jane rastesore dhe qe te dy nuk jane me shume apo me pak te favorizuar ndaj semundjeve. Probabiliteti qe te dy te semuren eshte i njejte dhe kjo do te thote qe fakti i pirjes se duahnit nuk eshte ndonje fakt i rendesishem. Pra si te pish duahnn si te mos e pish eshte e njejta gje. Vetem se promocioni kunder pirjes se duhanit mbetet gjithmone i egzagjeruar. Hehehe.

Hehehe. NS 6 me fal qe kete here te dal kunder.

Me respekt hyperborea


Postuar nga NS-6 datė 21 Nëntor 2008 - 23:15:

Re: Pershendetje NS 6.

Citim:
Po citoj ato qė tha hyperborea

Atehere te shohim pak. Ne kundepergjigje te kunderpergjgjes tende une po them qe nuk kaq asnje ndryshim midis nje njeriu normal qe semuret rendom nga normaliteti dhe njenjeriu qe pretendohet se semundjen ja ka shpifur pirja e duhanit. Nje njeri normal dhe nje njeri qe pi duhanin nuk ndryshojne shume nga njeri tjetri. Semundjet qe ju shfaqen si njerit dhe tjetrit jane rastesore dhe qe te dy nuk jane me shume apo me pak te favorizuar ndaj semundjeve. Probabiliteti qe te dy te semuren eshte i njejte dhe kjo do te thote qe fakti i pirjes se duahnit nuk eshte ndonje fakt i rendesishem. Pra si te pish duahnn si te mos e pish eshte e njejta gje. Vetem se promocioni kunder pirjes se duhanit mbetet gjithmone i egzagjeruar. Hehehe.me vjen keq te te them qe ne kete pike je komplet gabim dhe kete gje e mbeshtes me mijera e mijera te dhena te provuara nga studimet (mos me lodh ti vendos nje pjese ketu) qe jane bere dhe qe kane treguar qe duhani eshte pergjegjes per nje numer shume te madh kanceresh (dhe jo vetem te kancereve te mushkerive por edhe te laringut,te stomakut,te zorreve etj) dhe po ashtu pergjegjes per semundje te sistemit kardiovaskular! per te mos thene per bronkitin kronik ku eshte provuar qe e vetmja terapia ne gjendje te ndryshoje rrjedhjen e kesaj semundjeje (qe eshte bronkit kronik - hipoksi me hiperkapni - paaftesi te mushkerive dhe vdekje) eshte ndalimi i duhanit.


Postuar nga sguardo strano datė 22 Nëntor 2008 - 08:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha hyperborea

nuk kaq asnje ndryshim midis nje njeriu normal qe semuret rendom nga normaliteti dhe njenjeriu qe pretendohet se semundjen ja ka shpifur pirja e duhanit. Nje njeri normal dhe nje njeri qe pi duhanin nuk ndryshojne shume nga njeri tjetri. Semundjet qe ju shfaqen si njerit dhe tjetrit jane rastesore dhe qe te dy nuk jane me shume apo me pak te favorizuar ndaj semundjeve. Probabiliteti qe te dy te semuren eshte i njejte dhe kjo do te thote qe fakti i pirjes se duahnit nuk eshte ndonje fakt i rendesishem. Pra si te pish duahnn si te mos e pish eshte e njejta gje. Vetem se promocioni kunder pirjes se duhanit mbetet gjithmone i egzagjeruar. Hehehe.pershendetje Hyperborea!
po te flas si nje person qe ka pire duhan per 3 vjet e qe tani nuk pin me sepse ka gjetur forcen qe ta lene...e te betohem qe keshtu si ty mendoja edhe une ,por tani pendohem :-(
Pa llogaritur te gjitha demet qe shkakton tek organizmi yne(si dhe ata qe ka permendur NS-6 e qe jam plotesisht dakord)si pershembull:
-deme ne aparatin e frymemarrjes
-sistemin qarkullues
-rritja e rrezikut per tumore
-deme ne aparatin riprodhues(ku mund te permendim e dhe impotence e nje mori rreziqesh per tumore ne aparatin riprodhues femeror)
-renie te flokeve
efekte anesore tek lekura(plakje te shpejte )
-deme tek aparati tretes,stomak ,zorre e shume e shume te tjera dhe prandaj probabiliteti qe dy persona (nje qe pin duhan e nje qe nuk pin)qe te semuren eshte i njejte ,kjo nuk eshte ABSOLUTISHT e vertet.
Eshte edhe e veret qe mund te themi qe shendeti eshte i yni e vendosim ne per te -shume gabim sepse qeshtja nuk eshte te kurojme por te parandalojme ,e te parandalojme edhe rrezikun qe u shkaktojm epersonave qe na rrine prane gjate kohes qe pijme duhan.
Te mirat per ata qe vendosin te lene duhanin verehen edhe pas nje jave,por behen me te dukshme pas nje viti
arsyeja e pare per te len e duhanin eshte eshte-PER NJE JETE ME TE GJATE-
e duhet te dish se nje duhanpires humbet,mesatarisht,nje numer vitesh jete te barabarte me gjysmen numrit te cigareve te pira ne nje dite

Te ndalosh pirjne e duhanit eshte e veshtire ,nje nder gjerat me te veshtira ,por jo e pamundur,dhe eshte nje zgjedhje shume inteligjente


  Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.