Forumi Horizont Gjithsej 35 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Video shokuese kunder pirjes se duhanit (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15006)


Postuar nga sguardo strano datė 22 Nëntor 2008 - 08:12:

Citim:
Po citoj ato qė tha hyperborea

nuk kaq asnje ndryshim midis nje njeriu normal qe semuret rendom nga normaliteti dhe njenjeriu qe pretendohet se semundjen ja ka shpifur pirja e duhanit. Nje njeri normal dhe nje njeri qe pi duhanin nuk ndryshojne shume nga njeri tjetri. Semundjet qe ju shfaqen si njerit dhe tjetrit jane rastesore dhe qe te dy nuk jane me shume apo me pak te favorizuar ndaj semundjeve. Probabiliteti qe te dy te semuren eshte i njejte dhe kjo do te thote qe fakti i pirjes se duahnit nuk eshte ndonje fakt i rendesishem. Pra si te pish duahnn si te mos e pish eshte e njejta gje. Vetem se promocioni kunder pirjes se duhanit mbetet gjithmone i egzagjeruar. Hehehe.pershendetje Hyperborea!
po te flas si nje person qe ka pire duhan per 3 vjet e qe tani nuk pin me sepse ka gjetur forcen qe ta lene...e te betohem qe keshtu si ty mendoja edhe une ,por tani pendohem :-(
Pa llogaritur te gjitha demet qe shkakton tek organizmi yne(si dhe ata qe ka permendur NS-6 e qe jam plotesisht dakord)si pershembull:
-deme ne aparatin e frymemarrjes
-sistemin qarkullues
-rritja e rrezikut per tumore
-deme ne aparatin riprodhues(ku mund te permendim e dhe impotence e nje mori rreziqesh per tumore ne aparatin riprodhues femeror)
-renie te flokeve
efekte anesore tek lekura(plakje te shpejte )
-deme tek aparati tretes,stomak ,zorre e shume e shume te tjera dhe prandaj probabiliteti qe dy persona (nje qe pin duhan e nje qe nuk pin)qe te semuren eshte i njejte ,kjo nuk eshte ABSOLUTISHT e vertet.
Eshte edhe e veret qe mund te themi qe shendeti eshte i yni e vendosim ne per te -shume gabim sepse qeshtja nuk eshte te kurojme por te parandalojme ,e te parandalojme edhe rrezikun qe u shkaktojm epersonave qe na rrine prane gjate kohes qe pijme duhan.
Te mirat per ata qe vendosin te lene duhanin verehen edhe pas nje jave,por behen me te dukshme pas nje viti
arsyeja e pare per te len e duhanin eshte eshte-PER NJE JETE ME TE GJATE-
e duhet te dish se nje duhanpires humbet,mesatarisht,nje numer vitesh jete te barabarte me gjysmen numrit te cigareve te pira ne nje dite

Te ndalosh pirjne e duhanit eshte e veshtire ,nje nder gjerat me te veshtira ,por jo e pamundur,dhe eshte nje zgjedhje shume inteligjente


  Gjithsej 35 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 » ... E fundit »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.