Forumi Horizont Gjithsej 35 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Mjekėsia (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=266)
-- Video shokuese kunder pirjes se duhanit (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=15006)


Postuar nga NS-6 datė 21 Nëntor 2008 - 23:15:

Re: Pershendetje NS 6.

Citim:
Po citoj ato qė tha hyperborea

Atehere te shohim pak. Ne kundepergjigje te kunderpergjgjes tende une po them qe nuk kaq asnje ndryshim midis nje njeriu normal qe semuret rendom nga normaliteti dhe njenjeriu qe pretendohet se semundjen ja ka shpifur pirja e duhanit. Nje njeri normal dhe nje njeri qe pi duhanin nuk ndryshojne shume nga njeri tjetri. Semundjet qe ju shfaqen si njerit dhe tjetrit jane rastesore dhe qe te dy nuk jane me shume apo me pak te favorizuar ndaj semundjeve. Probabiliteti qe te dy te semuren eshte i njejte dhe kjo do te thote qe fakti i pirjes se duahnit nuk eshte ndonje fakt i rendesishem. Pra si te pish duahnn si te mos e pish eshte e njejta gje. Vetem se promocioni kunder pirjes se duhanit mbetet gjithmone i egzagjeruar. Hehehe.me vjen keq te te them qe ne kete pike je komplet gabim dhe kete gje e mbeshtes me mijera e mijera te dhena te provuara nga studimet (mos me lodh ti vendos nje pjese ketu) qe jane bere dhe qe kane treguar qe duhani eshte pergjegjes per nje numer shume te madh kanceresh (dhe jo vetem te kancereve te mushkerive por edhe te laringut,te stomakut,te zorreve etj) dhe po ashtu pergjegjes per semundje te sistemit kardiovaskular! per te mos thene per bronkitin kronik ku eshte provuar qe e vetmja terapia ne gjendje te ndryshoje rrjedhjen e kesaj semundjeje (qe eshte bronkit kronik - hipoksi me hiperkapni - paaftesi te mushkerive dhe vdekje) eshte ndalimi i duhanit.


  Gjithsej 35 faqe: « 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 » ... E fundit »
Trego 35 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.