Forumi Horizont Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Analiza (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=291)
-- Viti Orvellian i Ismail Kadaresė (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14546)


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Shtator 2007 - 14:40:

Re: Tolstoi,Kadareja dhe ....Olsi.

Citim:
Po citoj ato qė tha ishpeshtimi
I dashur Lev,

Nuk kisha gje me ty,qe solle shkrimin.Bere shume mire se ringjalle nje debat. te nevojshem.
Edhe shkrimin e Olsit e lexova ne menyre diagonale,se paragjykova emrin e tij(e pranoj qe eshte gabim).

Ajo qe me shqeteson ne kete rast(dhe ne shume raste te tjera)eshte vocerria e shpirtit dhe mendjes tone ballkanase.Jo vetem ,qe nuk jemi ne gjendje te falim,por jemi gati te sajojme te bera e te pabera per kedo,qe ngrihet me lart se mediokriteti jone.

Letersia e Kadarese(politike apo jo)eshte nje teme stermadhe.

Qendrimet e tij mbi historine dhe politikat e Kombit tone(te gabuara apo jo)jane gjithashtu pjese te nje teme tejet te gjere.

Koncepti im rreth bashkekombesve(perjashto ketu kriminelet)eshte i faljes dhe i gjitheperfshrirjes.
Per gjenijte e Kombit tone duhe aplikuar jo vetem falja...por edhe hyjnizimi.
Kadareja e ka merituar tani vendin prane Tolstoit.
Sado te perpiqet Olsi me xhuxhat e tjere ta terheqin poshte....tani eshte teper vone.
Dokrra subjektive..po vec veten genjen..

'Vocerria e shpirtit', pikerisht, ajo esht pika ku doja te dilja, po ky xhaxhua nuk ka kerkuar as falje dhe deliroset gjithnje e me shume.
Nga gjuha jote idilike dicka nuk mora vesht, a jemi shpifes, a jemi njerez qe nuk dime te falin?

Kadareja dhe tolstoi?? te parin e kam lexu me zell qe kur isha i gjate nje meter e gjysem, te dytin e kam akoma fiksim. Te pjesa e talentit letrar, pash Zotin ku jeton ti, kush njihka kadarene dhe kush beka krahasime me tolstoin e tjeret si tolstoi. Te pjesa e forces se te menduarit, gjenine e kam pare vetem te Tolstoy. Kadarushi ne ket aspekt ka nje force per te bere te shikosh zi..jan ca te semure psiqike qe u pelqen dhimbja, per ata eshte ideal, tolstoi e kaluar tolstoit..

po nuk esht nevoja ta zgjasim kot, nuk po flasim gje me mend, ne syte e njeri-tjetrit, eshte e kote.

Gjith te mirat, do te marr pjese ne delirin tend kur te fitoje Nobelin Kadareja, megjithese do presesh gjateeee
Ne liste ka emra me arsye me te forta politike per tu zgjedhur..Per 'te mashtru shqipetart' mjafton thjesht permendja e emrit te tij, si 'gjeni', kandidat do mbesi gjithe jeten, deri atehere do na duhet ti durojme gazerat, se pastaj do e shpallim menjehere mbret..


  Gjithsej 18 faqe: « 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » ... E fundit »
Trego 18 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.