Forumi Horizont Gjithsej 33 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 326 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Bota e re poezise (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=337)
-- Ne poezite e mia do njohesh shpirtin tim (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=8037)


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 08 Prill 2005 - 21:04:

Ne poezite e mia do njohesh shpirtin tim"Per ty shpirti im"

Per ty enderroj- ty te kam ne mėndje
mėngjes i pafajshėm
brishtėsi e lumtur!
buzet flak te kuqe- te puthen me ėndje
Ne detin e dashurisė
u ndiem tė humbur!!.


Ti je dashuria
ti je jeta ime
nė zemrėn time -perjetė ti ke ngelur!
lulja mė e bukur aromė trėndeline
thellė nė shpirtin tim
pedalet ke celur!!


Puthjet hapėn krahėt
tek ti fluturuan
sytė e mi tė lumtur- gjithmon tek ti mbetėn!
zemrat shuan mallin
fort u pėrqafuan
je gjithcka pėr mua- tė dua sa jetėn!!.08-04-2005


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 08 Prill 2005 - 22:53:

Nostalgji

Nje dite me pyete se cfare dashuroj me shume?
Jeten time te thashe.!
Syte tu mbushen me lote dhe u largove
Pa arritur te te thoja se ti je jeta ime...!


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 08 Prill 2005 - 23:14:

"Ti se meriton dashurinė time"


Ti hyre nė zemrėn time e gjete tė vrarė
kisha harruar tė qeshuren
shok kisha trishtimin!
nga plagėt e jetės i mbushur me varrė
doja tė shėrohesha
tek ti pashė shpėtimin!!
Tė desha si shpirtin - si i verbėr tė besova
ėndėrrat ty ti fala
shpirtin tim ta dhashė!
qaj- qaj zemra ime - kam frigė se gabova
desha tė tė shėroja
mė shum plagė tė dhashė!!.Qaj-qaj zemra ime-dhe un bashkė me ty
ajo kurrė s,mė ka dashur
iku mė harroj!
nė vend tė dashurisė- lotin mė la nė sy
e desha me shpirt
ajo mė mashtroj!!.dhe pse zemrėn time ke pėr tė ma coptuar
dora mu mė drillet
kto fjal kur ti shkruaj!
zhduku pėrgjithmon - ti s,mė ke merituar
me shpirt tė kam dashtė
kurrė pėr ty s,do vuaj!!


08-04-2005 "Pėr ata qė se meritojnė dashurinė"


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 08 Prill 2005 - 23:45:

"Per shpirtin tim"


Endėrrat mė shoqėrojnė nė netėt e gjata
nuk dua tė zgjohem
nė ėndėrr kur jam me ty!
s,munda dot tė tė puthja -dhe pse afėr tė pata
dashurinė kishe nė zemėr
buzėqeshjen nė sy!!.Me zemrėn frigėsuar - nga ėndrra mos mė zgjonin
pa tė thėn dy fjalė
pa tė puth nji herė!
me zėrin qė mė drillej- me syt qė mė lotonin
thash tė dua shpirt
pa ty jam i mjerė!!.Ti je lule e bukur- pranvera e jetės time
e ngulitur thellė
diku nė shpirtin tim!
tė fola nė ėndėrr - pėr ty rrah zemra ime
tė putha gjith natėn
deri ne agim!!.Nata ka nje fund - ėndrrat kan mbarim
pranvera e bukur
njė ditė ka pėr tu larguar!
vetėm ti do jesh - gjithmon nė shpirtin tim
pėrjet nė zemrėn time
ke pėr tė jetuar!!


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 09 Prill 2005 - 00:11:

"EMIGRIM"

Ti ike i vogel larg shqiperise
ne kerkim te fatit, per nje jete te bukur
i lodhur nga jeta i ndryllur prej merzise
more rrugen qe do te bente te lumtur

Shpresove qe nje dite do gjeje vetveten
te priste pasuria me krahet e shtrire
u zhgenjeve nga bota ,te gjitha enderra mbeten
u zgjove me ne fund ,ju the lamtumire

Lamtumire o enderr- sa shum me zhgenjeve
lash atdheun tim, ty per te gjetur
me jeten luksoze ti mu me genjeve
duke kerkuar ty - shpirti ku me ka mbetur

Mes jetes se bukur luksit pasurise
Gjeta qartesine papritur kuptova
Do kthehem ,do nisem drejt shqiperise
Me pret toka mėmė un per at jetova

Jetova cdo dite, me mallin qe me pervelonte
Neper rruget e botes ,i humbur pa shprese
Ju luta shqiperise, perseri te me pranonte
Te kthehem ne atdhe - aty dua te vdes


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 09 Prill 2005 - 13:08:

"Loti i dashurise"

Ra loti pikoi iku dashuria
e fshehur nėn hijen e mobesimit
qau zemra
shpirti vajtoi
serenatė zemrash me nota vajtimit!!.
U shemb ndjenja vdiq ne zemėr
qielli u permbys
nga dhimbjet dėshpėrimi!
do vdes ne shpirt thelle nje emėr
i tretur
i humbur
si njė lot jetimi!
Kam mall vuaj dashuroj se di?
ikjet e pafund
dashuri e fikur!
ti do jesh gjithmon nė lotet e mi
sa te desha shpirt
kurrė ske pėr ta ditur!
Cfare ndodhi me yjet
pse humbėn shkelqimin?
cfare ndodhi me diellin
pse nuk ban ma dritė?
cfare ndodhi me ty
ku e le betimin?
cfare ndodhi nė zemren time - kurr ske per ta ditė!!.
Ra loti pikoi
u ngul nė shpirtin tim
zemra filloj vajin - me kėngen e mallkuar!
un tash jam i vdekur
pa ty shpirti im
nje lot dashurie - nje lot i harruar!!.Shkruar me 27-03-2005
USA


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 10 Prill 2005 - 00:28:

"Natė e pa fund"

[b][color=blue][B]Sonte nje zjarr kam ne zemer
Endem i pashprese ku je shpirti im
Loti me pikoi te thirra ne emer
Rruget e shkreta mbyten zerin tim
Dritare e mbyllur adres e pashkruar
Kerkoj un i mjeri si nje zog i trembur
Puthje e padhene zjarr i pashuar
Zemer qe vuan ne shpirtin e shembur

Loti me pikoi nata me mu foli
Yjet lart ne qiell qanin bashke me mua
Nga thellesi e shpirtit vec nje fjale me doli
Hape dritaren shpirtttttttt e din sa te dua

Heshtje e strukur ne naten e pa mbarim
Te ftohtit e nates e vrau zemren time
Lotet un i derdha per ty shpirti im
Dritare e mbyllur dashuria ime

Poshte dritares tende zemra me pushoi
Syri im me lot deshi te te fliste
Fjala ne fyt me mbeti shpirti me vajtoi
Dritare e mbyllur asnjeri sme priste----------------------------------------------------------------------------
shkruar me 27-03-2005 USA


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 10 Prill 2005 - 00:37:

"LOTET E SHPIRTIT TIM"

I perlotur i fyer - me zemren e coptuar
dashuri e paster
sonte per ty vuaj!
krenari e shqyer shpirt i sakatuar
loti sdo pushoj
me vite - me muaj!lotet qe un derdhi - ty ne shpirt ste prekun
vaji i shpirtit tim
per ty eshte nje loje!
lulet mbi zemren time - te fyer te vdekun
ikja e pakthim
me vrau me thermoje!.hapu varri im i ndjenjave te mia
digju shpirti im
flakeve te dashurise!
ajo kurr sme ka dashte - po me vret vetmia
zemren ma mbuloi
hiri i padrejtesise!!

shkretetire e pafund - pa ty me duket jeta
qofsh e lumtur ti
mbi vajin e shpirtit tim!
plage e zemres time - duke qare un mbeta
vdekja mu afrua
jeta ska kuptim!!.shkruar me 28-03-2005 New York

Dicka me e shtrenjt se jeta ime vdiq ne zemren time


Postuar nga ksenia datė 12 Prill 2005 - 11:03:

bravo shkodrani....
Me pelqyen shume krijimet e tua
Mos qaj!
Shkruaj edhe kur qesh

pershendetje


Postuar nga SHKODRANI I QESHUR datė 12 Prill 2005 - 18:25:

Citim:
Po citoj ato qė tha ksenia
bravo shkodrani....
Me pelqyen shume krijimet e tua
Mos qaj!
Shkruaj edhe kur qesh

pershendetjeKsenia te falenderoj shume
Normalisht jam i qeshur po cfare te besh ndonjehere dashuria te ben edhe te qash.!
flm per keshillen do mundohem te shkruaj edhe dicka ne momenetet kur jam i qeshur dhe i lumtur

pashim shok..!


  Gjithsej 33 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »
Trego 326 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.