Forumi Horizont Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 19 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Figura shquara shqiptare ne diaspore (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=382)
-- NĖNĖ TEREZA PREJ KALKUTE - 10 vjetori i vdekjes (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=14453)


Postuar nga Lela_Dr datė 05 Shtator 2007 - 12:55:

NĖNA TEREZA PREJ KALKUTE - 10 vjetori i vdekjes

NĖNA TEREZA PREJ KALKUTE
[27 gusht 1910 -5 shtator 1997]“Me gjak jam shqiptare; me nėnshtetėsi, indiane. Pėrsa i pėrket besimit, jam murgeshė katolike. Sipas thirrjes, i pėrkas botės. Por zemra ime i pėrket plotėsisht Zemrės sė Krishtit".
Nėnė Terezės, me shtat imcak, por me besim shkėmbor, tė patundur, iu besua misioni tė kumtonte dashurinė e etur tė Jezusit pėr njerėzimin, veēanėrisht pėr mė tė varfėrit ndėr tė varfėr. "Hyji vijon ta dojė botėn dhe na dėrgon ty e mua pėr t'u shprehur tė varfėrve dashurinė dhe mėshirėn e Tij". Nė shpirtin e saj, pėrplot me dritėn e Krishtit e me dashuri tė zjarrtė pėr Tė, kishte njė dėshirė tė vetme : "Tė shuante etjen e dashurisė sė Tij pėr shpirtrat njerėzore".
Kjo lajmėtare e ndritur e dashurisė sė Zotit, lindi mė 26 gusht 1910 nė Shkup, qytet i vendosur nė udhėkryq tė historisė sė Ballkanit. Mė e vogla e pesė fėmijėve tė Nikollė dhe Drane Bojaxhiut, u pagėzua me emrin Gonxhe Anjeze, mori Kungimin e parė nė moshėn pesė vjeē e gjysėm e u krezmua nė nėntor tė vitit 1916.
Nėna Terezė
Qė ditėn e Kungimit tė parė, ndjeu nė zemėr njė dashuri tė thellė pėr shpirtrat njerėzore. Me vdekjen e papritur tė babait, nė sa Anjezja nuk i kishte mbushur endč 8 vjetėt, pėr familjen filluan vėshtirėsitė ekonomike. Dranja, grua burrneshė, i rriti fėmijėt plot dashuri, duke ndikuar shumė nė karakterin dhe rrugėn e jetės qė do tė zgjidhte e bija. Mė pas formimi fetar i Gonxhes u thellua nė famullinė Zemrės sė Krishtit, nėn drejtimin e jezuitėve, nė sa merrte pjesė gjallėrisht ndėr tė gjitha veprimtaritė.
Nė moshėn 18 vjeēare, e shtyrė nga dėshira pėr t'u bėrė misionare, nė shtator tė vitit 1928, Gonxhja i tha lamtumirė shtėpisė atėrore, pėr tė hyrė nė Institutin e sė Lumes Zojė, qė njihej ndryshe me emrin "Motrat e Loretos", nė Irlandė. Atje mori emrin motėr Mari Tereza, pėr nder tė Shėn Terezės sė Krishtit Fėmijė. Nė dhjetor u nis pėr nė Indi. Nė Kalkutė arriti mė 6 Janar tė vitit 1929. Pasi bėri kushtet e pėrkohshme, nė maj tė vitit 1931, Motėr Tereza u dėrgua nė bashkėsinė e Loretos, nė Entali, ku dha mėsim nė shkollėn St.Mary pėr vajza. Mė 24 maj tė 1937-ės, motėr Tereza paraqiti kushtet e pėrjetshme duke u bėrė, siē tha ajo vetė: "Vashė e Jezusit" pėr "amshim". Qė nga ajo ditė e tutje u quajt Nėnė Tereza. Vazhdoi tė jepte mėsim nė St. Mary dhe mė 1944 u emėrua drejtoreshė e shkollės. Grua qė ia kishte kushtuar jetėn lutjes, qė i donte fort motrat dhe nxėnėset e saj, Nėnė Tereza jetoi e lumtur nė Loreto pėr njėzet vjet me radhė. E njohur pėr zemėrgjerėsi, bujari, guxim, aftėsi tė posaēme nė kryerjen e punėve mė tė rėnda dhe pėr talent tė natyrshėm organizativ, ajo e jetoi pėrkushtimin e saj ndaj Jezusit, ndėrmjet motrave, me besnikėri dhe gėzim.
Mė 10 dhjetor tė 1946-ės, gjatė udhėtimit me tren nga Kalkuta nė Darjeeling, pėr ushtrimet shpirtėrore vjetore, Nėnė Tereza ndjeu "frymėzimin" e ri, "thirrjen brenda thirrjes". Atė ditė, si e qysh ajo nuk e tregoi kurrė, etja e Krishtit pėr dashuri e pėr shpirtra njerėzore e pushtoi zemrėn e saj dhe dėshira e flaktė pėr ta shuar etjen e Zotit u bė qėllimi kryesor i jetės. Nė javėt dhe muajt e mėpasėm, ajo nisi tė dėgjonte njė zė qė i fliste shpirtit tė saj e tė shihte vegime. Krishti i zbulonte kėshtu dėshirėn e zemrės sė Tij ndaj "njerėzve, qė duke u flijuar pėr dashurinė", "do tė rrezatonin dashurinė e tij ndėr shpirtra". "Eja, tė jesh drita ime"- iu lut - "nuk mund tė shkoj vetėm". E i tregoi sa vuante duke parė mospėrfilljen ndaj tė varfėrve, sa i dhimbte, kur mendonte se ata nuk e njihnin e sa dashuri tė zjarrtė kishte pėr ta. Jezusi i kėrkoi Nėnė Terezės tė themelonte njė bashkėsi rregulltare, Misionaret e Bamirėsisė, qė do t'i kushtoheshin shėrbimit ndaj mė tė varfėrve ndėrmjet tė varfėrve. Kaluan rreth dy vjet arsyetimesh e verifikimesh, para se Nėnė Tereza tė merrte lejen pėr fillimin e misionit tė saj tė ri. Mė 17 gusht tė 1948-ės, veshi pėr herė tė parė sarin e bardhė me anėt blu dhe la pas shpine kangjellat e kuvendit tė Loretos, tė cilin e donte aq shumė, pėr tė hyrė nė botėn e tė varfėrve.
Pas njė kursi tė shkurtėr pranė Motrave Mjeke Misionare nė Patna, Nėnė Tereza u kthye rishtas nė Kalkutė ku gjeti njė strehė tė pėrkohshme pranė Motrave tė Vogla tė tė Varfėrve. Mė 21 dhjetor shkeli pėr herė tė parė nė lagjet e tė varfėrve: vizitoi familje, u lau plagėt disa fėmijėve, u kujdesua pėr njė plak qė dergjej nė rrugė tė madhe dhe pėr njė grua qė po vdiste nga uria e nga tuberkulozi. E niste ditėn me Jezusin nė Eukaristi; pastaj, me rruzaren nė duar, dilte pėr t'i gjetur dhe pėr t'u shėrbyer atyre qė janė: "tė braktisur, tė padashur, tė papėrkujdesur". Disa muaj mė vonė, me tė u bashkuan, njėra pas tjetrės, disa nga ish-nxėnėset e saj.
Mė 7 tetor tė vitit 1950, Kryedioqeza e Kalkutės njihte zyrtarisht Kongregatėn e re tė Misionareve tė Bamirėsisė. Nė muajt e parė tė vitit 1960, Nėnė Tereza filloi t'i dėrgonte motrat e saj nė tė katėr anėt e Indisė. E Drejta Papnore, lėshuar Kongregatės nga Papa Pali VI nė shkurt tė 1965-ės, i dha zemėr tė hapte njė shtėpi misionare nė Venezuelė. Menjėherė pas saj u themeluan shtėpi tė tjera nė Romė e nė Tanzani dhe, pak mė vonė, nė tė gjitha kontinentet. Duke filluar nga viti 1980, deri mė 1990, Nėnė Tereza hapi shtėpi misioni pothuajse nė tė gjitha vendet komuniste, duke pėrfshirė ish-Bashkimin Sovjetik, Shqipėrinė dhe Kubėn.
Pėr t'iu pėrgjigjur sa mė mirė si nevojave fizike, ashtu dhe atyre shpirtėrore tė tė varfėrve, Nėnė Tereza mė 1963 themeloi Vėllezėrit Misionarė tė Bamirėsisė; mė 1976, degėn kundruese tė motrave; mė 1979, Vėllezėrit kundrues dhe mė 1984, Etėrit Misionarė tė Bamirėsisė. Gjithsesi frymėzimi i saj nuk u kufizua vetėm nė njerėzit e thirrur pėr jetė rregulltare. Organizoi Bashkėpunėtorėt e Nėnė Terezės dhe Bashkėpunėtorėt e Sėmurė dhe tė Munduar, njerėz tė feve e tė kombėsive tė ndryshme, me tė cilėt u bė njė nė lutje, thjeshtėsi, flijim dhe nė apostullimin e saj qė shprehej me vepra tė pėrvuajtura bamirėsie. Kjo frymė e shtyu tė themelonte mė pas Misionarėt Shekullarė tė Bamirėsisė. Duke iu pėrgjigjur kėrkesės sė shumė meshtarėve, mė 1991 Nėnė Tereza themeloi edhe Lėvizjen e Korpit tė Krishtit pėr Meshtarė, si "rrugė e vogėl qė i ēon nė shenjtėrim" ata, tė cilėt ishin njė mendje me karizmėn dhe me shpirtin e saj.
Gjatė kėtyre viteve, nė sa misioni i saj pėrhapej me tė shpejtė, bota filloi t'ia ngulte sytė Nėnė Terezės dhe veprės qė ajo kishte nisur. Meritoi shumė ēmime pėr veprėn e saj, duke filluar nga Ēmimi indian Padmashri, nė vitin 1962, pėr tė vijuar me Ēmimin e rėndėsishėm Nobel pėr Paqen, mė 1979, ndėrsa mjetet e komunikimit filluan t'i ndiqnin veprimtaritė e saj me interes gjithnjė e mė tė madh. Si ēmimet, ashtu edhe gjithēka qė e vinte nė qėndėr tė vėmendjes, i pranoi "pėr lavdinė e Zotit e nė emėr tė tė varfėrve".
Gjithė jeta dhe vepra e Nėnė Terezės ėshtė dėshmi e gėzimit qė buron nga dashuria, e madhėshtisė dhe e dinjitetit tė ēdo njeriu, e vlerės sė gjėrave tė vogla tė bėra me besnikėri e me dashuri, e sidomos, e vlerės sė pakrahasueshme tė miqėsisė me Zotin. Por duhet theksuar edhe njė virtyt tjetėr heroik i kėsaj gruaje tė madhe, i cili u bė i njohur vetėm pas vdekjes sė saj. E fshehur nga sytė e tė gjithėve, e fshehur deri nga ata qė i qėndruan mė pranė, jeta e saj e brendshme u vu nė provė: pati pėrshtypjen e dhimbshme e tė vazhdueshme se ishte ndarė nga Zoti, madje se ai e kishte braktisur, ndėrsa nė shpirt i rritej gjithnjė e mė tepėr dėshira pėr ta pasur pranė. Atė qė po provonte e quajti "errėsirė". "Nata e dhimbshme" e shpirtit tė saj, e cila nisi nė kohėn kur sapo kishte filluar apostullimin mes tė varfėrve e qė vijoi gjatė gjithė jetės, e ēoi Nėnė Terezėn nė njė bashkim edhe mė tė thellė me Zotin. Pėrmes errėsirės, mori pjesė mistikisht nė etjen e Krishtit, nė dėshirėn e tij tė dhimbshme e tė zjarrtė pėr dashuri, duke u njėsuar me mjerimin e tė varfėrve.
Gjatė viteve tė fundit tė jetės, pa marrė parasysh problemet e shumta e serioze shėndetėsore, Nėnė Tereza vijoi t'i printe Kongregatės sė saj dhe t'u pėrgjigjej nevojave tė tė varfėrve e tė Kishės. Nė vitin 1997 Nėnė Tereza kishte 4000 motra, tė pranishme nė 610 shtėpi misionare, tė pėrhapura nė 123 vende tė botės. Nė mars tė vitit 1997 bekoi Eproren e re tė Pėrgjithshme, tė sapo zgjedhur, tė Misionareve tė Bamirėsisė e bėri edhe njė udhėtim jashtė shteti. Si pati takuar Papėn Gjon Pali II pėr tė mbramen herė, u rikthye nė Kalkutė ku kaloi javėt e fundit tė jetės duke pritur vizitorė e duke u dhėnė kėshilla simotrave. Mė 5 shtator 1997 jeta tokėsore e Nėnė Terezės arriti cakun e fundit. Qeveria indiane e nderoi me funeralin e Shtetit, nė pėrfundim tė tė cilit trupi i saj u varros nė Shtėpinė-Nėnė tė Misionareve tė Bamirėsisė. Shumė shpejt varri i saj u bė cak shtegtimi e lutjeje pėr njerėz tė besojmave tė ndryshme, pėr tė varfėr e pėr tė pasur, pa kurrfarė dallimi. Nėnė Tereza na lė testamentin e fesė sė patundur, tė shpresės sė pamposhtur e tė bamirėsisė sė jashtzakonshme. Duke iu pėrgjigjur thirrjes sė Jezusit "Eja, tė jesh drita ime!", u bė Misionare e bamirėsisė, "Nėnė e tė varfėrve", simbol i mėshirės pėr mbarė botėn e dėshmitare e gjallė e dashurisė sė etshme tė Zotit.
Mė pak se dy vjet pas vdekjes, pėr shkak tė pėrhapjes sė famės sė shenjtėrisė dhe hireve tė nxjerra me ndėrmjetėsinė e saj, Papa Gjon Pali II lejoi tė hapej ēėshtja e kanonizimit. Mė 20 dhjetor 2002 miratoi dekretin mbi virtytet heroike dhe mrekullitė e bėra me ndėrmjetėsinė e saj.

Postuar nga Lela_Dr datė 05 Shtator 2007 - 13:01:

Ja dhe disa vargje te bukura te saj:

Jeta eshte nje mundesi:
KAPE.
Jeta eshte nje bukuri:
ADMIROJE!
Jeta eshte nje enderr:
REALIZOJE!
Jeta eshte nje detyre:
PLOTESOJE!
Jeta eshte nje loje:
LUAJE!
Jeta eshte nje mister:
NJIHE!
Jeta eshte nje premtim:
MBAJE!
Jeta eshte nje dhimbje:
KAPERCEJE!
Jeta eshte nje kenge:
KENDOJE!
Jeta eshte nje lufte:
LUFTOJE!
Jeta eshte nje aventure:
SFIDOJE!
Fryti i heshtjes eshte:
LUTJA.
Fryti i lutjes eshte:
BESIMI.
Fryti i besimit eshte:
DASHURIA.
Fryti dashurise eshte:
SHERBIMI.
Postuar nga Tulipani datė 05 Shtator 2007 - 15:04:

Lightbulb

Ne fakt asnje se meriton me shume te jete midis figurave te shquara sesa kjo grua me trup te vogel por me shpirt te madh... sot ajo eshte meshirimi i bamiresise e dashurise per njeriun ...

dhe pse tashme ajo i perket te gjithe botes une jam krenare qe kishte gjak shqiptariPostuar nga Pleshtja datė 05 Shtator 2007 - 20:47:

Zoti e bekofte shpirtin tend moj nene e dashur....


Postuar nga Lela_Dr datė 05 Shtator 2007 - 23:22:

Revista Time zbulon letrat e Nėnė Terezės
Mė 11 dhjetor 1979, Nėnė Tereza shkoi nė Oslo. E veshur me veshjen e saj tė zakonshme dhe sandale nė temperaturat nėn zero, Gonxhe Bojaxhiu mori titullin mė tė lartė, ēmimin Nobel . Nė fjalimin e saj, Tereza, misioni i bamirėsisė sė tė cilės ishte rritur nga njė marrėzi e njė gruaje tė vetme nė Kalkuta nė vitin 1948, nė njė fener botėror tė kujdesit pėr tė tjerė duke mohuar kujdesin pėr veten, dha njė mesazh qė bota ishte mėsuar ta dėgjonte prej saj.
“Nuk mjafton qė ne tė themi, ‘Unė e dua Zotin, por nuk e dua fqinjin tim’”. Ajo dėnoi abortin dhe u shpreh e pikėlluar pėr varėsinė e tė rinjve nga droga nė Perėndim. Mė nė fund, ajo sugjeroi qė Krishtlindjet qė ishin nė prag duhet t’i kujtonin botės qė, “reflektimi i gėzimit ėshtė real”, sepse Krishti ėshtė gjithkund. “Krishti ėshtė nė zemrat tona, Krishti ėshtė nė varfėrinė qė hasim ēdo ditė, Krishti ėshtė nė buzėqeshjet qė japim dhe ato qė marrim”.

Por pavarėsisht kėsaj, tre muaj mė parė, nė njė letėr qė ia drejtonte njė tė besuari shpirtėror, atė Michael van der Peet, letėr kjo qė vetėm tani ėshtė bėrė publike, ajo shkruante me njė familjaritet tė lodhur pėr njė Krisht ndryshe, njė Krisht qė mungonte. “Jezusi ka dashuri tė veēantė pėr ty. Ndėrsa pėr mua, heshtja dhe boshllėku janė aq tė mėdha saqė unė hedh sytė dhe nuk shoh gjė. Dua qė tė lutesh pėr mua, qė ta lė Atė qė tė ketė dorė tė lirė”, i shkruante ajo atij. Letrat e saj janė shumė joharmonike. Tė marra sė bashku ato japin figurėn e njė portreti befasues tė kontradiktave me veten, atė tė njė ikone tė madhe tė 100 viteve tė fundit, veprat e shquara, tė sė cilės dukeshin nė mėnyrė tė pazgjidhshme tė lidhura me afėrsinė e saj me Zotin. Njė libėr i ri i titulluar nė mėnyrė tė joarmiqėsore “Nėnė Tereza: Ji drita ime”, pėrbėhet kryesisht nga korrespondenca ndėrmjet Terezės dhe rrėfyesve dhe superiorėve tė saj nė njė periudhė rreth 66-vjeēare. Nė kėtė libėr shfaqet sfondi shpirtėror i njė jete tė njohur mė sė shumti nėpėrmjet veprave. Letrat, shumė prej tyre tė ruajtura kundėr dėshirės sė saj (ajo kishte kėrkuar qė ato tė shkatėrroheshin, por kisha e saj nuk e kishte zbatuar kėtė dėshirė), dėshmojnė se pėr pothuajse gjysmėshekulli tė jetės sė saj ajo nuk e kishte ndier prezencėn e Zotit – apo siē shkruan redaktori i librit, atė Brian Kolodiejchuk, “as nė zemėr dhe as nė rite”.

Ajo mungesė duket se ka filluar nė tė njėjtėn kohė kur ajo filloi tė kujdesej pėr tė varfrit dhe tė sėmurėt pėr vdekje nė Kalkutė, dhe, pėrveē njė pushimi 5-javor nė vitin 1959, kurrė nuk u mposht. Edhe pse dukej gjithnjė e qeshur nė publik, Tereza e letrave jetoi nė njė dhimbje tė thellė dhe tė qėndrueshme shpirtėrore. Nė mė shumė se 40 letra, pjesa mė e madhe e tė cilave nuk janė publikuar kurrė, ajo vajton pėr “thatėsirėn”, “errėsirėn”, “vetminė” dhe “torturėn” qė po kalonte. Ajo e pėrjeton eksperiencėn me ferrin dhe nė njė pikė thotė se e ka bėrė tė dyshojė ekzistencėn e parajsės, madje dhe tė Perėndisė. Ajo ėshtė mjaft e ndėrgjegjshme pėr mospėrputhjen mes gjendjes sė brendshme dhe sjelljes publike. “Buzėqeshja”, shkruan ajo, ėshtė “njė maskė” apo njė mantel qė mbulon gjithēka. Nė mėnyrė tė ngjashme, ajo pyet nėse ėshtė pėrfshirė nė mashtrime verbale. “Fola sikur zemra ime ishte e dashuruar me Perėndinė, e butė, me dashuri personale”, i thotė ajo njė kėshilluesi. “Nėse ju do tė ishit atje, do tė kishit thėnė “ēfarė hipokrizie”. Reverend James Martin, njė redaktor i revistės jezuite “America” dhe autori i “Jeta ime me shenjtorėt”, njė libėr qė merret me raportet e shkurtra nė vitin 2003 tė dyshimeve tė Terezės thotė: “Nuk kam lexuar kurrė jetėn e asnjė shenjtori, ku shenjtori tė ketė njė errėsirė kaq tė thellė shpirtėrore. Askush s’e dinte se ajo po vuante”. Kolodiejchuk, redaktori i “Eja bėhu drita ime”, kujton: “Kam lexuar njė letėr tė Motrave (tė misionareve bamirėse tė Terezės), dhe gojėt e tyre u hapėn. Do t’i japin njė dimension krejt tė ri mėnyrės si njerėzit e kuptojnė atė”.

Libri vėshtirė se ėshtė puna e ndonjė reporteri hetues anti-fetar, i cili grumbulloi korrespondencėn e Terezės. Kolodiejchuk, njė anėtar i Misionit tė Bamirėsisė, ėshtė pėrgjegjėsi pėr kėrkesėn e shenjtėrisė sė saj dhe mbledhjes sė materialeve mbėshtetėse. (Deri tani ajo ėshtė lumturuar; hapi tjetėr ėshtė kanonizimi). Letrat nė libėr janė mbledhur si pjesė e kėtij procesi.

Dy katolikė shumė tė ndryshim parashikojnė se libri do tė jetė njė pikė referimi. Reverendi Matthew Lamb, kryetari i Departamentit tė Teologjisė nė Universitetin konservator “Ave Maria” nė Florida, mendon se “Eja bėhu drita ime”, do tė renditet me “Rrėfim” tė St. Augustine dhe “Mali me katėr kate” tė Thomas Merton, si njė autobiografi me theks shpirtėror. Martini i Amerikės, njė institucion mė shumė liberal, e quan librin “njė shėrbesė e re pėr Nėnė Terezėn, njė shėrbesė e shkruar e jetės sė saj tė brendshme”, dhe thotė: “Mund tė kujtohet nė mėnyrė po kaq tė rėndėsishme si shėrbesa ndaj tė varfėrve. Do tė jetė njė shėrbesė ndaj njerėzve qė kanė pėrjetuar dyshim, mungesė tė Perėndisė nė jetėn e tyre. Dhe e dini se kush janė kėta? Gjithkush. Ateistėt, dyshuesit, kėrkuesit, besimtarėt, kushdo”.

Jo tė gjithė ateistėt dhe dyshuesit do tė jenė dakord. Edhe Kolodiejchuk edhe Martin supozojnė se paaftėsia e Terezės pėr tė perceptuar Krishtin nė jetėn e saj nuk do tė thotė se Ai nuk ėshtė atje. Nė tė vėrtetė, ata e shohin mungesėn si pjesė tė dhuratės hyjnore qė e aftėsoi atė tė bėjė njė punė tė madhe. Por pėr kategorinė e kuadrove ateistė amerikanė, ky argument duket absurd. Ata do ta shohin librin e Terezės mė shumė si gruaja nė kėngėn tipike “countri”, e cila mban njė pishtar pėr burrin e saj 30 vjet pasi ai ėshtė larguar tė blejė njė pako cigaresh dhe kurrė nuk ėshtė kthyer. Christopher Hitchens, autori i “Pozita e misionarit”, njė polemikė e ashpėr pėr Terezėn, dhe kohėt e fundit i manifestės ateiste “Perėndia nuk ėshtė i madh”, thotė: “Feja ėshtė njė prodhim njerėzor dhe se kura e saj pėr rrėfimin e besimit do ta kishte thelluar pusin qė ajo kishte gėrmuar pėr vete”. Ndėrkohė, ata qė e njihnin energjinė e jashtėzakonshme tė buzėqeshjes sė Nėnės mund ta diagnostikojnė sėmundjen e saj mė pak si njė dhuratė tė Perėndisė se sa si tentativė tė nėn-ndėrgjegjshme pėr llojin mė radikal tė pėrulėsisė: “Ajo e dėnoi veten me njė dėshtim gjymtues pėr tė ekuilibruar sukseset e mėdha”.

“Eja bėhu drita ime” ėshtė ajo gjėja e rrallė, njė autobiografi pas vdekjes qė mund tė shkaktojė njė rikonsiderim nė masė tė figurės sė madhe publike, nė njė mėnyrė apo nė tjetrėn. Ngre pyetje pėr Perėndinė dhe besimin, motorin pas arritjes sė madhe, dhe qėndrueshmėrinė e dashurisė, hyjnore dhe njerėzore. Kėtė e bėn jo vetėm nė njė formė tė organizuar dhe tė qėllimshme, por si njė turli me shėnime tė dėshpėruara qė s’duhet ta shihnin dritėn e diellit dhe qė do t’i lėrė lexuesit edhe mė tė bindur se ėshtė autentike, dhe se ata, nė njė farė mėnyre shokuese, po prekin jetėn e vėrtetė tė brendshme tė njė shenjti modern.


Letrat e nene terezes

Ø Jezusi: Do refuzosh ta bėsh njė gjė tė tillė pėr mua?... Ti je bėrė Gruaja ime pėr dashurinė time – ti ke ardhur nė Indi pėr Mua. Etja qė ke
pėr shpirtrat tė solli kėtu. A ke frikė tė bėsh njė hap mė tepėr pėr Bashkėshortin tėnd, pėr mua, pėr shpirtrat? A ėshtė ftohur bujaria jote? A jam dytėsor pėr ty?

Ø Tereza: Jezus, Jezusi im, Unė jam vetėm Jotja. Unė jam aq budallaqe. Unė nuk e di ēfarė tė them, por bėj me mua atė qė Ti dėshiron, ashtu si Ti dėshiron, pėr aq kohė sa dėshiron. Por, pse unė nuk mund tė jem si gjithė tė tjerėt?

Ø Jezusi: Unė dua qė Murgeshat Indiane, Misionaret e Bamirėsisė, tė jeni zjarri im i dashurisė ndėr tė varfrit, tė sėmurėt, ata qė po vdesin dhe fėmijėt e vegjėl… E di se je personi mė i paaftė, i dobėt e mėkatar, por pikėrisht se je kėshtu, dua tė tė pėrdor pėr lavdinė Time. A do tė refuzosh?
Nė njė dialog lutėsor rrėfyer
Kryepeshkopit Ferdinand Perier, Janar 1947

Ø Mė thuaj Atė, pse ka aq shumė errėsirė dhe dhimbje nė shpirtin tim?
Drejtuar atė Lawrence Picachy, Gusht 1959

Ø Tė lutem shkatėrroji tė gjitha letrat apo ēdo gjė qė unė kam shkruar.
Drejtuar: Picachy, prill 1959

............

Letrat e nene terezes

Ø Zot, Perėndia ime, kush jam unė qė Ti tė mė falėsh? Fėmija i dashurisė tėnde qė tani ėshtė bėrė
mė e urryera, ajo qė Ti e ke hedhur mėnjanė si tė padėshirueshme, tė padashur. Unė tė thėrras, unė
kapem pas teje dhe nuk ka Asnjė qė tė mė japė pėrgjigje, Asnjė ku unė tė kapen, jo, Asnjė. Vetėm...
Ku ėshtė Besimi im, edhe thellė brenda meje, s’ka asgjė, pėrveē boshllėkut dhe errėsirės. Zoti Im sa e dhimbshme ėshtė kjo dhimbje e panjohur. Unė nuk kam Besim. Unė nuk guxoj t’i pėshpėrit kėto fjalė dhe mendime qė kanė zėnė vend nė zemrėn tim dhe mė bėjnė tė vuaj nė njė agoni qė s’rrėfehet.
Aq shumė pyetje pa pėrgjigje jetojnė brenda meje, sa Unė kam frikė t’i zbuloj ato, pėr shkak tė blasfemisė. Nėse ka Zot, tė lutem mė fal. Kur pėrpiqem t’i ngre mendimet e mia drejt Parajsės ka vetėm njė boshllėk fajėsues qė i bėn mendimet e mia tė kthehen nė thika tė mprehta e tė mė plagosin shpirtin.
Mė kanė thėnė qė Zoti mė do dhe prapė errėsira, ftohtėsia dhe boshllėku janė aq tė mėdha, saqė asgjė nuk e prek shpirtin tim. A mos kam bėrė gabim qė i jam dorėzuar aq verbėrisht Thirrjes sė Zemrės sė Shenjtė?
Adresuar Jezusit

Ø Nuk e shpreh dot me fjalė mirėnjohjen qė kam pėr ty, pikėrisht prej mirėsisė tėnde ndaj meje, pėr herė tė parė… ndėr vite. Unė kam filluar ta dua errėsirėn sepse besoj tashmė se ajo ėshtė pjesė e ēdo pjese tė vogėl tė Jezusit, errėsira dhe dhimbja nė tokė. Ti mė ke mėsuar ta pranoj atė si njė pjesė shpirtėrore tė veprės. Sot kam ndier gėzim tė thellė, qė Jezusi s’mund tė kalojė mė nė agoni, por se Ai do ta kalojė atė nėpėrmjet meje.
Drejtuar Neuner, rreth vitit 1961

Ø Nėse kjo tė sjell lavdi, nėse shpirtrat vijnė para teje, me gėzim unė pranoj gjithēka deri nė fund tė jetės sime.

Jezusit
Gazeta TiranaObserverPostuar nga KRIZA datė 12 Shtator 2007 - 02:26:

u shenjterofte emri i nen terezes


Postuar nga kryeministri sh."A.B datė 12 Shtator 2007 - 23:28:

NUK DI CTE THEM PER KETE NENE KAQ TE DASHUR E BUJARE QE SHQIPERIA PATI.BEKUAR QOFTE GJITHMON


Postuar nga RAIMONDI datė 19 Tetor 2007 - 04:32:

---Lela une e kam lexuar librin e saj---por NENE TEREZA KISHTE DYSHIME PER ZOTIN ---qe existon apo jo----ndersa tek KRISHTI AJO BESONTE -----------megjithate ne dyshimin e saj te existenxes se zotit nje nga primatet e kishes katolike --s'me kujtohet emri i tij--e justifikoi duke thene---NATYRA E SAJ DYSHUSE ESHTE DICKA NORMALE PER BESIMTARIN-----dhe ky personalitet vet kur u shpreh per zotin para nja 6 muajsh tha ---SE NE PER ZOTIN NUK MUND TE THEMI AZGJE --NUK MUND TE SHPREHEMI AS EXISTON AS JO---POR NE E PRANOJME ATE SI DICKA QE  E KEMI TE NEVOJSHME------dhe ky dyshim ndaj zotit eshte nje dyshim iluminist,------------megjithate --DYSHIMI I NENE TEREZES -----ESHTE GODITJA ME E FORTE NDAJ ZOTIT------

  ----------- Por do thoja qe studimi qe ka vene DOKTORESH ---LELA--  eshte shume i bukur dhe ME KA NDIHMUAR MUA NE DISKUTIMIN PER ZOTIN------------tamam doktoreshe ---se una isha nje rast urgjent ---------isha ne.................. coma


Postuar nga Lela_Dr datė 25 Tetor 2007 - 12:32:

Ajo Dr mbrapa emrin tim nuk eshte per Doktoreshe por per Durres, por s'ka gje. E vleresoj qe materiali te pelqen.
Sa per Nene Terezen me pelqen ta kujtoj si Bija e Zotit qe ndihmoje te varferit. Per te tjera gjera...nuk na takon ne te flasim.


Postuar nga RAIMONDI datė 27 Tetor 2007 - 07:35:

Citim:
Po citoj ato qė tha Lela_Dr
Ajo Dr mbrapa emrin tim nuk eshte per Doktoreshe por per Durres, por s'ka gje. E vleresoj qe materiali te pelqen.
Sa per Nene Terezen me pelqen ta kujtoj si Bija e Zotit qe ndihmoje te varferit. Per te tjera gjera...nuk na takon ne te flasim.ha ha ha une thash se ishte si inicial profesioni---po ti e paske si targe makine ha ha ha

lela s'do ti te flasim dakort -----------lol ty nuk ta prish ---------ajjo ishte vertet bija e zotit dhe nusja e krishtit sic thoshte vet----por mbi ye gjitha ajo ishte nje njeri inteligjent me humor shume te holle--------------cka  tregon se ajo ishte nje shpirt plot jete-------------------dhe cfardo te themi ne ajo qendron shume lart dhe te gjithe e nderojne ---------me kujtohet njehere ne nje takim me papa gjon palin ajo i dha nje te forte Papes qe papa ngeli si guak----dhe te gjithe qeshen gjithe shtypi italian foli per nene terezen =-----------ajo ishte nje tip i mprehte  nga mendja-------------Por mua me vjen keq se   shpirti i saj qe ishte plot jete dhe gjalleri---nen ate robe ka vuajtur,shume -------------


  Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »
Trego 19 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.