Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga Gaia datė 20 Dhjetor 2006 - 15:53:

Shume dakort me parafolsin,por jo ama te ngrihet nje ekstrem dhe te hudhi hyjnine e Jezusit poshte se kjo quhet abuzim,asnje te krishtere ne forum skeni pare akoma te hudhi poshte figuren e Muhamedit dhe ky eshte nje respekt apo jo?
Askush ska te drejte te gjykoje fene e tjetrit se sa hyjnore ose jo eshte ai/ajo qe e ben nuk mund te quhet besimatre por mekatare ,zoti e falte ne gjykimet e saja/tije.
Pytja shtrohej ne teme a eshte Jezusi zoti?

te gjithe e dime se ai ishte i derguari i zotit qe ne te krishteret besojme se ishte i biri i zotit,dhe jo vete Zoti.

Tani crendesi kane gjithe ato fletushka te gjata pa mbarim te anetarit prishtinase me qellim ofendues ndaj fese sone?Cili eshte qellimi i saj kur merr neper goje figuren e shenjte te Jezu Krishtit.
Mua me vjen turp vete kur lexoj shkrime te tilla se qellimin fondamental te saj e kuptoj,bile qe luan dhe rolin e te mirit duke kerkuar nga moderatoret drejtesi,dmth ajo te uli poshte hyjnine e Jezusit dhe besomtaret e krishtere ta falenderojne?
Prishtinase dhe une kam shume dokumenta qe e hudhin poshte hyjnine e Muhamedit ?Te pelqeu kjo pytje?Aspak ,as mua sme pelqen as per Muhamedin zot me fal as per Jezu Krishtin zot te qofsha fale.


Postuar nga Prishtinasja_ datė 21 Dhjetor 2006 - 01:22:

Turp njeriu duhet te kete ne keto pikepamje: (meqe si paske te ditura si duket!); - te shpif kundrejt dikujt, te genjej, te fyej ne seder ndergjegjesore diken, t'ia atribuoj te pavertetat dikujt e keshtu me radhe. Kurse sa i perket postimeve te mia, absolutisht asnje doze fyerje nuk permban ne vete ansjera. Por c'te beje une qe nuk e kuptoni drejte debatin moj e uruar. Turp nuk eshte poashtu te debatohet nje ceshtje me argumente baze. Kete e kane bere ne kohen e Muhammedit (a.s.) dhe ne kohet e profeteve tjere. Te debatosh nje ceshtje me argumente moj zonje/zonjushe, nuk do thote se qellimi eshte te fyesh shenjterine e besimit religjioz te njeriut. Andaj, te lus t'a kuptosh debaton drejte dhe pa pretendime. Dhe per cudi, i nderuari, BARIU, pohon se eshte nje pasues i denje i Bibles, dhe asnjehere nuk u ndje i fyer nga shkresat e mia, pasi e ka te qarte se nje lloj debatimi mund t'a bente dhe nje hoxhe me nje prift, por asesi s'do ndjeheshin te fyer asnjera pal


Dhe Gaia ke thene keshtu ne citatin tend ( qe vertete me bere te qeshem!);

GAIA citoi: kam dhe une deshmi qe hudhin poshte figuren (hyjnine) profetike te Muhammedit (a.s)?? Te pelqen kjo pyetje??

Moj zonje/zonjushe, E verteta tek une peshon me shume se gjithe materialja e botes dhe c'ka ne te dhe ti vetem urdhero sjell argumentet te cilat hudhin poshte profetcine e Muhammedit a.s. dhe gjithsesi mund t'i debatojme nese vertete argumente te tilla ekzistojne (e asesi nuk ndjehem e fyer), por kam hallin se argumente te tilla nuk ekzistojne, dhe te shkon mundi HUC

p.s je e lutur nga ana ime , o te diskutosh si duhet ose vertete cdo shkrese tenden e injoroj, meqe hera e dyte/trete me drejtohesh me fyerje (kurse me akuzoni se une bej veprim te tille!). Mire Mbetsh.... dhe zgjero gjoksin kur deshiron debat me diken (kundershtarin), se me sensibilitet nuk korret sukses ne debate, por perdor mendjen si kalem debati, meqe zemra te sjell dem ne kete debat )

p.s. nje proverb thoshte: "Sedra e njeriut ndjehet e fyer, vetem atehere kur i pasqyrohet e paverteta e vertete." (keshtuqe nese ti ndjehesh e fyer, dije se nuk ndjehesh nga une personalisht, por nga argumentet baze te pamohueshme, se po t'ke argumente nuk ke perse te ndjehesh e fyer moj e nderuar).

respekt,


Postuar nga leopardi datė 21 Dhjetor 2006 - 11:11:

 

 

Nuk kam asnje gje kunder zotit, por kunder cdo feje apo besimi tjeter, qe kane korruptuar, manipuluar, strumentalizur, mendjen e njeriut dhe e kane kthyer ate ne format me te rendomta ekstreme dhe diskrimuese, duke mbjelle ne mendjen e njerzeve rrenjen e hipokrizise; e gjitha kjo vjen vetem per hir e ne emer te zotit. Sa i vogel eshte njeriu.

Jezu krishti ishte njerzor dha aspak hyjnor.


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 12:49:

Ka qene njehere miu dhe elefanti shkuan per palzh te dy.Nderkohe qe elefanti po lahej per qefin e vet miu po kerkonte rrobet e banjos dhe spo i gjente dot,dhe i therret elefantit me sa fuqi qe kishte::

---Ooooooooo elefanttttttttttttttt!!!

--He more cdo!---i thot elefanti

---Dil pak te te shof - i thot miu

del elefanti gjer ne brez.

--Ec dhe ca ec-i tho miu

del elefanti dhe ca deri ke gjunjet

-Aaaaaaaa me fal-thot miu--thash se kishe vesh breket e mia!Sa te kete mendje si ky miu me lart une dorezohem dhe i kerkoj falje besimit tim qe e pergojova deri ketu me tipa te tille,kam bere mekat,me fal Zot Jezu Krisht te qofsha fale,fali dhe minjte se dhe ato jane krijesat e tua.
Me kaq e mbyll debatin se paskem lam nam, nuk e bej me ju premtoj forumista mos me qeshni kur te lexoni debatin tim me prishtinasen se ne i kemi njoft kohe me pare po ne une budalla si puna ksaj,ika se lash nam ktu.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 13:57:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Ka qene njehere miu dhe elefanti shkuan per palzh te dy.Nderkohe qe elefanti po lahej per qefin e vet miu po kerkonte rrobet e banjos dhe spo i gjente dot,dhe i therret elefantit me sa fuqi qe kishte::

---Ooooooooo elefanttttttttttttttt!!!

--He more cdo!---i thot elefanti

---Dil pak te te shof - i thot miu

del elefanti gjer ne brez.

--Ec dhe ca ec-i tho miu

del elefanti dhe ca deri ke gjunjet

-Aaaaaaaa me fal-thot miu--thash se kishe vesh breket e mia!Sa te kete mendje si ky miu me lart une dorezohem dhe i kerkoj falje besimit tim qe e pergojova deri ketu me tipa te tille,kam bere mekat,me fal Zot Jezu Krisht te qofsha fale,fali dhe minjte se dhe ato jane krijesat e tua.
Me kaq e mbyll debatin se paskem lam nam, nuk e bej me ju premtoj forumista mos me qeshni kur te lexoni debatin tim me prishtinasen se ne i kemi njoft kohe me pare po ne une budalla si puna ksaj,ika se lash nam ktu.Mos e caj koken, mos e sforco veten. Eshte e qarte qe lenjen nam e ke si ajrin.


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 14:00:

Miu pjell cdo vit minj o rrace pjellore.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 14:02:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Miu pjell cdo vit minj o rrace pjellore.


Dhe me nga qindra, ja edhe ketu na del cdo dite nga nje mi. Sot te erdhi shansi ty.


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 14:12:

Wink

Je gabim zoteri une solla mes jush nje rast te thjeshte ndodhie mes miut dhe elefantit si autor ne kete rast dhe pashe qe miu kerceu perpjete ,ne kete rast shancin e kishte miu te kercente,kenqasine autori qe lexuesi i kupton vepren.


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 14:16:

Kete gazmoren, e kam degju kur isha femi, dhe kuptova dicka me shum se kupton ti tani. Ta sjellesh ne kete menyre, pa pike lidhjeje, eshte majmunllek qe mund ta beje nje elefant me tru miu. bravo.

edhe dicka, te nje teme tjeter, na thua qe je shume toleranT, qe shkon sa ne xhami, sa ne kishe (sa kndej sa andej) .. cdo thote Gaia??? Apo minjte i kane emrat pa gjini??


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 14:26:

Prap je gabim.Mend e miut kane lidhje me majmunllekun e propogandes ekstremiste qe ti ben lojra fjalesh sikur se ke kuptuar,sdo mend se miu aq mend ka.


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.