Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga tolstoy86 datė 21 Dhjetor 2006 - 14:44:

Ketu (vec nje miushi/usheje te vogel te cilit/ciles kam fatin ti shpreh keqardhjen time ne keto momente) nuk beri kush as majmunlliqe dhe as propogande ekstremiste.

E leme fare, me gjithe ate kohe qe beke ti per te kthyer pergjigjet..u qetesova fare. flm
Seriozisht, meqe pretendon se je tolerant/e, shpreh icik me respekt kur flet, kur u thua njerezve se cte bejne e cfare jo. Apo kur na tregon perrala me minj (mgjs ketu e kam icik gabim, pasi minjte per ty nuk perfaqesojne asgje te keqe si duket)
... Ishte nje miush qe shihte njolla ne mur, i dukeshin si vrima ku te futej, u dukeshin si vrime ku do gjente ngrohtesi. Turrej me vrap; Bam, perplaste koken. Shkonte tek nje Njolle tjeter; BAM.. Kur erdhi macjaaa. Fundin e leme per heren tjeter. naten e mire


Postuar nga Gaia datė 21 Dhjetor 2006 - 15:25:

Je gabim propaganden e beri dikush tjeter dhe une i solla fatin e mire qe nepermjet miut te perralles time te kuptoni ku jeni ,rendesi ka qe e keni kuptuar pune e miut ekstremist ku ne kete rast ju me akuzoni mua por barra i mbetet ekstremistit qe ben propagande dhe atyre qe u majne pishen.Miu beson se te gjithe jane si elefanti dhe kjo e ben ekstremist.


Postuar nga BARIU datė 23 Dhjetor 2006 - 23:09:

Tolerance ??

Nese ka ndopak tolerance tek Islami atehere tregoni respekt per Krishterimin qe prezantohet ketu duke mos na impnuar ne besimin tone ate qe ne e shohim qarte nga Fjala e Perendise sikur nuk eshte ashtu. 

Nese keto gjera jane problem per ju jane per ju por jo per te Krishteret.
Krishti eshte Zoti dhe Shpetimtari yne dhe i te gjithe botes dhe ka treguar dashurine me te madhe qe eshte treguar ndonjehere ne Kryq edhe per ata qe shpifin per te.

Ai eshte nderuar dhe adhuruar si Zoti i  te Krishtereve qe nga fillimi i kishes dhe eshte po ashtu edhe sot.

Gjithe te mirat:

Bariu.


Postuar nga tolstoy86 datė 25 Dhjetor 2006 - 10:24:

Te respektojme besimin tend sipas te cilit Zoti nuk eshte nje, i bie te mohojme ne menyren me te keqe besimin tone. Ne respektojme te drejten tende per te besuar ne car te dush e kujt te dush, po jo ate qe beson ti. Kush te thote gje ty kur futesh ne temat islame???
Nese ka pak tolerance ne islam??? Po cdi ti o vella ne lidhje me islamin, qe te na thuash me nenkuptim qe ne te nuk ka tolerance??
Nuk eshte dita sot te tkujtoj se kush nuk ka pasur e nuk ka akoma tolerance.
Per ti bere respektin temes, pasi te festosh sonte, verifikoji icik keto

Ungjilli i Mateut (1:18) ' dhe luka1:26-29, flasin per lindjen e krishtit

gezuar festat bari


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 30 Dhjetor 2006 - 04:45:

Re: A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Citim:
Po citoj ato qė tha SmArTs_WAY
A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO!

Njė ndėr problemet mė kontradiktore nė historinė njerėzore ėshtė ēėshtja e Isait (Jezusit) a.s.. A ishte ai krejtėsisht hyjnor apo krejtėsisht njeri?

Polemika rreth personalitetit tė Jezu Krishtit ėshtė ndryshimi mė i madh ndėrmjet Islamit dhe Krishterimit. Ky ndryshim i mban tė veēuar pasuesit e kėtyre dy besimeve. Muslimanėt shohin tek Jezu Krishti njė profet tė madh tė Zotit, e duan dhe e rrespektojnė aq sa duan dhe rrespektojnė Abrahamin (Ibrahimin), Moisiun (Musain) dhe Muhamedin, si dhe tė tjerėt para tyre (paqa e Zotit qoftė mbi ta).

Tė krishterėt nga ana tjetėr e quajnė Jezusin Zot ose bir i Zotit, dhe e adhurojnė si tė tillė, njė koncept ky qė muslimanėt nuk mund ta pranojnė.

Bibla, edhe pse me shtesa e ndryshime tė shumta e tregon qartė se Jezusi nuk ėshtė Zot por njeri dhe i dėrguar i Zotit xh.sh.

Pa humbur kohė do tė theksojmė argumentet nga vet Bibla tė cilat tregojnė dhe aludojnė qartazi qė Jezusi nuk ėshtė Zot. Nga filimi deri nė fund, Ungjijtė tregojnė qartė se Jezusi ėshtė krejt ndryshe nga natyra hyjnore e Zotit.

Le tė bėjmė njė krahasim nė mes Zotit dhe Jezusit:Zoti ėshtė i pavdekshėm.

Bibla tregon njė nga cilėsit e Zotit, e cila ėshtė pafillimėsia dhe pavdekshmėria ku thotė: “ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm”. (1 Timoteu 6:16) “Para se tė kishin lindur malet dhe para se ti tė kishe formuar tokėn dhe botėn, madje nga mot dhe pėrjetė ti je Perėndia”. (Psalmi 90:2) “Por ti je gjithnjė po ai dhe vitet e tua nuk do tė kenė kurrė fund”. (Psalmi 102:27)Kurse Jezusi vdiq.

Bibla thotė: “Dhe Jezusi bėrtiti me zė tė lartė dhe tha: ''O Atė, nė duart e tua po e dorėzoj frymėn tim!''. Dhe, si tha kėto, dha fryma”. (Luka 23:46) “por, kur erdhėn te Jezusi, dhe si panė se ai tashmė kishte vdekur...”. (Gjoni 19:33) “Por Jezusi, si lėshoi njė britmė tė madhe, dha frymėn”. (Marku 15:37)
Smarts Way nuk e kuptoj se si duke interpretuar biblen ne menyre kaq te cuditshme tentoni te diskretitoni fene e krishtere. Nuk besoj ju do tju vinte mire sikur une tani te filloja e te derdellisja per Muhamedin e perhapjen e Islamit me forcen e shpates dhe te perdorja kete fakt historik si argument kunder fese islame. Dihet nuk kam qellim ta bej kete gje por do tju lutesha te kishit me shume kujdes kur citoni tekste te shenjta te feve te tjera dhe beni propagande fetare duke sulmuar verbalisht besimin e te tjereve. Ju flisni per pavdekesine e Zotit , per Biblen etj etj, por nuk permendni ne postimin tuaj qe jeni duke cituar Dhiaten e Vjeter (bibla cifute, e rendesishme per te krishteret por jo Libri i Shenjte me i rendesishme) dhe harroni komplet Dhiaten e Re qe eshte baza dhe thelbi i fese se krishtere. Ne Dhiaten e re, ne te kater ungjijt e njohur nga krishterimi dhe ne Aktet e Apostujve thuhet qarte qe Jezu Krishti eshte Zoti (Zoti per te krishteret eshte Ati Biri dhe Shpirti i Shenjte) i ardhur ne toke per te shpetuar ate qe beson tek Ai. Ne qofte se qenia e Krishtit Zot perben problem per raportet mes te krishtereve e muslimaneve (gje qe nuk ka kuptim te ndodhe ne qofte se te dyja palet shprehin mirekuptim e tolerance) nuk mund ti kerkohet gati 2 miliard te krishtereve sot ne bote te heqin dore nga besimi i tyre se 1 miliard muslimaneve nuk ju pelqen kjo gje. Sa per pavdekesine e Krishtit, ajo gjithashtu permendet ne Ungjijte e Markut, Mateut, Lukes e Gjonit, dhe thuhet qarte qe Jezusi u ringjall pas 3 ditesh dhe vazhdoi predikimet per 49 dite ne Palestine para se te ikte ne Qiell. Qenia e Krishtit Zot, lindja e Tij nga e Virgjera Mari dhe ringjallja e Tij jane 3 nga dogmat themelore te fese se krishtere, dhe kushdo qe i mohon ose nuk ka horizontin e mjaftueshem per te toleruar nje fe ndryshe nga e tij/e saj, pra i kane bere lavazh truri, ose kerkon me ndergjegje acarim te kote. Shpresoj per ju qe te mos jeni ne asnje prej ketyre grupeve.


Postuar nga Gaia datė 30 Dhjetor 2006 - 13:43:

Keto tema jane turpe nga te paturpit.


Postuar nga andaluzi91 datė 01 Janar 2007 - 20:19:

Bibla thote, se Jezusi nuk eshte Zot. Pik ketij muhabeti

Tung. Eshte qudi, kur degjon njerez qe e humbin debatin dhe thone, si Gaia: Keto tema jane turpe nga te paturpit. Mirepo i nderuar, ti a harron se Bibla na ka mesuar, se edhe te paturpive dhe te keqijve te ua mesojme te verteten. Ejani dhe na thoni te nderuar, se si kuptohen apo komentohen citate qe i ka sjellur Smarti.

Bibla neve po na meson se kemi gjenealogjine nga Adami dhe Eva, mirepo te njejten gjenealogji e ka pasur dhe e ka (edhe) Jezusi. Zoti eshte i paster nga ēdo cilesi e pavertete qe ju po ia mveshni. Jezusi eshte i Derguari i Tij. Jezusi, sic na meson Mateu 1/1-17(Breznitė e Jezu Krishtit, tė birit tė Davidit, tė birit tė Abrahamit. Abrahamit i lindi Izaku...Izaku i lindi Jakobi...” [Mateo. 1/1-2]), na vėrteton se Jezusi ėshtė i lindur, atėherė Jezusi posedon ditėlindje, ai ėshtė i lindur, i lindur. Pyesim, si mundet qė i linduri tė jetė Zot (siē pretendoni)?!! Pretendoni se Jezusi ėshtė Bir i Zotit, ndėrsa fragmenti thotė se Jezusi ėshtė bir i Davidit. Si mundet qė Jezusi tė jetė bir i Davidit dhe njėkohėsisht bir i Zotit?!! Dihet se Davidi ėshtė bir i Jeseut [Mt. 1/6], pra si mundet qė nė tė njejtėn kohė tė jetė edhe bir i Abrahamit?!! Nė fragment thuhet “e prej shpėnguljes nė Babiloni deri tek Krishti katėdhjetė brezni”. Kjo ėshtė nė kundėthėni me fjalėt ne Levitiku /3, i cili thekson kohėn se janė tetėmbėdhjetė brezni, e jo katėrmbėdhjetė brezni. Kjo ėshtė nė kundėthėnie mes Ungjillit dhe Torės!! Nė fragment thuhet “Gjithse, pra, katėrmbėdhjetė brezni prej Abrahamit deri te Davidi; prej Davidit deri nė shpėrngulje nė Babiloni katėrmbėdhjetė brezni; e prej shpėrnguljes nė Babiloni deri te Krishti katėrmbėdhjetė brezni.” [Mt. 1/17]
Kjo nėbkupton se tė gjithė brezat nga Abrahami deri te Krishti janė gjithsej 42 brezni/ Me tė vėrtetė, po qe se e numėrojmė gjnealogjinė e cekur nė Mateu 1/1-17, do tė vėrejmė se janė 41 brezni. Fragmenti ėshtė nė kundėrthėnės me vete!!Gjenealogjia e pėrmendur nė Ungjillin e Lukės ndryshon nga ajo qė ėshtė regjistruar nė Ingjillin e Mateut. Luka (3) pėrmend gjenealogjinė nga Adami deri te Jezusi, ndėrsa Mateu pėrmend gjenealogjinė nga Abrahami deri te Jezusi. Mos vallė ndryshoi shpallja?! Apo, ēka ndryshoi?! Nga Abrahami deri te Jezusi (sipas Lukės) kanė kaluar 26 brezni, ndėrsa sipas Mateut 41 brezni. Dallimi ėshtė 15 brezni!!
7. Jozefi, i fejuari i Marisė (nėnės sė Jezusit), ėshtė i biri i Jakobit sipas Mateut 1/16, mirėpo sipas Luka 3/23 ai ishte i biri i Helit. Mospėrputhje e qartė mes dy ungjikve!! Nė Mateu 1/11 thuhet se Jozia (Joshijahu) ishte mbret i Judės gjatė shpėrnguljes nė Babiloni. Fakte historike flasin se Jozia qysh herėt ishte i vdekur, para se tė ndodhė shpėrngulja nė Babiloni (Levitiku – Dita e Dytė, 35-36). Faresi ėshtė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit, sipas Mt. 1/3. Siē dihet ėshtė fėmijė jashtė kurore, sipas Juda, i biri i Jakobit bėri prostitucion me vejushėn Tamaranė, nėnėn e Faresit. Si mund tė jetė njėri nga stėrgjyshėrit e Jezusit (Bir i Zotit siē pretendojnė), fėmijė jahtė kurorės?!!.

O bur i dheut, keto jane fakte, dhe kerkojne pergjigje.

Une i nderuar, po marr mesim nga jeta e Jezusit, i cili e luste vetem nje Zot, dhe askend tjeter, dhe asnjehere nuk na tha ti lutemi atij, mirepo sic na meson Bibla, ai “shkoi nė mal pėr t'u lutur, dhe e kaloi natėn duke iu lutur Perėndisė” (Lluka 6:12) Kė e paska lutur? Vetveten apo Zotin?

Tek e fundit, doktrinen qe po ua them une, se Jezusi ishte i Derguari i Zotit, e mbron vet Bibla, ku thote tek Mateu se"....ky eshte profeti, Jezusi prej Nezareti te Galilese" [Mateu- 21/9-11]

Une nuk deshiroj te zgjerohem mė, mirepo mjfton citati Biblik, i cili na meson, keshtu:

"I pari: Ndegjo, Izrael!Zoti, Hyu yne ...eshte nje Zot i vetem...Skrimbi pergjigji: Mire fort, Mesues! Pergjigje ashtu sic eshte e verteta! AI eshte i Vetmi, e pos tij ska tjeter."[Marku kaptina e 12, citati 29-32]

Ejani o tė krishter e diskutoni me fakte, e jo me fjale boshe.

Gjithe te mirat,
Andi


Postuar nga Gaia datė 02 Janar 2007 - 00:11:

Citim:
Po citoj ato qė tha Gaia
Keto tema jane turpe nga te paturpit.


Postuar nga SEND_ME_AN_ANGEL datė 02 Janar 2007 - 02:14:

Andaluzi91 me sa shoh neper tema i paske vene qellim vetes te shkaterrosh krishterimin nga themelet. Jezusi eshte Zot per ne dhe nuk e kuptoj pse kjo gje te shqeteson kaq shume. Mateu ka shkruar qe eshte i lindur, por ka thene edhe qe u lind nga Virgjeresha Mari me Frymen e Shenjte. Nqs nuk e di, po te them une qe Fryma e Shenjte eshte Zoti vete, dhe Jezu Krishti ka ardhur ne Toke para 2000 vjetesh vertet, por ne Qiell ka ekzistuar gjithmone, sepse Zoti vete flet ne shumes ne librin e Gjenezes "Do ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone" etj etj. Me njohurite e mia modeste teologjike di te them qe Shpetimtari pritej nga njerezit qe nga koha e mekatit te pare nga njeriu. Dhe me vone shume njerez jane konsideruar Shpetimtari ne lindje te tyre, si puna e Moisiut apo Solomonit.


Postuar nga tl tolstoy 86 datė 02 Janar 2007 - 10:52:

Citim:
Po citoj ato qė tha SEND_ME_AN_ANGEL
Andaluzi91 me sa shoh neper tema i paske vene qellim vetes te shkaterrosh krishterimin nga themelet. Jezusi eshte Zot per ne dhe nuk e kuptoj pse kjo gje te shqeteson kaq shume. Mateu ka shkruar qe eshte i lindur, por ka thene edhe qe u lind nga Virgjeresha Mari me Frymen e Shenjte. Nqs nuk e di, po te them une qe Fryma e Shenjte eshte Zoti vete, dhe Jezu Krishti ka ardhur ne Toke para 2000 vjetesh vertet, por ne Qiell ka ekzistuar gjithmone, sepse Zoti vete flet ne shumes ne librin e Gjenezes "Do ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone" etj etj. Me njohurite e mia modeste teologjike di te them qe Shpetimtari pritej nga njerezit qe nga koha e mekatit te pare nga njeriu. Dhe me vone shume njerez jane konsideruar Shpetimtari ne lindje te tyre, si puna e Moisiut apo Solomonit.


S_m_a_a, car do te thuash?Qe Krishti eshte Zoti juaj mgjs Bibla thote te kunderten??? Atehere ti je pjese e nje feje tjeter qe nuk pranon biblen pasi kjo kontradikte eshte e palejueshme per njerez te arsyeshem.

diku mesiper i kerkova Bariut te verifikonte pjese nga ungjilli i mateut dhe ai i lukes te cilat shume qarte flasin per te NJEJTEN ngjarje, lindjen e krishtit. Lexoji keto Angel,

Ne ungjillin e mateut (1:18) shkruhet:
''Lindja e jezusit, Mesise, ndodhi keshtu: Maria, nena e tij ishte e fejuar me Jozefin. Por, para se te martoheshin doli se Maria priste nje femije te mbarsur me ane te Shpirtit te Shenjte''

Lexo tani Luken angel ( 1:26-27)
''Ne muajin e gjashte te barres se elizabetes, Perendia dergoi engjellin Gabriel ne Nazaret ne Galile tek nje virgjereshe me emrin Mari. Ajo ishte e fejuar me nje njeri te quajtur Jozef, qe ishte nga fisi i mbretit David''

PRA SHUME QARTE, AI QE MATEU QUAN SHPIRTI I SHENJTE, ESHTE ENGJELLI GABRIEL, SIPAS LUKES, ( DHE LOGJIKES SE NJEREZVE QE DUAN TE SHOHIN)
Angel, kush genjeu, Mateu apo Luka????
Te respektoj qe pranon qe dijet e tua teologjike jane modeste, ashtu sic jane edhe te miat. Po fryma e shenjte nuk eshte Zoti. Nje budallallek i tille mund te pershkruajne vetem ngjarje te mitologjise, si lindja e Herkulit, nga nje grua dhe nje perendi.. (hasha)
Pastaj Jezu Krishti nuk eshte i vetmi qe ka lindur nga ajo qe ti i thua fryma e shenjte, pa baba. Nqs ti larteson Krishtin si Zot pasi ai lindi pa baba, po Adami, qe lindi pa nene e pa baba, cfare ishte???
Angel, ne librin e Gjenezes thuhet "Do ta bejme njeriun sipas shembelltyres sone", vertet vella/moter, andaj njeriu eshte krijesa me e larte, prandaj njeriu qendron edhe me lart se engjejt, pasi ai eshte pasqyre e vetetive te mrekullueshme te Zotit. Dhe nga keto pasqyra, nder pasqyrat me te shndritshme eshte ai, Jezusi, femija i mrekullueshem qe foli qe ne djep, robi besnik i Zotit, qe ngjalli te vdekur, me lejen e Zotit..
Ta pranosh ate si njeri, te mrekullueshem, te derguar te Zotit, por njeri, nuk te ul absolutisht dashurine ndaj tij, perkundrazi, meson vertet se kush eshte ai qe do. Lexo faktet qe te jane sjell, verifiko qe nuk jane shpifje..


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 » ... E fundit »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.