Forumi Horizont Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Forumi Horizont (http://www.forumihorizont.com/index.php3)
- Feja krishtere (http://www.forumihorizont.com/forumdisplay.php3?forumid=184)
-- A ėshtė Jezusi Zot? Bibla thotė JO! (http://www.forumihorizont.com/showthread.php3?threadid=11991)


Postuar nga BARIU datė 27 Shkurt 2007 - 15:18:

Jezus Mesia

Joh 20:26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

 

Keto jane fjalet me te cilat e pershkroi Thomai ai qe e pa Krishtin e rigjallur dhe Fjalet e Zotit Jezus jane shume inkurajuese, shpresoj qe te jesh nje nga ata qe eshte besues dhe jo mosbesues ne te verteten Biblike te Krishtit si Mesia

Me respekt:
Bariu


Postuar nga BARIU datė 27 Shkurt 2007 - 15:23:

Zoti dhe Perendia im

Joh 20:26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Keto jane fjalet e Thomait, dishepullit qe ishte me Krishtin kur e pa ate te ringjallur.

Bariu


Postuar nga belga datė 28 Shkurt 2007 - 18:09:

Re: Zoti dhe Perendia ime!

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Joh 20:26 Dhe tetė ditė mė vonė, dishepujt ishin pėrsėri nė shtėpi dhe Thomai ishte me ta. Jezusi erdhi, ndonėse dyert ishin tė mby-llura, dhe u prezantua midis tyre dhe tha: ``Paqja me ju!``.Joh 20:27 Pastaj i tha Thomait: ``Vėre gishtin kėtu dhe shiko duart e mia; shtrije edhe dorėn dhe vėre nė brinjėn time; dhe mos ji mosbesues, por besues!``.Joh 20:28 Atėherė Thomai u pėrgjigj dhe i tha: ``Zoti im dhe Perėndia im!``.Joh 20:29 Jezusi i tha: ``Sepse mė ke parė, Thoma, ti ke besuar; lum ata qė nuk kanė parė dhe kanė besuar!``.

Keto jane fjalet e Thomait, dishepullit qe ishte me Krishtin kur e pa ate te ringjallur.

Bariu


Zoti i madh xh.h eshte nje dhe kudo mes nesh dhe jo Jezusi eshte zot kjo s'eshte aspak e vertete;
pershendetje


Postuar nga andaluzi91 datė 06 Mars 2007 - 19:30:

Citim:
Po citoj ato qė tha andaluzi91
Mos te harrojme te cekim, se Jezusi ka thene per ata qe e adhurojne: “Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Mendimet tuaja, qe mundoheni t'i mbroni me textet e Ungjillit, jane te kota sic tregon edhe Jezusi (Isau), dhe qe keto i keni shpikur vet, duke filluar nga thashethemet e Mateu etj., etj.

Besoni te vetmin Zot, i Cili e Dergoi Profet Jezus, i cili nuk ka pasur porosi tjeter pos: Ska te adhuruar me te drejte pervec Allahut!

Gjithe te mirat
Andi


..................


Postuar nga BARIU datė 08 Mars 2007 - 10:12:

Krishti i Bibles

Shikoni te nderuar, Krishti qe adhrohet dhe qe e meriton te adhurohet se eshte Zoti eshte ai i shpallur ne Bibel. Per konceptet e tjera qe dikush ka per Krishtin mund ti kete ato por nuk vijne nga Bibla.

Gjithe te mirat.

Bariu


Postuar nga tolstoy86 datė 09 Mars 2007 - 15:46:

Re: Krishti i Bibles

Citim:
Po citoj ato qė tha BARIU
Shikoni te nderuar, Krishti qe adhrohet dhe qe e meriton te adhurohet se eshte Zoti eshte ai i shpallur ne Bibel. Per konceptet e tjera qe dikush ka per Krishtin mund ti kete ato por nuk vijne nga Bibla.

Gjithe te mirat.

Bariu
Ckemi Bari vellai, si ja con.

“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Ky versi i mesiperm qe ka shkruar Andaluzi, c'eshte?? Genjeshter..?Nuk gjendet valle ne ungjillin sipas Lukes?? Nqs po, atehere cne qe ungjilli sipas Lukes pranohet si nje nga ungjijte e 'vertete'?? Apo mos valle fshihet ndonje kuptim 'i fshehte' ne kete fjale kur Jezusi thot qe njerezit e adhurojne se koti..?? nuk po te lodhim me verse te tjera..per kete pergjigju te pakten, e jo me verse te tjera qe pohojne te kunderten, pasi e di shume mire qendrimin tone sipas te cilit bibla eshte e modifikuar, thjesht merru me kete fjaline e mesiperme..


Postuar nga BARIU datė 16 Mars 2007 - 15:57:

Ke keqkuptim

Pershendetje dhe rrofsht per pyetjet.
Ke nje keqputim kur flet per Mt sepse je jashte kontekstit.
Krishti eshte duke cituar profetin Isaia dhe po thote se disa e adhurojne me goje por jo me zemer dhe se kjo nuk ka vlere.

Mat 15:7 Hipokritė, mirė profetizoi Isaia pėr ju kur tha:
Mat 15:8 "Ky popull po mė afrohet me gojė dhe mė nderon me buzėt; por zemra e tyre rri larg meje.
Mat 15:9 Dhe mė kot mė nderojnė, duke i mėsuar doktrina qė janė urdhėrime nga njerėzit"``.


Por ja shiko disa raste tek Ungjijte kur ai u adhurua dhe e pranoi ate.
Mat 2:11 Dhe, mbasi hynė nė shtėpi, panė fėmijėn me Marien, nėnėn e tij, dhe ranė pėrmbys dhe e adhuruan. Pastaj hapėn thesaret e tyre dhe dhuruan: ar, temjan dhe mirrė.

Mat 28:9 Dhe, ndėrsa po shkonin pėr t`u thėnė dishepujve, ja Jezusi u doli pėrpara dhe tha: ``Tungjatjeta!``. Atėherė ato u afruan, i rrokėn kėmbėt dhe e adhuruan.

Mat 28:16 Pastaj tė njėmbėdhjetė dishepujt shkuan nė Galile, nė atė mal qė u kishte caktuar Jezusi
Mat 28:17 dhe, kur e panė, e adhuruan; por disa dyshuan.

Luk 24:51 Dhe ndodhi qė, ndėrsa ai po i bekonte, u nda prej tyre dhe e morėn lart nė qiell.
Luk 24:52 Dhe ata, pasi e adhuruan, u kthyen nė Jeruzalem me gėzim tė madh.

Besoj se jane mjaft per te pare shume qarte qe ai u adhurua por jo vetem kaq te gjithe te Krishteret e adhurojne Zotin e tyre te mrekullueshem.

Gjithe te mirat:
Bariu


Postuar nga andaluzi91 datė 20 Mars 2007 - 15:53:

Re: Re: Krishti i Bibles

Citim:
Po citoj ato qė tha tolstoy86Ckemi Bari vellai, si ja con.

“Por nė padobi ata mė adhurojnė mua, duke mėsuar urdhėresa tė shpikura nga njerėzit”. (Mateu 15:9)

Ky versi i mesiperm qe ka shkruar Andaluzi, c'eshte?? Genjeshter..?Nuk gjendet valle ne ungjillin sipas Lukes?? Nqs po, atehere cne qe ungjilli sipas Lukes pranohet si nje nga ungjijte e 'vertete'?? Apo mos valle fshihet ndonje kuptim 'i fshehte' ne kete fjale kur Jezusi thot qe njerezit e adhurojne se koti..?? nuk po te lodhim me verse te tjera..per kete pergjigju te pakten, e jo me verse te tjera qe pohojne te kunderten, pasi e di shume mire qendrimin tone sipas te cilit bibla eshte e modifikuar, thjesht merru me kete fjaline e mesiperme..


Ska pergjigje i nderuar nga keta misionaret akoma? ;lol: haha!


Postuar nga BARIU datė 31 Mars 2007 - 09:21:

Lexoje me kujdes

Po ka pergjigje per kete pyetje, lexoje me kujdes qe ne fillim te asaj qe une shkrova ku thuhet se Krishti po citon profetin Isai dhe eshte duke folur per kohen e Dhjates se Vjeter kur njerezit i afroheshin Perendise me zera po jo me zemer, e kuptove i nderuar.

Gjithe te mirat
Bariu


Postuar nga Muhejminu datė 31 Mars 2007 - 14:21:

pergjigje per versetet e bariut Gjoni 20;28

1. Jezusi kurrė nuk iu referua vetes sė tij si njė “Zot”, po kush e shtyu atėherė Thomain qė ta qaunte atė “Zoti im”? nė greqishte ishte “Zot” apo “zot”. Nė gjuhėn greke dhe nė kulturėn e saj, “ZOT” (tė gjithė manuskriptet e para tė Biblės janė shkruar me gėrma kapitale) ishte njė titull pėrshkrues qė i vendosej shumė personazheve tė rangjeve tė ndryshme duke pėrfshirė edhe vetė guvernatorėt Romak (Aktet 12.22) madje dhe vetė Djallit (2 Korinthasve 4.4). kjo fjalė pėrdorej pėr persona qė kishin njė autoritet hyjnor. Dhe nuk iishte njė fjalė qė limitohej nė njė nivel personal sikurse pėrdoret sot.

2. nėse i bahskangjisim mėnyrėn se si kuptohej dhe pėrdorej ajo shprehje nė atė kohė, dhe duke ditur se Jezusi kishte ardhur si pėrfaqėsues i Zotit nė tokė duke shprehur vullnetin e Tij nė tokė, shprehja e Thomait nuk ka arsye se pse tė keqkuptohet. Nga ana tjetėr tė detyroish Thomain tė thotė qė Jezusi ėshtė 1/3 e njė zoti trinitar ėshtė me tė vėrtetė e pasaktė. Le tė shikojmė disa teologė trinitarė se ēthonė Michaelis:

“Nuk besoj se Thomai kaloi nga njė mosbesim ekstrem nė njė besim tė menjėhershėm qė tė ēon nė nivelelet mė tė larta tė fesė, dhe tė njohjes sė vėrtetė. Unė nuk besoj se dishepujt kishin aq shumė njohuri pėrderisa ne e dimė mjaft mirė se ata e kuptuan Jezusin pasi u frymėzuan nga shpirti i shenjtė. Unė besoj se kjo shprehje ka dalė nga njė habi totale e tij dhe se ka pasur njė kuptim shumė figurativ. Kjo sepse njė person qė ringjallet ka njė fuqi hyjnore dhe duke patur parasysh se kjo shprehje nuk kishte tė bėntre gjithnjė pėr Zotin si person” [Michaelis is quoted by Dana, 1].

Mos harrojmė se nė atė periudhė pėrfaqėsuesit e Zotit shpesh thirreshin “Zot” dhe vetė testamenti i vjetėr ka disa shembuj tė kėtillė. Kur Jakobi u ndesh me “Zotin” vallė u ndesh me tė? (Hosea 12:4-Genesis 16:7-13).

3. ka shumė teologė qė pohojnė se nuk ka pasur nė periudhėn e Thomait ndonjė njohuri trinitare. Nėse vėrtet ata do tė besonin se Jezusi ishte “Zot” nė atė mėnyrė qė besojnė sot tė krishterėt, nuk do tia kishin mbathur atė ditė kur ai u kryqėzua. Mos harrojmė edhe pėr bisedėn qė patėn disa dishepuj tė tij ndėrsa tregonin se Jezusi ka qenė njė profet nė kėtė botė dhe njė shėrbyes i Zotit shiko pėr mė tepėr (Luka 24;19-21). Bibla na tregon mjaft mirė se kėta dishepuj besonin se Jezusi nuk ishte Zot. Sepse krishti (Mesiah) sipas testamentit tė vjetėr duhejt tė ishte njeri dhe kėtė e vėrejtėn dhe disa dishepuj. Nuk ka asnjė evidenvė nė ungjijtė qė ne disponojmė qė dishepujt e Jezusit tė besojn se ai ėshtė Zot, dhe Thomai qė foli ndėrsa po shihte atė tėringjallur nuk besoj se po krijonte njė doktrinė tė paqenė.

4. konteksti i fjalėve na tregon se qėllimi i tij ka qenė tregueshmėria se Jezusi ishte gjallė. Sespe vetėm tre versete mė parė Thomai kishte mohuar dėshmitė e disa dishepujve tė tjerė. Sepse ringjallja e Jezusit ishte njė doktrinė shumė e diskutuar dhe mes vetė dishepujve dhe prandaj Thomai nuk e besonte(sikurse edhe tė tjerėt). Thomai besonte se Jezusi kishte vdekur dhe kjo qė sapo pa e shokoi jashtėzakonisht shumė. Thomai, pasi e pa Jezusin ai menjėherė besoi nė ringjalljen e tij dhe tregoi se Zoti e ka ringjallur atė duke pėrdorur atė shprehje qė nė kulturėn e asaj epoke dontė tė tregonte se ishte fuqia dhe vullneti i Zotit qė e ringjalli, “Zotėria im dhe Zoti im.” Kėtu nuk shoh asnjė pėrmendje trinitare as nė kontekst dhe as nė arsyen e besimit tė tij. Thomai foli atė qė pa, qė njeriu Jezus pasi e pa tė vdiste u ringjall nga autoriteti hyjnor.


Buzzard, pp. 39-41,61 and 62,136 and 137

Dana, pp. 23-25

Farley, pp. 62-64

Morgridge, pp. 109 and 110 Norton, pp. 299-304

Snedeker, pp. 271 and 272, 426-430


  Gjithsej 34 faqe: « E parė ... « 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 »
Trego 338 mesazhet nė njė faqe tė vetme

Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.