Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Shtatzania Vlerėsimi i Temės: 4 votime, mesatarja 5.00.
Gjithsej 13 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Shtatzania

nese do ta quaja kete teme "embriologjia" do merrej parasysh vetem ajo qe i ndodh femijes dhe jo ajo qe i ndodh nenes dhe kjo gje do conte ne humbje te shume informacioneve qe cdo femer do te kerkonte ti dinte rreth shtatzanise se saj si psh hormonet,ndryshimet ne trupin e saj etj...ne kete teme do te gjeni informacione rreth asaj qe peson trupi i nenes dhe ai i femijes...kuriozitete,te reja,kerkime etj...pergatituni te shihni se cfare ndodh brenda afersisht 256 diteve...

p.s: nuk ka nevoje te kete kronologji te ngjarjeve qe ndodhin...informacionet jane te mjaftueshme,qofshin te cilesdo dite!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 31 Mars 2006 22:43
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
amor alucius
Ennology

Regjistruar: 11/04/2003
Vendbanimi: city of the sin
Mesazhe: 7605

Re: Shtatzania

Citim:
Po citoj ato që tha NS-6
p.s: nuk ka nevoje te kete kronologji te ngjarjeve qe ndodhin...informacionet jane te mjaftueshme,qofshin te cilesdo dite!

Papapapa,nga i di ky cun tere keto gjera aman?

__________________
I love him in the summer when it sizzles, I love him in the winter when it drizzles...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 01 Prill 2006 09:13
amor alucius nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė amor alucius Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me amor alucius (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: amor alucius Shto amor alucius nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto amor alucius nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Nje zbulim qe mund te permiresoje shtatzanine

Cod. D05042006

Nje pyetje thelbesore ne biologji eshte "pse meshkujt prodhojne sperme dhe femrat prodhojne veze"

Nje grup shkencestaresh australiane ( Dr Josephine Bowles and Professor Peter Koopman from the Institute for Molecular Bioscience at The University of Queensland) kane zgjidhur kete pyetje ku me gjetjet e tyre mund te udheheqe per te permirsuar terapine kancerose apo permersimin e shtatzanise.

Derivatet e vitamines A shkaktojne fillimin e vezes dhe prodhimin e spermes ky proces i njojtur si meiosis. Qelizat qe kthehen ne nje pike ne veze apo sperme te njojtura si germ cells jane identike ne embrionet e mashkullit dhe te femres. Ne femrat meiosis fillin para lindjes dhe veze prodhohen ndersa ne meshkujt miosis fillon pas lindjes dhe resultati eshte sperma.

Retinoic acid nje derivate e vitamines A shkaton qe keto qeliza ne embrionet e femres te filloje miosis (duke krijuar prodhimin e vezeve.
U gjend gjithashtu nje enzyme e pranishme ne embrionet e mashkullit qe zhduken retinoic acid keshtu qe ndalon meiosis pas lindje duke dhene nje prodhim sperme.

Kjo njohtje ...qe cfare shtyn dhe ndalon meiosis.... mund tju jape shkencetareve te permiresojne shtatsanine si psh. nje cift qe duan femije dhe nuk munden ose per ndalimin e shtatezanise.

Gjiithashtu nje sinjal i papershtatshme te retinoid mund te jape instruktacione te gabuara ne germ cells duke formuar tumore.

(Ky artikull eshte lexuar ne revista Science )

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:11

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 05 Prill 2006 14:48
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Talking

gerrmo tare gerrmo

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re 20022005.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 8353 herė.

Cod. D12042006

do doja te beja nje pyetje te gjithe femrave qe e lexojne kete temen "ju ka shkuar ndonjehere nder mend se si eshte e mundur qe zigota,qe ka gjysmen e kromozomeve nga mashkulli dhe gjysmen nga femra nuk sulmohet nga sistemi imunitar?
kjo pyetje me erdhi nje dite ne mend dhe ja bera pyetjen nje siti ku pergjigjeshin eksperte te cdo lloj fushe...pergjigjen qe me dhane?hmmm...ora 2 (nuk me dhane ket pergjigje normalisht )

po ju le me nje foto fantastike te nje momenti te rendesishem te nje shtatzanije

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:16

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2006 01:01
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Talking

E po keshtu e bene gjithmone ti NS-6 na le ne pritjee une dua te di pergjigjen !!!

Ne pritje!

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2006 03:14
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Talking

si eshte e mundur qe nena nuk e konsideron te huaj embrionin

Cod. A12042006

skam cti bej enigem...
atehere sa per pergjigjen e asaj qe shenova si pyetje:
sipas asaj qe thuhej tek ajo pergjigja ishte qe kohet e fundit kane filluar te mesohen disa gjera per kete tolerance qe ndodh ndermjet nenes dhe femijes....me perpara mendohej se kjo gje mund te vinte si pasoje e nje ulje e aktivitetit te sistemit imunitar por qe nuk ishte e vlefshme per faktin se nenat prap se prap i pergjigjen ndonje infeksioni qe mund te ndodhe ne mikroorganizma te jashtem.por fakti qe mund te modifikohet gjendja e sistemit imunitar eshte e qendrueshme si ide dhe se mekanizmat e kontrollit ndikojne pikerisht mbi linfocitet T: qelizat e embrionit qe hyjne ne kontakt me enet e gjakut te nenes qe quhen citotrofoblaste,jane ne gjendje te vrasin qelizat T qe jane te aktivizur duke u mbrojtur keshtu nga ato.kjo gje ama ndodh vetem ne siperfaqen e kontaktit nene-fetus dhe nuk ndikon ne sistemin imunitar te pergjithshem te nenes....ka raste ama qe nuk eshte e nevojshme qe te arrihet deri ne vrasjen e qelizave T por ka sisteme te tjera qe bejne ne mundur mbrojtjen...ka edhe mekanizma te tjera nga fetusi qe nevojiten qe te arrihet nje rritje e plote e fetusit...jane pare psh aborte ku ka mutacione te ADN qe nuk arrinte ta mbronte fetusin nga sistemi imunitar...

pra qe fetusi te rritet e ka te nevojshme te mbroje veten por ne te njejten kohe edhe te mbroje nenen e vet duke mos i demtuar asaj sistemin imunitar...nje nga "simbiozat" me te mrekullueshme ne jeten e njeriut...

enigem,si te duket pergjigja ...

per ato qe dine italisht po jua postoj pergjigjen e plote ketu me poshte:
-----------------------------------------------------------------------------------------------
file G20052004
NS-6
ROME
EMBRIOLOGIA
--------------------------------------------------------------------------
Come mai la zigote non viene attaccato dal sistema immunitario, cioč come mai non viene considerato come una cosa estranea?
16 aprile 2004
--------------------------------------------------------------------------
Risposta
Il sistema immunitario ci permette di rispondere efficacemente agli assalti condotti verso il nostro organismo da agenti estranei: virus, batteri, plasmodi e altri organismi sono cosģ tenuti sotto controllo ed eliminati dal nostro corpo.

I sorveglianti sono specifici tipi di cellule, come i linfociti T, che vengono addestrati per riconoscere delle strutture proteiche e glico-lipidiche che non appartengono all’organismo da cui tali cellule sono prodotte. Pertanto il nostro organismo riconosce come estranee anche le cellule provenienti da un’altra persona, causando problemi di incompatibilitą immunologica che si possono osservare in seguito a trasfusioni di sangue e trapianti d’organo.

Tuttavia, esistono in natura situazioni, sia fisiologiche sia patologiche, in cui questi meccanismi non funzionano. Ad esempio, in gravidanza la madre porta dentro di sé un intero organismo con cui ha in comune solo metą del suo genoma, poiché l’altra metą proviene dal padre. Questo causa sulle cellule del feto la presenza di strutture proteiche che sono differenti da quelle materne, tuttavia tollerate come se non lo fossero. Le spiegazioni di questo strano fenomeno non sono del tutto chiare, ma negli ultimi venti anni sono stati portati avanti studi che possono suggerire e in qualche caso dimostrare i meccanismi responsabili della tolleranza materno-fetale.

Prima di questi studi, la spiegazione che si cercava di fornire era una minore attivitą del sistema immunitario generalizzata, ma quasi subito smentita poiché donne incinta riescono a rispondere in maniera normale ad attacchi esterni di microrganismi. L’idea originale che il sistema immunitario sia in qualche modo modulato durante la gravidanza č perņ corretta, poiché esistono dei meccanismi di controllo che permettono di non rigettare il feto. I principali agiscono proprio sui linfociti T: le cellule dell’embrione che entrano in contatto con la vascolatura materna, dette citotrofoblasto, sono in grado di uccidere le cellule T potenzialmente reattive, difendendosi dal loro attacco. L’azione viene perņ espletata solamente nell’interfaccia materno-fetale, senza intaccare la funzionalitą generale del sistema immunitario materno. Non sempre č necessario arrivare all’eliminazione fisica delle cellule: esistono altri sistemi che portano alla semplice inibizione della loro attivitą come difensori.

Alcuni dei meccanismi di induzione della tolleranza materno-fetale sono fondamentali per la corretta evoluzione del feto e il completamento della gravidanza: esistono infatti casi di aborto ricorrente per mutazioni a livello del DNA che impediscono al sistema immunitario di essere inibito, o al feto di indurre l’inibizione. Altri meccanismi non sono necessari in caso di gravidanze normali, ma si possono rivelare fondamentali per la protezione immunitaria del feto in caso di infezioni e altre situazioni di stress, in cui il sistema immunitario materno č attivato o reagisce in maniera anomala.

In conclusione, č chiaro come l’inibizione del sistema immunitario sia necessaria al feto per sopravvivere, ma non debba indurre immunosoppressione generale per non compromettere la salute della madre. Senza dubbio, il mistero della vita prende il suo fascino anche da questo intrigante rapporto fra i due organismi, uno dei pił interessanti che si sia potuto evolvere.

A cura di Maurizio Pellegrino
Dipartimento di Genetica, Biologia e Biochimica
Universitą di Torino

NS-6 ARCHIVE 2004
------------------------------------------------------

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 08/02/2007 ora 23:24

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Prill 2006 22:28
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Cfare mund te shkaktoje deshtim te nje embryo normal?

Cod. A13042006

NS-6 shume i qarte ne pergjigje si gjithmone Faleminderit.

Dua te shtoj gjithashtu (mqs lidhet shume mire me kete pyetje qe pasqurove ketu) se besoheshe qe deshtimet mund te shpjegoheshin me mospranimin e imunitetit te fetusit duke menduar se fetusi trashegon dhe shprehen antigjenet aterore te huaja ne mamaja ku stimulon mospranimin e fetusit.

Por studime ne laborator me modele minjsh tregojne se nje deshtim i reperseritshem kane lene ne konkluzion se "antigen-specific killer T cells" dhe antitrupat nuk luajne nje rol ne deshtimin e embrionit megjithese imunizimi kundra antigenit ateror (paternal) shfaqet te parandaloje abortimi ne disa raste.

Por ne te shumtat e rasteve qelizat " non-antigen specifik NK cells" bashke me "macrophages" shfaqen te ndermjetesojne humbjet e shtatzanise.

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:16

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Prill 2006 02:34
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

doje pyetje ti enigem?ok,hajd se po e boj pyetjen ...kesaj pyetjeje mi eshte pergjigjur dikush njehere kur e kam bere diku tjeter...

si eshte e mundur qe semundjet e mitokondrive trasmetohen vetem nga femrat dhe jo nga meshkujt?

hajd hajd lodh trunin tani
dorezohesh?

p.s: per sfide eshte gjithmone tema tjeter moooooj :p...fundja duhet te mberrihen 1001 pyetje pergjigje andej!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Prill 2006 22:23
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
~Enigme~
Simplexity

Regjistruar: 08/10/2005
Vendbanimi: My soul
Mesazhe: 4063

Talking

Dorezohem Pasi te Mundohem!!!

Citim:
Po citoj ato që tha NS-6
si eshte e mundur qe semundjet e mitokondrive trasmetohen vetem nga femrat dhe jo nga meshkujt?
hajd hajd lodh trunin tani
dorezohesh?


Me korigjo nqs jam gabim por me sa mbaj mend une shkaku eshte se mitokondrite e spermatozoit shkaterohen shume shpejt pas futjes ne ovocit sepse shikohen si substanca te huaja.

Do me besh te hap leksionet neser (se sot si vone) te kontrolloj pergjigjen shpresoj mos tja kem futur kot

Ps. Mund ti modifikosh fjalet ne thonjza me fjalen shqip perkatese ?

__________________
Fillimi i nje ngjarje, ku shpaloset ne kohe por lind jashte asaj, eshte njekohesisht perfundimi.

Modifikuar nga NS-6 datė 15/04/2006 ora 08:15

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2006 05:47
~Enigme~ nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė ~Enigme~ Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me ~Enigme~ (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė ~Enigme~'t! Kėrko mesazhe tė tjera nga: ~Enigme~ Shto ~Enigme~ nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto ~Enigme~ nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

semundjet mitokondriale dhe trasmetimi i tyre

Cod. B15042006

pergjigjen e ke gjetur fiks fare...pra mitokondrite e vetme qe mbeten gjalle pas bashkimit te spermatozoidit me vezen jane ato qe kane qene tek veza ndersa ato te spermatozoidit shkaterrohen(ato qe futen dmth sepse pjesa me e madhe duke qene se ndodhen ne pozicionin e bishtit te spermatozoidit ,ku i kane dhene forcen qe te levize,mbeten jashte ne pergjithsi...pra jane ato mitokondrite e vezes qe do ti japin energjine gjate rritjes embrionit...dhe kjo tregon edhe pse semundjet e mitokondrive vijne vetem nga femra...

ktu i gjo nuk mora vesh una: ne meshkujt ca faji kishim ne kete mes qe i hame keto semundje

enigem,e sakte komplet!
me kete u plotesu edhe nje pjese e "puzzle"-it te shtatzanise...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 09/05/2007 ora 23:18

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 15 Prill 2006 08:21
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:09 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 13 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > Shtatzania

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.