Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Debate mbi ajetet e Kur'anit Vlerėsimi i Temės: 2 votime, mesatarja 1.00.
Gjithsej 16 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Astronauti
Perjashtuar perkohesisht

Regjistruar: 30/04/2006
Vendbanimi: Aty ku perendon Dielli, pran plazhit te Durresit
Mesazhe: 29

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Question

Kontradikta ne Kur'an - Debate mbi ceshtjen

Ne Koran ka shume verse kontradiktore te cilat mund te jene shume ngatrruese. Kjo shumellojshmeri ne Koran ua lejon muslimaneve te kene preferencat e tyre gjate interpretimit te Koranit. Ata te cilet e duan tolerancen dhe imagjinojne islamin si fe tolerante, mund te citojne pjese nga Kurani te cilat bejne thirrje per toleranc, gjersa kokefortet, fondamentalistet dhe madje terroristet mund te citojne ato pjese te Kuranit te cilat therrasin ne dhune, urrejtje ndaj pabesimtareve dhe madje therrasin per vrasje. Per kete arsye, secili mund te gjeje ne Koran, ate qe do (te mirat ose te keqijat). Dhe kete e quajne ata „Mrekullia e Koranit“!
Ti krahasojme dy anet e Koranit:

Shpalljet e hershme ne Meke dhe shpalljet e vonshme ne Medine (duke fulluar nga rreshti nummer 1) dallojne shume nga njera tjetra, ku permes ketyre shpalljeve shihet qartasi qe Allhu kalon prej Allahut zemergjere dhe paqedashas, ne ate militant dhe rrebel!


73:10

„Dhe ke durim cka flasin ata dhe largohu nga ata ne menyren sic I ka hije”.

2:191
Dhe vritni ata kudo qe t’i gjeni dhe ndicni ata prej nga ju kane perndjekur”.

5:28
Kur ti te zgjatesh doren per te me goditur, keshtu une nuk do ta zgjas doren time per te te goditur ty. Une kame frike Allahun, Zoteriun e botrave.

9:123

O ju qe besoni, luftoni kunder pabesimtareve qe i keni ne afersi, dhe beni qe ata te shijojne forcen tuaj.

2:83
Dhe flisni te mire me njerzit…

9:5
Vritni sherbetoret e idhujtareve kudo t’i hasni


20:130
Ke durim cka thojne ata, dhe lavderoje Allahun para lindjes dhe perendimit te diellit…

8:12
Ne zemrat e pabesimtareve do te perhap tmerrin. Goditni mbi zverk dhe keputjuani majet e gishterinjeve!

50:45
Ne e dime me se miri cka flasin ata; dhe ti nuk je i autorizuar, ti detyrosh ata…

9:14
Luftoni ata; Allahu do t’i denoj ata permes dores suaj dhe do t’i poshteroj ata dhe do tiu ndihmoj juve kunder tyre, dhe do sjell sherim ne zemrat e nje populli besimtare.

59
Ata, qe kane besuar, dhe judenjt dhe te krishteret – kush beson ne Allah dhe ne diten e fundit dhe bene vepra te mira – nuk duhet te vije frike mbi ta , as nuk kane pse te vajtojne.
9:29
Luftoni ata nga populli i shkrimit te cilat nuk besojne ne Allah dhe diten e fundit, dhe te cilet nuk e shohin si ndales ate qe ka ndaluar Allahu dhe i derguari i tij, dhe te cilat nuk e ndjekin besimin e vertet (Islamin), derisa ata te paguajne vullnetarisht, haraqin dhe te pranojne nenshtrimin e tyre.
109
Juve, besimi juaj dhe mua besimi im

3:85
Dhe kush kerkon nje edukat tjeter besimi veq islamit: kurr nuk duhet te pranohet ai (besim tjeter) nga ai dhe ai (poqese e pranon nje besim tejter) duhte te jete nder te humburit“.
22
. Met te vertet, besimtaret dhe judenjt dhe te krishteret dhe Saberet – secili prej tyre qe beson ne Allah dhe ne diten e fundit dhe bene vepra te mira – ata duhte te kene meriten e tyre nga Zotriu i tyre, dhe nuk duhet te kene frike e as te vajtojne.
9:30
Judenjt thone, Esra eshte i biri i allahu, dhe te krishteret thone, Mesia eshte i biri i allahut. Kjo eshte fjala e gojes se tyre. Ata imitojne fjalet e atyre qe ishin me pare pabesimtare. Allah mallkoi ata! Si kane marr rrugen e gabuar!
10:99
Dhe sikur te kishte detyruar Allahu veten e tij, me te vertet, te gjithe, qe gjinden ne toke, do te kishin besuar. A deshironi t’i detyroni njerzit, te behen besimtare?
5:10
Ata, pabesimtaret dhe qe i hudhin shenjat tona, ata jane banoret e xhehnemit“

29:46
. Dhe mos u ziheni me popullin e shkrimit, ne qoftese ne menyren me te mire; Megjithata( mos u ziheni aspak) me ata prej tyre qe jane te padrejt. Dhe thuani: Ne besojne ne ate, qe na eshte sjellur neve dhe qe iu eshte sjellur juve; Dhe Zoti yne dhe i juaji eshte NJE; Dhe atij i jemi ne ne dore.

9:28
O ju qe besoni! Sherbetoret e idhujtareve jane te papaster. Per kete arsye, ata nuk duhet t’i afrohen xhamise se shenjte Moschee (Al Masjid-al Haram) (in Mekka)…“

2:256
Nuk ka dhune ne fe

2:193
Dhe luftoni ata derisa te mos kete me tumult dhe besimi t’i drejtohet Allahut.

15:85
Ne krijuam qiellin dhe token dhe cka eshte ne mes, jo ndryshe perpos me zgjuarsi, dhe koha vije me siguri. Per kete fal ne falje te bukur.

14:16
. Para tij gjindet xhehnemi dhe ai duhet te laget me uje duke vluar.

31:15
Dhe nese ata xhelozojne me ty, me dellim qe ti mua te me vesh kete anash, per te silen nuk e ke fare idene, atehere mos u beso atyre. Ne gjerat tokesore mbaje lidhje me ta ne menyren e hijeshme. Dhe ndiqe rrugen e atyre i cili kthehet kah une. Pastaj do te ktheheni ju tek une dhe une do t’iu njoftoj per ate qe keni bere.


5:33
Denimi i atyre qe bejne luft kunder Allahut dhe te derguarit te tij dhe bejne perpjekje te bejne pacrregullsi ne vend, eshte te vriten ose te kryqezohen ose qe tu priten duart dhe kembet ose qe te perndicen nga vendi. Ky do te ishte turp ne kete Bote per ata; Dhe andej, do t’i pres ata nje denim i rend.
6:108
Dhe mos i perbuzni ata, qe therrasin dike tjeter ne vend te Allahut, ngaqe ata do te perbuznin Allahun pa dijeni. Pra, i lejuam secilit popull vepren e tij me knaqesi. Megjithate, pastaj do te jete kthimi I tyre tek Zotriu I tyre dhe ai do t’iu shpall atyre se cka kane bere.


22:19-22
Keta dy jane, dy qe zihen, keta grinden per Zoteriun e tyre. Ata qe jane te pafe, do tu prehen rrobat nga zjarri me perpikmeri; uaji duke vluar do tu derdhet mbi kokat e tyre, permes se cilit, ajo cka kane ne barkun e tyre, dhe lekura do tu shkrihet; dhe per ata jane te pregatitur kofsha te hekurta. Sa shpesh qe bejne perpjekkje nga frika te ikin, ata duhet te kthehen prap aty ku e kane vendin; Dhe (do tu flitet atyre): „Shijojeni denimin e djegies (zjarrit)“

5:82
Ti me siguri do te gjesh, qe ne mes te te gjithe njerzeve, jahudet dhe sherbetoret e idhujve, jane kundershtaret me te perbetuar te besimtareve. Dhe ti do te gjesh padyshim, qe ata te cilet thone:“Ne jemi te krishtere“, te cilet besimtareve me me mireqenie u qendrojne perball. Kjo, sepse ne mesin e tyre ka Mënche dhe ata qe e njohin Zotin dhe qe ata nuk jane mendemdhenje.

9:23
O ju qe besoni, mos i merrni babat dhe vllezerit tuaj per miq, nese ata e parapelqejne pabesimtarine para besimtarise. Dhe ata nga ju qe bejne miq ata (te pafet) miq, ata jane te padrejtit.

60:8
Allahu nuk ua ndalon juve te jeni te drejt dhe zemergjere me ata te cilet nuk ju kane shpallur luft per shkak te fese dhe qe nuk ju kane perndjekur nga vendbanimet tuaja. Allahu e pelqen drejtesine.


25:52
Pra, mos iu bind pabesimtarit, por lufto me te (Koran) kunder tyre me zell.

17:53
. Thuaju sherbetoreve te mi, ata te flasin me te miren, sepse Satani fut ne mes tyre percarje. Satani i eshte njeriut armiku i qart.


66:9
O profet! Luftoi pabesimtaret dhe hipokritet, dhe qendro i rrept kunder tyre. Qendrimi i tyre eshte xhehnemi, dhe ky eshte nje vend i idhet!

43,89
Ne emer te profetit: „O Zoteriu im! Ky eshte nje popull qe nuk do te besoj.“ 89. Pra, largohu ng ata dhe thuaj:“Paqja!“ dhe shpejt do te kuptojne.

47:4
Kur te ndesheni ne ta (gjate betejes) qe jane pabesimtare, prisjauni kokat ne zverk; Dhe kur t’i keni mposhtur, shterngoni banden.

50:45
Ne dime me se miri cka flasin ata; Dhe ti nuk je i autorizuar, ti detyrosh ata. Paralajmroje perms Koranit, ate I cili I fikohet kercenimit tim.

85,
O profet, nxiti pabesimtaret per luft. Nese jane vetem 20 te qendrueshem nga juve, keta duhet ti mposhtin 200; dhe kur jene 200 nga juve, keta duhet t’I mposhtin 2000 nga ata qe jane pabesimtare, sepse ky eshte nje popull qe nuk kupton.

49.11
O ju qe besoni! Mos lejoni nje popull te tallet me nje tjeter, ndoshta jane keta me te mire sesa ata; As femrat e nje populli, mbi femrat e nje populli tjeter, ndoshta jane keto me te mira se ato…

3:28
Besimtaret nuk duhte te marrin per miq pabesimaret para besimtareve – dhe kushe bene kete, nuk ka pune me Allahun -, vetem nese mbroheni me kujdes prej tyre. Allahu ju paralajmron juve per denimin e tij, dhe kthimi eshte tek Allahu.

5.48
Dhe sikur te kishte dashur Allahu, ai do ju kishte bashkuar te gjitheve ne nje bashkesi te vetme, por ai deshiron te ju sprovoj juve permes kesaj qe ju ka japur. Bashkpunoni per kete ne veprat e mira.

8:12
Une jame me juve; pra, keshtu forconi besimtaret. Ne zemrat e pabesimtareve do te perhep tmerrin. Goditni ata mbi zverk (dmth. Keputni kokat e tyre) dhe keputni majat e gishterinjeve atyre.

45.14
Thuaj atyre qe besojne, te cilet deshirojne t’i falin ata qe nuk kane frik denimin e Allahut, qe ai i shperblen njerzit per ate te bejne.


80
Dhe armatosuni kunder tyre, me cka te keni ne dispozicion ne forca luftarake, qe ta tmerroni armikun e Allahut dhe tuajin, dhe perveq tyre, te tjeret, te cilet ju nuk i njihni…


Le te bejme nje krahasim dhe te mesojme te verteten duke analizuar shpalljet e hershme te Allahut ne Meke dhe ato te vonshmet ne Medine:

Ne Sure 73:10 I thot Allahu profetit qe duhet te jete i durushem me pabesimtaret, derisa ne Sure 2:191, Allahu i jep urdhera te vriten pabesimtaret.

Ne Sure 2:256 thot Allahu qe nuk ka dhune ne fe, ndersa ne versin 193 urdheron profetin, secilin, qe nuk pranon islamin, ta vras.

Ne Sure 29:46 thot Allahu qe me popullin e librit (te krishtret dhe jahudet) te flitet sic i ka hije, mirepo ne Sure 9:29 i thot Allahu t’i luftojne popullin e librit.

Ne Sure 2:83, Allahu thot: "flisni mire me njerzit (Meka), ndersa ne Sure 9:5 (Medina) Allahu thot, vritni sherbetoret e ishujtareve kudo t'i gjeni".

Ne sure 20:30 Allahu qorton profetin te kete durim me pabesimtaret, dersa ne Sure 8:12 Allahu thot:do te perhap tmerr ne mesin e tyre. Vritni mbi zverk.

Ne sure 50:45 Allahu thot qartasi qe ai e di me se miri se cka flasin pabesimtaret dhe qe ju (Muhameti dhe muslimanet) nuk jeni te autorizuar t'i detyroni ata, dersa ne Sure 9:14 Allahu ndrron mendjen dhe thot: "Luftoni ata; Allahu do t’i denoj ata permes dores suaj dhe do t’i poshteroj ata dhe do tiu ndihmoj juve kunder tyre, dhe do sjell sherim ne zemrat e nje populli besimtare.Aq me i dehur duket te kete qene Allahu kur i dorezoi profetit Suren 85 ku Allahu haptasi urdheron profetin per nxitje luftrash:
"O profet, nxiti pabesimtaret per luft. Nese jane vetem 20 te qendrueshem nga juve, keta duhet ti mposhtin 200; dhe kur jene 200 nga juve, keta duhet t’I mposhtin 2000 nga ata qe jane pabesimtare, sepse ky eshte nje popull qe nuk kupton!"

Ne sure 59 Allahu thot:
Ata, qe kane besuar, dhe judenjt dhe te krishteret – kush beson ne Allah dhe ne diten e fundit dhe bene vepra te mira – nuk duhet te vije frike mbi ta , as nuk kane pse te vajtojne. Ndersa ne versin tjeter Allahu i bie pishman cka ka thene me pare ne Meke dhe thot:9:29
Luftoni ata nga populli i shkrimit te cilat nuk besojne ne Allah dhe diten e fundit, dhe te cilet nuk e shohin si ndales ate qe ka ndaluar Allahu dhe i derguari i tij, dhe te cilat nuk e ndjekin besimin e vertet (Islamin), derisa ata te paguajne vullnetarisht, haraqin dhe te pranojne nenshtrimin e tyre.


Ne kete Analize shkencore, Muhameti (Kurani[Allahu]) nuk jep asnje sqarim (justifikim) per kete Diskrepanc te Allahut dhe ndryshim-disponimi te Allahut per 180 shkall si nata me diten. Allahu ne shume shpallje qe i ka dorezuar permes Gabriellit, profetit, te derguarit te tij, kalon prej Allahut paqesore ne ate militant, prej Allahut vullnetmire ne Allahun qe ndjek kursin e konfrontimit.
Kleriket musliman ne perendim i prezantojne me endje verset paqadashese ose sic quhen ndryshe „Shpalljet e hershme te Allahut“, derisa kleriket qe kane per publik vetem muslimanet, thone qe verset paqadashese te Koranit, u zevendesuan nga ato me drastike (Shpalljet e mevonshme ne Medine). Arsyeja per kete, sic e quajne dijetaret e islamit, eshte: "Muhameti u be mjaft i fort, per te kaluar prej te „Dobetit“ ne „Xhihad (luftetar te Allahut).".
13 vite predikoi Muhameti ne Meke, por jo me shume se 100 njerez, pranuan ate. Mekanet e pelqenin Al Nadir, nje tjeter treguas te histories me pare sesa Muhametin I cili I zemeroi ata me sjelljet e tija pa rrespekt. Keshtu qe Muhameti, iku dhe u vendos ne Medina. Pas nje viti ne eksil, situata dhe jeta e Muhametit u be e padurueshme dhe Muhameti filloi ti sulmoi (plackis) karavanet tregtar qe tregtonin mallrat nga Damasku per ne Meke. Njera prej ketyre placiktjeve ( qe ndodhi ne Badr) i solli Muhametit nje sukses te madh me c’rast Profeti beri nje pasuri nga kjo plackitje. Pastaj, planifikoi sulme tjera ndaj tregtareve. Ai e ndau placken, inkluziv robereshat me rrebelet e tij te cilet merrnin pjas se bashku me te gjate plackitjeve dhe 20% te plackes e mbante per vete, gjegjesisht Allahun. Ai fitonte, madje edhe para perms rrembimeve dhe plackitjeve te tregtareve duke kercenuar edhe me vrasje nese familjet e tyre nuk paguanin ta holla per leshimin e tyre. Ai u premtonte rrebeleve te tij, se ata edhe nje shperbilm me te madh do I pres ne parajs neqoftese ata do te bienin si mertyra gjate betejes. Ngadal ndryshoi gjendja ne favour te profetit. Ai nuk ishte me nje predikues i dobet, por nje udheheqes i cili kishte pushtetin apsolut mbi rrebelet e tij. Me permiresimin e gjendjes dhe pushtetit te tij, ndryshoi edhe „Mesazhi“ i tij.
Ky eshte nje krahasim ne mes te verseve te cilat atij, “kinse" iu shpallen ne Meke, kur ai ishte i dobet dhe nuk kishte pushtet, dhe atyre qe iu shpallen ne Medin, kur ai permes plackitjeve dhe marteses me gruan ne moshe dhe te pasur u be i pasur dhe kryeneq.

Modifikuar nga Admirali datė 03/06/2006 ora 21:02

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Maj 2006 17:37
Astronauti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Astronauti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Astronauti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Astronauti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Astronauti Shto Astronauti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Astronauti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

shof qe paske shume dije per sa i perket Kuranit...prandaj po te pyes:
mund te me japesh pak komentin e secilit ajet,ne cilat rrethana kane zbritur?cfare ka thene profeti per secilin nga ato ajete?mbi menyren se si duhet te sillet muslimani kundrejt jomuslimaneve?jo per gje por meqe e dike kaq me detaje kuranin duhet te gjesh edhe ato ajete ku thote qe eshte derguar si shpjegues i atij libri...po te jap nje ndihme te vogel se per te tjerat i gjen vete ti...ose i ben prap copy-paste(fakti qe jane gjithe ato fytyra te qeshura me ben te mendoj se nuk e ke shkruajtur vete ate shkrim...te pakten te kishe bere mundimin te shofesh qe ato fytyrat formohen kur bashkon : me 6...te pakten jep ne rregull numrat e ajete qe te mos ngaterrohen te tjeret...:
16 : 64.
Ne nuk të shpallëm ty për tjetër Kur'anin, vetëm që t'u sqarosh atyre atë për çka u përçanë, e (ta zbritëm) që të jetë udhëzim e mëshirë për njerëzit që besojnë.

ose ose ate qe kane thene shoket e profetit mbi menyren se si duhet te sillet muslimani kundrejt nje jomuslimani?ose se cfare kane thene dijetaret mbi kete teme?
nese e di mire islami ka disa burime argumentimi ku i pari eshte Kurani,pastaj vjen fjala e profetit,pastaj menyra si e kane kuptuar sahabet(shoket e profetit) dhe ne fund mendimi i dijetareve...per secilin nga keto shkalle argumentimi ka argumente...
kur te mi thuash keto gjera atehere hajd e shkruaj ajete te tjera ketu si ato qe ke shkruajtur me siper...

ah po,shif edhe historine e jetes se profetit,sepse ka pase nje jehudi si komshi kur ka qene ne medine dhe eshte interesuar perdite per te...nuk i ka shkuar me shpate ne dore...

kur ti kesh pergjigjet e pyetjeve qe te kam bere me siper,shkruaji ketu dhe vazhdo temen pastaj...deri atehere,shnet!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Maj 2006 00:18
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Agim Sinamati
Perjashtuar

Regjistruar: 17/05/2006
Vendbanimi: Kanada
Mesazhe: 42

Kujdes: ky mesazh pėrmban ofendime ose mungesė respekti. Postuesi ėshtė i lutur tė pėrmbahet.

Mos leh shume Astronaut!!!

Me respekt bashke me te lehurat e tij, injorantit Atronaut...

Kushdo qe je ti krijese me trup njeriu dhe zemer shejtani, nje dicka nuk e ke idene fare, por kur them fare s'ka pike dyshimi per te. Eshte feja Islame ajo gje qe s'ja shikon dot bukurine edhe pse mund te shikohet qe larg. Ti je nga ata tipat qe te vret naten dhe te qan diten. O njeri me dy kembe te te refuzoje dy dikush eshte per brockullat qe shkruan e ben edhe Muslimani me i pa ditur ne rruzullin tokesor, por ti nuk meriton butesi sepse flet me tendece dhe ne kete menyre ashpersi do te te jepet. Degjo ketu njeri me zemer shejtani e para e punes c'do fjali qe ke marre nga libri i shenjte dhe udhezues i pa shembull Kur'ani, ka nje vazhdim te caktuar per te dale ne nje kuptim me te gjere. E dyta, nese ty te kane mesuar ne familje qe atij qe te jep nje grusht t'ja kthesh faqen tjeter, atehere dije sepse eshte pikerisht kundra jo vetem natyres njerzore por, edhe asaj kafsherore. Bile qeni nje komshiu kanadez qe kam une ka me shume ndjenja te natyrshme se sa ty, qe nese ja fut me shkel te jep nje te kafshuar qe mos ta harrosh per tere jeten. E treta i drejtohem lexuesme tani dhe jo ty qe nga verseti i pare dhe deri tek i fundit astronauti solli nga Kur'ani i shenjte gjysmen e permbajtjes ne menyre te tille qe publiku te krijoje nje mendim te ashper dhe jo te pashem per fene Islame. E katerta, per ata qe nuk e dine feja Islame sjell paqe ndermjet Krijuesit dhe krijesave, dhe jo kaos ne toke as c'regullime as vrasje. Te gjitha versetet qe astronauti na kishte shkruajtur jane per situata te caktuara dhe te pergjithshme. U vu re se tendeca e tij ishte te tregonte sesi kjo fe nuk do asnjeri pervec atyre qe jane ne rrethin e saj. Kjo eshte genjeshter e madhe sepse jo vetem qe Kur'ani i shenjte zbritja per udhezim nga Zoti juaj flet per meshire dhe respekt, por per ata qe kane lexuar historine e pa persiritur te Profetit Muhammed Alejhi selam {Bekimi i Zotit qofte mbi te} dhe ( qeni qe leh astronauti as emrin nuk dinte t'ja shkruante tamam Muhamet ja kishte vene, qe ketu duket injoranca e thekur e ketij shejtani) sic permenda per ata qe e kane lexuar ose deshirojne ta lexojne biografine e tij nuk ka edhe asnje rrethane te vecante ose te pergjithshme qe ky njeri te pakten njehere te jete nxehur, Bekimet e Zotit qofshin mbi te. Dhe si o rob i Zotit astronaut mund qe Muhammedi Alejhi selam te jet shembull per padrejtesi dhe vrasje. Por injoranca jote nuk te le te shikosh se ato versete qe ti lexon per qendrim ndaj njerzve te caktuar dhe ne kete rast te KRISHTERVE OSE CIFUTVE, OSE HINDUSVE, OSE BUDISVE JANE NE VECANTI per situata kur drejtesia nuk gjendet midis ketyre grupe njerzish dhe kundrejt fese Islame dhe Muslimanve. Per te zotet e mendjes qe me te vertet duan te dine perse ju eshte dhuruar jeta ne kete ekzistence dhe perse jetojne valle, pergjigje gjendet tek feja qe eshte sistemi natyror dhe normal per qenien njerzore dhe Islaam e ka emrin. Sa per austronautin vazhdo byrazer hidhi petrol qymyrit se vet do tymosesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 22 Maj 2006 01:09
Agim Sinamati nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Agim Sinamati Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Agim Sinamati (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Agim Sinamati Shto Agim Sinamati nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Agim Sinamati nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Astronauti
Perjashtuar perkohesisht

Regjistruar: 30/04/2006
Vendbanimi: Aty ku perendon Dielli, pran plazhit te Durresit
Mesazhe: 29

Citim:
Po citoj ato që tha NS-6
shof qe paske shume dije per sa i perket Kuranit...prandaj po te pyes:
mund te me japesh pak komentin e secilit ajet,ne cilat rrethana kane zbritur?cfare ka thene profeti per secilin nga ato ajete?mbi menyren se si duhet te sillet muslimani kundrejt jomuslimaneve?jo per gje por meqe e dike kaq me detaje kuranin duhet te gjesh edhe ato ajete ku thote qe eshte derguar si shpjegues i atij libri...po te jap nje ndihme te vogel se per te tjerat i gjen vete ti...ose i ben prap copy-paste(fakti qe jane gjithe ato fytyra te qeshura me ben te mendoj se nuk e ke shkruajtur vete ate shkrim...te pakten te kishe bere mundimin te shofesh qe ato fytyrat formohen kur bashkon : me 6...te pakten jep ne rregull numrat e ajete qe te mos ngaterrohen te tjeret...:
16 : 64.
Ne nuk të shpallëm ty për tjetër Kur'anin, vetëm që t'u sqarosh atyre atë për çka u përçanë, e (ta zbritëm) që të jetë udhëzim e mëshirë për njerëzit që besojnë.

ose ose ate qe kane thene shoket e profetit mbi menyren se si duhet te sillet muslimani kundrejt nje jomuslimani?ose se cfare kane thene dijetaret mbi kete teme?
nese e di mire islami ka disa burime argumentimi ku i pari eshte Kurani,pastaj vjen fjala e profetit,pastaj menyra si e kane kuptuar sahabet(shoket e profetit) dhe ne fund mendimi i dijetareve...per secilin nga keto shkalle argumentimi ka argumente...
kur te mi thuash keto gjera atehere hajd e shkruaj ajete te tjera ketu si ato qe ke shkruajtur me siper...

ah po,shif edhe historine e jetes se profetit,sepse ka pase nje jehudi si komshi kur ka qene ne medine dhe eshte interesuar perdite per te...nuk i ka shkuar me shpate ne dore...

kur ti kesh pergjigjet e pyetjeve qe te kam bere me siper,shkruaji ketu dhe vazhdo temen pastaj...deri atehere,shnet!Pergjigje ndaj pyetjeve te parashtruara! Ketu gjene edhe citimet e shokeve te profetit se cfare ka thene profeti per te pafet:


Islami e parashikon vdekjen e pabesimtareve:

Koran 9/5. dhe kur te kene kaluar muajt e ndaleses, vritni sherbetoret e idhujve, kudo t’i takoni,dhe kapni ata, rrethoni dhe ndicni ne cdo kurth.

Islami e parashin vdekjen e atyre qe braktisin islamin:

Bukhari V.9 B. 83, N. 17
Abdullah tregoi: Apostulli i Allahut tha: „ Gjaku i muslimanit i cili
deshmon qe askush tjeter nuk guxon te adhurohet perpos Allahut dhe qe une
jame Apostulli i tij, nuk guxon te vritet, me perjashtim ne tri raste: Per
vrasje. Nje person i martuar i cili bene seks ilegal dhe individet qe bejne
Apostat (braktisin islamin).


Islami i kercenon kritiket e tij me vdekje si ne rastin e Theo van Gogh, Salman Rushti, Ali Hirsi, Ali Sina dhe shume te tjereve..

Arsyetimi

Ahadith:
Sunan Abu Dawud; Buch 38; Nummer 4348
Abdullah Ibn Abbas tregoi:
Nje i verber kishte per grau nje nene skllave e cila panderprere ofendonte
dhe fliste keq per profetin (pqaja e Allahut qoft me te). Ai e kritikoi ate,
por ajo nuk pushoi me zakonin e saj. Nje dite filloi ajo te fliste keq per
profetin dhe te ofendonte ate. Keshtu qe ai e mori nje shkop e vendosi mbi
barkun e saj dhe beri presion mbi te dhe e mbyti gruan e tij. Nje foshnje qe
doli ne mes te kembeve te saja ishte i mbuluar me gjak. Te nesermen u
informua profet (Paqja e Allahut qoft me te) mbi kete ngjarje.Ai i tuboi
njerzit dhe tha:“ Burri i cili e ka bere kete, me te drejt te Allahut dhe
timen, i kerkoj te ngritet ne kemb“! Vrasesi u ngrit duke u dridhur ne kemb.
Ai u ul para profetit (Allahu qoft me te) dhe tha: „Apostulli i Allahut! Une
jame prona e saj deh ajo kishte zakon te fliste keq per ty dhe te ofendonte.
Une ia ndalova, por ajo nuk pushoj, e kritikova, por ajo nuk ndaloi me
zakonin e saj. Une kame dy djeme me te, te cilet jane si perle te vegjel dhe
ajo ishte partnerja ime. Naten e kaluar filloi te fliste keq per juve dhe te
te ofendoi.Une mora nje shkop, ia vura mbi barkun e saj dhe e mbyta. Pas
kesaj, profeti tha: Oh jeni deshmitar, per gjakun e saj nuk duhet te paguhet
para gjaku (hakmarrjeje).


Ahadith:
Sunan Abu-Dawud; Buch 38Nummer 4349
Ali ibn Abu Talib tha: Nje grau hevreje kishte zakon te fliste keq per
profetin dhe ta ofendonte ate. Nje burr e shtrangulli ate derisa ajo vdic.
Apostulli i Allahut (paqja qoft me te) tregoi qe per gjakun e saj nuk duhet
paguar demeshperbilm.As muslimanet moderat nuk jane te mbrojtur nga vrasjet nga ana e radikaleve:

Koran 33/60-61.Nese hipokritet dhe ata qe ne zemrat e tyre kane smundje, dhe ata, te cilet
perhapin thashetheme neper qytet, nuk heqin dore nga kjo, keshtu do te
nxisim ne ty, sigurisht, kunder tyre; Pastaj, ata nuk do te kene mundesine te
qendrojne si fqinje prane teje, nese, vetem per nje kohe te shkurter. Shume
larg jane ata nga besimi! Kudo qe te ndodhen, duhet te kapen dhe te
ekzekutohen.

Deshmite qe shpalosin profetin si vrases:

Pasi qe edhe fisi I tret I hevrenjeve ne Medina ishte dorezuar, te gjithe burrave iu prene kokat dhe u hudhen ne nje grop. Veht Muhameti kishte ndihmuar ne hapjene gropes. (Kjo ngjalle kujtesen e nacisteve.)

Femrat dhe femijet si dhe prona e hevrenjeve iu shperndane luftetareve te Muhametit si plaçkë ku Muhameti muar 20% te plackes per vete (Allahun)

Ketu ke deshmine si i ka trajtuar Muhameti jahudet.


Muhameti e ka manipuluar Torah dhe ua ka mveshur kete hevrenjevee:

Urdheresa e 5 thot:
„Ti nuk duhet te vrasesh“

Ketu shifet se Muhameti e keqperdor urdherimin e 5 te Allahut per mos vrasje.


Me rrespekt

Astronauti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Maj 2006 20:21
Astronauti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Astronauti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Astronauti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Astronauti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Astronauti Shto Astronauti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Astronauti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

Angry

...

O astronaut

Vetem nje gje po te them: Shkruhet Kur'an dhe jo Korani. Me kaq besoj se do e kuptojne qe ti vetem flet brockulla, pa per fene Islame as qe ja ke idene fare, i fut nje copy paste per qejf nga ndonje sit ti, ene na ben si i ditur.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Maj 2006 23:17
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Admirali
ITSD Engineer

Regjistruar: 07/01/2003
Vendbanimi: Durrės
Mesazhe: 2298

...

Astronaut, nqs ke ardhur ketu ne kete forum, per te bere sherre, po te njoftoj qe tani: Majat nga ke thembrat.

__________________
Quis custodiet ipsos custodes?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Maj 2006 23:19
Admirali nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Admirali Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Admirali (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Admirali Shto Admirali nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Admirali nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Citim:
Po citoj ato që tha AstronautiDeshmite qe shpalosin profetin si vrases:

Pasi qe edhe fisi I tret I hevrenjeve ne Medina ishte dorezuar, te gjithe burrave iu prene kokat dhe u hudhen ne nje grop. Veht Muhameti kishte ndihmuar ne hapjene gropes. (Kjo ngjalle kujtesen e nacisteve.) 
mund te me thuash kur ka ndodh kjo gje(po te kerkoj kohen e ngjarjes) dhe ne cfare rrethanash?mos ka ndodhur gje gjate luftes se hendekut kur hebrenjte i tradhetuan muslimanet pasi qe u paten dhene fjalen se do ti ndihmonin ne lufte.ato fise a nuk ishin brenda ne qytet dhe kerkuan ta dorezonin qytetin pas shpine te muslimaneve?te thashe me para lexo historine e jetes se profetit por shof qe akoma vazhdon copy-paste.vazhdo te kerkosh pergjigjet e pytjeve qe te kam bere  se akoma nuk i je pergjigj...

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Maj 2006 23:54
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Astronauti
Perjashtuar perkohesisht

Regjistruar: 30/04/2006
Vendbanimi: Aty ku perendon Dielli, pran plazhit te Durresit
Mesazhe: 29

Re: ...

Citim:
Po citoj ato që tha Admirali
Astronaut, nqs ke ardhur ketu ne kete forum, per te bere sherre, po te njoftoj qe tani: Majat nga ke thembrat.


C'fare sherre z. Admirali? Nuk e shikon temen qe ka hapur ky me siper? Bene ai apo une sherre?
A nuk shkruan ashtu ne Kur'an sic kame plasuar une ketu ajetet?

Dhe pyetja ime e fundit: Nuk me lejoet te shprehem lirshem ketu? Mos ofendova dike une? Perkundrazi, u ofendova nga autori qe ka hapur kete teme dhe te cilit i mbani krahin.

Me rrespekt

Astronauti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2006 13:49
Astronauti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Astronauti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Astronauti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Astronauti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Astronauti Shto Astronauti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Astronauti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Astronauti
Perjashtuar perkohesisht

Regjistruar: 30/04/2006
Vendbanimi: Aty ku perendon Dielli, pran plazhit te Durresit
Mesazhe: 29

Re: ...

Citim:
Po citoj ato që tha Admirali
O astronaut

Vetem nje gje po te them: Shkruhet Kur'an dhe jo Korani. Me kaq besoj se do e kuptojne qe ti vetem flet brockulla, pa per fene Islame as qe ja ke idene fare, i fut nje copy paste per qejf nga ndonje sit ti, ene na ben si i ditur.Edhe njehere po e perseris se keto nuk jane brockulla por jane ajete nga te marra nga libri Kur'ani. Nuk e dije si vie ti der te fjala "Brockulla?

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2006 13:54
Astronauti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Astronauti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Astronauti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Astronauti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Astronauti Shto Astronauti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Astronauti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Astronauti
Perjashtuar perkohesisht

Regjistruar: 30/04/2006
Vendbanimi: Aty ku perendon Dielli, pran plazhit te Durresit
Mesazhe: 29

Citim:
Po citoj ato që tha NS-6

 
mund te me thuash kur ka ndodh kjo gje(po te kerkoj kohen e ngjarjes) dhe ne cfare rrethanash?mos ka ndodhur gje gjate luftes se hendekut kur hebrenjte i tradhetuan muslimanet pasi qe u paten dhene fjalen se do ti ndihmonin ne lufte.ato fise a nuk ishin brenda ne qytet dhe kerkuan ta dorezonin qytetin pas shpine te muslimaneve?te thashe me para lexo historine e jetes se profetit por shof qe akoma vazhdon copy-paste.vazhdo te kerkosh pergjigjet e pytjeve qe te kam bere  se akoma nuk i je pergjigj...Pergjigjiet t'i kame dhene. I ke te gjitha me lart. Mos anashkalo.

Me nderime

Astronauti

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Maj 2006 13:57
Astronauti nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Astronauti Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Astronauti (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Astronauti't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Astronauti Shto Astronauti nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Astronauti nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:55 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 16 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Tema Shoqėrore > Besimi Fetar > Debate mbi ajetet e Kur'anit

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.