Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > MedicalTube
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Conjoined Twins

Cod. A13092007e reja e rradhes ne zonen e mjeksise. ne kete teme do te hidhen video kryesisht te marra nga YouTube (dhe shpresoj edhe nga site te tjera qe mund ta lejojne kete gje) qe kane te bejne me tema mjeksore. ne kete video te pare flitet per binjaket e ngjitur!nese ndokush prej jush gjen video qe kane te bejne me tema mjeksie mund ti vendosi ketu

Think Again!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Modifikuar nga NS-6 datė 13/09/2007 ora 23:01

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Shtator 2007 00:17
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Virtual Guide

Cod. A15092007pergatituni per nje udhetim te shpejte ne disa nga proceset qe ndodhin ne trupin e njeriut!

Think Different!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Shtator 2007 23:37
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

vendosja e nje tubi endotrakeal

Cod. A16092007mendoja qe kjo procedure mund te ishte shume e veshtire por kjo nuk eshte aspak e vertete. e kam fjalen per vendosjen e nje tubi endotrakeal nga ku mund te futet ajer,nje procedure kjo ne gjendje te shpetoje jeten e pacientit. nese per cfaredo arsye kjo gje nuk eshte e mundur atehere kalohet ne nje nderhyrje nga jashte ku behet nje carje me bisturi qe te mund te vendoset tubi,procedure kjo qe quhet trakeotomi!ne kete video mund te ndiqni metoden kur rruget e larta te frymemarrjes jane te lira!

Think Different!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 16 Shtator 2007 22:34
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

Replikimi i ADN-s

Cod. B17092007kete proces e kam shpjeguar tek tema e gjenetikes se si ndodhte por ndokush mund ta kete pasur te veshtire per te bere nje ide. kjo video jep nje ide se si ndodh procesi i dyfishimit te ADN-s.shpjegimin e kesaj videoje mund ta gjeni ne postimet qe do permend me poshte:

-procesi i dyfishimit te ADN: enzimat (Cod. A 10062005) (2 pjese)
-procesi i dyfishimit (Cod. A 29062005)
-foto e procesit te dyfishimit (Cod. B 08072005)

duke qene se kam gjetur nje numer te mjaftueshem filmimesh te gjerave qe jane shpjeguar ne zonen e mjeksise,here pas here do vendosen filmime dhe do jepen edhe postimet ku mund te gjeni shpjegimin e videove...per ato qe nuk kane...do i gjejme nje menyre

Think Again!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 17 Shtator 2007 14:34
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

angjogjeneza (video 1)

Cod. B21092007angjogjeneza ishte nje proces qe conte ne formimin e eneve te reja te gjakut,nje proces ky themelor per rritjen e kancereve. ne videon mund te shihni nje simulim te ketij procesi.
per me teper mbi angjogjenezen,shihni postimin:

-angjogjeneza (pjesa 1) (Cod. A 20032006)
-angjogjeneza (pjesa 2) (Cod. E 01042006)

ju kujtoj qe per menyren e perdorimit te kodeve,keni nje tutorial ne faqen 3 te temes "nga dhe per moderatorin e zones"

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2007 00:01
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

angjogjeneza (video 2)

Cod. C21092007ketu keni edhe nje video te dyte serish per angjogjenezen dhe ma do mendja se keto mjaftojne per tua bere te qarte ate koncept.

Think Again!

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 21 Shtator 2007 00:03
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
NS-6
Mnemonic

Regjistruar: 16/01/2005
Vendbanimi: Raccon City
Mesazhe: 3634

leshimi i nje veze

Cod. A24092007ne kete simulacion paraqitet momenti i ovulimit ku veza kalon ne siperfaqe te vezores dhe formon stigmen,carja nga e cila del dhe merr rrugen per ne tubin e fallopit ku do te mund te fekondohet me nje spermatozoid.

per me teper:
-momenti i ovulimit dhe diagnoza e tij (Cod. A 26072007)

__________________
Kurre mos debato me nje idiot!Njerezit mund te mos e bejne dallimin! (Ligj i Marfit)
Think Different!Think Again! (National Geographic Channel)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Shtator 2007 23:56
NS-6 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė NS-6 Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me NS-6 (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė NS-6't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: NS-6 Shto NS-6 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto NS-6 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Girl-Power
36°C

Regjistruar: 10/02/2007
Vendbanimi: AFERDITA
Mesazhe: 207

Lindja e Bebushit!

Cod. C28092007Ne kete video paraqitet nje simulim lindjeje...mund te shihen mjaft qarte levizjet e fetusit dhe zgjerimi i mitres per te mundesuar kalimin...
Femija ka mesatarisht nje gjatesi rreth 50cm e nje peshe mbi 3kg

__________________
Erdhi dita e Arberit ...

Modifikuar nga NS-6 datė 28/09/2007 ora 23:25

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 28 Shtator 2007 22:21
Girl-Power nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Girl-Power Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Girl-Power (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Girl-Power Shto Girl-Power nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Girl-Power nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Gjeja me interesante qe pashe ne televizor pardje ishte gjnedja shtatezane e nje gruaje prej 46 vjetesh.  Femija ishte gelqerizuar nga jashte ne plancete dhe brenda te gjitha organet ishin ne gjendje te ruajtur mire.

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 29 Shtator 2007 02:53
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Mister_DXP
cloudmixer

Regjistruar: 10/06/2007
Vendbanimi: asgjekundi
Mesazhe: 1119

Re: Lindja e Bebushit!

Citim:
Po citoj ato që tha Girl-Power
Cod. C28092007

Ne kete video paraqitet nje simulim lindjeje...mund te shihen mjaft qarte levizjet e fetusit dhe zgjerimi i mitres per te mundesuar kalimin...
Femija ka mesatarisht nje gjatesi rreth 50cm e nje peshe mbi 3kg 

Kjo eshte nje mulazh-video e mrekullueshme. Vini re se si rrotullohet koka e femijes ne momentin qe del ne jete. Eshte nje levizje prej 90 gradesh dhe khim pas ne pozicionin  e fillimit. Pra trupi i foshnjes rrotullohet vetem sa te nxjerre koken dhe pastaj perseri kthehen ne vend.

 Shkenca e mjeksise nuk ka mundur qe te shpjegoje keto levizje te cuditshme, te cilat nuk arrijne te marrin shpjegim ne teorite  e njehura materjaliste apo edhe idealiste te kohes.

Pse ndosh kjo?

As psikosomatiket nuk e shpjegojne dot.

???

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 02 Tetor 2007 14:10
Mister_DXP nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Mister_DXP Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Mister_DXP (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Mister_DXP Shto Mister_DXP nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Mister_DXP nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:49 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 4 faqe: [1] 2 3 4 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Shkenca > Mjekėsia > MedicalTube

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.