Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > La Guerra Infinita: RAI perdhos pavaresine e Kosoves
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

La Guerra Infinita: RAI perdhos pavaresine e Kosoves

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re guerrainfinita.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 144 herė.

Kosova, 9 vjet me vone (italisht: Kosovo nove anni dopo)

Eshte nje bombe e vertete mediatike.

Programi italian "La Guerra Infinita" u transmetua per here te pare ne Shtator dhe po perseritet keto dite ne RaiSat Extra. Nje nga gazetaret me te zote te RAI-t pershkon rruget e Kosoves, duke treguar hap pas hapi krimet qe kane bere dhe po bejne kosovaret ndaj serbeve. Autori kerkon dhe gjen vuajtjen dhe ankesat e fshatrave serbe, pershkruan djegien e lagjeve, shkaterrimin e kishave ortodokse, dhe se fundi ve ne pikepyetje te madhe aftesine e institucioneve kosovare. Gjithshka merr force edhe me shume kur spjegohet mafia shqiptare qe kontrollon drogen e ardhur nga Afganistani, me personazhe kriminale si Ramush Haradinaj, i cili po vret te gjithe deshmitaret qe duhet te deshmonin ne Hage. Personazhe te tjere kalojne rreshqanthi, psh Fatos Nano, dhe perfshihen ne trafikun e armeve dhe naftes sipas nje raporti te UNMIK.

Ne syte e ketij dokumentari Kosova del nje fole kriminelesh ku kryeministra si Haradinaj lajne hesapet duke masakruar njerez e duke i hedhur ne liqen, ndersa amerikanet e mbrojne dhe fshehin krimet e tij. Aty thuhen shume te verteta, madje thuhen bukur, por demi qe i behet imazhit te Kosoves eshte katastrofik. Autori eshte bindes dhe mund ta shikoni vete se cfare ka ndodhur dhe po ndodh ne Kosove. Por nga ana mediatike shkaterrohet kredibiliteti i shtetit te ri dhe denoncohet mbeshtetja amerikane qe mbulon krimet per interesat e veta.

Ky dokumentar eshte i detajuar si rrallehere. Eshte e habitshme qe nje aftesi e tille gazetareske drejtohet me sens unik per te diskretituar Kosoven dhe ngritur ne qiell vuajtjet e serbeve, nderkohe qe RAI nuk ka marre mundimin as ti afrohet Shqiperise per ndonej dokumentar te tille. Sigurisht qe Kosova eshte pike e nxehte, por eshte e cuditshme si hetojne kaq mire gazetaret kur duan ne nje drejtim, pa transmetuar asnje nga krimet serbe qe perbejne burimin e urrejtjes etnike dhe sot e kesaj dite.

Ne boten qe jetojme informacioni eshte pushteti me i rendesishem. Prandaj ky dokumentar perben nje bombe te vertete per shtetin "e diskutueshem" kosovar. Mafia kosovare dhe krimet qe po kryhen atje nuk kemi si ti aprovojme, por duhet te hapim syte se ky program televiziv po con uje ne lekundjen e themeleve dhe kredibilitetit kosovar. Jo me kot perzihen te gjithe figurat, perfshire amerikanet, ne hetimin mediatik. Nga ana teknike programi paska muzike origjinale (me kompozitor me emer sllav), gje qe deshmon per sforcim te mirefillte teknik per te arritur nje veper te mire mediatike.

Transmetimi i pjeses se dyte eshte diten e Shtune, 22 Nentor, ora 21:00 (RaiSat Extra). Do vazhdoje te tregoje sesi 80% e droges se Afganistanit kalon neper Kosove, etj. Ndoshta vazhdon diskretitimin e Kosoves dhe e kuptoni per cfare eshte hapur kjo teme.

http://www.rai.tv/mpprogramma/0,,Ra...549^t-1,00.html

Ne google gjehet cuditerisht nje mori sitesh ku mund te shkarkohet file AVI me torrent. Dhe kjo perhapje brenda 2 muajsh nga transmetimi i pare.

Modifikuar nga Fajtori datė 18/11/2008 ora 10:45

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2008 00:48
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Italianet jane kurva te korruptuara

Po vetkuptohet keta qen pipino edhe kur makineria kriminale fashistoide e milloshevicit po bente kerdine ne Kosove,duke e spastruar ate etnikisht mustaqja D'Alema hezitonte te vinte ne dispozicion te NATO-s bazat e saj ushtarake.Ka qene presioni i USA dhe Britanis se Madhe qe i detyroi tartarukat te bindeshin.Gjithe bota dhe Europa e di se Italia eshte nje shtet kalbesirash politike.Se si e qysh vendosen administratoret e OKB ne Kosove nuk e di,por tani qe pritej qe ceshtja kosovare te merrte rruge nje pipino i qelbet caktohet ne krye te UNMIK.Dhe besoj e dini se cfare beri kjo breshke italiane.Ne fshehtesi beri bisedime me qeverine serbe ne deme te integritetit territorial e organizativ te shtetit te sapokrijuar kosovar.Ky palaco,patjeter i koruptuar nga serbet mesa kuptoj une e ka shumzuar me zero Planin Ahtisari,nuk ka pyetur per Kushtetuten e ketij vendi ,e cila mban firmat e te zgjedhurve legjitim te popullit kosovar duke bere nje plan prej 6 pikash.Ky plan nuk e njeh kufirin e Kosoves me Serbine,kerkon qe serbet ne veri te kene policine e tyre,doganat e tyre etj.Pra ata do te jene nje shtet tjeter brenda Kosoves qe nuk do t'ju bindet autoriteteve qendrore ne Prishtine ,por vetem atyre serbosllave ne Beograd.Gazetari italian eshte ne sinkron me pipinon tjeter ne qe drejton UNMIK-un.Nuk ka vend ne bote qe nuk eshte i pleksur me trafikun e droges.Po nje qeveri e cila nuk kontrollon dot territorin e vet se nuk e lejojne cfare mund te beje?Menaxhimin e ruajtjes se kufirit dhe ate policor,dmth mekanizmat e sigurise i kane te tjeret,pra komandohen nga ky italian muti i quajtur Ranieri.Nje fshatar kosovar shkon per te riparuar shtepine e demtuar nga kriminelet serb dhe nuk lejohet ta beje kete nga policet qe komandohen nga breshka italiane.Ai ju tha policve se une jam ne pronen time dhe ju nuk duhet te me pengoni.Ju po shkelni te drejtat themelore te njeriut mbi pronen qe i mbron OKB te cilen ju perfaqsoni.U desh nderhyrja e disa deputetve dhe e qeverise qe ai lejohet te punoje 1 ore ne dite per riparimin e shtepise.Edhe udheheqja politike e Kosoves ka bere gabime te medha ne lidhje me UNMIK-un.Mbas berjes se vendit me kushtetute qeveria e Kosoves duhet te kish kerkuar largimin e OKB-s nga Kosova.Ata nuk mund te rrinin me pa pelqimin e qeverise dhe te popullit te nje vendi qe e quan veten sovran.Nuk duhet pritur gjithmone nga Amerika .Duhet thene me kurajo edhe fjala ne emer te popullit.Spanjolli H Solana ,vendi i te cilit nuk e ka njohur shtetin e Kosoves i bene tani presion qeverise dhe presidentit te Kosoves per te pranuar planin prej 6 pikash te gatuar ne kuzhinen serbe ne Beograd.Patjeter qe ky nuk mund te veproje ndryshe nga vendi i tij!Zgjatja e vendosjes se EULEX-it i dha kohe planit serb ,i cili me ndihmen e pipinos te dilte ne drite ne nje kohe te pershtateshme per te bere nul gjithcka ishte arritur gjer tani.Ministri i qeverise serbe per Kosoven,Oliver Ivanovic ka deklaruar se plani Ahtisari tani ka vdekur.Ky eshte serb i Kosoves.Situata e krijuar eshte shume e komplikuar dhe e favoreshme per Serbine,prandaj edhe pipinot e Italise lehin si zagare kunder Kosoves.R Haradinaj doli i pafajshem nga nje gjyq i zhvilluar nderkombetar kunder tij.Mos duhet t'ju kishin marre doren ketyre larove italiane e ta benin te fajshem.Keta mafioz pisanjoze qe kane molepsur boten me krijesen e tyre kriminale po veprojne si te tille edhe tani me shtetin foshnje te Kosoves.Eshte per tu marre ne konsiderate momenti i gjetur per te kafshuar Kosoven nga keta mafioze.Presidenti Bush dhe administrata e tij jane ne largim e siper e nuk kane shume kohe te merren me problemin.Mendoj se gudja perseri vjen nga USA nga lobi serbo-cifut i gjalleruar tashme me ardhjen e kenianit ne pushtet.Pavaresisht se jam askushi dicka te keqe kam ndjere.Nje rresik i madh i kanoset vellezerve tane kosovare.Do te shihni me vone se cdo te behet.Kurvat Europiane tani nuk i druhen me zezakut president.Ato jane gati ta shqyejne Kosoven perseri.Ne disa mesazhe te miat vite me pare u jam drejtuar kosovarve mos i dorezoni armet,por i fshihni dhe i ruani te vajisura se do t'ju duhen perseri.Dhe ajo kohe erdhi qe armet duhen perseri.Mendoj se edhe Shqiperia nuk e thote dot fjalen e saj ashtu si duhet thene,sepse nje kurth i eshte ngritur asaj per te mos e pranuar ne NATO me kushtet qe jane krijuar ne rajon.Ky kurth i eshte ngritur gjithe kombit tone nga kurvat europiane plus lobin serbo-cifut ne USA.Dikush nga ju miqte e mij ka fluturuar me preshe per zgjedhjen e Obames pa vleresuar rreziqet qe na kanoseshin si komb.Kerkoj disa mendjelehta te japin mendimin e tyre tani ne kete situate dhe ta ballafaqojne me ato qe kane deklaruar me mendjelehtesi para e mbas zgjedhjes se kenianit.Dje ne Kosove ishte ndihmessekretari amerikan i jashtem i cili bisedoi me lideret kosovare e me pas do te shkonte te bisedonte ne seline e korvave ne Bruksel ne lidhje me rrethanat e krijuara.
Diplomacia amerikane po leviz,por koha nuk eshte e mjaftueshme per te.Kurvat europiane do te perdredhin bishtin perseri.Nuk kam degjuar asnje prononcim te ministrit te jashtem David Miliband ne lidhje me situaten.Do te ishte shume i rendesishm fakti qe keta t'ua digjnin ne dore planet serbve e Ban ki Munve.Nje kundershtim i ketyre te fundit mund t'i jap nje drejtim tjeter rrjedhes se ngjarjeve.
Dalja e kosovarve ne rruge nuk e besoj se do te sillte ndonje dobi,por do te detyrohen,per fajet dhe plogeshtine e liderve politik.
Sot vjen ne Tirane edhe Berluskoni.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2008 10:57
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

http://www.rai.tv/mpplaymedia/0,,Ra...^130528,00.html

Ne kete faqe mund te shikohet dokumentari i plote.

P.s. Si nismetar i temes nuk aprovoj dhe nuk pelqej fjaloret e shemtuara qe vijne nga lista e injorimit...

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2008 11:36
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Sepse te shemtuar jane vete tartarukat.Zv/ministri i jashtem italian ishte ne Kosove per te tatuar pulsin e liderve kosovare.Si duket tartarukat e ndonje tjeter kane marre ne dore flamurin per te ndare Kosoven ne dobi te shkaut.
Postimi im i meposhtem eshte nje revolt kunder atyre qe na hiqen si miq ,por ne te vertete jane ''armiqte'' e shqiptarve.
Aq shume mbaka ky kurrizi jone qe kjo Europe ,kjo putane e vjeter te beje cfare te doje me ne?Mendoj se dorimit tone i ka ardhur fundi.Ka ardhur momenti qeTirana zyrtare ta thote fjalen e saj.Nqse Ban Ki Munet qe ju pelqen karrigja e nje mandati te dyte si shef i UN dhe ketyre plakave te qelbta Europiane t'ju thuhet-nqse ju doni te ndryshoni kufijte e nje vendi te cilit i keni njohur indipendencen,atehere do te hapet kutia e Pandores.Shqiptaret ne Ballkan duhet te bashkohen ne nje shtet etnikisht te paster.Ka ardhur koha qe te vendosen ne vend padrejtesite qe ju na keni bere.Te shohim pastaj se si do t'i bejne llogarite keto plaka dinake e te perdala.
Nqse politika e Tiranes e Kosoves dhe e shqiptarve ne Maqedoni e ne Mal te Zi nuk bashkohet e te flase me nje ze,gjaku i djemve te UCK-s do te perdhoset nga kriminelet e Beogradit dhe shtrigat europiane.Tirana duhet te jete qendra e kordinimit te veprimeve te kombit.Kesaj Europe te pabese i duhet treguar me veprime politike te matura e te studiuara mire se nuk mund te beje me me ne si me 1913.
Ky zoteria me posht duket se eshte i qete per cka po ndodh e shqetesohet pse une shaj breshkat e Italise.

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Modifikuar nga IQVLORA datė 19/11/2008 ora 11:39

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 11:29
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Ne fakt une do ta pershkruaj me dy fjale reportazhin, e kam pare para dy a tre muajsh ne Raitre, dhe dy fjalet do ti pershkruaja me ate publicitetin qe sheh ne tv italiane.
"Piacere conoscerti, Romania"
Por po ta krahasosh me kete reportazhin tjeter krijojme ide tjeter besoj.
http://www.rai.tv/mpwebtv/0,,3,00.html#
Shkoni tek levante aty ku flitet per Srebrenicen

Thjesht dua te them qe italianet mund ti pershkruash si miqesia miqesi, qesja te shkoje e te vije.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2008 19:19
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Pjesa e dyte: Nga Kosova ne Afganistan nepermjet Maqedonise

Kjo seri i jep goditjen perfundimtare kredibilitetit kosovar. Nuk ka cep te paprekur dhe aresye qe Kosova mund te ekzistoje. Kosova tregohet si foleja e bandave te UCK-se qe akoma dstabilizojne Maqedonine. Bill Klinton arriti te ndaloje pastrimin etnik te serbeve, por jo ate qe po bejne shqiptaret sot. Ushtaret e UCK-se jane myslimane qe ulerasin Allahu-Akbar ne stervitjet e tyre. Keshtu Kosova po influencohet rendshem nga fondamentalizmi islamik, aq me teper qe brenda pak viteve jane ndertuar rreth 200 xhamia, nga ku predikojne hoxhallare qe mendojne se myslimanet e zones nuk po ecin ne rrugen e islamit te vertete. Xhamite e reja po financohen nga vendet e lindjes se mesme, ndersa tregohen sesi policia serbe zbulon arsenale me arme dhe autobomba te vene nga mjekeroshe myslimane.

Ku con e gjithe kjo? Ne dokumentar kalon nga Stambolli, ku tregohen pamjet origjinale te kapjes se kamioneve me droge qe vijne nga Afganistani. Jane rreth 14 ton droge te kapura ne nje vit nga policia turke, nderkohe qe mendohet se kalojne rreth 50 ton te tjera pa u kapur. Ku shkon kjo droge? Dokumentari tregon pergjimet origjinale te karabiniereve te ROS ne Milano, me nje Kosovar (Haxhi Gashi) qe kontrollon trafikun ne Lombardi. Atehere intervistohet komandanti i karabiniereve, i cili thote se Kosova eshte nje baze magazinimi per drogen dhe konkluzioni i gazetarit eshte se... "per te kontrolluar drogen duhet kontrolluar Kosova". Ne menyre direkte gazetari cenon pavaresine e Kosoves meqe aty kalon droge, por nuk ben te njejten gje me Bullgarine dhe Greqine, edhe pse shefi i policise turke tregon se edhe aty kalojne dhjetra ton droge qe nuk kapen, perderisa Turqia sekuestron 14 ton droge ndersa shtetet e tjera ku vazhdojne rrugen kamionet sekuestrojne 100 kg gjithsej.

Dokumentari vazhdon ne Afganistan, ku akoma me keq, gazetari zbulon se trafiku i droges eshte i pranishem megjithese "kontrollohet" nga nderkombetaret. Jo vetem kaq, por prodhimi i droges eshte shumefishuar nga 3200 ton ne 2002 deri ne 8700 ton ne 2007, si per te thene qe pushtimi amerikan ka shumefishuar prodhimin e droges. Por ajo qe vazhdon njesoj ne dokumentar eshte lidhja mes fese islame dhe droges, perderisa jane talebanet ato qe prodhojne drogen dhe financojne sulmet ndaj pushtuesve italiane dhe amerikane me leket e droges.

Dokumentari mbyllet ne Afganistan me gjendjen e rrezikshme dhe jeten ne rrezik, por forca kryesore mbetet goditja qe i jep Kosoves. Pak njerezve mund ti interesoje cfare behet ne Afganistan, perderisa ka qene gjithmone nje shtet i prapambetur. Por shumica e njerezve do preket nga ngjarjet qe (sic thote gazetari) ndodhin 1 ore larg Romes. Intervistat me dy komandante policie te Italise qe tregojne krimet e Ramush Haradinaj dhe prestigjin e mafias kosovare ne arenen nderkombetare perdhosin perfundimisht aresyen e ekzistences se shtetit kosovar. Aq me teper qe dokumentari thote troc se kriminelet e kosoves sot po kontrollojne politiken (dhe ne imazhe del Hashim Thaci ne fjalimin qe shpall pavaresine e Kosoves).

Ky dokumentar duhet pare dhe njohur qe te marre pergjigjen qe meriton, sepse pas fitores se Obames ne amerike, luften mediatike shqiptaret duhet ta bejne vete. Pak mundesi ka qe amerika te mbroje imazhin kosovar nga dokumentare si ky, tani shqiptaret duhet te gjejne menyren te krijojne vete kunderpergjigjet mediatike.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2008 13:49
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
AndreaPirelli
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/03/2008
Vendbanimi:
Mesazhe: 5672

Ne qofte se ato qe thote dokumentari jane te verteta, c'faj kane italianet????? Perse nuk duhet t'a thone????

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2008 14:15
AndreaPirelli nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė AndreaPirelli Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me AndreaPirelli (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: AndreaPirelli Shto AndreaPirelli nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto AndreaPirelli nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
IQVLORA
me pushime

Regjistruar: 17/09/2003
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 2750

Mendoj se ato shtete qe kane gazetare te pergjegjshem e dijne t'i analizojne keto situata nuk do te pajtoheshin me ato qe derdellise nje pipino proserb.Kosova eshte nje vend i sapo dale nga lufta Si i tillakoma nuk eshte bere nje shtet i konsoloduar dhe kjo per faj edhe te ketyre nderkombetarve ******hata.Plus qe ne kufi ka nje shtet armik te betuar qe sobaton ore e minute shtetin e sapoformuar me ndihmen e disa nderkombetarve.Nje nga keto shtete eshte edhe Italia e nendheshme.Ju e dini se kryeadministrator i Kosoves eshte nje italian.Ky faqezi ne bashkpunim edhe me Sekretarin e Pergjithshem te OKB (ky i fundit thjesht per interesa personale,per te kandiduar edhe per nje mandat te dyte) dhe me serbet mbas krahve te institucioneve te Kosoves na del e na bene nje plan me 6 pika per te ndare Kosoven dhe per te bere serbet superqytetare.A kuptoni qe keta faqezinj po kerkojne ta rrudhin perseri token shqiptare?Kesaj nisme ogurzeze i eshte bashkuar edhe media italiane e pikerisht RAI duke bere punen e saj ne ndihme te miqve te tyre serb.Nuk i kuptoj keta politikane te pafytyre qe kerkojne t'i imponohen 95% te popullit te Kosoves ne favor te 5% serbve!Patjeter keta zagare qe po vihen ne sherbim te serbve,perfitojne edhe nga heshtja e Tiranes zyrtare.Eshte gjetur momenti oportun kur qeveria e vjeter amerikane eshte duke u larguar e nuk ka nge te merret me Kosoven.Me keq do te jete gjendja mbas 20 Janarit.Serbo-cifot i kane rene lapsit shume bukur ne kete rast.Po per tre shtetas gjerman,njerez te zbulimit te fshehte dyshohen per vendosjen e bombes ne ndertesen ku do te qendroje edheheqja e EULEX?C'jane keta te degjeneruar qe kerkojne mbytjen e kesaj foshnje te sapolindur?

__________________
Kur nuk keni mesuar asgje nga askush dhe kur askush nuk ka mesuar asgje nga ne,atehere thjeshte kemi humbur rastin ne jete.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2008 14:58
IQVLORA nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė IQVLORA Kėrko mesazhe tė tjera nga: IQVLORA Shto IQVLORA nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto IQVLORA nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
akrepi2008
Anėtar Aktiv

Regjistruar: 02/06/2008
Vendbanimi: .
Mesazhe: 335

une kam jetuar si shume te tjere shume vite ne itali dhe ne pergjithesi e dua kete popull. por shume italiane nuk e di pse edhe fizikisht edhe nga sjellja me duken si gabele.

E verteta eshte se duhet te kesh pak "ass" ose sic thone vete italianet culo ose fegato qe te besh dokumentare qe ti afrohen 1% librit te Roboerto Saviano "gomorra" qe e tregone se kush eshte fytyra e vertete e Italise. behet fjale pak a shume per nje xhiro prej 100 miliard eurosh mafize ne vit. patjeter qe edhe kosovaret, shqiptaret, bullgaret, rumunet etj etej kane pjesen e tyre. Po ne kete bote mashtruesish kur shikon se si perfaqesues te EU ne shqiperi psh blihen si palaco per nje deklarate shtypi dhe ku Platini dhe te tjere vijne e mbrojne strukturat shqiptare te rrjeteve mafioze te mafjes se sportit; kur sheh ndrethurjen e kriminalitetit dhe formen e tij nuk ke se si te mos tallesh me Italianet injorante. PSh por ikujtoj se si nje gazetar i panorames ne itali na bnete armiq ne shqiptareve meqe sipas tij nje nga arsyet ishte se kur kish vizituar shqiperine ne Rogner stacionet televizive italiane nuk ishin sintonizuar te parat ne aparatet e TV neper dhoma. Mire ky loqe, por valle cmund te thuash per kryeredaktoret dhe redaktoret pergjegjes.

ne vitet 80-90 kur shqiperia ishte tamam nje ishull. italia drejtonte gati 50 % te rafkut nderkombetar te heroines kryesisht me SHBA etj. ketu skane pasur faj te shkretet se atehere ja hidhnin fajin marsejezeve.

nese do te ecim me logjiken e ketij fakti italia me campagnia sicilia etj duhet te ishte mohuar fare si shtet. dokumentare te felliqur. Nuk kemi pare dokumentare investigative per drogen dhe mafjen ne itali (pervec ndonje bande pisanjosesh me maroken, tunizin dhe italiane. Kurre nuk do te behet shqipria e afte te shuaj as 2 % te urise qe ka europa per droga arme dhe prostitucion. Por si gjithmone gishti trgohet te me i dobeti. keshtu qe italianet e zhgenjyer e te lodhur nga regjimet shekullore mafioze te fillojne te harrojne mostart italiane dhe te kanaliziojne urrejtjen te shqiptaret etj.

Para ca kohesh nje antar i forumit shkruante per paradiksin e kristianeve qe duan te luftojne islamizmein me kristianizem. Une psh di qe "engjelli" bernardo Provenzano (ishte nje besimtar i thekur kristian,madje i justifikonte krimet si "volonta di nostro signore" Ky lloj Binladeni katolik se bashku me al zakauiret e tjere ne itali e gjetke nuk jane mediatizuar kaq shume nga media italiane,
. keto media qe perej dekadash kane qen te kontrolluara mga mafia e nje vendi te dirigjuar me 10-tra vjet nga cosa nostra dhe kamorra.

Le te supozojme per nje cast se e hoqem drogen si me magji; a e imagjinon kush se cdo bejne miliona perdorues droge ne europe e gjetke? patjeter qe revolucion si para 13-14 vitesh ne zurih qe bllokuan hekurudhen. keta miliona nuk e mesuan drogen nga shqiptaret dhe as jane shqiptaret qe i ngopin dot. perderisa ka kerkese dhe oferta nuk do te mungoje kurre dhe kurre nuk do te rreshte trafiku deri sa te kete kamikaze te uritur.
ne jemi fajtore ne shume gjera por europa e leshit qe ben sikur shtyn pafundesisht praninmin tone ne BE etj po shpenzon miliona euro, miliarda se si te beje te mundur qe edhe nese vjen dita e pranimit akush te mos kete motiv dhe arsye per te vajtur ne europe. dikur ka qene nje enderr kjo europe, Sot per mua eshte bere nje qelbesire dhe personalisht jam mesuar me idene se une, nuk dua asnjeher te quhem nje qytetar EUROPIAN nderkohe qe nuk me njohin si njeri, si shqiptar; dhe kjo ndodh cuditerisht nga nje vend qe ngado qe shkkojne qytetarte e saje i shohin si potencial mafioze.

__________________
.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2008 15:51
akrepi2008 nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė akrepi2008 Kėrko mesazhe tė tjera nga: akrepi2008 Shto akrepi2008 nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto akrepi2008 nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha turll
Ne qofte se ato qe thote dokumentari jane te verteta, c'faj kane italianet????? Perse nuk duhet t'a thone????


Liria e mediave nuk ndalohet dot nga neve. Ashtu sic nuk mund te mbulohen te vertetat e Kosoves. Por kjo bote ka qindra te verteta qe here thuhen dhe here jo. Aresyeja e kesaj teme eshte se ky dokumentar eshte shume i rrezikshem per imazhin e Kosoves, sepse keto muaj jane shume delikate qe opinioni publik te pranoje ekzistencen e shtetit kosovar.

Ne boten ku jetojme nuk ka rendesi e verteta por menyra si serviret, aluzionet, manipulimet e opinionit publik. Prandaj kjo eshte nje lufte mediatike qe duhet te gjeje pergjigje mediatike. Nuk shikoj asnje aresye te flitet per italianet apo per mafian. Perkundrazi, me duket argument pa bythe te merremi me gjera te tjera. Ky dokumentar cenon nje shtet te caktuar me institucionet e veta. Aty vihen ne dyshim te jgitha strukturat shteterore kosovare. Prandaj duhet te merremi me kete argument dhe jo me vitet '80 ne Sicili. Bota vendosi sot qe Kosova te jete e lire, dokumentari doli neser. Pasneser Kosova mund te jete perseri zone lufte, kur opninioni publik te pranoje Serbine "te mbroje" serbet e Kosoves...

Ndersa sa per burimin e dokumentarit eshte pak veshtire te hidhet poshte. Gazetaret e RAI3 jane me te miret per hetime dhe kane perplasur ne ekran probleme madhore te shtetit italian (dhe vazhdojne ta bejne cdo te diele ne programin Report). Problemi eshte qe toni gazetaresk merr ngjyra te tjera kur akuzat i vishen nje shteti tjeter me hallet dhe realitetin e vet qe shumica italianeve se kuptojne. Prandaj i duket cudi sesi nje kryeminister mund te dale me pistolete ne brez, sepse e krahasojne me Prodin. Se dine se nga cfare sikletesh, dhimbje dhe katrahure vijne ato popuj qe jane 1 ore larg Romes por kane 1 shekull qe Roma si sheh.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 25 Nëntor 2008 23:43
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 22:53 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 3 faqe: [1] 2 3 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Aktualitete Ndėrkombėtare > La Guerra Infinita: RAI perdhos pavaresine e Kosoves

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.