Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Keto zgjedhje do i fitoje klani apo morali i perbashket?
Gjithsej 11 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Qershor 2009: fiton klani apo populli?

Ne rradhe te pare do doja te rrine larg kesaj teme ata qe fusin nga nje fjali per pordhe. Gjithashtu do doja te rrine larg ata qe kam ne listen e injorimit (IQvlora, nqs ke mundesi ). Madje, te jem i sinqerte, do preferoja te mos postonte askush me mire se te shikoj dallkauket e zakonshem te zihen apo ta kthejne ne arene sharjesh. Kete teme e konsideroj tentative per te vene ne pune trute e atyre qe mund te diskutojne por shpesh nuk marrin mundimin. Prandaj do fshij çdo mesazh te papershtatshem.


Vijme tek tema, e cila nuk interesohet thjesht per politike, por per mentalitetin shqiptar. Ajo qe me ben pershtypje eshte nje seri faktesh mbi shtetin, pushtetin dhe partite.

E para, me ardhjen e PD-se ne pushtet pati nje fluks te madh verioresh qe zbriten nga emigracioni (ose nga rrethet e veriut) per te gjetur pune ne pushtetin e Tiranes. Rasti me eklatant ishte kunati i Berishes qe... hop... zbriti si me magji nga Anglia per te gjetur pune ne... Gerdec.

Veç kesaj jane te panumurta rastet e funksionareve shteterore te perzene per te vendosur njerez me bindje partiake apo te afert me PD-ne.

E dyta, po perflitet gjithmone e me shume vajza e Berishes ne afere dhe nderlidhje te ngushta me fatet e Shqiperise. Per shembull mbron te pandehurit e Gerdecit, shet tokat e Fazllic, etj.

Nga ana tjeter, ne Gazeten Shqiptare sot lexohet si me poshte:
Specialistja e ndërlidhjes në ministrinë e Mbrojtjes, Anila Lala ka deklaruar para prokurorëve se faksi ku jepej mendimi për procesin e “demontimit të armëve” kishte ardhur nga ministria e Drejtësisë. Ajo konfirmon se mbi dokument ishte shënuar me dorë “për z. Shkëlzen Berisha”.

Se treti, pas zgjedhjeve te 2005-es pati nje vale krenarie nga qytetaret me prejardhje veriore, te cilet arriten deri ne kercenimin e njerezve per vdekje po te mos jene me PD-ne (i ka ndodhur nje shoqes time). Keto raste me kujtojne krimet e Enver Hoxhes ose fashistit Francisko Frankos (ehhh ekstremet perputhen).

Tani, vijme tek tema. Jehona qe kane lajmet e fundit ne Shqiperi me duket e vaket, e dobet, madje pa vlere per njerezit. Ka shume njerez qe ju ka ardhur ne maje te hundes dhe prape nuk besojne se gjerat mund te ndryshojne. Ajo qe po ndodh me duket sikur ndjek pikerisht esene e Mustafa Nanos, i cili spjegonte dikur se shqiptaret kane nje mentalitet klanor. Keshtu, ngjan sikur secili nuk do votoje edhe kete rradhe ne baze te principeve morale te se ardhmes, por mbi bazen e interesit te klanit te vet. Verioret e ardhur ne Tirane do kthejne voten nga Partia Komuniste e Veriut (PD) dhe jugoret shpesh nga Partia Komuniste e Jugut (PD). Ketu lind medyshja ime.

Vertet ai popull eshte aq i degjeneruar sa te mos kete principe morale ne ndertimin e nje shteti? Vertet shumica nuk beson ne te ardhmen, por ne interesin e shpejte? Atehere, pse duhet te ekzistoje Shqiperia si shtet kur njerezit nuk ndertojne te ardhmen, por klanin e tyre.

Thene ndryshe, si ka mundesi qe nuk revoltohen njerezit (te kujtdo bindje politike qofshin) kur nepotizmi i politikaneve ne pushtet arrin sa fakset per djalin e kryministrit te dergohen neper ministri. Dhe si nuk revoltohen kur kryeministri zhytet deri ne fyt me konflikte interesash, ku djali merret me ministrite, vajza shet tokat e shokut serb te babait, dhe kunati çmonton armet e ministrise se mbrojtjes.

Ketu, miq, nuk behet fjale per PD apo PS. Ketu po perdoret shteti si ndermarrje klanore ku administrata politizohet dhe qeveritaret perfundojne ne konflikte interesi. Ne fakt PD-ja mund te imagjinohet fare mire si nje parti virtuoze, pa keto degjenerime morale (e imagjinuam te gjithe ne 1990-en).

Sa influencojne keto fakte ne zgjedhjet 2009-es? A kane fituar njerezit nje moral pertej partive dhe klanit. Nuk flas per fitore partiake, por per nje dimension moral. A kane vlere principet morale te ndertimit te nje shteti? A e dine katunaret e fshatrave dhe qyteteve shqiptare mbi cilat principe ndertohet nje qeveri e perbashket? Dhe nese e dine, a vazhdojne te besojne ne keto principe? Me pak fjale, njerezit keto zgjedhje a do bazohen ndopak tek morali personal apo do shkojne si dele te votojne per klanin me te afert qe i mbron interesat pa pyetur si shkelet morali shteteror?

Keto zgjedhje do i fitoje klani apo morali i perbashket?

Si mund te kthehen militantet e autobuzave ne njerez me tru pavaresisht nga varferia apo pabukesia e tyre? Po deputetet si mund te kthehen ne individe qe ndjekin parimet e veta dhe jo te 1-shit (jo me kot jane 140). Pra, si mund te zhduken servilet dhe te gjithe te punojne per nje qellim te caktuar, i cili nuk eshte marrja e pushtetit me çdo kusht, por ndertimi i nje shoqerie ku te gjithe respektojme njeri tjetrin dhe rregullat e perbashketa?

Shpresoj te kete stimuluar mendjen e ndokujt. Ka njeri pergjigje, fakte, ide, ese, mendime apo parashikime?

Modifikuar nga Fajtori datė 12/05/2009 ora 22:30

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 12 Maj 2009 21:33
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Fajtor

Une mendoj se i vetmi moment sinqeriteti i Enver Hoxhes me popullin tone ka qene ai kur i tha ketij populli "JENI JU PA JEMI EDHE NE".

Ato qe thua ti per verioret kane ndodhur me c'do politikan qe ka marre pushtetin (mos harro dyndjen e skraparllinjve ne kohen e Metes psh).

Ne jemi nje popull, pak a shume, si Afganistani (pavaresisht se ndodhemi ne Europe), i perbere nga tribu (ti i quan klane). Nuk mund te pretendosh demokracine perfekte perendimore me kete tip popullsie. Ajo njef kapo-klanin apo kapo-tribune dhe ne emre te tij ben gjithcka (edhe vret ), dhe sidomos kur dikush behet ai vete kapo-tribu behet automatikisht me i keq se paraardhesi.

Duam s'duam keshtu jemi (kjo per shume arsye, politike, gjeografike, historike etj).

Ti shiko veten tende, je me kulture, studion jashte, etj, dhe kur vjen puna, me dashje apo pa dashje, thua:

Citim:
Prandaj do fshij çdo mesazh te papershtatshem.


Mesazhet e paparshtatshem i vendos moderatori kush jane.

Kush eshte moderatori? Ti.

A nuk eshte nje konflikt i vogel interesi ky?

E pra, kur (natyrisht pa dashje, mos me interpreto keq) vepron keshtu ti, si duhet te sillet ai qe deri dje i conte kashte kamionit per te ngrene, dhe sot e gjen veten tek sheshi Skenderbej (ose me cfaredolloj posti?)

PER MUA FITON PERSERI KLANI, sepse populli ate do.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 12:43
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Arturm,

E di fare mire qe edhe krahu tjeter mbeshtetet ne klan. Ti permende fare mire rastin e skarparllinjve te Metes. Pyetja, faktikisht, nuk ka te beje me krahun politik, por me mentalitetin qe çon njerezit te votojne. Nese njerezit ndiqen nga mentaliteti klanor, keto zgjedhje (kushdo ti fitoje) nuk i fiton Shqiperia. Ama nese ka me shume njerez qe besojne ne principe zgjedhjet mund te perbejne ndryshime konstruktive me kohen.

Eshte si te thuash, une do thyej xhamin e dyqanit, sepse dua te vjedh, ose une do thyej xhamin e dyqanit, sepse principet morale nuk mund te lejojne ekzistencen e tij.

Rezultati mund te jete i njejte, por ka nje ndryshim te madh. Ashtu siç kishte nje ndryshim madhor ne kohen e komunizmit midis te burgosurve ordinere dhe atyre politike. Te dytet ecnin me principe dhe jo thjesht ne baze te interesit personal.

Tani ti thua qe s'ka ndryshuar asgje. Keto zgjedhje atehere do i fitoje nje klan çfaredo qe do hipi ne pushtet per te mbrojtur klanin e vet?

Modifikuar nga Fajtori datė 13/05/2009 ora 14:26

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 13:14
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Fajtor eshte nje shprehje qe thote , fjalet e teperta jane fukaralluk, keshtu qe nese mundesh , me fjalet e tua na jep zgjidhjen ne terma konkret jo folozofik .Une dua te di kush eshte zgjidhja per ty ?
A edhe nje pyetje tjeter , nese do ishe ti ne vend te berishes , metes , a rames a nuk do ishe edhe ti njelloj ai ata ? Sipas shume forumisteve ketu ti je diktator ne forum , nese ata kan te drejt une nuk e di , ti do te thuash qe nuk je por ja qe ka nga ata qe e mendojne ,Keshtu qe edhe ti je ne te njejte vorbull pushteti miku im .
Sot nuk ka me klane veri jug , sot ka klane interesi , parat xhirojne boten , ashtu si edhe vendin tone , keshtu qe klane ka ngado jo vetem ne shqiperi.Mund te kerkojm te bejm revolucion intelektual , ndergjegjsim popullit , mundesi per nje hap me shume , por kjo do kohe.
Rikthehem perseri te zgjidhja , kush eshte zgjidhja jote Fajtor ????

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 18:16
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Hehhhh. Gishti dhe Hena.

Ok, po kthej pergjigje ne planin personal njehere, meqe disa nuk dalin dot nga ai plan. Keta disa qe thone se une jam diktator nuk i kam degjuar ndonjehere. Nuk fus duart neper tema ne pergjithesi dhe nuk vendos kush do behet moderator. Keto jane faktet evidente. Pastaj per teori dhe amulli mund te hidhen shume idera, por edhe keto mund te perceptohen me kohen.
Vazhdojme ne planin personal qe te sqaroheni. Shqiptaret jane mesuar ti sillesh me te qeshur dhe ti marresh me te mire. Ndoshta harbutlleku im ne shprehje ngaterrohet me ndonje forme diktatoriale per ata qe jane mesuar keshtu. Kjo s'me intereson, eshte problem per ata qe duan fushe me lule te lodrojne. Personalisht nuk shtrij doren dhe nuk qesh per ti bere qejfin turmes popullore.
Kthehemi tek forumi per ta mbaruar. Ky forum ku po shkruani ka qe ne Dhjetor 2002 qe paguhet muaj per muaj nga nje person i vetem. Po te beni vetem llogarine ekonomike i bie 12*100*6 = 7200 euro (pa 4 muajt e 2009-es dhe kohen e harxhuar). Po te shikoni strukturen kryesore ne faqe ne pare do lexoni andej nga fundi nje sektor "Nenforume te lira". Ky sektor ishte lene per pallavrat dhe chit-chatet qe nuk do influenconin diskutimet serioze ne forum. Tani, jo vetem qe atij sektori i ka humbur sensi (se behet chit-chat gjithandej), por ka anetare qe nuk arrine te bejne dallimin mes zgjedhjeve popullore dhe nje forumi qe paguhet nga xhepat e tjeterkujt. Keshtu qe, edhe pse behen sakrifica per te mbajtur nje ambjent shqiptaresh online, nuk ka ngjashmeri me zgjedhjet politike. Kjo eshte faqe private, jo e zgjedhur. Dhe megjithese eshte private lejon shumicen e njerezve te flasin kodra pas bregut, shpesh duke ofenduar moderatoret, ne emer te nje tolerance.
Toleranca gjithashtu nuk duhet keqkuptuar. Nese poltika e forumit eshte te krijoje diskutime serioze mund te behet pjesa me e madhe e nenforumeve te moderuar, pra te dalin shkrimet online vetem kur i kontrollon moderatori (ide qe u la pezull kur hapem forumin).


Kthehemi tek argumenti i temes pas sqarimeve shqiptaro-personale (them "shqiptaro" sepse ralle me ka rastisur ne perendim te kthej diskutimet ne nivele konkrete "une, ti ai, ajo" kur thelbi eshte abstrakt).
As qe e kam idene fare si mund te zgjidhen dilemat e kesaj teme, madje nuk besoj se mund te gjehen ekuacione dhe çelesa sa hap e mbyll syte. Punet e mira behen avash avash, por sidomos behen duke punuar. Dikur organizata "Mjaft" filloi te merrej me edukimin qytetar, me sensibilizimin e popullit dhe me servirjen e parimeve morale. Kete e beri p.sh. kur Fatos Nano harroi te kthehej nga buzuku pas renies se autobusit ne Kukes. Me kohen edhe ajo organizate la punen prodhuese dhe u mor me pune politike. Ishte humbje e madhe, sepse populli vertet filloi te besonte ne disa qellime. Nga ana tjeter kthimi i "Mjaftit" ne parti tregon destabilitet te theksuar. Jo te shoqates ne vetvete, por te shoqerise shqiptare qe nuk arrin te formoje pika referimi te besueshme me kohen, te cilat te stabilizojne luhatjet politike. Per shembull, nese "Mjafti" do kthehej ne autoritet qytetar, politikanet do e kishin me te veshtire te luanin me qeverite. Ne nje fare menyre, fakti qe Berisha sot abuzon varet edhe nga kthimi i "Mjaftit" ne parti, e cila i hoqi njerezve nje mjet shprehje.


Zgjidhjen, pra, nuk e di! Ndryshe nuk do kisha hapur teme. Dua vetem te kuptoj mentalitetin e njerezve, mbi cilat baza do votojne dhe nese ai popull po ecen drejt sherimit apo drejt servilizmit shekullor. Duke llogjikuar me vete arrij ne perfundime matematike qe nacionalizmit te semure nuk i pelqejne. Efektivisht, nese nje popull nuk ka as morale dhe as principe ne ndertimin e nje shteti, ai mund te quhet nje tribu (sic u shpreh arturm). Dhe nese nje popull eshte tribu, nuk mund te meritoje te kete shtetin dhe qeverine e vet. Keshtu llogjikisht, shume shqiptare mund te jetojne me mire nese thjesht heqin qeverine dhe behen nje "tribu" europjane ne vend qe te luftojne me njeri tjetrin ne forma klanore se kush do hipi ne pushtet per tu pasuruar vete.

Sa me shume kalon koha aq me shume mendoj. A meritojne shqiptaret te kene shtet?
A jane te afte dhe te zote te zbatojne rregullat e perbashketa?

Ne tema te tjera del qarte qe Shqiperia nuk i ka lare hesapet me drejtesine. Ka me dhjetra raste njerezish te humbur apo keqtrajtuar. Ka trafikante dhe te korruptuar. Madje keta te fundit perbejne thuajse gjithe stafin mjekesor. Keto fakte me bejne te kuptoj se populli shqiptar nuk po tregon kapacitetin e duhur ne ndertimin e shtetit. Dhe kete nuk e them qe te fitoje Berisha apo Rama, por ne emer te atyre principeve qe fillojne ne jeten e perditshme dhe mbarojne ne zgjedhjen e dikujt per te qeverisur.

Si ju duket kjo llogjike? Ka njeri dakort apo jam une gabim ne ndonje pjese?

Modifikuar nga Fajtori datė 13/05/2009 ora 19:02

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 18:53
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
agata
idealiste

Regjistruar: 20/02/2004
Vendbanimi: Utopial
Mesazhe: 2981

Citim:
Po citoj ato që tha arturm


PER MUA FITON PERSERI KLANI, sepse populli ate do.Fatkeqesisht, mendoj sikurse ju Arturm, qe do fitoj klani, sikurse eshte bere tashme zakon, por jo se e deshiron populli.

Me kujtohet nje fjalim i Nanos, kur thoshte pasuria ime me e madhe eshte Berisha. Por koha tregoj te kunderten, Pasuria me e madhe e Berishes doli Nano.
Nese Nano nuk do i kishte bere puçin qe i beri Metes ne 2003. Kryemisnistrit me te sukseshem qe ka pasur Shqiperia, ku gjate kesaj periudhe u shenuan arritjet me te mira te qeverisjes se vendit per periudhen e tranzicionit, stabilizimi i parametrave makro-ekonomik, permiresimi i ndjeshem i rrjetit rrugor, privatizimi i suksesshem i disa prej sektoreve strategjik te ekonomise, vendosja dhe funksionimi i ligjit ne te gjithe terrorin e vendit, etj. Arritje qe, nuk i interesuan, klanit te Nanos, i cili edhe pse i humbur pergjate dy vjeteve te asaj epoke, ju nevoiten vetem 24 ore, per t'a larguar nga pushteti... Ketu fillon, kriza e perçarja e PS, dhe fitorja e sigurte e Berishes. Si rrjedhoje, zhvillimi i klatin te tij.

ps :Verioret, kane ardhur ne Tirane per te mbijetuar, dhe nga injoranca qe i ka pasur karakterizuar disa, po e theksoj, "qe i ka pasur" karakterizuar, jane sjelle ne menyre shume barbare, deri ne kercenime, per te mbrojtur me pasjon liderin e tyre... Kurse deputet socjalis, te 2003, qe ishin klasa me "intelektuale" qe perfaqesonte shqiptaret nuk po i behej vone qe ish kryetari i tyre, Meta po kercenohej rende edhe fizikisht, po nga i njejtin klan, PS-ja...

Per tu rikthyer ne teme, un jam dakort me analizen e Fajtorit, e per kete shume shqiptareve i duhet te harrojne intresat vetjake per te menduar per interesa te perbashketa... Por sa jane gati ta bejne...?!!!

__________________
Gjysma e asaj qe shkruaj ndoshta eshte e pa kuptimte per ju, por un e shkruaj qe gjysma tjeter te mund te arrije tek ju. FIRDUSI

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 19:24
agata nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė agata Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me agata (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė agata't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: agata Shto agata nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto agata nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
diabolic
bastard_inside

Regjistruar: 22/10/2003
Vendbanimi: Sa me larg forumit...
Mesazhe: 3381

Faje ta paskan fut plako , shume paguan Ne te tjeret me 5 euro ne muaj i pagujm te gjitha ( nejse )
Gjithsesi ishte nje shembull qe doja te te jepja , nuk ishte per ta hedhur temen ne personale , gjithsesi ka edhe njerez qe e mendojne ate qe kam thene .Nese flas per veten nuk kam pasur asnjehere probleme ne lidhje me ty , kemi mendime te kunderta pergjithsisht por kjo nuk ka ndaluar qe mos jem pjese e stafit dhe besoj se pergjithsisht je i ekuilibruar ne staf.Puna eshte se une nuk jam dakort me ate qe thua ti , qe paguaj une dhe kjo me jep te drejten te...
Fakti qe paguan ti dhe ti je zot ne kete forum per mua ka shume rendesi , per kete gje kam qene gjithmon i mendimit qe ti duhet te jesh ekuiliber mbi palet por ja qe nuk je , se edhe ti je si ne te gjithe me mendimet dhe me gabimet e tua.
Kur hap nje forum merren parasysh te gjitha , merren parasysh chit - chatet , zenkat , polemikat , rebelimet etj etj
Vetem se ki parasysh dicka fajtor qe njerzit ne forum hyjne per tu relaksuar dhe jo per te treguar sesa serioz jane , gjithsesi...
Sa per sqarimet shqiptaro -personale une vazhdoj te jetoj jasht dhe kete karakteristik nuk e kam gjetur vetem te shqiptaret , njerezit qe filozofojne shume nuk arrijne te konkretizojne asgje dhe sa here qe flasim tregojme disi nga jeta jone dhe eksperiencat qe kemi kaluar dhe sesi nga keto eksperienca kemi arritur te kuptojme kete apo ate gje.
Ti Fajtor edhe kur shpjegon dicka e lidh me nje fakt qe i ka edhe shoqes tende sikur do ta vertetosh ate fakt , keshtu qe do sdo personalja jote hyne ketu.
Te kthehemi te tema ,besoj se pyetjet e tua nuk kan vend ne lidhje nese meritojm apo nuk meritojme te kemi shtet dhe kemi nje veteqeverisje.Cdo vend ne bote dhe cdo popull ne bote e ka te drejten te veteqeveriset.Pastaj nese kjo qeverisje eshte e drejte apo jo kjo pak rendesi ka.Populli ka nje arme te madhe , ka ate armen e votes , qe vendos ekuilibrat dhe fatet e tij.Une me shume se lidhje klanore besoj se tani jane interesat qe merren me fatet e nje qeverisje.Besoj se gjithkush nga ne nuk voton me idene e lidhjes klanore - krahinore ate binomin veri- pd dhe jug - ps , vazhdojme akoma te jetojme me legjenda metropolitani qe metropolin nuk e shohin gjekundi.Aty ku rrotullohet paraja aty jane votat , aty eshte e ardhmja me elktoratin , sa mundesi do kene per nje vend pune , per nje tender , per nje ngritje ne pergjegjsi.
Une kerkoj zgjidhje , ose me sakte alternativa , me pelqeu shembulli i mjaftit , i cili edhe per mua nese do kishte mbajtur nje qendrim jashte politikes si garues atehere do te ishte nje ze per popullin memec.
Kerkoj te gjihet nje zgjidhje , nje menyre dalje nga kjo plogeshti por nuk shikoj asgje interesante ne horizont.Keshtu qe ndonjehere mendoj se duhet te zgjedh te keqen me te vogel ose te kthehemi te interesi , te fitoj ajo parti e cila mund te me ofroj nje vend pune .
Nejse nese dikush eshte ne gjendje te japi nje alternativ atehere le ta thote meqe ti Fajtor nuk e di akoma zgjidhjen....

__________________
Thone se Loti i Shpirtit te vret beben e syrit...Ruaji lotet per te vdekurit!
E nese dhe per TY ajo ka vdekur.., atehere Qaj me ze miku im i shtrenjte!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 19:38
diabolic nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė diabolic Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me diabolic (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė diabolic't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: diabolic Shto diabolic nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto diabolic nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
arturm
Veteran ne forum

Regjistruar: 06/12/2006
Vendbanimi: itali
Mesazhe: 1195

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Keto zgjedhje atehere do i fitoje nje klan çfaredo qe do hipi ne pushtet per te mbrojtur klanin e vet?


Sipas mendimit tim PO.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 19:39
arturm nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė arturm Kėrko mesazhe tė tjera nga: arturm Shto arturm nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto arturm nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Citim:
Po citoj ato që tha agata
Fatkeqesisht, mendoj sikurse ju Arturm, qe do fitoj klani, sikurse eshte bere tashme zakon, por jo se e deshiron populli.Kete se kuptova. Njerezit votojne per diçka qe nuk deshirojne? Keshtu i bie qe njerezit te jene te papergjegjshem. Pra, dalim tek ideja qe nuk meritojne te kene qeveri.


Citim:
Po citoj ato që tha diabolic
Kur hap nje forum merren parasysh te gjitha , merren parasysh chit - chatet , zenkat , polemikat , rebelimet etj etj ģ


Kjo nuk eshte e vertete.
Nje forum ndjek politiken e vet dhe terheq vizitoret qe i duhen. Nuk eshte e thene te jete vetem mediokritet popullor. Diskutimet serioze, po ashtu, nuk jane loje per tu relaxuar, por nje forme bashkebisedimi qe s'mund te ekzistoje kur disa tallen e te tjere shkruajne pa u menduar. Ajo qe kerkova ne kete teme eshte te vihet truri ne pune 30 sekonda jo me shume. Te mendoje secili me mendjen e vet, te na binde pse nje popull duhet te kete shtet apo mbi çfare bazash ndertohet.
Desha te sqaroj diçka mbi temen. Kur pyes nese duhet te kemi qeveri, nuk flas per te drejten e te pasurit qeveri. Te drejten e kemi dhe po e shperdorojme. Flas vetem mbi çfare llogjike duhet te mbajme ne kembe forma qeveritare klanore dhe tribale qe nuk perfaqsojne njerezit (edhe pse njerezit e votojne). A nuk do ishte me mire te themi "Nuk dime te bejme qeveri, duam ta ndajme Shqiperine me klane dhe me kufij te tjere. Ose duam ndonje shtet tjeter te na qeverise, tek te cilet kemi beism".
Jeta e secilit mund te permiresohet dhe njerezit ndoshta do kene me shume prosperitet dhe do vuajne me pak.

Pra duke e pare me pragmatizem, ja vlen te kemi qeveri e te vazhdojme mos besojme ne te ardhmen? Kjo eshte nje ide. Mund te jete e keqe, por niset nga prakticiteti i jetes se perditshme. Cdo gje ka nje aresye pse te ekzistoje, dhe kur bien aresyet nuk duhet mbrojtur me çdo kusht. Ne te kundert mund te sjelle siklete pa fund... sic eshte heqja e denimit me vdekje kunder çdo lloj llogjike te perbashket.

Modifikuar nga Fajtori datė 13/05/2009 ora 22:34

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 13 Maj 2009 22:22
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

E keni parasysh kur ne shqiptaret, krenare i themi botes qe s'jemi fetare? E kjo behet jo per ti treguar vetem se ne s'besojme ne zot por per te treguar se jemi te perparuar e se filozofite e vjetra e te kalbura s'na perkasin. Kemi tolerance e shkojme pertej dallimeve siperfaqesore. E megjithate kam arritur ne perfundimin se shqiptaret e kane nje fe ... ahime me te rrezikshme se dogmat e tjera, e ka emrin POLITIKE. Ajo eshte e gjithepushtetshmja force qe rrotullon Shqiperine.

E ne fakt per politike degjon kudo ne media, ne pune, ne kafene, ne shkolla, ne familje tek sa hahet e bile dhe ne dhomat e gjumit para se te flihet. Dhe po te duash te fshihesh, eshte e kote vjen politika tek ty. Por koncepti yne i politikes, kjo fe qe na eshte futur dhe ne Adn s'ka te beje me organizimin ose perpjekjen per te organizuar nje shoqeri te denje ku te gjithe te kene mundesi te barabarta, te jetojne e te perparojne ne baze te disa parimeve morale qe jane ne dobi te te gjitheve. Jo ne e shikojme politiken si dicka cudiberese (feja,zoti qe ben mrekullira) e cila duhet te na drejtoje e te na jape kuptim jetes tone.

Ne duam qe ajo te na gjeje pune, shtepi, te na siguroje te ardhmen per te tjerat ne s'duam te dime. E keshtu i lutemi cdo dite zotave tane (politikaneve) qe te na e plotesojne deshiren. I lutemi te perzgjedhurve, te ndricuareve qe te vene doren ne zemer, ata e dine c'duhet bere. Keshtu na kane mesuar, keshtu jemi mesuar.

Por ata s'duan t'ia dine per ne, perkundrazi atyre i intereson qe ne te jetojme keq keshtu do t'ia kemi perhere nevojen. S'duan qe ne te mendojme me mendjet tona, ti kerkojme llogari, ti nderrojme nese gabojne. Ata na mashtrojne, poshterojne, vjedhin, vrasin e gjithe kete e bejne ne emrin tone e ne viktimat e verteta jemi kaq te paralizuar sa keshtu si e kane nisur mund te vazhdojne deri ne perjetesi. A mund te quhet jete kjo?!

Shpeshhere i bej pyetjen vetes se cfare duhet te bejme qe te ndryshojme dicka per mire, e para qe me vjen ne mendje eshte : gjithcka duhet ta bejme me shume sepse deri tani s'kemi bere asgje. E nese ka ndonje qe thote qe kemi bere dicka une do ti thoja qe e ka shume gabim.

Po te vereni te gjitha endrrat qe kemi ne si popull jane te lidhura me perendimin, ne duam te jemi te pasur si perendimi, te jetojme si ata, te gjitha premtimet qe politikanet na bejne i perkasin perendimit. E ne presim perhere qe te ndodhi magjia e ta gjejme veten atje.

Por ne asnjehere s'kemi menduar se perendimi i famshem te gjitha gjerat qe ka tani s'ia ka dhene kush gratis. Per te arritur atje ku jane (ndonese asnje nuk arrin nje sistem perfekt) ata kane sakrifikuar, kane pasur njerez me ideale qe kane vene perpara gjithckaje interesin e perbashket, te ardhmen e perbashket e kane ndertuar dicka te perbashket. E sa here qe kjo e perbashket cenohet, e ne menyre indirekte dhe individualja, ata ngrejne zerin duke i rikujtuar se ka nje opinion publik qe s'eshte i gatshem te toleroje padrejtesine. Po ne cfare kemi bere gjithe keto vite? Me plot gojen, kemi flejtur gjume!! E ndersa ne kemi qene te fjetur, rreth e perqark na kane ndertuar nje diktature me te rrezikshme se ajo e 50 vjeteve te kaluar.

Nje diktature te maskuar si demokraci, qe mund te flasesh c'te duash por s'ke per cfare te flasesh sepse ti si individ s'ke gje ne dore, qe mund te ankohesh por s'ke ku te ankohesh sepse ti si individ s'je i rendesishem, qe mund te perparosh por s'ke ku ta besh sepse nese s'te ndihmojne biles dhe te pengojne. E i gjithe ky sistem eshte ndertuar nga nje grup njerezish qe cuditerisht ne i quajme politikane ndersa duhet ti quajme "hiena" !!! E cfare bejme ne? Jo vetem qe nuk rebelohemi, te shkaterrojme kete grusht njerezish ti rikujtojme se fuqia e tyre jemi ne, qe jane aty vec per te na sherbyer, duam te hyjme e te behemi hiena si ata sepse ne jemi si ata por vec me te dobet.

E tani te rikthehemi tek dilema qe na mban ne ankth, tek misteri qe do gjeje zgjidhje vec ne 28 qershor. Heren e fundit qe u ktheva ne Shqiperi, me qelloi te flisja me nje anetar te vjeter te PD e ndoshta shume nga ju s'do ta besojne por une e pyeta se per ke do votonte. E per habine time (por jo dhe aq sepse pyetja ishte qellimisht provokuese) me tha se s'do votonte per PD. I thashe pse? Sepse eshte e vetmja menyre per te larguar DIKTATORIN te tjerat e kane rradhen me pas.Ti e kupton qe po voton kunder asaj per te cilen ke kontribuar thashe? Jo - me tha ajo qe desha une s'mundi te jetonte e mbyten qe ne djep.

Ndoshta si ai e mendojne shume por s'kane kurajo ta pranojne ose ka te tjere qe e kane humbur besimin se dicka e mire do mund ta ndryshonte kete vend. Vertet thone qe shpresa eshte e fundit qe vdes por vdes dhe ajo ama. E keto zgjedhje per ne jane nje mundesi qe i japim kesaj shprese te jetoje apo te vdesi.

Shume nga ju duan zgjidhje, une them qe zgjidhje ka shume por jo te menjehershme sepse ju zoterinj, zonja perfshire dhe mua bashke kemi lene shume vite te kalojne kot e tani ato duan po aq qe te rregullohen ose te pakten te kene premisen per tu rregulluar.

E vetmja zgjidhje qe keni/kemi tani per tani eshte te mos toleroni me asgje kunder jush.

E nese ne fillim te temes u fol per katunaret, une shpresoj qe fjalet e mia ti lexoje nje pjese tjeter e te kem mundesi te debatoj e pse jo te me kundershtojne . E kam fjalen per profesionistet, per ata qe kane me shume pergjegjesi (jo te drejta) se nje katunar per kete vend. Ata duhet te jene te paret qe duhet ta marrin mundimin ti bejne nje autokritike vetes, te jene te paret qe ti mbushin mendjen vetes se te rrine ne strofkullen e tyre te profesionit e te mos perzihen per te permiresuar kete batak ku jetojne ose do jetojne femijet e tyre eshte nje gje qe do ti beje te pendohen me vone kur ti shohin ata te ikin rrugeve te perendimit per te mos u kthyer me.

Ne kete sistem qe po na mbyt ndoshta duhet ta fillojme nga keto zgjedhje te qershorit per te bere nje hap te vogel, te mos i japim me besimin tone qe ata ta hedhin ne plehra si gjithmone e te mos i lejojme me qe te luajne me jeten tone. E vetmja rruge qe kemi eshte vota e shpresoj qe keto rezultate te jene humbese per diktatorin ne fuqi e pastaj me rradhe per te tjeret kundershtare nese do perserisin te njejtat gabime.

Ps. Me falni qe kam shkruar kaq gjate, zakonisht jam kunder carcafeve

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 14 Maj 2009 00:01
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 21:51 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 11 faqe: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 » ... E fundit »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Media dhe Politika > Politika Shqiptare > Keto zgjedhje do i fitoje klani apo morali i perbashket?

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.