Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Kinematografia > Kortometrazhe > Guinea Pig (kavja)
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Guinea Pig (kavja)Kjo eshte histori e vertete.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Modifikuar nga Fajtori datė 27/11/2009 ora 18:54

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2009 14:26
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Tulipani
< ArtHolic >

Regjistruar: 11/01/2007
Vendbanimi: Secret Garden
Mesazhe: 4717

Thumbs up

Rrenqethese!

Protagonistja eshte Fiona May ne mos gaboj.

E kisha degjuar kete eksperimentin, me te drejte tregon se sa mund te shtyhemi si njerez bile dhe ti bejme keq te tjereve kur dime se me vone cfaredo te ndodhe s'do kemi pergjegjesi personale. Ka nje skene tek filmi The reader, protagonistja (gjermane) eshte ne gjyq sepse ka mbyllyr me disa kolege te saj ne nje kishe qindra gra hebreje. Plas zjarri por ato se hapin deren sepse ndryshe grate do dilnin dhe mund te arratiseshin. Te gjitha digjen te gjalla.

Kur i bejne pyetjen ne gjyq: si mundet mos e hapnit deren? Gati te gjitha ia hodhen fajin protagonistes se ishte ajo pergjegjesja ndersa ajo ne fund tha: ashtu ishin urdherat!

Dhe eksperimenti e jep shume qarte ne momentin qe e pranojme autoritetin te cfaredolloj tipi qofte ai e justifikojme dhe ne rastin kur ai hyn ne konflikt me pergjegjesine tone humane bile konsiderojme veprimet tona te domosdoshme.

__________________
"Sono gli altri le strade, io sono una piazza, non porto in nessun posto, io sono un posto"

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 18 Nëntor 2009 20:51
Tulipani nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Tulipani Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Tulipani (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Tulipani Shto Tulipani nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Tulipani nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Ok, dy kuriozitete me shume.

Ky film eshte krijuar nga Antonello De Leo, regjizori italian qe mori kantidaturen per Oscar per kortometrazh "Senza Parole" (Wordless) pak vite me pare. Ne historine e kinemase vetem dy regjizore italiane kane marre kete kantidature.

Ajo qe shikoni eshte historia e eksperimenteve te Stanley Milgram, ne Yale University, tre muaj pas hapjes se gjyqit te Adolf Eichman ne Izrael (nazistit qe u kap ne Argjentine nga Mossadi). Ne ate kohe doli libri i Hannah Arendt "Eichmann in Jerusalem: A Report on the Banality of Evil". Njerezit pyesin veten si ka mundesi qe i binden autoriteti kaq shume. Eksperimentet e Milgram treguan se kushdo mund te kryeje akte kriminale nese krijohet nje hierarki dhe pergjegjesia i kalon autoritetit superior.

Keto dy evente ndryshuan pergjithmone pikepamjen mbi diktaturat. Ato vune ne pikepyetje ekzistencen e njerezve te keqinj, kur secili nga ne mund te behet. Pra, Eichman ishte njeri si gjithe te tjeret, nuk ishte mostra qe donin te besonin njerezit. Per opinionin kjo ishte e pabesueshme, sepse nuk kishin kujt ti vishnin makabritetin e nazizmit. Nese Eichman ishte njeri normal, atehere endrra e tmerrit nazist mund te ndodhe prape. Per kete aresye Milgram dhe Arendt u sulmuan rende nga mediat e atehershme, sepse demaskuan iluzionin e njeriut te pafajshem diku ne mes te Amerikes.

Por ka edhe me teper:

Kthyer ne kohet e sotme, mjafton te hedhim syte nga SHBA per te kuptuar delirin diktatorial qe çoi ne pushtimin e Irakut. Amerikanet pranuan versionin e qeverise dhe pushtuan nje vendi tjeter duke shkaktuar vdekjen e mijera njerezve. Neser do gjejne mostren tek Bushi qe te pastrojne ndergjegjen e tyre.

Po Shqiperia? Ketu vjen e bukura. Ashtu si izraelianet, shqiptaret kerkojne mostrat e komunizmit. Por harrojne se e keqja fshihet brenda secilit, ajo eshte banale, sidomos per nje popull qe shquhet historikisht per servilizem ndaj autoritetit. Ne keto kushte mostrat nuk jane Enver Hoxha apo Ramiz Alia, por shqiptaret e thjeshte, heutes, police, sekretare, komshinj, etj etj. Ne ditet e sotme mostrat mbajne gjalle sistemin klanor e politik. Dhe nese mendoni thelle, jeni vete ju qe kerkoni miqesite, nderet, korrupsionet, rekomandimet, manipulimet, etj. Mostrat qe duam te luftojme fillojne tek ne, tek njerezit tane, tek shoket tane, tek familja jone, tek kushurinjte tane.

Fajtori jemi ne.
P.s. Me shume kuriozitete? http://www.anothertv.net/index.php

Modifikuar nga Fajtori datė 19/11/2009 ora 17:10

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 19 Nëntor 2009 13:07
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Roi
Drift in and out....

Regjistruar: 21/04/2009
Vendbanimi: Shkretetire
Mesazhe: 786

Ne lidhje me idene e ketij studimi, rreth pergjegjesise personale,vlerave etike e morale te gjithsecilit dhe faktit se kete pergjegjesi mund ta shkarkojme tek te tjeret sado qe veprimi yne mund te kete permasa c'njerezore, doja te kujtoja disa detaje qe kane te bejne me pergatitjen e bombes berthamore dhe etikes e moralit personal rreth zgjedhjeve te pjesmarresve ne kete projekt!

Per te krijuar bomben e pare berthamore,amerikanet morren shkenctaret me te mire qe i ishin larguar Evropes se viteve 30-40,per ti angazhuar ne projketin e quajtur Manhattan !
Midis ketyre shkencatereve linden shume debate, por sidomos brenda tyre, pasi ishin te vetedijshem se po krijonin dicka qe do kishte pasoja katastrofike !

Faktikisht disa prej tyre si psh italini Franco Rasetti, sapo mori vesh se cili ishte qellimi i projektit Manhattan ( bomba berthamore), u terhoq duke thene se shkonte ndesh moralit te vet ! Po ashtu edhe gjermani James Franck i cili i shkruajti nje raport presidentit Truman rreth rrezikshemirese teper te larte se nje bombe atomike !
Nje tjeter shkenctar,Bruno Rossi,pas testit te pare te sukseshem,do ndihej shume i tronditur dhe i mbuluar me sense faji per pasojat qe do te shkaktonte krijesa mostruoze, qe tashme ishte ne faze kolaudimi !

Por nje pjese e mire si, Enrico Fermi,Oppenheimer, John von Neumann dhe te tjere , do i shkonin deri ne fund ketij projekti pa asnje hezitim,sado qe tashme e dinin se per cfare behej fjale, e se si e kundra kujt do perdoreshin keto bomba ! Ndonje tjeter si psh Leo Szilard, ishte per nje rruge te mesme ! Per nje shperthim ne nje vend te pabanuar, qe te sherbente thjesht si demostrim force e aspak mbi popullsine civile !

Per sa i perket italianit Enrico Fermi, menjehere pas shperrthimit,eshte shprehur se ndihej vertet i entuziasmuar qe eksperimenti tek i cili kish punuar aq shume, shkoi me sukses dhe nuk shfaqi minimumin e pendimit ! Por pas shume viteve, ne nje interviste do te shprehej se nese do te kthehej mbrapsht ne kohe,nuk do ta ribente ate qe kish bere....mahhh,nuk e di sa i sinqerte ka qene !

Por interesante eshte se (pothuajse) asnje nga shkenctaret pjesmarres ne kete projekt, nuk pranonin te quheshin pjestare e shkaktare te tragjedive famkeqe te Hiroshimes e Nagasakit ! Pothuajse te tere thoshin qe ne jemi thjesht shkenctare, nuk marrim vendime te tilla ! Ato i marrin politikanet e ushtaraket !

__________________
Si sta come d'autunno sugli alberi le foglie !

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2009 00:27
Roi nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Roi Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Roi (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Roi Shto Roi nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Roi nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Eksperimentet dhe filmi me shtyn te mendoj:

A ka njerez te pafajshem?

Ne fakt ky eshte termi qe urrej me shume. Eshte termi qe abuzohet me shume ne media. U vrane 100 njerez te pafajshem.

Te pafajshem? Te pafajshem nga çfare? Ku qendron pafajsia e 3000 te vdekurve te kullave binjake? Ku qendron pafajsia e irakenve?

Ne jetojme ne nje rrjet. Per çdo gje qe bejme ose nuk bejme kemi nje pergjegjesi ne kete bote. Eshte mizore, sepse duam te jetojme te lire, por eshte keshtu. Jetojme brenda shteteve qe marrin vendime, jetojme brenda shoqerive, brenda turmave. Jemi pjese e organizmave gjigande edhe pse nuk duam te mbajme pergjegjesite e tyre.

Prandaj si koncept nuk mund te ekzistojne njerezit e pafajshem, sepse te gjithe jemi te detyruar te bejme diçka nga ana jone. E gjithe kjo shprehet ne filmin Natural Born Killers (Oliver Stone):

(anglisht)


(italisht)

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 24 Nëntor 2009 10:34
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:38 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
  Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Kinematografia > Kortometrazhe > Guinea Pig (kavja)

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.