Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Kinematografia > Zeitgeist: The movie
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr
Autori
Titulli Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Zeitgeist: The movie

Bashkangjitje: Kliko pėr tė hapur kėtė file nė njė dritare tė re zeitgeist-themovie.jpg
Ky file ėshtė shkarkuar 54 herė.

Nderkohe qe Shqiperia eshte mbushur me njerez qe nuk kane zgjidhur akoma dilemat etike, bota po leshon sinjalet e nje revolucioni shoqeror qe shkon pertej çdo imagjinate. Harroni teorite e dyshimtave te komploteve, koincidencat, sistemet politike, komunizmin, demokracine, fashizmin. Ato jane e njejta gje. Ashtu si NEO zgjohet ne Matrix per te kuptuar sistemin ku ben pjese, ky film lidh historine qysh nga krishti e deri tek sistemi monetar amerikan. Ky i fundit zberthehet ne menyre spektakolare per te kuptuar si luhet me shtetet dhe ekonomite e tyre per skllaveruar njerezit drejt sistemeve ekonomike qe kane falimentuar qe ne lindje.

Dokumentari ka dy pjese. I pari del ne 2007 dhe ben xhiron e internetit, por televizionet qe komandohen nga korporatat evitojne transmetimin. Aty flitet per sistemin fetar per tu hedhur ne lindjen e Federal Reserve si nje banke private qe krijon depresione ekonomike kastile per te vene boten nen kontroll.

Zetigeist: The movie
(ketu me titra italisht por ne faqen zyrtare mund te zgjidhni titrat ne shume gjuhe te botes)Zeitgesit: ADDENDUM

Me interesante akoma eshte pjesa e dyte: Zeitgesit: Addendum.
Ketu flitet per sistemin ekonomik dhe manipulimet e bankave per te mbajtur njerezit nen terrorin e varferise dhe borxhit. Del ne Tetor 2008, 1 muaj para zgjedhjeve presidenciale dhe hedh drite mbi sistemin ekonomik amerikan ne thellesi. Aty kuptohet pse SHBA mbahet si princip ne nje sistem borxhesh te cilat plasen me komande dhe njerezit gjejne veten pa shtepi. Spektakolare te kuptosh sesi nje burre nga Minnesota ka fituar gjyqin e bankes qe donte ti merrte shtepine, thjesht sepse...
"Bankat japin hua parate qe stampojne kot, per te dhene borxhe".Njerezit e CIA-s do ju tregojne si vrane dhe varferuan vendet e amerikes latine, dhe nje teori mbi ndryshimin e shoqerise shfaqet ne horizont.

__________________
Ne vendin tim, ne vendin tend, e shpojne lakren, i hedhin mend...

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2010 17:08
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

I knew it, I knew it, I knew it... I never believed to this recession.
It's everything fake, fake, fake

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2010 18:05
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Shqip pls.

Recesioni ekonomik jo vetem qe eshte gjithmone i njohur dhe organizuar, por nje shok qe luan prej kohesh ne burse thote se kriza ekonomike nuk ka kaluar. E kane shtyre vetem per pak kohe dhe do plase tamam pas 4-5 vjetesh.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2010 19:02
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha Fajtori
Shqip pls.

Recesioni ekonomik jo vetem qe eshte gjithmone i njohur dhe organizuar, por nje shok qe luan prej kohesh ne burse thote se kriza ekonomike nuk ka kaluar. E kane shtyre vetem per pak kohe dhe do plase tamam pas 4-5 vjetesh.po edhe une kete besoj faje, prandaj harxhoni paret sa te mos behen fije letrash

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2010 19:12
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
kotka
.....

Regjistruar: 21/06/2007
Vendbanimi: .....
Mesazhe: 3612

Citim:
Po citoj ato që tha kotka


po edhe une kete besoj faje, prandaj harxhoni paret sa te mos behen fije letrashdikur thonin eh c'ka bere frengu, une sot them eh c'ben hevreu.....

__________________
Nuk mjafton te mendojme se duhet vepruar ndryshe...duhet te fillojme te mendojme ndryshe... dhe vetem atehere fillojme te veprojme ndryshe.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 08 Janar 2010 20:15
kotka nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė kotka Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me kotka (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė kotka't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: kotka Shto kotka nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto kotka nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Dokumentare te lezetshem dhe meson shume gjera aty, por jo se duhet te merren si te verteta te tera.
Ka dy pika qe nuk mund ti shpjegoje askush.
Rivelacionet (zbulesat).
Kush e ha ate qe rrockfelleri i paska kallxu strategjine gazetarit.
Po ai "killeri" ekonomik mos la lesht ne ndonje casino?
Te tjerat ishin supozime, supozime e kaq. Asnje fakt.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2010 08:00
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Besoj se ato jane pikerisht faktet, deshmite direkte te strategjise se oligarkise amerikane. Agjenti i CIA-s ka qene vete ne ato vende, njeh historine e CIAs qe nga kohet kur hodhen demokracine ne Iran. Nuk me duket e veshtire per tu besuar, sepse eshte pikerisht ajo qe ndodh sot. Perdoren Saddam Hussein kunder Iranit dhe pastaj e quajten te rrezikshem. Shpiken nje grup te quajtur Al Qaeda qe nuk ka ASNJE fakt qe mund te ekzistoje. Kush e ka pare ndonjehere Al Qaeden? Kush e di cfare eshte? Askush! Cdo levizje rezistence konsiderohet ne menyre te pergjithshme Al Qaeda. Dikur emrin Al Qaeda ja vinin Bin Ladenit, tani as ai nuk ekziston, nuk kapet, nuk dihet. Te kishte nje organizate terroriste do dinim emra: psh Carlos, Black September, etj. Pra eshte thjesht strategjia e tensionit qe SHBA kerkon te mbaje neper bote.

Pastaj, ne dokumentar thuhet qarte qe 84% e eksploziveve te Gjermanise naziste prodhoheshin nga firma amerikane. Bombat ne Londer u hodhen me nje susbstance qe familja Rockfeller u shiti gjermaneve per 20 milione dollare. Keto ngjajne me fakte, jo me interpretime

Interpretim eshte menyra e shoqerise se re qe spjegon Venus Project, per te cilen kam rezerva.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2010 11:10
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Piktor
Artist

Regjistruar: 03/02/2007
Vendbanimi: larg & afer
Mesazhe: 10972

Une jam dakort vetem ne nje pike, qe sistemi monetar duhet nderruar por aktualisht nuk shoh asnje strategji ose rrugedalje.
Mekanizmi eshte mekanizem dhe ai sipas videos funksionon pavarsisht se duket kontradiktore.
Realisht dihet se biznesi eshte biznes dhe ate bejne te gjithe biznesmenet siç e shpjegon dhe video por ka dhe gjera qe nuk jane marre parasysh legjislacioni dhe ne rastin konkret kongresi amerikan qe kontrollon FR.
Ne kete pike nuk mendoj se senatoret demokrate te mbeshtesin diçka te tille absurde.

Diçka tjeter.
Nuk e di a e pate reagimin e Obames pas atentatit te nigerianit.
Nuk fajsoi askend dhe mori mbi supe gjithe pergjegjesite.

Prape lidhur me videon, eshte nje dokumentar i realizuar mire dhe aty meson shume gjera, normalisht lindin dhe shume pyetje dhe ne fund te fundit kemi te drejte te ngrejme hipotezen qe eshte veper e Cia-s dhe kjo video?!!!!

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2010 11:24
Piktor nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Piktor Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Piktor (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: Piktor Shto Piktor nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Piktor nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Fajtori
Apo jo?

Regjistruar: 11/06/2002
Vendbanimi: Europe
Mesazhe: 10706

Sistemi monetar spjegohet qarte qe eshte krijuar qellimisht me boshlleqe, te cilat komandohen nga lart. Nuk ka si te funksionoje nje sistem qe fut ne treg borxhin e perjetshem. Vete fakti qe banka jep para borxh dhe kerkon interes, kur dihet qe leket nuk mjaftojne per te prodhuar interesa, tregon se sistemi nuk mund te funksionoje, sepse do kete gjithmone njerez ne borxhe, sido te shkoje tregu. Shkurt hesapi, njerez te lire nuk do kete kurre, sepse dikush do jete i detyruar te punoje per dike per te lare nje borxh. Ate qe FR e bente ne fillim po e ben dhe sot. Fryn bollekun ekonomik duke dhene rroga te larta, njerezit marrin kredi, iluzionohen ne mireqenie, pastaj mbyllet rubineti dhe njerezit humbasin shtepine, punen, leku zhvleresohet, etj. Mijera shtepi ne dite i kthehen bankave ne Las Vegas dhe nejrezit dalin ne rruge.

Po te shikosh sistemin ekonomik amerikan kjo eshte 100% e vertete. Firmat e kartave te kreditit te luten te marresh karten e tyre, te futesh ne borxh. Disa vjet me pare mbaj mend qe statistikat tregonin se amerikanet i kane borxh firmave te kartave krediti nje shume prej mijra miliardash dollare. Eshte e qellimshme krijimi i borxhit ne shoqeri, qe keta njerez te punojne per llogari te tjeterkujt. Njesoj siç krijohet borxhi per shtepine qe ti te lidhesh 30 vjet me nje banke dhe ti japesh nje rroge me vete.

Senatoret amerikane qe kane kundershtuar ate sistem jane vrare ose eleminuar. E tregon historia, helmimi i senatorit te pare qe e kundershtoi. Te tjeret jane pjese e oligarkise, njerez qe jane siper dhe nuk mund te luftojne privilegjet e tyre, firmat, lidhjet me corporatat, etj. Dhe kur se bejne dot njerezit "e lire" ne amerike, imagjino ato delet e Shqiperise qe ngaterrohen me kembet e veta dhe per çdo gje thone "Yes sir".

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2010 11:34
Fajtori nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė Fajtori Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me Fajtori (me Mesazh Privat) Vizito faqen personale tė Fajtori't! Kėrko mesazhe tė tjera nga: Fajtori Shto Fajtori nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto Fajtori nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
shelgu
-

Regjistruar: 27/11/2007
Vendbanimi: EU
Mesazhe: 8928

Struktura amerikane eshte shume komplekse dhe nuk mund te krahasohet me shtete solide europiane.(solide ne kuptimin social).

Nje shtet i tille, kerkon organizma krejt te tjera per te jetuar dhe sigurisht edhe menyra krejt te ndryshme nga klasikja. Nese nje momnarki absolute e ka fare te lehte te komandoje turmen, (ketu futen edhe diktaturat), apo nese nje demokraci europiane e ka jo te veshtire per te mbijetuar sepse perdor oportunizma krejt te justifikuara, Amerikes i duhen mekanizma krejt te vecanta.

Keto mekanizma nderhyjne pa ose me dashje ne te gjithe jeten sociale, ekonomike apo shpesh here edhe private. Nuk eshte thjesht roli qe ka zgjedhur ku shtet te luaje ne arenen nderkombetare, por vete struktura e tij i kerkon manovrime nga me te cuditshmet per mendjen e nje europiani.

Ka shume per te shpjeguar ketu, por qellimi i kesaj nderhyrje eshte thjesht per t'ju bere te mendoni pak me ndryshe, jo pra me mendesi europiane. Vec kesaj kjo nuk do te thote qe une jam i cliruar nga po ato mendime q e kini edhe ju, vecse dua t'ju them qe Ameriken perpiquni ta analizoni duke zgjeruar kendin e veshtrimit.

Denonco kėtė mesazh tek moderatorėt | IP: e regjistruar

Mesazh i vjetėr 09 Janar 2010 11:45
shelgu nuk po viziton aktualisht forumin Kliko kėtu pėr Profilin Personal tė shelgu Kliko kėtu pėr tė kontaktuar me shelgu (me Mesazh Privat) Kėrko mesazhe tė tjera nga: shelgu Shto shelgu nė listėn e injorimit Printo vetėm kėtė mesazh Shto shelgu nė listėn e monitorimit Ndrysho/Fshij Mesazhin Pėrgjigju Duke e Cituar
Ora tani: 23:37 Hap njė temė tė re    Pėrgjigju brenda kėsaj teme
Gjithsej 2 faqe: [1] 2 »   Tema e mėparshme   Tema Tjetėr

Forumi Horizont Forumi Horizont > Arti & Kultura > Kinematografia > Zeitgeist: The movie

Pėrgatit Kėtė Faqe Pėr Printim | Dėrgoje Me Email | Abonohu Nė Kėtė Temė

Vlerėso kėtė temė:

Mundėsitė e Nėn-Forumit:
Nuk mund tė hapni tema
Nuk mund ti pėrgjigjeni temave
Nuk mund tė bashkangjisni file
Nuk mund tė modifikoni mesazhin tuaj
Kodet HTML lejohen
Kodet speciale lejohen
Ikonat lejohen
Kodet [IMG] lejohen
 

 

Kliko pėr tu larguar nese je identifikuar
Powered by: vBulletin © Jelsoft Enterprises Limited.
Materialet qė gjenden tek Forumi Horizont janė kontribut i vizitorėve. Jeni tė lutur tė mos i kopjoni por ti bėni link adresėn ku ndodhen.